Elhelyezés időpontja: 2006.09.10 16:28
Megjelenés időpontja: 2006.09.17 19:00
Utolsó lényeges változás: 2019.10.02 19:10
Utolsó változás: 2019.10.17 20:45
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Az eredeti rejtés: NZs & KáVé.Újrarejtés: NZs & Dóri & Nicky
Felhasználó: NZs Nehézség / Terep: 2.5 / 4.0
Megtalálások száma: 366 + 1 sikertelen + 14 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.5 megtalálás hetente
Figyelem! A tulajdonképpeni látnivalónál, a két folyóág összefolyásánál építkezés folyik, ezért a láda legálisan megközelíthetetlen. A helyzet rendeződéséig kereshető az alternatív jelszó a mikroládában! Kérlek benneteket, hogy ne lépjetek be a lezárt területre!
Láda egy nagy, kétágú fán, kéreggel álcázva.
Alternatív jelszó - vastag fatörzsben, vitaminos dobozkában laminált lap: N47 44.469' E17 45.417'. Ne nyisd ki! A mező felől közelíts!
Ha csak idáig jössz, semmit nem láttál az egészből!
További látnivalók:
A két folyó összefolyása:
N47 44.357' E17 47.385' 110m
Komp kikötő:
N47 44.149' E17 45.574' 115m
Jurta tábor:
N47 44.431' E17 45.474' 115m
A ládába TravelBug nem helyezhető.
A csendes kis falut, Véneket és környékét szeretném Nektek bemutatni. Miért érdemes ide eljönni? Mert ez a Szigetköz alsó vége, a "csücske", itt egyesül újra a Mosoni-Duna az "Öreg" Dunával.
Kerékpárral, motorral és gyalogosan elvileg az 1-es útról a Gönyű-Véneki révnél is át lehet jutni a faluba, a menetrendet és a díjszabást itt találod.
A település már I. István uralkodása alatt lakott terület volt, és akkoriban a pannonhalmi apátság tulajdonát képezte. 1594-ben a törökök Vének felett keltek át a Dunán, hogy a Szigetközben táborozó magyar sereget megtámadják. Ugyanebben az évben Győr ostromakor a helység elpusztult. 1713-ban németeket telepítettek Vénekre, akik 3 évi adómentességet kaptak. Apfeldorfnek nevezték el a helységet az itt található sok almafa miatt. A XVIII.-XIX. században főleg a környező sziget- és csallóközi falvak lakói települtek le Véneken. Az itt élők mindennapjainak szerves része volt a Duna, megélhetésüket elsősorban a folyó biztosította. Halászattal, aranyászással, hajók vontatásával foglalkoztak, valamint a megye legjelentősebb hajómalom csoportja alakult ki a településen. Az első világháború után szűnt meg az utolsó hajómalom működése. Az itt élők jelenleg főleg háztáji gazdálkodással foglalkoznak, de a víz még ma is fontos szerepet játszik az életükben. A pici község lakói hiszik, hogy Véneknek nem csak múltja, hanem jövője is lesz. A két Duna, a páratlan természeti környezet kiváló pihenési lehetőséget biztosít az ide érkező vendégeknek.
Összeállítottam egy olyan útvonalat, amelyet végigjárva útba ejthetitek a látnivalókat:
A faluba érkezve a T-elágazásnál jobbra tartsatok. Itt, a sarkon található a helyi vendéglátóipari egység, a kereszteződésben pedig tábla mutatja az Aranykert Jurtatábor felé vezető utat. Érdemes leparkolni, ha kocsival érkeztél. A Petőfi Sándor utcán elindulva mintegy 50m után jobbra meglátod a Faluházat. Az udvarra nyíló kétszárnyas kapu nappal általában nyitva áll, ezen jobbra befordulva lehet megközelíteni a Jurtát. N 47° 44,431' E 17° 45,474' 115 m [GCVNEK+jurta] Az egyedi, kör alaprajzú épületet a Nemzeti Gyermek- és Ifjúsági Közalapítvány 1993-ban építtette, és a falu 900 éves fennállásának ünnepségén adták át a felújított Faluházzal együtt. Jelenleg az Önkormányzat tulajdonában van, Kiss Tamás üzemelteti. A Jurtáról részletesen ITT tájékozódhatsz.
A Faluházban egy helytörténeti kiállítás is található, melyet a község 900 éves fennállásának tiszteletére 1993-ban adtak át. Megtekintése előzetes egyeztetés után lehetséges.
Az utcán kicsit továbbhaladva feltűnik a Nepomuki Szent János templom, amely 2006. augusztusában ünnepelte újjáépítésének 100. évfordulóját. Bejárata előtt három hatalmas farönkből faragott emlékoszlop emlékeztet az eseményre. Eredetileg 1733-ban épült, majd az 1800-as évek végén szétbontották, hogy helyén a jelenlegit felépítsék. 1906-ban szentelték fel az új templomot. Oltárképét Patay László festette, akinek vizsgamunkája volt a festmény, ez volt az első oltárképe. Az épületet 1960-ban újították fel először, 1993-ban a fazsindely helyére anyagi okok miatt került cserép.
(Amennyiben netán zárva lenne az utcai kapu, innen, a templom kertje felől is megközelíthető a Jurta. Ha szeretnéd megnézni belülről is a Jurtát, a kiállítást, vagy a templomot, telefonon egyeztess Kiss Tamással, a Jurta üzemeltetőjével: 30/500-6096.)
A templommal átellenben indul az utca, amely a révhez vezet. N 47° 44,149' E 17° 45,574' 115 m [GCVNEK+komp] A komp túlsó parti kikötője a Győr-Gönyű kikötőtől nem messze található, a 1-es út mentén. A révátkelés sajnos jelenleg nem üzemel.
A révhelyeken - hidak híján - a révészek a gyalogosokat ladikokkal, a kocsikat komppal szállították át a Dunán és annak számtalan ágán. A révjog az uradalomé volt, és tőle kapta meg a révész. A kompbér harmada, a csónakbér egésze illette a révészt. A révész a parton lévő kis kunyhóban lakott, és hangos kiabálással hívták az egyik partról a másikra. Éjjel-nappal egy szóra indultak, pedig rossz időben, jégzajlásban ez nem volt túl kellemes. Éjjel bizony sokáig kellett "hőrögetni", amíg meghallotta a kiáltozást. A révész volt a kapocs a falu és a szárazföld között.
Térjünk vissza a kocsmához, majd induljunk el a Petőfi utcán az ellenkező irányba. Egyre szűkülő utcácskán haladunk, míg nemsokára meglátjuk az árvízvédelmi töltést. Itt, ha balra nézünk, megtekinthetjük az Aranykertet. A falu északkeleti szélén, közvetlenül az árvédelmi gát tövében lévő Aranykert-liget százados tölgyfáit a vénekiek ültették. 1896-ban a honfoglalás és a hét vezér emlékére hetet, két évvel később még ötöt Erzsébet királyné tiszteletére. A Természeti Törzskönyvbe 1982-ben jegyezték be a ligetet.
A töltésen menjünk át egyenesen. A csendet, a horgászást, vagy éppen a csónakázást kedvelők vásárolnak itt telket maguknak. Érdekesség, hogy mivel ez a terület árvíz idején többnyire víz alá kerül, sok ház lábakon áll.
Elérve a Rózsa utca végén a "körforgalmat", parkoljunk le. A N 47° 44,278' E 17° 46,338' 117 m [GCVNEK+parkolo] pontnál jobbra folytassuk utunkat. Egy darabig ugyan el lehetne még menni autóval is, de innentől már csak földút van, ami gyakran erősen sáros, hepehupás. Rövidesen kiérünk a Dunához. Itt az "út" balra elkanyarodik és áthalad a Farkasúsztatón mesterségesen létrehozott kőzáráson. A kanyartól kb. 1,4km légvonalban a "Torok", a két Duna-ág: a Mosoni-Duna és az Öreg-Duna összefolyása. Szép időben érdemes kisétálni ide, útközben megfigyelhető a Győr-Gönyű Kikötő is a víz túloldalán. A Torokhoz köveken lehet kimenni, vigyázzatok a lábatokra, a kicsiket jobb itt felvenni. N 47° 44,357' E 17° 47,385' 110 m [GCVNEK+torok] Igazán érdekes látvány, ahogy a kettéválasztott folyó itt újra egyesül.
Ha megcsodáltuk a látványt a főkoordinátánál keressük meg a ládát. Egy nagy, négyágú fán (melynek két ága már letörött, így távolabbról V-t formálnak ágai) rejtezik a doboz, fakéreggel álcázva. A jelszó szorosan kötődik a környékhez, de a netcache reménytelen! ;-)
Kérlek Benneteket, hogy nézzetek jól körül logoláskor: bár a rejtek nyugodt és biztonságos helyen van, járhatnak arra idegenek, horgászok vagy helyi gyerekek! Visszarejtéskor is körültekintően járjatok el, a takaró kérgeket is visszatéve az eredeti helyükre! Köszönöm.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Arra az esetre, amikor a Farkasúsztatónál a kőzáráson átbukik a víz, ezért a láda megközelíthetetlen, elhelyeztem egy alternatív jelszót egy átlátszó vitaminos dobozba zárt laminált táblácskán a N 47° 44,469' E 17° 45,417' 117 m [GCVNEK+alternativ] helyen, egy kivágott vastag fa csonkjában. Ne nyisd ki! Ha rám hallgatsz, a mező felől közelítesz... Ha csak az alternatív pontot keresed meg, az egészből semmit sem láttál!
Figyelem! Árvíz idején a láda nem kereshető! Az ártéri növényzet sajátosságai miatt nyáron nagy lehet a dzsindzsa, sok a szúnyog! Ilyenkor a terepnehézség 6-os, de van, aki szereti a kihívásokat! :-)
források:
Magyarország régiói - Nyugat-Dunántúl. Ceba Kiadó 2004. 149.o.
Vének község honlapja.
A komp üzemeltetőjének honlapja.
Vénekről térképet például itt találhatsz.
Ehelyütt is szeretném megköszönni Forrás Józsefnek a bemutatandó pontok kiválasztásában és a leírás elkészítésében nyújtott segítségét!
2007. októberében a ládát feldúlta valaki/valami. Elveszett a logbook is, így egy ideig beteg volt.
2008.01.12-én ládagyógyítók: Csuhás és zem jártak arra és meggyógyították. Köszönet a segítségért! Végleges helyének megtalálásáig az eredeti rejtektől 1 lépéssel hátrébb, és 2 lépéssel a Dunához közelebb, kő alatt és fával takarva kereshető!
2013-ban a láda tönkrement. Új helyen, kissé megújult koncepcióval és egy alternatív jelszó lehetőséggel kibővülve újraéledt 2014.03.14-én. '
Állapot: kereshető
Értékelés:
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület?
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni?
+
különleges látványosság, helyszín?
-
speciális koordináta-érték vagy magasság?
+
vízpart, tó/folyó, forrás van-e a környéken?
-
település belterületén van a láda?
+
van-e a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület?
-
nyugodtan ajánlanád-e télen, hóban is (megtalálható-e)?
-
ajánlanád-e a környéket nyáron a legnagyobb kánikulában is?
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van-e a láda (a környékhez képest)?
+
megközelíthető-e járművel néhány száz méteren belül?
-
a javasolt kiindulóponttól elérhető-e fél órán belül?
-
babakocsit toló család induljon-e a láda keresésére?
-
kisgyermekkel, nagyszülőkkel is elérhető helyen van?
+
igénybe veszi-e a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos)?
-
a láda megszerzéséhez kell-e sziklát mászni (gyerek a nyakban kizárt)?
-
sötétben ajánlanád a láda felkeresését?
-
jellemző-e GPS-t valószínűleg zavaró sűrű erdő, magas sziklafal?
-
szokatlan méretű/alakú-e a láda (az ajándékok miatt fontos)?
-
el tudok-e menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyhatom)?
Ládaellenőrzés. A tulajdonképpeni látnivalónál, a két folyóág összefolyásánál építkezés folyik, ezért a láda legálisan megközelíthetetlen. A helyzet rendeződéséig (vagy amíg kiderül, hogy mi lesz a láda sorsa...) kereshető az alternatív jelszó a mikroládában! Ellenőriztem, kettő is van már belőle! :-)
Kérlek benneteket, hogy ne lépjetek be a lezárt építkezési területre!
NZs
Kedves NZs rejtőtársunk!
Az utóbbi logok alapján a láda elérhetetlenné vált (válik?)
Kérünk szépen, amennyiben lehetőséged engedi - ellenőrizd a helyszínen az elérhetőségét, illetve hogy bemutatja-e még a rejtés azt, amit meg szerettél volna mutatni nekünk a Szigetköz csúcsáról... További tudnivalók a beteg ládákról. Köszönettel a rejtésért, üdv:Email-t küldtem a rejtőnek.
A láda csak csónakkal közelíthető meg, szárazföldön elég komoly építkezés folyik. Félútig jutottunk a bokáig érő sárban, aztán a biztonsági őrök kizavartak minket. Mostanában nem úgy néz ki mint amit befejeznek sajnos.
Első ládánk! Kicsit megtorpantunk, amikor láttuk, hogy le van zárva a terület, de nem tűnt veszélyesnek, nem voltak munkagépek, stb, úgyhogy bementünk a területre, és a GPS kód alapján könnyen megtaláltuk a ládát! Az alternatívot is megkerestük. Köszönjük a lehetőséget!
Bejártam a falu nevezetességeit.A torkolati szigetcsúcs épités alatt áll,ezért a pót jelszót vettem célba.A keresésre kevés volt az időm a busz indulása miatt,nem is jártam sikerrel,ezért a rejtő segitségét kértem,amit megkaptam.így sikerrel zártam a napot.Köszönöm a rejtő szives segitségét.
Először megkerestem a pótjelszót, majd lementem a kőgátig, amely jelenleg munkaterület, elvileg nem is szabad bemenni, a gáton túl nem mentem.
Az üdülő területen van néhány csili-vili házikó...
Győrből tekertem ki biciklivel Vénekre. A ládát sajnos nem sikerült megtalálni, mert a megadott koordinátán a területet letarolták, jelenleg földmunkát végeznek ott. Az alternatív jelszó sem lett meg, térdmagasságig még a gaz sem nőtt, mást pedig nem találtam a helyén. Kérném bejegyzésem és képeim alapján a jelszó nélküli elfogadást!
MEGVAN!!! :)
3 éves kisfiammal kerestük.
Tehát nem lehetetlen a küldetés.
DE:
- az utolsó 500 méteren borzasztó pusztítást végzett az előző árvíz(ek).
- rengeteg fát megtépáztak az őszi nagy viharok
- ezeknek köszönhetően ágak, szemét, rendetlenség keresztül kasul mindenfele
A láda rejtekhelye egyenlőre jó még,
DE:
- a leírásban szereplő fa fele már most hiányzik, a másik fele szerintem 1-2 vihart bír már csak ki...
- 2 köbméter avar + kövek + fakéreg alatt bújkált a ládika, így igen nagy elszántság/türelem kellett a megtalálásához
Tény, hogy végül a kisfiam öröme, ugrándozása, ujjongása mindenért kárpótolt.
Szia NZs!
Nem állítom betegre a ládát, csak felveszem az adatbázisba, mint figyelendő. :) Ha van rá lehetőséged, kérlek ellenőrizd a rejtést és az alternatív pontot is! Köszönettel: hk
Áthatoltunk a sziklákon, de a kb.1.5 méteres susnyásnál feladtuk, mert nagy volt a sár.Megprobaltuk legalább az alternatív jelszót becserkészni,de vihar közbeni kidőlt,csonkított fa nehezítette a dolgot. Képek feltöltésével kérjük a találat elfogadását. Köszönjük
A ládának a későbbiekben próbálok jobb helyet találni, bár az ott van, ahol a látványosság, amiről ez az egész végülis szól. Nem véletlen a terepnehézség sem...
A mai napon új tartalék jelszót helyeztem el egy laminált táblácskán, a leírásban is cseréltem a szöveget.
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (381 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (20 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.