WAP: A doboz a patkó alakú bástyától jobbra, a falcsatlakozásnál, egy bokor aljában található.
Ezzel a ládával szeretnélek egy érdekes (bár elismerem, nem hegycsúcsos, megmászós) helyre invitálni Benneteket.
Tokod település neve -állítólag- a régészek körében a leginkább ismert, mivel a környék a bronzkor óta lakott terület.
Bennünket azonban most nem ez a kor, hanem egy "kicsit" későbbi időszak érdekel.
A római hadiút mentén az i.sz. I. században ezen a helyen jött létre egy település, mely a IV. században élte fénykorát. Gardellaca római település és katonai erődítmény a környék ipari centruma lett, üvegkészítő-, vasfeldolgozó- és fazekasműhelyeivel. A Duna-menti limes része, melynek régészeti feltárását Alföldy Géza vezetésével kezdték meg (1959) - a munkát Mócsy András fejezte be (1960-1966). Az erőd 1 méter széles alapfalai a körbástyák alapjaival, amelyek egy 130 x 90 méteres területet ölelnek át, ma is láthatók.
Megközelítés:
Tokodon, a fő út mentén, az ipari terület mellett található a rejtés. Bocs, de nem tudom elcipelni a romokat szebb részre; fotózásnál egyszerűen forduljatok a
Nagy-Gete hegy felé, akkor nem látszanak az üzemek :)
Nem lesz nehéz dolgotok, mivel a buszmegálló 450 méterre van a doboztól, és a vasútállomás sincs messzebb 6-800 méternél.
Ezen kis táv megtétele nem igényel komolyabb erőfeszítést, szó szerint akár babakocsival is nekivághattok. Vezet egy földút egészen a "vár kapujáig", de azért mindenkit kérek, hogy a ne autózzon a romok között. Nincsenek szakadékok, sziklák, a gyerkőcök nyugodtan szabadjára engedhetők, legfeljebb a falak tetején kell vigyázniuk.
Mivel egy elég forgalmas út közelében van, kéretik óvatosan visszarejteni a dobozt. Mostanában viszonylag rendezettnek tűnik a környék, nem sokan járnak a romok közelében. Szeméttároló nincs, amit hozunk, azt haza is visszük.
Aki szeretné Tokodot a "levegőből" is megnézni, annak szívesen ajánlom a
Hegyeskő megmászását. Természetesen nem egy L'art pour l'art sétára gondolok, mivel ládát ott is találhattok.'