WAP
Extrém nehézségű ha nappal érkezel. Éjszaka csak bízd magad a "csillagokra", elvezetnek a ládához.
WEB

A ládába TravelBug még nem helyezhető el.
A Zselici csillagoségbolt-parkról
A lakott területektől és azok közeléből a csillagos égbolt legtöbb látványossága eltűnt napjainkra a fényszennyezés miatt. Egyre kevesebb hely található a Földön és Magyarországon is, ahol a sötét éjszakai égbolt természetes állapotában megmaradt - ezek egyike a Zselic. Hogy ez a kedvező állapot hosszabb távon is fenntartható maradjon, a Zselici Tájvédelmi Körzet területén - Európában elsőként - csillagoségbolt-parkot alakít ki a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság, a Magyar Csillagászati Egyesület, a MEE Világítástechnikai Társaság, a Zselica Szövetség és a Sefag Zrt.
A Zselicből tehát tökéletesen megfigyelhető az éjszakai égbolt. A nyári időszakban innét könnyen megtalálható a Tejút, ami a környezeténél világosabb hömpölygő sáv az égbolton. Az évszak jellegzetes alakzata a "Nagy Nyári Háromszög". Ez nem egy külön csillagkép, hanem három csillagkép (Lant, Hattyú és Sas) legfényesebb csillagaiból (Vega, Deneb és Altair) áll össze. A Tejút sávja éppen áthalad az égi háromszögön, így könnyű azt megtalálni.
Az Intenational Dark-Sky Association (IDA=Nemzetközi Sötét Égbolt Szövetség) szigorú szempontjai alapján választják ki a tervezett Csillagos Égbolt Rezervátum helyét. Ennek érdekében többször is mérték a fényszennyezés mértékét és az éjszakai égbolt láthatóságát, s az eredmények alapján a tájvédelmi körzet területén az égbolt állapota az IDA ezüst kategóriájának felel meg.
Ez alapján 2009 novemberében, Európában elsőként a Zselici Tájvédelmi Körzet kapta meg a Nemzetközi Csillagoségbolt-park címet.
A magyarországi csillagoségbolt-park programra tekintettel Sárneczky Krisztián két általa felfedezett kisbolygó elnevezésére a Zselic és a Hortobágy nevet javasolta. A Nemzetközi Csillagászati Únió 2009. december 2-án nyilvánosságra hozott döntése szerint jóváhagyta a javaslatot, két új magyar vonatkozású kisbolygónevet fogadtak el: a 84995-ös számú kisbolygó ezentúl Zselic, 84996-os számú pedig Hortobágy néven ismert.
Egy kis kedvcsináló
HD minőségű time-lapse videó, előre tekertem a legjobb részhez.
A fényszennyezésről:
A fényszennyezés az égbolt megnövekedett fénysűrűsége, ami felhők megvilágításából illetve a levegő molekuláin és aeroszoljain szóródó mesterséges világítástól eredő fényből származik.
Elsőre talán furcsa, hogy nem csak az eldobált szeméttel lehet szennyezni a környezetet, hanem mesterséges világítással is. Egy kiragadott példa: hazánkban 380 védett és 31 fokozottan védett rovarfaj él, melyek harmada repül fényre. Továbbá azok a rendkívül nagy egyedszámú csoportok, amelyek között védett faj nincs, de ökológiai jelentőségük megkérdőjelezhetetlen.
A rejtésről:
A zselici tájat számos környékbeli láda elég alaposan bemutatja. Ezzel a ládával a Zselic egy picit más aspektusára szeretném felhívni a figyelmet.
Ebben a ládában épp az a szép, hogy éjszaka mutatja meg igazán magát. Gondolván az éjszakai környezet nehézségeire, nincs értelmetlen nehezítés, bozótharc, stb. De csak éjszaka! A terepi adottságok miatt akár éjszaka, akár nappal is könnyen teljesíthető. Szeretném azonban felhívni a figyelmet, hogy a nappal érkezők, koordináták hiányában, kifejezetten nehéz megtalálásra számítsanak.
Speciális felszerelés nem kell feltétlenül hozzá, a sötétben bizonytalanul mozgók persze vihetnek elemlámpát is. Nem cél azonban, hogy fényforrást használj a ládakeresés során, mivel a lámpa épp a csillagos égbolt rezervátum filozófiáját tenné tönkre.
A GPS-ed, vagy a mobiltelefon fénye is elegendő lesz!
Mit látok az égen?
Az éjszaka sötétjéhez lassan alkalmazkodik a szemed. Ha ezt nem rontottad el erősfényű fényforrással (a túl fényes GPS háttérvilágítása is lehet ilyen!) és szeretnéd beazonosítani a tartózkodási helyeden egy adott időpontban eléd táruló égi látvány csillagait, bolygóit, akkor a szélességi és hosszúsági adatok ismeretében
ezen az oldalon megnézheted. A link a Zselicből látható égre mutat, ami az átvonuló műholdak, űrállomás pontos helyének és idejének meghatározásához fontos. Egy egyszerűbb
magyar nyelvű oldal található itt Attibati jóvoltából. Ez pedig a
MCSE hasonló oldala. Ez utóbbit ajánlom a napnyugta-napkelte időpontjának meghatározására és a láthatóságok tervezéséhez azoknak az advanced kessereknek, akik eljutnak eddig az olvasásban.
A legismertebb csillagképek leírásai
angolul és
magyarul.
Megközelítés, parkoló:
Bárdudvarnok Bánya nevű településrészét kell megcélozni. Parkoláshoz és az esti séta utáni szállásnak a
Bányai Turisztikai Központot ajánlom, amely a Bányai Életmódházban található.
N 46° 16,190' E 17° 39,762' [GCsill+Életmódház]. Innen még egy darabig köves úton mehetsz a
N 46° 16,004' E 17° 40,830' [GCsill+földút] pontig, ahol balra kell fordulnod a Görgényi vadászház irányába.
A láda:
A parkolót elhagyva magad mögött hagyod a civilizációt és a fényszennyezést. Útközben már fel-feltűnnek a "csillagok", melyek elvezetnek a rejtekhelyhez. Az elsőt itt fogod megtalálni:
N 46° 16,209' E 17° 40,200' [GCsill-1]
A köves utat elhagyva még másfél kilométer séta vár rád.
Talajszinten keresgélj, de rőzsehalomra ne számíts!
Nyílt túrák:
Egyelőre ingyenes nyílt túrákhoz van lehetőség csatlakozni, ahol szakszerű vezető mutatja meg az égi látványosságokat. Erről bővebben
itt. A csoportkép a bal oldalon is egy ilyen túra alkalmával készült.
A
Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatósága is szervez túrákat.
Még fény:
A Zselicben is előfordul a szentjánosbogár. Aki látta már rajzásukat (én igen!) az sohasem fogja elfelejteni azt a fényjátékot.
Vannak világító gombák is, bár a Zselic leginkább a vargányáról ismerszik, a területért felelős nemzeti parkos szakértőtől tudom, hogy a világító tölcsérgomba is előfordulhat erre.
Az éjszakai sétában kezdők számára hatalmas döbbenet, amikor a telihold fénye mellett látják a saját árnyékukat, vagy olvashatnak akár újságot. Árnyékot egyébként a hold fényén kívül akár a Vénusz (!) fénye mellett is észleltek már.
Az éjszakai kirándulók számára hihetetlen látványosság, amikor a hullócsillagok után ottmaradó "tracklogot" látnak esetleg még percekkel is az égen, vagy ha ritka szerencsés alkalmakkor egy tűzgömböt látnak az égen szétpukkadni.
Aztán ott vannak még a felhők is. Ahogy jónéhány logomban már a nappali égbolton megfigyeltem, úgy éjszaka sem lehetetlen
légköroptikai jelenségeket észlelni, sőt! A hold esetében hidegfront kivételével szinte mindig látszik koszorújelenség. Időnként hold körüli íveket, vagy épp mellékholdakat is látni. Nyáron újhold idején, vagy holdkelte előtt/után el lehet csípni a világító felhőket.
Végül de nem utolsó sorban meg kell említeni a
88 nevesített csillagképet is.
Budapesten kedvező körülmények esetén kb 70db csillag látható, míg a Zselicben szabadszemmel is legalább 7000!
... Hold fénylik a felhők között,
lement a Nap régen.
Számoljuk meg hány csillag van
fenn a bársony égen!
Bartos Erika
Források:
http://www.astro-zselic.hu
http://www.zselica.hu
http://www.banyaiturkp.eu
http://www.ddnp.hu
http://ddnpi.nemzetipark.gov.hu
http://www.vilagitas.org
http://hu.wikipedia.org/wiki/Csillagk%C3%A9p
http://www.mcse.hu
hev, Kolláth Zoltán, Szegvári Zoltán, Bakonyi Ferenc
Ládakarbantartások:
2012.12.16 A közelítőgépek teljes szélességben feltúrták az erdei utakat, ezért a terep nehézsége emelkedett
2015.09.19 Ládakarbantartás, másfél tucat csillag a helyes út megtalálása érdekében. Terep nehézség csökkent, az út OK.