Geocaching szabályzat v3.9
2008.08.29.

 

Kapcsolódó szövegek:

Geocaching Cachikett
Geocaching FAQ

1.

A geocaching játékban mindenki részt vehet azzal a feltétellel, hogy a jelen Szabályzatban foglaltakat önmagára nézve kötelezőnek fogadja el. A játékból való kizárás egyetlen oka a Szabályzatban foglaltak szándékos megsértése lehet. A geocaching játékban mindenki saját felelősségére vesz részt, a geocaching.hu weboldal üzemeltetője, a Magyar Geocaching Közhasznú Egyesület (továbbiakban: MGKE), melynek működéséről külön dokumentumok rendelkeznek, semmiféle jogi felelősséget nem vállal sem a geoládák elrejtése, sem keresése kapcsán megvalósított szabály- és törvénysértésekért, illetve az okozott károkért és balesetekért.. A geocaching játékban való részvétel és a weboldal használata mindenki számára biztosított, nem szükséges az MGKE tagság.

A geocaching.hu és/vagy turistautak.hu valamelyik oldalára belépve valamennyi látogató elfogadja az adatvédelmi nyilatkozatot, még abban az esetben is, ha nem regisztrált felhasználója a rendszer egyik szolgáltatásának sem!

2.

A geocaching.hu oldalon regisztrálni kizárólag a magyar geocachingben való aktív részvétel (keresés és elrejtés) szándékával lehet. Amennyiben a regisztrált felhasználó tevékenysége nyilvánvalóan nem egyeztethető össze a geocaching szabályaival, a geocaching.hu adminisztrátorai megtagadhatják a felhasználó hozzáférését minden rendelkezésükre álló technikai eszközzel.

3. Az első saját geoláda elrejtése előtt 20 db hagyományos geoláda sikeres megtalálását kell bejelenteni. Ebbe a 20-ba beszámítanak azok a sikeresen megtalált multi ládák is, melyek tartalmaznak legalább egy hagyományos geoládát, ellenben nem számítanak bele a budapesti ládák. Aki elrejt egy geoládát, az köteles olyan tárolóeszközt alkalmazni, amely biztosítja a tartalom vízhatlan megőrzését. A ládának feltétlenül tartalmaznia kell egy naplófüzetet (logbook), működő íróeszközt és egy szabvány magyar és angol nyelvű üdvözlőszöveget valamint ajándékot a megtalálóknak. Magyarországon kívüli rejtés esetén az üdvözlőszöveget az adott ország hivatalos nyelvén is a ládába kell helyezni. Törekedni kell az alkalmas, de nem feltűnő álcázásra, ám tilos a geoládát elásni, illetve olyan módon elrejteni, amely eleve kizárja a célirányos keresés sikerét.
4.

A geoládának egy valamilyen szempontból érdekes, értékes, nevezetes helyen kell lennie. Ez lehet egy különleges, egyedi koordináta helye; egy érdekes, akár romos épület, pl. templom vagy várrom; érdekes tanösvény, múzeum; különleges geodéziai pont; történelmi emlék. Sokak számára legértékesebbek a kirándulós célpontok, pl. egy hegytető kitűnő kilátással, egy szép völgy vagy forrás, öreg fa, érdekes sziklák.

Egyszóval minden olyan hely, ami valós értéket képez, minden olyan célpont, ahova tényleg érdemes akár több száz kilométert is autózni, vagy vonatozni, minden, ami tényleg megérdemel egy geoládát.

5.

Aki elrejt egy geoládát, köteles továbbá meggyőződni arról, hogy a terület a nap 24 órájában szabadon hozzáférhető-e a játékosok számára. Ennek értelmében tilos olyan helyre geoládát rejteni, amely zárt magánterület, illetve ilyen magánterületen vezet át az egyetlen, pontosabban az egyetlen járható út. Ha a bejutás bármilyen térbeli, időbeli vagy anyagi feltételekhez kötött, ezt a láda leírásában feltűnően közölni kell, a bejutás feltételeinek felsorolásával (pl. nyitvatartási idő, belépődíj). Ajánlott továbbá egy koordináta megadása a zárt területen kívül, ahonnan leolvasható a ládában is megtalálható jelszó.

Védett természeti területre történő rejtéskor különös körültekintéssel kell eljárni, betartva a vonatkozó jogszabályokat. Jelenleg az Aggteleki NPI, Bükki NPI és Körös-Maros NPI védett természeti területeire csak tervként lehet ládát bejelenteni. Ilyenkor a geocaching.hu intézi az engedélykérést, melyet ha megkapsz, akkor telepítheted a ládát. A Duna-Ipoly NPI és Balaton-felvidéki NPI védett természeti területeire - az egyeztetések lezárásáig - teljes rejtési tilalom van. (A védett természeti területeken történő geocaching tevékenység tárgyában a 1996. évi LIII. törvény a természet védelméről tekintendő irányadónak. A főlapon található koordináta-ellenőrzővel bárki előzetesen megnézheti, hogy egy adott koordináta védett területre esik-e.) Amennyiben egy helyről utólag derül ki, hogy az elrejtésnek bármilyen jogi akadálya volt, úgy az elrejtő köteles haladéktalanul eltávolítani a geoládát, továbbá ezt a geocaching.hu felé jelezni.

6.

Az elrejtett geoláda koordinátáit (kizárólag erre alkalmas GPS készülék segítségével, WGS84 rendszerben, fok és három tizedes pontosságú szögperc formátumban) és tengerszint feletti magasságát az elrejtő köteles a lehetőségekhez képest minél pontosabban megmérni, és az így kapott értékeket a geoláda naplófüzetében illetve csak a koordinátákat alkoholos tollal a geoláda külsején feltüntetni. A geocaching.hu oldalon is pontosan ugyanezeket az értékeket kell bejelenteni.

Multi láda esetén, az elrejtő köteles megadni a multit alkotó összes célpont koordinátáit (<coord> formátumban), azon célpontok, melyek a publikus leírásban szerepelnek mindenki által láthatóak lesznek, míg amelyeket nem szándékozik nyilvánosságra hozni, azokat a megjegyzés rovatba kell beírnia. A rendszer csak az összes célpont koordinátája ismeretében tudja eldönteni, hogy a multi egyik része sem esik védett természeti területre. A bejelentő kötelessége továbbá meggyőződni arról, hogy a rejtekhely melyik megye területén található, és ennek megfelelően kitölteni a bejelentést.

7. A geoláda elrejtésekor meg kell határozni egy, - a lehetőségek szerint - kitalálhatatlan jelszót. Kerülni kell az esetleg webről megfejthető, vagy könnyen,- illetve próbálkozásokkal kitalálható jelszavakat. A jelszó egy ékezetes karaktereket és segédkaraktereket nem tartalmazó, betűk és számok kombinációjából álló karaktersor (csak A-Z; a-z; 0-9 karaktereket tartalmazhat), amelyet a naplófüzet első lapján az egyéb adatok (név, koordináták, magasság, regisztrált felhasználó nick-je és email címe, telepítők, telepítés dátuma és időpontja - éééé.hh.nn óó:pp) mellett jól láthatóan fel kell tüntetni. Hossza minimum 4, maximum 30 karakter lehet. A rendszer a begépelt nagybetűket automatikusan kisbetűkké alakítja, tehát nincs kis- és nagybetű megkülönböztetés, az ékezetes betűket automatikusan ékezetteleníti és törli az összes segédkaraktert! Fontos, hogy a geoláda elrejtésének bejelentésekor is pontosan ez a jelszó és ugyanezek az adatok kerüljenek a megfelelő mezőkbe.
8.

Geoláda elrejtésének bejelentésekor a 6. és 7. pontokban foglaltakon túl a következő mezőket kell kötelező jelleggel kitölteni: hosszú és rövid név (amely lehetőség szerint a ponthoz kapcsolódik), nehézség és terep osztályozása, táblázat, minimum 200 karakter hosszú geoláda-leírás. Az elrejtés időpontja éééé.hh.nn óó:pp formátumban legyen megadva.

Bejelentéskor meg kell adni a láda típusát is (hagyományos, virtuális, multi, mozgó):

A hagyományos geoláda mindenképpen valamilyen tárolóeszközt (doboz, mikroláda) jelent.

A virtuális geoládánál terepen leolvasható/megfejthető jelszónak kell lennie.

A multi geoláda több, valamilyen szempont alapján összetartozó célponthoz vezeti el a megtalálót. Állhat kettő, vagy akárhány hagyományos és virtuális geoládával megjelölt célpontból, tetszőleges kombinációban. Célszerű megadni a hagyományos geoláda méreteit, ami a cserélendő ajándékok mérete szempontjából lehet hasznos adat. Egy multi esetében szintén kötelező módon meg kell adni a multi összetételét, azaz a multi melyik pontja virtuális és melyik hagyományos láda. Természetesen itt is ajánlott a hagyományos láda méreteit megadni.

A mozgó láda különleges típus, melyet a megtalálás után valamilyen cél érdekében el lehet vinni. Az alábbi specialitásokkal rendelkezik:
a.) többször is lehet "megtaláltam"-ot loggolni hozzá, de nem egymást követően
b.) a megtaláló a bejelentés után - a ládagazda mellett - ideiglenesen gazdájává válik a ládának, míg azt más meg nem találja
c.) költöztetéskor, mint telepítő kell eljárnia: megadva az új koordinátákat, az új jelszót és az új környezet leírását, de nem módosítva a többi adatot (a módosítható rész általában a leírás elején, annak többi részétől elkülönítve található)
d.) a láda elindítója adja meg a láda célját, a költöztetésre vonatkozó tematikát és fenntarthat magának bizonyos teendőket a ládaoldallal kapcsolatban is
e.) védett természeti területre csak a Szabályzat 5-ös pontjának figyelembe vételével kerülhet.
Új mozgó ládát - az újra rejtésekkor felmerülő sorozatos problémák miatt - indítani nem lehet. A meglévők megszűnésükig a fenti szabályok figyelembevételével kereshetőek maradnak.

Esemény geoládát csak a geocaching.hu telepíthet, mert ezek csak a geocaching.hu által szervezett események alkalmával születnek. Viszont léteznek korábban telepített esemény ládák és a geocaching.hu a jövőben is támogatja az ötletes, értelmes, geocaching-eseményekhez köthető eseményláda-kezdeményezéseket, melyekkel kérjük keressétek meg a geocaching.hu-t.

Meglepetés láda a korábbi gyakorlattal szemben most már nem létezik, viszont az akkor létrehozott meglepetés ládák továbbra is fennmaradnak és kereshetők.

Felhasználónként a hagyományos és virtuális ládák arányának legalább 2:1-nek kell lennie. Ez azt jelenti, hogy legalább két hagyományost, vagy olyan multit kell telepíteni, amelyik legalább egy hagyományost tartalmaz, ahhoz, hogy egy virtuálist, vagy egy - kizárólagosan virtuálisakból összeállított multit - elfogadjon a weboldal, illetve a moderátori team. Virtuális ládát csak olyan helyre lehet telepíteni, ahol illetve közvetlen közelében, semmilyen módon nem lehet, mini- vagy mikroládát sem helyezni.

Olyan felhasználónak akinek beteg ládája van annak az új rejtése csak akkor jelenhet meg ha rendbe tette az összes már meglévő ládáját. Ettől csak különösen méltányos helyzetben lehet eltérni, melyet a ládaleírás rejtett mezejében kell jelezni.

9. Amennyiben valamelyik kötelező mező kitöltése elmarad, hiányos, illetve valószínűtlen értékeket tartalmaz (pl. hagyományosként bejelentett virtuális geoládát, illetve multi a geoláda), avagy a rejtés ellenkezik a szabályzat bármely pontjával, a geocaching.hu moderátorai megtagadhatják a bejelentés elfogadását, melyet a rejtő felé meg kell indokolniuk.
A moderálás vége előtt a geocaching.com-on megjelent geoládák elutasításra kerülnek. Egyedi esetekben kivételt lehet tenni, erről a döntés moderálás keretében történik.
10.

A 9. ponthoz kapcsolódik, hogy a magyar geocachingben, a nemzeti park igazgatóságokkal (továbbiakban: NP) kötött megállapodás következményeként, ami ráadásul egybeesik a geoládák számának 1000 fölé emelkedésével, bevezetésre került a moderálás intézménye.

Ez a következőket jelenti:
A ládákat továbbra is a honlapon, a kérdőív kitöltésével lehet bejelenteni, amely ezzel még nem jelenik meg, mint kereshető láda, hanem előtte több ellenőrzésen fut keresztül. (Hasonlóan a geocaching.com-on gyakorolt eljárással.)
Eddig az elrejtő lelkiismeretére volt bízva, hogy a szabályzatban előírt feltételeknek megfelel-e az elrejtett láda. Ezentúl viszont egy 12 tagú moderátori testület az elutasító szavazatoknál legalább néggyel több elfogadó szavazata kell a tényleges megjelenéshez.

A moderálás menete:
Az elrejtő a honlapon megjelenő kérdőív segítségével bejelenti az ún. ládatervezetet, amely csak a 12 moderátor számára lesz látható. A moderátorok, figyelembe véve a Szabályzatot, a Cachikettet és tapasztalatukat, megvizsgálják és véleményezik az új ládabejelentést. Ezután döntenek, hogy a láda kereshetővé tehető-e vagy kiegészítésre, módosításra szorul, és eszerint elfogadó vagy elutasító szavazatot adnak le . Ugyanakkor a megadott koordináták alapján, a rendszer is mérlegeli, hogy melyik pont esik természetvédelmi oltalom alatt álló területre. A moderátorok - egymástól függetlenül - hozzák meg döntéseiket, erre a rendszer vár min. 48 órát.
A rendszer a bejelentés pillanatától mért 48 óra múlva dönt:

- ha a moderátorok által adott "igen" és "nem" szavazatok értéke legalább +4 (néggyel több az "igen" szavazat), akkor a láda moderátori szempontból megjelenhet a nyilvánosság előtt. A rendszer ezt abban az esetben bírálja felül, ha az elrejtő által megadott valamelyik koordináta természetvédelmi oltalom alatt álló területre esik. Ebben az esetben a rendszer automatikusan parkoló pályára állítja a ládát és az összegyűjtött hasonló állapotú ládatervezeteket - az NP-okkal kötött megállapodásnak megfelelően - havonta egyszer elküldi az illető NP-nak engedélyeztetésre. (Ez azt jelenti, hogy az NP-któl az MGKE szerzi be a szükséges engedélyt. A központosított engedélykérés a nemzeti parkokkal történt megbeszélés eredményeképpen, a természetvédelmi hatósági szakemberek határozott kérésére került bevezetésre. Ennek az eljárás egyszerűsítésén kívül az az előnye, hogy míg egyesületek számára az engedélyezési kérelem illetékmentes, addig magánszemélyek részéről ez jelentős anyagi áldozatot követelne, amelytől az egyesület szeretné megkímélni a játékosokat.) A NP által hozott döntés következtében a láda vagy változatlan formában megjelenhet a nyilvánosság előtt, vagy csak a NP által ajánlott módosítások megvalósulása után. Persze arra is van esély, hogy a ládatervezetet az illető NP végleg elveti. A rendszer a ládatervezet sorsát illetően automatikus e-mail értesítést küld az elrejtőnek.

- ha a moderátorok által adott "igen" és "nem" szavazatok értéke -4 vagy annál kisebb, (legalább néggyel több "nem" szavazat) akkor a láda moderátori szempontból nem jelenhet meg a nyilvánosság előtt. A rendszer ebben az esetben is automatikus e-mail értesítést fog küldeni az elrejtőnek, mely értesítés tartalmazza a "nem"-el szavazó moderátorok indoklásait, ajánlatait, és az elrejtő által megadott koordináták helyzetét a természetvédelmi oltalom alatt álló területek függvényében, melyet a rendszer automatikusan vizsgál be.

- ha 48 óra elteltével sem az "igen", sem a "nem" szavazatok javára nem alakult ki 4 szavazatnyi elsőbbség, a rendszer további 24 órát vár. Ha ezalatt kialakul a négy szavazatos többség, akkor a fentiek szerint lép a rendszer. Ha nem, akkor a 24 óra leteltével (tehát a bejelentéstől számított 72 óra múlva) újraszámolja a szavazatokat és a többségben levő értékelést kapja a láda. Ha az igen-nem szavazatok száma megegyezik, a rendszer akkor is visszaküldi a ládát javításra.

Természetesen az ajánlott módosítások megvalósulása után a ládatervezetet újra és újra be lehet nyújtani.

11. Geoládához "megtaláltam" bejegyzést (logot) tenni csak regisztrált felhasználóként és csak a helyszínen megtalált, megfejtett jelszóval lehet. A rendszer egy ládához 1 héten belül 5 jelszó próbálkozást enged. Amennyiben valamilyen oknál fogva a jelszó nem ismert, de a játékos a helyszínen járt akkor "jelszó nélküli megtalálás" bejegyzést tehet. Ennek elfogadásáról a ládagazda dönt vagy hosszabb ideje el nem bírált esetekben az adminisztrátor dönthet. "Nettaláltam" bejegyzést lehet tenni, ha valaki ismeri a jelszót, de nem járt az adott helyen.
12. A geoláda tartalmazhat ún. utazó ügynököt vagyis Travel-Bug-ot, GeoCoin-t vagy más egyéb elnevezésű, de leginkább vándorló ajándékklént jellemezhető tárgyat, amely nyomkövetőként szolgál és ezért a megfelelő honlapon regisztrálandó!
13. Aki megtalál egy geoládát, az csak azzal a feltétellel hozhat el belőle ajándékokat, ha azokkal megegyező értékben más ajándékokat helyez el a geoládában. Tilos elhozni: magát a geoládát, a naplófüzetet, az írásra szolgáló eszközöket és azok kiegészítőit (radír, hegyező, tartalék tollbetét, stb.)
14.
Ha egy rejtő már nem tudja gondozni a ládáját lemondhat róla. Ezt először a geocaching fórumon kell meghirdetnie, hogy valaki átveszi-e tőle. Ha nincs jelentkező akkor az "adoptálható ládák" felhasználónak adható át.
Hosszabb ideje beteg vagy olyan ládát melynek a gazdája hónapokig elérhetetlen (email, telefon) szintén átadható - adminisztrátor által - más felhasználónak.

 

Bejelentkezés név:  jelszó:   [regisztráció]