Előzmények

Silviushozzászólásai | válasz erre | 2005.10.03 14:26:15 (9901)
Kedves Kulisz mester és ÉvaSanKri,
szerintem is elvárt lenne az, hogyha már van moderáció az nyílt legyen mindenki számára. Másrészt végképp nem értem ezt a nagyon fennhéjázó, sokszor lekezelő hangnemet a moderátorok hozzászólásaiban, ami gyakorta vezet igazságtalan megnyilvánulásokhoz, elvéve az emberek amúgy is csökkenő ládarejtési kedvét, további viszályokat szítva geoládász közösségben.

Visszaolvasva a történteket, szerintem egyátalán nem követett el ez a szerencsétlen ember semmiféle kihágást, amiért ÉvaSanKri megbüntette. Ha geoládát rakok le a fasizmus áldozatainak emlékművénél, megjelölöm Teleki Pál sírját (ahogy azt tettem is), vagy egy trianoni emlékművet, annak is van politikai üzenete, de alapvetően történelmi indíttatású témáról van szó. Ilyen alapon kimoderálhatnánk az összes történelmi Magyarország területén lévő ládát is.

Emberünk nem írt olyasmit, hogy "azok a kommunisták tették tönkre itt a gazdaságot, akiknek leszármazottjai ma is hatalmon vannak, különben is szavazzál a Fehér Virágok pártjára, a kövér szalamandraembereket, meg irtsuk ki, mert ők a piócák a geoládászat anyatestén :-)". Ebben az esetben valóban meggondolandó a ládaoldal ilyetén szöveggel történő megjelenése, hiszen politikai üzenete van és esetleg egyeseket sérthet.

Itt szerintem moderátori túlkapások történtek és főleg azt nem tartom szépnek, hogy Kulisz mester itt a fórumon közli, hogy na ezekután nyomok egy nem mehetet arra a ládára, amivel az égegyvilágon semmi probléma nincsen. Tessék már észretérni.

Igaz az sem volt korrekt, hogy a rejtő közzétette a jelenleg még nem nyilvános moderátori véleményeket, de ez is példa arra, hogy a jelenlegi rendszer változtatásra szorul. Úgy érzem nem volt más megoldása, hogy sértődöttségét megossza a közzel.

Sajnálom, hogy ilyesmi történt és megtörthénhet.
[előzmény: (9817) kulisz, 2005.10.01 22:03:34]

kuliszhozzászólásai | válasz erre | 2005.10.01 22:03:34 (9817)
Óriási hiba volt a ládaleírást ide beírni, szabálytalan, és mindeddig példa nélküli!! Miért????

A ládák csak akkor jelenhetnek meg a nyilvánosság előtt, ha azokat a moderátori tanács jóváhagyja. Még jó hogy a koordinátát nem írtad ide... bár a leírás alapján simán meg lehet találni GPS nélkül is..

A politikát, és mindazon utalásokat amiből azt lehet csinálni, tűzzel-vassal igyekeztünk mindig is távol tartani a geocachingtől, mert semmi köze hozzá!

Ezen kívül, ha a moderátorokkal vitád van, azt velük kell egyeztetni, arról szól a folyamat, ami interaktív is lehet. Ezt most teljesen felrúgtad, és gerjesztesz egy konfliktust, értelmetlenül, ok nélkül.

Ezen megnyilvánulás miatt el kell gondolkodni, hogy jó-e az, hogy láthatjátok menet közben a véleményeket.

Javaslom továbbá a hozzászólás kimoderálását.

És most megyek nyomok egy nem mehetet. Kérlek továbbá, hogy higgadj le, és térj vissza a moderálás rendes kerékvágásába, mindannyiunk érdekében!
[előzmény: (9814) mkesmarki, 2005.10.01 21:38:40]

mkesmarkihozzászólásai | válasz erre | 2005.10.01 21:38:40 (9814)
Kedves mindenki!

Csináltam egy ládaoldalt a falumról, Kajászóról. Úgy gondolom, a falu megérdemel egy ládát. Van itt pár látnivaló, de persze nem világraszóló.

De nem is ez a lényeg.

Ezt írtam a ládaoldalon:

WAP: a ládát egy facsoportban, két kisebb fácska között, kicsit a földbe süllyesztve találhatjátok meg. Faágakkal, fakéreggel van álcázva. Külső méretei: 23 x 18 x 12 cm

Kajászóról

Kajászó község Fejér megyében. Budapesttől 35 kilométerre délnyugatra fekszik, körülbelül félúton a főváros és Székesfehérvár között, a Váli-völgyben, az M7-es autópályától 2 kilométerre. Az autópályáról nem hivatalos lejáró is van, az első ÖMV benzinkútnál. Figyelem! A lejárót az útvonaltervező programok nem szokták ismerni.

A falunak vasútállomása nincs: a szomszédos Baracskán lehet leszállni, innen általában van buszcsatlakozás is Kajászó felé. A Váli-völgyben Bicske és Baracska között elég sok busz közlekedik, elég sűrűn. Budapestről az Etele térről indul közvetlen járat Válba, ami természetesen Kajászón át vezet.

A falu nevének eredete

A római birodalmat keletről megtámadó hunok a mai Százhalombatta térségénél keltek át a Dunán, és jelentős ütközet zajlott a közeli Tárnok-völgyben. Az ütközetben a hun Keve vezér is elesett, akit a monda szerint itt temettek el. Egyes források szerint maga Attila vezér is itt nyugszik.

A csatáról - és a faluról - Arany János is írt: Keveháza

...
Örökre hát a vérmezőn
Bátor Kevének háza lőn;
Hol ő hadával nyúgoszik,
A temetőt így nevezik.
Év, év után gyorsan lejár,
Jő-megy mikép vándor madár;
De egy sem költi fel Kevét, -
De egy sem oltja ki nevét.
...

A település neve is innen eredeztethető: eredetileg Keveháza, majd Keveaszó, (Cuwe azoa, Keueozou), később Keazó, végül mai kiejtéssel Kajászó lett. Kajászón azonban továbbra is őrzik Keve emlékét: a helyi termelőszövetkezet neve Keve Rt, a sportegyesületé pedig Keve SC.

A falu védőszentje, Szent Péter után a település neve 1491-től Kajászószentpéter, amelyet a kommunista uralom idején a Belügyminisztérium 1950-ben Kajászóra rövidített.

A falu története

Kajászó igen ősi település: az ásatások tanúsága szerint már Krisztus előtt 1600 körül lakott volt. A Római Birodalom idején Pannónia provincia egyik településeként szintén lakott volt, amit római kori villamaradványok bizonyítanak. Korabeli római nevét nem ismerjük.

A török hódoltság vége felé, 1686-ra a sorozatos fosztogatások nyomán Kajászó teljesen elnéptelenedett, és csak 1710 tájékán igyekeztek újratelepíteni a földbirtokosok.

A napóleoni háborúk idején a magyar területek jelentősége megnőtt: a birodalom részéről egyre nagyobb volt az igény a mezőgazdasági termékekre, állatokra. A település örvendetes fellendülésnek indult: a falu szinte teljesen újjáépült, felvirágzott.

Ettől fogva az I. világháborúig a fejlődés kiegyensúlyozott, szinte töretlen. A világháborúban szinte minden családnak volt halottja: később emlékművet emeltek a hősi halottak tiszteletére.

A két világháború között Kajászó ismét felvirágzik: főként a tejtermelés, hiszen a közeli Budapest hatalmas felvevőpiac. A gazdák megerősödnek: szövetkezetet hoznak létre, tejbegyűjtő állomást építenek. A község a szarvasmarha-tartásban országos hírnévre tett szert.

A II. világháború során a frontvonal többször átvonul Kajászón oda-vissza, és a pusztulás ennek megfelelően óriási: alig maradt ép ház, élő állat, élelmiszer a faluban.

A kommunizmus évei alatt a téeszesítésnek esik áldozatul a két háború közötti tevékeny időszak összes eredménye. Kajászó az országos fejlesztésekből többnyire kimarad, a közművesítés is nagyon sokára kezdődik meg.

Kajászó ma

Ma a község ismét fejlődésnek indult. A lakosság lélekszáma folyamatosan növekszik. A településen komoly beruházások és fejlesztések valósultak meg az 1990-es és 2000-es években. Most már minden közmű jelen van: víz, villany, gáz, csatorna, szélessávú Internet. 2003-ban megtörtént a felszínivíz-elvezetés teljes kiépítése is.

Kajászón több vállalkozás, cég megtelepedett, zöldmezős beruházást hajtva végre.

A település egy takaros dunántúli kis falu. A főút mellett lévő artézi-kút N 47° 19,2450' E 18° 43,5960' 162 m [GCKEVE+kút] vizét érdemes megkóstolni, elég különös íze van.

Látnivalók

- I. Világháborús emlék a falu központjában
- Református templom
- Artézi-kút a Rákóczi úton

Források

- Czanik Béla: Kajászó(szentpéter) község és református egyháza története (2000)
- Czanik Béla: Ahogy láttam Kajászószentpétert (2002)
- Czanik Béla: Szolgálatunk, életünk (2003)
(Mindegyik magánkiadás, a község üzleteiben szerezhető be)

A láda

A ládát a falu felett, egy kaszáló szélén helyeztük el. Sokszor szoktam errefelé futni reggelente, és úgy gondoltam, elég szép hely ez egy geoládának.

A templom melletti utcácskán érdemes felhajtani a temető alatti parkolóig , innen pedig gyalogosan megközelíteni a temető mellett balra továbbvezető földúton. Jó időben itt kocsival is lehet közlekedni, közel drive-in lehet a láda, de az agyagos talaj eső után veszélyes: tőlem senki ne kérjen traktoros segítséget, én szóltam előre. Még kerékpárral is sikerült "elakadni" a dűlőutakon. És ennyi séta igazán belefér.

A leírt megközelítésnél létezik rövidebb is, csak az nem ilyen érdekes.

------------------------------------------------------------------------------------

A ládát egy moderátor nem fogadta el, ezt a kritikát írta:
ÉvaSanKri: nem mehet
2005.10.01 20:52:16
Örülnék, ha a GC megmaradna annak, aminek indult: természetet kedvelők játékának, szabadidős hobbinak, és semmi szín alatt nem válna politikusok küzdőterévé. Emiatt a kommunizmus beszerkesztését kérem kivenni. Különös tekintettel arra, hogy még az idézett Wikipédia szerint sem volt Magyarországon kommunizmus. ( Idézet: ... A világégés után a Szovjetunió hatalmi befolyására alá került országokban szocialista rendszerű államberendezkedések jöttek létre, melyek alapideológiája szintén a kommunizmus eszméjére épített.
Idézet vége.)

------------------------------------------------------------------------------------

Segítsetek, mert nem értem. Tényleg el kell utasítani ezt a ládatervet emiatt? Ti is így érzitek? Hozzáteszem, szívesen kivettem volna a "kommunizmus" szót, ha valaki ehhez ragaszkodik valamilyen oknál fogva, mert nem keresem én a konfliktust. De elutasítani ezért egy ládát?

Ugye Ti is azt gondoljátok, hogy ez helytelen volt?

Várom a hozzászólásokat!

Bejelentkezés név:  jelszó:   [regisztráció]