Elhelyezés időpontja: 2004.05.08 15:30
Utolsó lényeges változás: 2020.02.27 09:55
Utolsó változás: 2020.06.18 13:08
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: VP és Mila
Ládagazda: VP Nehézség / Terep: 1.5 / 2.5
Úthossz a kiindulóponttól: 3000 m
Megtalálások száma: 869 + 8 sikertelen + 11 egyéb Megtalálások (havi bontásban): A legaktívabb hónap 2009-08 volt 16 'Megtaláltam' loggal, OFF
Megtalálások gyakorisága: 0.9 megtalálás hetente
Röviden: A csúcsra csak a zöld háromszög jelzésen szabad felmenni. A szokásos műanyag doboz a csúcstól 20 m-re egy bokor tövében, lapos kővel takarva. Kérlek, a ládát gondosan rejtsd vissza!
A Tóti-hegy a Gulács (GCGULA) kistestvére: egymás mellett állnak a Badacsony és a Csobánc között. A két hegy alakja teljesen egyforma, csak a Tóti-hegy egy kicsit kisebb. Cserében azzal kárpótol, hogy a csúcsa teljesen kopasz, így a körkilátást semmi nem akadályozza. A hegyet alig bányászták, oldalában nagyon szép hasadozott bazalt látható.
Érdekes módon mégis kevesen ismerik, pedig jelzett út vezet a csúcsára. 1969 óta a közeli Ábrahámhegyen nyaralok (az északi part egyik legjobb, homokos strandja van ott), és gyakran kirándulok, futok, biciklizek fel a hegyre. Szinte soha nem találkozom senkivel. (Az 1999-es napfogyatkozást is innen néztük, akkor itt is sokan voltak.)
Javasolt kiinduló pont a salföldi Természetvédelmi major N 46° 50,178' E 17° 32,984' 145 m [GCtoti+major] - itt lehet parkolni, illetve ide busszal is el lehet jutni Ábrahámhegyről. Ládakeresés előtt vagy után érdemes megnézni a majort is (a Balaton-felvidéki Nemzeti Park bemutatóhelye), ahol szürkemarhákat, bivalyokat, rackákat, mangalicákat, szamarakat és lovakat lehet látni. Lehet lovagolni is, lovas kocsival pedig az erdőben megbújó Pálos kolostor romjaihoz lehet kikocsizni.
Persze sok más út is vezet a hegyre: a Gulács felől a zöld jelzésen, Káptalantóti felől a kék háromszögön, Kékkút vagy Badacsonyörs felől a kék jelzésen lehet megközelíteni. A csúcsra azonban csak a zöld háromszög jelzésen tanácsos felmenni, egyrészt mert a többi oldal nagyon meredek, másrészt mert a hegy és környéke védett terület.
A csúcstól a láda (15x10x5 cm műanyag doboz) már csak jó 20 m (és 10 m szint, persze lefele). A ládát egy kis sajmeggy cserje, egy kis tölgybokor és egy fiatal virágos kőris takarásában találjátok, kőből készült fészekben, egy lapos kővel befedve. Kérlek, gondosan rejtsd vissza!
Vigyázat! A hegy oldalában a szikla sok helyen függőleges!
Sopronból szokás szerint vonattal utaztam Nesgulácsig. Innen indult a túra.
Először a GCGULA ládát kerestem meg, dei tt csak fél-sikerrel jártam.
Innen indultam a GCTOTI megkeresésére a rettentő melegben.
Mire felértem a hegyre tudatosodott bennem, hogy nekem két ilyen "korhatáros" láda egymás után már nem való. Az utolsó száz méteren már csak vánszorogtam.
Rövid panoráma-élvezés után nekiálltam megkeresni a ládát, ami ilyen állapotban nem volt egyszerű, de sikerrel jártam.
Sajnos a fotózást már meg sem tudtam próbálni ilyen remegő kezekkel-lábakkal.
Ezután "elsétáltam" Káptalantótiba a buszmegállóba, és elindultam hazafelé.
Minden szenvedés ellenére gyönyörű túra volt ezen a szép vidéken.
Köszönöm, hogy megmutattad ezt a remek panorámát.
1969 óta minden évben több-kevesebb időt a közeli Ábrahámhegyen töltök, így gyakran jövök fel ide, és a ládát is gyakran ellenőrzöm. Amikor szükséges volt, javítottam és pótoltam is.
Most több napon át jártam körben a hegy körül, mindenhonnan néztem. A kép a Káli-medence közepéről készült, ahonnan testvérhegyével, a Guláccsal együtt látszik.