WAP: 10x6x15 dobozka egy sziklarepedésben, kb. fél méter mélyen, kövekkel takarva. A csúcsjelzőtől jobbra indulj, a kis barlang előtt 2-3 m-re találod a rejteket.
Szöveges útmutatás: a csúcsról a jobbra vezető ösvényen ereszkedj le az utolsó nagyobbacska fáig, lépj a szakadék felé kettőt, fordulj jobbra, lépj hármat, fordulj jobbra, kapaszkodj fel a rejtekadó sziklahasadékhoz (kb. 3 m)!
A cache
Egy 10x6x15-ös konyhai cuccot kell keresni egy kicsi, csőszerű sziklarepedésben, kb. fél méter mélyen (jobban mondva magasan:D). Kövekkel el van takarva, kéretik ugyanígy visszarejteni, hogy a víz ne mossa ki! A rejtek elött biztonságosan le lehet ülni a logoláshoz és a gyönyörködéshez...
Segítség: a csúcsról a jobbra vezető ösvényen ereszkedj le az utolsó nagyobbacska fáig. A fa mellől lépj a szakadék felé kettőt (de ne túl nagyot!!!), fordulj jobbra, lépj hármat, fordulj jobbra, kapaszkodj fel a rejtekadó sziklahasadékhoz (kb. 3 m)! A ládaoldal utolsó 3 képe szintén sokat segíthet.
Tartalék jelszó a rejtektől 2-3 méterre található vadrózsa bokor mögötti "kis barlangban", balra lent, öklömnyi kövön.
A ládába travel bug betehető, bár csak kis méretű.
Megközelítés
A Komárom-Esztergom megyei
Epöl települést kell megcélozni, illetve az Epölről Máriahalomra vezető műutat. Földút ágazik le a
N 47° 38,125' E 18° 40,258' 167 m [GCepol+elágazás] koordinátánál. Ide lekanyarodva egy kis hídon megyünk át, ezután le is lehet parkolni. Száraz időben valamennyire még tovább lehet kocsival haladni, de eső után, netán télen nem ajánlanám.
De hát minek is autózni, mikor csak 1,5 km a ládika légvonalban, és a földúton sem sokkal több! Oda-vissza kb 3,5 km az út, javarészt kényelmes séta. Szóval a földút szántóföld és bozótos határán halad, aztán a N 47° 38.691' E 18° 40.273' pontnál megszűnik. Itt egyenest kell továbbmenni egy ösvényen, amit a nyomokból ítélve motorosok csináltak. Ez az ösvény már a tetőre visz. (A 47° 38.850' 18°38.883' pontnál szintén indul egy földút, de azt nem próbáltam, tehát ajánlani sem tudom)
Másik megközelítési lehetőség az egykori szarvasmarha telep felől: a műútról itt térj le
N 47° 38,595' E 18° 39,300' 163 m [GCepol+elágazás]
Innen is pont 1700 m az út, ám igénytől/kedvtől/vérmérséklettől/autótól függően egészen hosszan tovább lehet haladni, az Ádistáció legelőn keresztül. Ne tévesszen meg, hogy hatalmas betonkerítést húztak a letérés közelében, annak mentén haladj tovább. Ez az út is sok szépséggel kecsegtet: rengeteg gyönyörű mezei virág, galagonya, kökény és vadrózsabokor vár (ok, decemberben nem biztos... :D). Rengeteg holló tanyázik a környéken, és ha jókor jársz erre, sok gyurgyalaggal és őrgébiccsel is összefuthatsz, egyéb madarakról nem is szólva... ZF
A helyszín
A 315 méter magas dombról szépen körbe lehet tekinteni (360°), érdemes egy kicsit megpihenni a fehér sziklákon, és nézegetni a környező hegységeket. Látszik a Gerecse nagy része, a Pilis, a Budai-hegység, valamint a Börzsöny is. Mivelhogy kilátós helyről van szó, ezért érdemes nappal, szép időben érkezni, esetleg távcső és PMR rádió társaságában.
A helyet a térképen Kőszikla vagy Nagy-szikla néven találhatjuk meg. A csodálatos panoráma mellett a közvetlen környezetnek is érdemes figyelmet szentelni, ugyanis a szárazgyepek és karsztbokorerdők tipikus növény- és állatvilágának apró csodáira bukkanhatunk (csak néhányuk saját kedvenceim közül, "akikkel" már találkoztam, a teljesség igénye nélkül: tavaszi hérics, fürtős gyöngyike, leánykökörcsin, közönséges boróka, holló, barna réti héja, őszapó).
"A Kőszikla környéke az Epöli szarmata vonulat 16 négyzetkilométer kiterjedésű, több darabból álló Natura 2000-es, azaz kiemelt jelentőségű természetmegőrzési terület. Változatos élőhelyek borítják, melyek nagy része a zárt, száraz gyepek, illetve a fényben gazdag erdők csoportjába tartozik.
Kora tavasztól a mindent felperzselő nyári forróságig hetente változó virágtengerrel örvendeztetik meg az ilyen élményekre fogékony természetjárót. Máriahalom, Bajna, Nagysáp és Sárisáp határában található Magyarország egyik legnagyobb kiterjedésű löszgyepe, amely a terület csaknem kétharmadát borítja. Kisebb foltokban nedvesebb gyepek és szántók is vannak.
A területhez kötődő legfontosabb európai közösségi jelentőségű élőhelyek és fajok: pannon cseres tölgyesek, meszes alapkőzetű féltermészetes száraz gyepek és cserjésedett változataik fontos orchidea-lelőhelyei; pannon molyhos tölgyesek és síksági pannon löszgyepek.
A közösségi jelentőségű állatfajok az ürge, a szarvasbogár és a gyászcincér, a növényfajok pedig a leánykökörcsin és a piros kígyószisz. A kiemelkedő mészkő- és dolomitsziklák között van az epöli Fehér-szikla és a Második-szikla. A dombok közötti mélyedésekbe számos patak fut le, így kisebb-nagyobb vizes élőhelyek is kialakulhattak, ilyen Nagysápon a Bakos-tó és Epölön a Kákás-tó." (kirandulastervezo.hu)
Egyéb
A helybeliek néha felrándulnak ide távcsövezni, szóval a felbukkanásukra (főleg hétvégén) lehet számítani. Sajnos néha gépjárművekkel érkeznek a szigorú tiltás ellenére :-(
A szomszédos dombon rendszeresen paplanos ernyősök hódolnak szenvedélyüknek, bónusz látvány, ahogy keringenek a lankás táj felett.
Kellemes sétát kívánunk!
snake/zöldfülű
Egyéb
Kedves Kessertársak!
A láda sajnos és szerencsére (mármint nekem az) gazdát cserélt.
2008. november 9-én meggyógyult a láda, bár nem volt egyszerű a műtét, mivel kb. 8-10 terepjáró parkolt a közvetlen közelében (!)
2009. július 12-én új ládát tettem ki, új koordinátákra, mivel az előző eltűnt :(
És ha valaki a Gerecséről szeretne bővebben olvasni, többek között itt is megteheti:
Gerecse