A láda a budai Csúcs-hegy tetején, erdős területen található. Jelzett út nem vezet hozzá.
Megközelítéséhez feltétlenül olvasd el a lentebb található javaslatokat - pusztán térkép alapján, helyismeret nélkül ugyanis könnyen hozhatsz rossz döntést az odajutáshoz - ne rontsa el a ládázás élményét egy rosszul megválasztott út :)
A helyszínről:
A Csúcs-hegy a Budai-hegységben, a Hármashatár-hegyhez észak-északnyugatról csatlakozó 452 méter magas hegy.
Budapest II. és III. kerületének határán emelkedik, a hegy fő tömbje a III. kerülethez tartozik, a kerülethatár a délnyugati lejtőn húzódik végig. Északkeleti lejtőjén fekszik Csúcshegy városrész.(...) A hegy felső része a Duna-Ipoly Nemzeti Park része. Déli lankáira a II. kerülethez tartozó Gercse városrész hétvégi telkei kapaszkodnak fel.
Jellegzetes, magányosan emelkedő, majdnem pontosan északnyugat-délkeleti irányban elnyúló, hosszúkás alakú hegy. Délkeleti és északnyugati végei lankásabbak, az előbbi irányból a Virágos-nyereg választja el a Vihar-hegytől, míg az utóbbi irányban a Csúcs-hegyi-nyereg határolja a Hármashatár-hegyi hegylánc tömbjéhez tartozó további hegyektől. (...)
Fő tömege triász mészkőből épül fel, míg lankás lejtői alapanyaga a kiscelli agyag.
A középkorban Hegyes-hegy, illetve Csúcsos-hegy néven ismerték; első írásos említése egy 1212-es határjárás adataiból származik Mons Hyges formában. A 18. században egyes térképeken Gercse-hegy (Mons Gercse) néven említik, a délnyugati lejtőjén fekvő Gercse falu miatt.
A 20. században kedvelt kirándulóterület és északi lejtőjén 1925-1926-ban a Budapesti Turista Egyesület turistaházat is épített. (...) A rendszerváltás után, 1992-ben a Csúcs-hegyi turistaház megszűnt, emlékét emléktábla, illetve a Menedékház utca elnevezése őrzi.
A Csúcs-hegy oldalában vezet a 14-es számú Országos Kéktúra szakasz, ezen felül több más jelzett turistaút is érinti a hegyet.
Forrás: Wikipédia
Megközelíthetőség:
Gépkocsival többek közt a III. kerületi Erdőalja út és Kocsis Sándor utca sarkán, vagy a II. kerületi Hideg utca végén lehet parkolni, de normális murvás úton a gercsei kápolna is megközelíthető. El lehet jutni Virágos-nyeregbe is mindkét kerület felől - de oda már rosszabb utak vezetnek, főleg a III. kerület irányából. Aki biciklivel jön ládázni, számítson rá, hogy a túrautakat elhagyva a gépet vállra kell venni :)
A ládához jelzett út nem vezet, és bár több turistaút közelében található, mégsem mindegy, honnan és hogyan cserkészed be.
Három lehetőség adódik - ami tulajdonképpen négy, mivel az elsőt két irányból indulva is bejárhatod.
1. A gerincösvény. Az ÉNY-DK irányú gerincösvény jellemzően jól járható, jól követhető (ez lényegében a régi határkövek nyomvonala). A nyugati végpont a távvezeték közelében a zöld jelzésről könnyen megtalálható, míg a keleti végpont a katonasírnál benőtt, ezért itt az első 60-80 méteren a házak hátsó kerítésvonalát érdemes követni, aztán már meglesz az út. Figyelem! A gerincösvény első ~100 métere mindkét irányból kifejezetten meredek. Az ösvény mentén több XIX. századi határkő is megtekinthető.
2. Toronyiránt a zöld jelzés felől. A Csúcs-hegyet délről elkerülő zöld jelzésről az utolsó, elhagyott telekkel szemben egy meredek ösvény visz fel a térképeken "Siklóernyős starthely"-ként jelzett kilátóponthoz, innen tovább toronyiránt lehet elérni a gerincösvényt (út nincs, a hegyoldal közepesen meredek, kevéssé bozótos, elég jól járható). A kilátópontról szép a panoráma - ezt a helyet a láda előtt vagy után mindenképpen érdemes felkeresni.
3. Toronyiránt a kék jelzés felől -
NEM JAVASOLT! A Csúcs-hegyet északról kerülő kéktúráról csalogatóan közelinek tűnik "felszaladni" a ládáért, de ezt az utat kizárólag az elszántaknak javaslom - vagy még nekik sem. Út egyáltalán nincs, viszont a hegyoldal nagyon meredek, nagyon erősen görgetegköves és nagyon bozótos, dőltfákkal nehezítve.
Környékbeli egyéb ládák és túrajavaslat:
Aki nem a kéktúra útvonalát járja, annak a Csúcs-hegyi-nyeregtől érdemes a jelzetlen, ám jól kijárt, futók, bringások által is sűrűn használt gerincúton nyugat felé elsétálnia egészen a Kálvária-hegyig. Ez utóbbiról lenyűgöző, szinte körpanoráma nyílik, és itt található a
GCKOTE is.
Menet közben pedig a Tök-hegyi kőbánya felett, illetve a Szarvas-hegy tetején is remek kilátás adódik, és kissé lejjebb megtalálható a Kötők padja, ahonnan a sárga jelzésen visszasétálva egy gyönyörű völgyoldali szálerdőben a
GCTHKI multi is begyűjthető. Lenn a völgyben pedig érdemes felkeresni a szépen felújított gercsei kápolnát, és megszerezni a
GCGER-t is.
Ládatörténelem - az eredeti rejtő, Silvius leírása:
Addig néztem ezt a csúcsot az ablakomból, míg fel nem jöttem ide ezzel a dobozzal. A láda a Csúcs-hegy csúcsának csúcsládája. Nem tipikus csúcsláda, de nekem kedves, mert most is ezt a hegyet látom zuglói ablakunkból, meg eddig nem tettetek rá dobozt. Remélem azért tetszeni fog. A kilátás nem a doboznál van, érdemes végigjárni a hegyet, először a zöldön, majd a kéken, végül a sárgán is. Én találkoztam egy szarvassal, és sok vad jár errefelé. Nem kimondottan túrista környék. Kevés zajjal közlekedjetek és ne gyertek fel a hegy lábáig kocsival.
A doboz nehéz helyen van és alaposan el van dugva. Csak azért van a hegycsúcson, mert így jópofa a szójáték, de innen fentről nincs kilátás, vagy valami hasonló csuda. Ha szépet akarsz látni menj körbe a szintúton zöld-kék, majd a sárga, a hegy keleti oldalán. Itt vannak kilátó pontok, az erdő pedig mindenütt gyönyörű.
A ládát annak a kisfiúnak a tiszteletére helyeztem ki, aki néhány órával korábban, ezen a napon született. Kívánom, hogy tartalmas és boldog élete legyen a kis Balázsnak. Remélem, hogy majd ha felnő, ehhez a szülinapi ládához is ellátogat majd. A kisfiú nem az én gyermekem, hanem gyermekkori barátom; János kisfia. Azért persze lehet hozzá gratulálni :-)
A ládát hosszú betegségéből történt gyógyítása után örökbe fogadtam 2023. október 9-én. Közel az eredeti helyéhez, egyelőre mikroláda formában lett pótolva. Ha az új rejtés tartós marad, újra kap majd egy hagyományos dobozt.
Segédpontok:
a kilátópont -
N 47° 34,218' E 18° 59,004' 368 m [GCTOP+kilátópont]
a gerincösvény nyugati végpontja -
N 47° 34,413' E 18° 58,714' 368 m [GCTOP+ösvény NY]
a katonasír, az ösvény keleti végpontja (benőtt) -
N 47° 34,094' E 18° 59,283' 368 m [GCTOP+ösvény K]