Megye/ország: Budapest
Elhelyezés időpontja: 2004.07.17 12:00
Megjelenés időpontja: 2004.07.18 13:20
Utolsó lényeges változás: 2024.07.01 08:32
Rejtés típusa: Virtuális geoláda
Elrejtők: Eszti, kepenu Gábor
Ládagazda: Toronyvadász107 Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Megtalálások száma: 1245 + 38 sikertelen + 146 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 1.2 megtalálás hetente
Figyelem!!! A fenti koordináták nem a felkeresendő objektumra mutatnak - ez egy ún. "locationless cache".
bármelyik más, hagyományos geoláda 2 km-es körzetén belül keress gombát, fényképezd le a GPS-eddel, az aktuális pozícióval, és nézz utána milyen gomba, jelentsd be "Jelszó nélküli megtalálás"-nak!
Figyelem!!! Ezen az oldalon geokesserek amatőr fotói és gombahatározásai szerepelnek! Semmiképpen ne használd tudományos vagy hivatalos forrásnak. A határozás pontosságára nincs garancia.
Annak ellenére, hogy a hagyományos geoládák feltétlen hívei vagyunk, egy speciális ládát hoztunk létre:
A geocachinget elsősorban a turisztika kiegészítésének tartjuk, egy szuper mozgalom és játék egyben. Nagyon sok geoláda közelében vagy éppen az odavezető út mentén lehet gombát találni, és meglepően kevesen ismerik a gombafajokat. A geocaching és a gombahatározás eredője ez a cache. Nincs konkrét koordinátája, a fejlécben szereplő koordináták a tulajdonos lakcímére mutatnak.
A megtalálás feltételei a következők.
1. Geocaching túra kapcsán (hagyományos láda 2 km-es körzetén belül) talált gomba - a ládát kérjük megnevezni!
2. Le kell fotózni a gombát a GPS-szel együtt (aktuális pozícióval) a "terepen" - erdőben, mezőn. Ha nincs GPS, vagy azzal fotózol, akkor legalább az egyik képen legyen valami egyedi a gombás képen - legjobb egy papírcetli "GCGMBA" felirattal, vagy ha közel van a láda, aminek a közelében találtad a gombát, akkor az (persze úgy, hogy a jelszó ne legyen látható). Bármily hihetetlen, vannak, akik netről letöltött fotókkal kísérleteznek a "kell a pont" szellemében. Ha legalább egy feltöltött kép nem teljesíti a fenti feltételt, akkor nem fogom elfogadni a logot. Ha a kép metaadatai között szerepel a készítés helye és ideje, az is jó, de kérlek, említsd meg a logban.
3. Meg kell határozni a gombafajt (magyar név) és beleírni a logba vagy a kép címéhez. Ehhez jól jöhet a Terra Alapítvány oldala vagy egy hagyományos, papír alapú gombahatározó. Ha nagyot tévedtél, nem baj, mailben értesítlek, és javítás után elfogadom a logot. Ha csak kicsit tévedtél, akkor mail nélkül elfogadom. :)
- Nem feltétele a megtalálásnak, de lehet írni többet is egy-egy fajról: latin név, sajátosságok, mely másik gombával lehet összetéveszteni stb.
- Nem kell feltétlenül litániát vagy könyvfejezetet írni, csak a legfontosabbnak vélt dolgokat az adott fajról. Olyasmit, ami más számára is hasznos lehet.
- Lehetőleg olyan gombával logoljatok, amit biztonsággal meg tudtok határozni.
- Az sem hátrány, ha több fénykép készül a gomba könnyebb azonosításához.
- Egy adott gombafaj több kesser által is megtalálható, de máshol, más időpontban - lehetőleg ilyenkor jelentsen valami pluszt a logotok! (Szebb fotó, 1-2 hasznosabb info.)
- Természetesen egy játékos csak egyszer regisztrálhat találatot, de tetszőleges számú "egyéb" log fűzhető a ládaoldalhoz további érdekes gombatalálat esetén.
Ha igényesek akarunk lenni, akkor jelentősebb és szebb gombákat fotózzunk, és ne tegyük fel tizedszer is ugyanazt a gombát, csak ha különb a logunk, fotónk az előzőnél!
Jelszó nélküli megtalálásként kell regisztrálni, melyet - a feltételek maradéktalan teljesülése esetén - jóváhagyunk. Ez bizonyos esetekben eltarthat pár napig, pláne, ha nehezen azonosítható a gomba a kép alapján. Ebben az esetben a megtaláló türelmét kérjük!
A hagyományos geoláda oldalára (aminek a közelében a gombát találtad) beszúrhatsz egy linket erre az oldalra, ill. innen a hagyományos láda oldalára.
Amennyiben lehetséges, kérem, hogy a gombákról több képet készítsetek, különös tekintettel a lemezekre, tönkre, stb. Aki forgatott már gombahatározót, az tudja, hogy egy felülről készült kalapfényképből nem lehet megmondani, hogy mi is az a gomba... Ha pedig nem tudjuk szép képekkel és pontos határozásokkal megtölteni ezt az oldalt, akkor ez a jó kis láda nem tölti be funkcióját.
Nem az a célunk, hogy gombalelőhelyek POI adatbázisa jöjjön létre, sőt nem is az, hogy leszedjük a gombákat a ládák környékén - csupán az, hogy geoládázás közben is járjunk nyitott szemmel a természetben, és ismerjük fel a fontosabb gombafajokat, gyarapítsuk társaink ez irányú ismereteit. Az ilyen kesser feltétlenül megérdemel +1 pontot, találatot.
Jó gombakesselést kíván Eszti és kepenu Gábor!
Ládatörténet
2007. 01. 16. - A ládát átvettem, de ez a lényegen nem változtat. Talán kicsit szigorúbbak lesznek az elbírálások. :) Mindenkinek jó ládázást és gombázást! Félreértések elkerülése végett: a képek kepenu képei, én pl. már több királyvargányát is találtam. :) gym
2024.06.24 - gym kessertársunk adoptálásra felajánlotta ezt a ládát.
2024.07.01. - Toronyvadász107 adoptálta a ládát.
Állapot: kereshető
1 játékos jelölte kedvenc ládájának
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
+
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
"A Soproni-hegység forrásai 2" láda 2. pontjától pár száz méterre fotóztam a tapló gombák csoportját. Szerintem nyírfa-tapló. Bár így az elhalt fáról sem tudom biztosan, hogy nyír-, vagy esetleg fehér nyár... mert akkor nyárfa-rozsdástapló.
A képernyő fotó bal felső sarkában látszik a "486. Szalamandra-tó (GCSZAL)" láda második pontja, immár mosolygóként. Ha szükséges, teszek fel képet a halomsírról is.
[Elutasította: Toronyvadász107, 2025.01.11 18:13]
Toronyvadász107 jelezte hogy a kép minősége hagy némi kívánnivalót maga után.
Ezzel egyet kell értsek, magam sem tudom hogy a tengernyi taplóalkatúból mit örökítettem meg. Ott helyben sem néztem meg alaposan, így fotó alapján meg valóban lehetetlen a meghatározás.
Tavasszal megpróbálom alaposabban felkészülve!
2024. december 29-én futottunk bele a képeken látható Tulostoma nemzetségbe tartozó nyelespöfetegekbe. A Fehérvárcsurgói-víztározó délkeleti partja feletti sziklás völgyfalban több tucat termőtest fürdőzött a délutáni napsütésben. A tározóhoz a Vontató-hegyen elrejtett GCVONT felkeresése után ereszkedtünk le. [Geoládák v4.5.3]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.3]A kép a gombárol a Cinketanya közelében készült 46 6.748 18 9.678. Taplógombák.A borostás réteggomba (Stereum hirsutum) a réteggombafélék családjába tartozó, világszerte elterjedt, elhalt fatörzseken növő, szőrös-bolyhos felületű taplógombafaj.A Gcgm24 láda megtalálásakor találtam a Mecsekben a Cinketanya közelében.
Október 13-án, a Mezőzombori Sárga Borház melletti Tokaj-Hegyalja Piacnál, a Disznókői filagória mellett (GCDIFI) egy szép napfényes őszi napon. A dátum ezért valójában 10.13.-án de féltünk úgy elkallodna a logok közt.
Sokadik nekifutás, most talán jó lesz :)
Kerti tintagomba - Coprinellus micaceus
Csak feltételesen fogyasztható!Csak feltételesen fogyasztható!
Syn.: Coprinus micaceus
Kalap: 2-4 cm széles, okkeres, okkerbarnás, felületén fehéres vagy okkeres, csillámló, letörölhető szemcsékkel.
Lemezek: sűrűn állók, a tönköt érintik.
Tönk: fehér, csupasz.
Előfordulás: áprilistól decemberig, tuskókon vagy eltemetett faanyagon, csoportosan. Hazánkban gyakori.
Étkezési érték: Fiatalon ehető. Az újabb ismeretek szerint alkohollal együtt fogyasztva nem mérgező! (!!!)
A képeken látható gombákat a GCTOZE közelében találtam ugyanazon fa törzsén. Véleményem szerint ezek vastag taplógombák (fomitiporia robusta), melyek nem ehetőek, lombos fák törzsén (leginkább tölgy, gyertyán) élnek és fehérkorhadást okoznak.
Mivel nem ehető, étkezési értéke nincs. [Geoládák v4.5.2]
Nem vagyok gombász és nagy fotós sem, de most elküldeném a mai ládázásom közben talált gombák fotóit. A GC4FAT (4-fa túra) multi 2. pontját kerestem meg és ott egy gombaparadicsomba pottyantam. Sokféle gomba fejlődik az elhalt óriás tölgyfán és környezetében. A közönséges petrezselyemgombát (Hericium coralloides) választottam. Még nem találkoztam petrezselyemgombával eddigi életemben. Közepes vagy nagy termetű, ágas-bogasan elágazó, összetett termőtestű. Ágain fésűhöz hasonlóan hosszú, lefelé álló, törékeny tüskék vannak. Az egész gomba fehér, de idős korban kissé megbarnul. Fiatalon ehető, kissé retekízű. Idősebb korban már ehetetlen.
A másik gombát a GCCSFA (Fosztogatás Cserénfánál) láda mellett találtam. Talán Piros galambgomba (Russula lepida). A haverom (google) segítségét kértem, szóval...
Párducgalóca a János-hegyen, GCATJ és GCHete közt, október 26-án. A gombászás nem sikerült valami fényesen, mert már mindent learattak, de ez egy szép nagy példány volt, amit érthető okokból otthagytunk :)
Még a kéktúrázás napján láttunk csodaszép légyölő galócákat. A közeli Szépalma kincse (https://geocaching.hu/caches.geo?id=1215) ládát megkeresni ugyan nem tudtunk aznap, de útközben több ládát is összeszedtünk.
A képek koordinátája a metaadatokban látszik. [Geoládák v4.5.2]
Tegnap GCarpd és GCKFOR feljeresése közben rengeteg gombát láttam, talán erről a lepketaplóról (?) sikerült legjobban a fotó.
Köszönöm, szép őszt mindenkinek!
GCVALI 3 pontos multi 1. és 2. pontja között az út menti avarban bújt ez a kis gomba. A google képkeresője szerint ízletes csiperke vagy erdei csiperke, de ezek szerint biztosan a csiperkék nemzetségébe tartozik.
A csatolt képek adataiból látszik, hogy mindegyik kép 2024. 10. 6-án készült. A templom és a kereszt képe 13 óra 9 perckor, a tűzoltóhadnagy sírja 13.16-kor (az évszámot a sírról töröltem, mert jelszó), a gomba pedig 13.19-kor.
A gombákat egyébként nagyon szeretem, sajnos a keresésben nem vagyok túl jó, az elkészítésük viszont azt hiszem, jól megy. :)