Elhelyezés időpontja: 2004.07.17 12:00
Megjelenés időpontja: 2004.07.18 13:20
Utolsó lényeges változás: 2017.06.14 20:06
Utolsó változás: 2020.09.30 20:00
Rejtés típusa: Virtuális geoláda
Elrejtők: Eszti, kepenu Gábor
Ládagazda: gym Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Megtalálások száma: 1167 + 36 sikertelen + 146 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 1.2 megtalálás hetente
Figyelem!!! A fenti koordináták nem a felkeresendő objektumra mutatnak - ez egy ún. "locationless cache".
Szintén figyelem!!! Ezen az oldalon geokesserek amatőr fotói és gombahatározásai szerepelnek!
[WAP: hagyományos geoláda 2 km-es körzetén belül keress gombát, fényképezd le a GPS-eddel, az aktuális pozícióval, és nézz utána milyen gomba, jelentsd be "Jelszó nélküli megtalálás"-nak!]
Annak ellenére, hogy a hagyományos geoládák feltétlen hívei vagyunk, egy speciális ládát hoztunk létre:
A geocachinget elsősorban a turisztika kiegészítésének tartjuk, egy szuper mozgalom és játék egyben. Nagyon sok geoláda közelében vagy éppen az odavezető út mentén lehet gombát találni, és meglepően kevesen ismerik a gombafajokat. A geocaching és a gombahatározás eredője ez a cache. Nincs konkrét koordinátája, a fejlécben szereplő koordináták a tulajdonos lakcímére mutatnak.
A megtalálás feltételei a következők.
1. Geocaching túra kapcsán (hagyományos láda 2 km-es körzetén belül) talált gomba - a ládát kérjük megnevezni!
2. Le kell fotózni a gombát a GPS-szel együtt (aktuális pozícióval) a "terepen" - erdőben, mezőn. Ha nincs GPS, vagy azzal fotózol, akkor legalább az egyik képen legyen valami egyedi a gombás képen - legjobb egy papírcetli "GCGMBA" felirattal, vagy ha közel van a láda, aminek a közelében találtad a gombát, akkor az (persze úgy, hogy a jelszó ne legyen látható). Bármily hihetetlen, vannak, akik netről letöltött fotókkal kísérleteznek a "kell a pont" szellemében. Ha legalább egy feltöltött kép nem teljesíti a fenti feltételt, akkor nem fogom elfogadni a logot. Ha a kép metaadatai között szerepel a készítés helye és ideje, az is jó, de kérlek, említsd meg a logban.
3. Meg kell határozni a gombafajt (magyar név) és beleírni a logba vagy a kép címéhez. Ehhez jól jöhet a Terra Alapítvány oldala vagy egy hagyományos, papír alapú gombahatározó. Ha nagyot tévedtél, nem baj, mailben értesítlek, és javítás után elfogadom a logot. Ha csak kicsit tévedtél, akkor mail nélkül elfogadom. :)
- Nem feltétele a megtalálásnak, de lehet írni többet is egy-egy fajról: latin név, sajátosságok, mely másik gombával lehet összetéveszteni stb.
- Nem kell feltétlenül litániát vagy könyvfejezetet írni, csak a legfontosabbnak vélt dolgokat az adott fajról. Olyasmit, ami más számára is hasznos lehet.
- Lehetőleg olyan gombával logoljatok, amit biztonsággal meg tudtok határozni.
- Az sem hátrány, ha több fénykép készül a gomba könnyebb azonosításához.
- Egy adott gombafaj több kesser által is megtalálható, de máshol, más időpontban - lehetőleg ilyenkor jelentsen valami pluszt a logotok! (Szebb fotó, 1-2 hasznosabb info.)
- Természetesen egy játékos csak egyszer regisztrálhat találatot, de tetszőleges számú "egyéb" log fűzhető a ládaoldalhoz további érdekes gombatalálat esetén.
Ha igényesek akarunk lenni, akkor jelentősebb és szebb gombákat fotózzunk, és ne tegyük fel tizedszer is ugyanazt a gombát, csak ha különb a logunk, fotónk az előzőnél!
Jelszó nélküli megtalálásként kell regisztrálni, melyet - a feltételek maradéktalan teljesülése esetén - jóváhagyunk. Ez bizonyos esetekben eltarthat pár napig, pláne, ha nehezen azonosítható a gomba a kép alapján. Ebben az esetben a megtaláló türelmét kérjük!
A hagyományos geoláda oldalára (aminek a közelében a gombát találtad) beszúrhatsz egy linket erre az oldalra, ill. innen a hagyományos láda oldalára.
Nem az a célunk, hogy gombalelőhelyek POI adatbázisa jöjjön létre, sőt nem is az, hogy leszedjük a gombákat a ládák környékén - csupán az, hogy geoládázás közben is járjunk nyitott szemmel a természetben, és ismerjük fel a fontosabb gombafajokat, gyarapítsuk társaink ezirányú ismereteit. Az ilyen kesser feltétlenül megérdemel +1 pontot, találatot.
(A történeti hűség kedvéért: az első magyar "locationless cache" flektogonGeo-emlékfája, egy eseményláda jogutódja.)
Jó gombakesselést kíván Eszti és kepenu Gábor!
----------------
A Terep/Nehézség pontszámok természetesen változhatnak - szerintünk kb. 1-3 között, ennek átlagát vettük a weblapon.
----------------
2007. 01. 16. A ládát átvettem, de ez a lényegen nem változtat. Talán kicsit szigorúbbak lesznek az elbírálások. :) Mindenkinek jó ládázást és gombázást!
Félreértések elkerülése végett: a képek kepenu képei, én pl. már több királyvargányát is találtam. :)
gym
----------------
2007. 06. 04. Kedves Kesser- és Gombásztársak!
Amennyiben lehetséges, kérem, hogy a gombákról több képet készítsetek, különös tekintettel a lemezekre, tönkre, stb. Aki forgatott már gombahatározót, az tudja, hogy egy felülről készült kalapfényképből nem lehet megmondani, hogy mi is az a gomba... Ha pedig nem tudjuk szép képekkel és pontos határozásokkal megtölteni ezt az oldalt, akkor ez a jó kis láda nem tölti be funkcióját. Előre is köszönöm az együttműködést!
gym
----------------
Állapot: kereshető
1 játékos jelölte kedvenc ládájának
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
+
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Nem vagyok nagy gombász, de talán "téli fülőke" gombát sikerült találnom a "20 éves a geocaching.hu - Papi földek Érd" nevű láda közelében. A leírás szerint a téli fülőke (Flammulina velutipes) kalapja 2-8 cm átmérőjű, eleinte domború, majd ellaposodó, méz- vagy okkersárga színű, közepén gyakran sötétebb tónusú.
Különleges fajjal van dolgunk, amely dacolva az időjárás viszontagságaival, szeptember és április között - erdőkben, folyópartokon, kertekben és parkokban, lombos fák törzsén vagy korhadó faanyagon - fejleszti csoportosan megjelenő, néha még a hó alól is előbújó termőtesteit.
Felülete kezdetben finoman deres, később azonban csupasz és ragadós. Tönkhöz nőtt lemezei szélesek, kissé távol állók, krémszínűek vagy halványsárgás árnyalatúak. Bársonyos felületű tönkje 3-10 cm hosszú, lefelé elvékonyodó, tövénél feketésbarnás, belül csöves, bázisánál rendszerint enyhén gyökerező. Húsa a kalapban vékony, míg a tönkben szívós, rostos.
A téli fülőkének különleges termőideje miatt nincs igazi hasonmása. Egyes esetekben azonban már szeptemberben is megjelenhet, de ilyenkor is csak akkor téveszthető össze más Collybia-fajokkal, ha esetleg a példány föld alatti faanyagon nő. Sötétbarna, bársonyos tönkje jellemző fajbélyeg. A Flammulina nemzetség további fajai (F. fennae, F. mediterranea, F. ononidis) nem télen fordulnak elő, illetve megjelenésük is eltérő.
A japán konyhában a második legfontosabb gomba a siitake után; ott a enokitake néven ismerik. A szigetország évente mintegy 100 ezer tonnát termel a téli fülőkéből, ezzel a gombafaj a hatodik a termesztett gombafajok világranglistáján.
Európai jelentősége abban nyilvánul meg, hogy a téli fülőke azon kevés gombáink egyike, amely még akár karácsonykor is gyűjthető. Termőteste nem érzékeny a fagyra, ha fejlődése közben tartósan hideg időjárású helyzet alakul ki, annak elmúltával újra tovább képes növekedni.
A konyhai felhasználás során többféle étel készíthető belőle; leves, pörkölt, szendvicskrém, de vannak, akik nyersen salátába keverik.
Megtaláltam. Köszönöm a rejtést. GCAUG felkutatása közben.
Ragadós bocskorosgomba.(Volvopluteus gloiocephalus)
Kúposból szétterülő, széle később felhajlik, de többnyire csak az egyik oldalán. 6 -15 cm széles, eléggé vékony húsú. Színe fehér, szürkés - sárgásfehér vagy közepén sötétebb, az idősebb példányok barnulók. Felülete többnyire ragadós.
Szélesek, kezdetben fehérek, majd rózsaszínre, húsvörösre színeződnek, az öreg gombán kissé megbarnulnak. Felülete többnyire ragadós.
Tönk: Eléggé magas és karcsú, felfelé vékonyodó, tömör, 4-20 cm hosszú, 1- 2 cm vastag. Fehér vagy a kalaphoz hasonló színű, selymes felületű. A tönk a kalapból csuklósan kifordítható. A tönk tövén a bocskor feltűnően nagy, fehér, behasadozó szélű.
Termőhely és idő: Tavasztól őszig terem, különösen májusjúniusban. Lakott helyek közelében, korhadó, trágyás anyagon, kertben, ligetekben, temetőkben, utak mentén, városban is, néha erdőben. Sokfelé nem ritka.
Hasonló fajok: Összetéveszthető a gyilkos galócákkal, amelyeknek lemezei azonban fehérek maradnak, és tönkjükön, a bocskoron kívül még gallér is van. Leginkább a selyemgombákkal téveszthető össze, amelyek kalapjának széle azonban erősen bordás, és lemezeik fehérek maradnak. Hasonlít az ehető csiperkékhez is, de ezeknek nincs bocskoruk, van gallérjuk, és lemezeik végül feketék lesznek. Rokonai közül hasonlít hozzá az óriás bocskorosgomba, amelynek kalapja selymes-szálas, pikkelyektől nemezes. Ez különféle lombosfákon, főleg kertekben és utcán, lakott helyen ültetett fák törzsén terem, gyakran a törzs oldalából vagy odvaiból tör elő. Nem gyakori gomba, de feltűnő. Rokona a rizsszalmán termesztett kelet-ázsiai bocskorosgomba is.
Mezei szegfűgomba a Tamariska-dombon. Rengeteg, kb 20 méterre a GCTAM-tól.
Legalábbis elsőre annak néztük. De valószínűbb, hogy mezei tölcsérgombák egyik fajtája. Ha jól értesültem, mérgező!
Megtaláltam. GCSZTK keresése után.
Tricholoma terreum, pereszkefélék, fenyőpereszke.
A GPS-t ugyan nem tettem mellé, de a fotók geotageltek és Szentkút remetebarlangjaitól nem messze készültek. Nem én túrtam szét a gombákat, így találtam azokat.
A GCBFHK ládától nem messze találtunk sok érdekeset. Például mérgező légyölő galócát (Amanita muscaria) és ehető pereszkét.
Köszönet vasilona kessereknek, hogy felhívták a figyelmünket erre a remek ládára!
GCHorv multi 3., egyben utolsó pontján egy - ha nem tévedek - nagy őzláb okt. 15-én. Rejtett pontos multiról van szó, így a koordinátát nem írnám be. Köszönettel!
GCORSZ láda közelében találtuk meg ezt a hánytató galambgombát.
https://geocaching.hu/caches.geo?id=4491
https://hu.m.wikipedia.org/wiki/H%C3%A1nytat%C3%B3_galambgomba
[Geoládák v3.12.10]
GCZAMT Láda közelében találtuk egy diófa tövében gyűrűs tuskógombát.
Felhasználása: Nyersen enyhén mérgező. Legalább 20 perces főzés után ehetővé válik és fanyar, kesernyés íze is eltűnik. Inkább a fiatal példányokat érdemes gyűjteni. Az emberek egy részénél azonban hőkezelés után is emésztőrendszeri panaszokat okozhat.
Nagy Őzlábgombákat találtam a Salabasina-árok (GCSLBS) alsó és felső szakaszán is. Ehhez hasonló az Őzlábgalóca, amely egy ehető gombafaj, Magyarországon védett, természetvédelmi értéke 5000 Ft.
Nagy őzlábgomba őrzi a Rákóczi forrásnál lévő ládát. (gcrfor Szélesség N 47°50,569'
Hosszúság E 19° 58,028' 483 m) Kozmáry-kilátó-Sástó-Rákóczi forrás-Mátrafüred útvonalon jártunk.
3 napos kellemes őszi időben Mátrafüred szállásról kellemes kirándulásokat tettünk.
Tegnap a Dunakeszi-Zebegény Kerékpártúra 1. állomásán Dunakeszin találtam ezt az általam tőkegombának vélt 2 példányt. Már elég öregek, hiszen az egyiknek a kalapja teljesen szétvált.
Kérem a találat elismerését,
Köszönettel
KoppM
Egy kollégámmal kerestük ma a GCELVB ládát Hárskútról indulva és az első pontjával pont szemben a domboldalban találtuk ezt a gombát. Lens alkalmazást használva azt mutatta, hogy ez Elefántcsont csigagomba.?
A GCGRAS geoláda közelében találtam ezt a (talán?) tintaszagú csiperkét. Az elmúlt napok esőzéseinek köszönhetően nagyon sok gombát láttunk a kastély parkjában és kicsit távolabb, a MATE botanikus kertben is, de azok már 2 km-nél távolabb voltak ettől a ládától.
Utazás közben megálltunk pihenni, és közben megkeresni a GCCSPE-t. A ládától pár lépésre rengeteg nagy őzlábat (Macrolepiota procera) találtunk, már hőkezelés után panírozva-fagyasztva várják a sorsukat.
A játékra használt telefonommal fotóztam, a képek közé teszek koordinátásat is, illetve közöset a fogással, de exifben ott van elvileg minden szükséges adat is.
Egy kellemes vértesi kirándulás során leltem ezt a számomra érdekes, virág alakú gombát, közvetlenül GCMajk ládája mellett - lencsevégre is kaptam őket együtt. Próbáltam meghatározni, mi lehet, de saját erőből nem jutottam messzire. Úgyhogy egy szakfórumra posztoltam a képeket segítséget kérve, ekkor meg kiderült, hogy a képeim nem elég jók a korrekt meghatározáshoz. Azt mindenesetre megtudtam, hogy "az érdekes formáját azert veszi fel, mert ahogy nyílik ki, közben öregszik, kezdi elveszíteni a víztartalmat, így felszakadozik". Mindenesetre nagy eséllyel fülőke, lehet, hogy vöröstönkű fülőke.
Különben szerintem jó, hogy van egy ilyen virtuális láda, tökre ráállt a szemem egész túrán a gombákra :-).
Bocs, hogy ilyen későn logolok, kicsit elhalogattam az utánajárást, miután a Google képkeresővel nem jutottam eredményre.
A Zagyva forrása mellett közvetlenül, a GCZF virtuális láda mellett találtam ezt a gombát.
Először gyilkos galócára gyanakodtam, de miután utánakerestem, kiderült, hogy kékhátú galambgombáról van szó. Mellékletben 2 kép (a másodikon egy kis piros körrel jelöltem a gomba helyét), illetve egy screenshot a koordinátákkal.
Egyébként a környéken rengeteg gombát láttunk (harkály tintagomba, pöfeteg, egy hatalmas őzlábgombát valamint számtalan ismeretlen fajt) mindet a helyén hagytuk, mivel nem tudtuk volna bevizsgáltatni őket. De aki gombászik és biztos a gombák ismeretében, annak ajánlom, hogy keresse fel a környéket!
GCcska láda mellett néhány méterre találtam. A koordináták a kép metaadataiban benne vannak. (47.543 , 19.231)
Edit: Mint kiderült ezek barna porhanyósgombák.
A barna pikkelyes sárga kalap alapján pisztricgomba. Bagolygombának is hívják, taplóalkatu gomba, fán el és fiatalon ehető is. A GCMAGY pomázi ládánál találtuk Hugival. [Geoládák v3.12.10]