[WAP: 2 pontos multiláda, a jelszó első fele virtuális: az istálló oldalán a fatáblán levő évszám Koordinátái: 46° 51,991 16°21,852 268 m. A jelszó második fele hagyományos ládában koordinátái: 46° 52,201 16°22,613 274 m]
Az Őrségbe, Szalafőre, a Ferencz portára szeretnénk invitálni benneteket!
Az Őrség a nyugati országrész különleges történeti és néprajzi tájegysége. Az államalapítás idején népesítették be a határőrizetet ellátók.
Szalafő neve azzal magyarázható, hogy határában ered a Zala folyó, amit itt még Szala pataknak hívnak. Jellegzetes szeres település, 7 szerből áll : Alsószer, Templomszer, Csörgőszer, Gyöngyösszer, Papszer, Felsőszer és Szabadtéri Néprajzi Múzeummá alakított Pityerszer.
A Ferencz porta a Templomszeren található, itt folytat a hagyományos állattartást Ferencz család. A biogazdaságban néhány kecske és tehének mellett disznók, baromfik és szamár is megtalálható. Az állatok istállói úgy vannak kialakítva, hogy a turisták számára is megtekinthető legyen. A porta bármely évszakban látogatható, megfigyelhető az állatok körül végzett mindennapos munka, etetés, fejés, legeltetés. Éjszaka a portát - nappal barátságos - kutyák őrzik.
Ha a háziak éppen ráérnek, szívesen mesélnek a mindennapi munkájukról és arról, hogyan lett a Budapesten felnőtt mérnökből és orvostanhallgatóból biogazdálkodó egy kis faluban.
Érdemes megkóstolni a házi készítésű sajtokat is!
A ládáról:
A jelszó első része: a tehénistálló oldalán, a fatáblán található évszám. Koordinátái: N 46° 51,991' E 16° 21,852' 268 m [GCFPOR-1]
A jelszó második részéhez - ami valódi ládában (30x15x7) van - egy földúton kell sétálni 1 km-t. Az út a legelők mellett halad el - ahol villanypásztorral körbekerítve legelnek napközben az állatok-, majd egy kis erdőn vezet keresztül, végül egy gyönyörű völgybe ér, amit régen itatónak használtak. A ládát itt rejtettük el, egy kis ötágú fa tövében egy romos vadászles közelében. Koordinátái: N 46° 52,201' E 16° 22,613' 274 m [GCFPOR-2]
Autóval érkezőknek célszerű a portán leparkolni és onnan gyalog megközelíteni a ládát, kerékpárral az út többnyire végigjárható.
Jó keresgélést!
Kerezsi család
Állapot: megszűnt
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Köszönjük a rejtést!
Úgy emlékszünk ,2002-ben jártunk a Ferenc portán, mint vendégek.
Érdekes volt látni a változást.
A befőttesüveg koordinátája valóban megváltozott, az érdeklődők olvassanak vissza.
A jelszó első részlete megvan, finom volt a sajt, amit vásároltunk, gyönyörű táj tárult elénk, ahogy a második jelszó felé haladtunk. A sár, de főleg a tehénlepény mennyisége és a hozzá társuló legyek elég durva, de végül nem ez, hanem a céltól nem messze utunkba került akadály állított meg.
A lezárás elég határozottnak tűnt, nem kockáztattam gyerekekkel, úgyhogy kérem elfogadni a megtalálást a kép alapján. Köszönöm.
A portán megtaláltuk, a ládát sajnos nem. Elindultunk a láda irányába, többször kellett elkerítve úton átlépnünk, a földeken éppen dolgoztak. Aztán azt vettük észre, hogy a következő elkerítve részt átlépnünk már nincsenek elkerítve az állatok. Nem merészkedik tovább, nem kockáztatni, hogy szembenézzünk a tehenekkel. Ha tudod, kérlek fogadd el a képek alapján, az első részről készített képet külön levélben küldöm.
Megtaláltuk, köszönjük.
Huuuuu, mekkora sár (és víz) volt.
Sajtot is vettünk a portán (sőt, ott is laktunk, csak egy másik vendégházukban)
5 gyerek és az anyukák
Ez egy burkolt reklám láda, ami úgy néz ki, mintha nem a Ferencz család saját rejtése lenne, pedig dehogynem! Igaz, karban már nem tartják még ezt az oly közeli ládájukat sem - hogy az összes többiről ne is beszéljünk!
Jól esett volna, ha a profiloldaluk szerint vendégeket szívesen fogadó (hisz ebből - is - élő) Ferencz család valamelyik tagja éppen ráért volna, kijön üdvözölni a GCTOUR csapatát, ne adj isten, megkínálja a társaságot egy kis sajttal (biztosan többen szívesen vettünk is volna), de ha ezt nem, legalább annyit mond, "ne menjetek ki most az 1 km-re lévő második ponthoz, mert sártenger az út és a völgy sem egy nagy szám ebben az évszakban, ha akarjátok, megmondom a jelszót!"
Az istállóról gyorsan leolvastuk a fantáziátlan első jelszórészletet. A szép kecskéken, csüngő hasú disznókon és macskákon kívül mással nem találkoztunk, így mentünk tovább, mit sem sejtve a későbbiekről.
A bringákat hamarosan hátrahagytuk és gyalog caplattunk a sáros úton, majd amikor az már teljesen járhatatlan lett, a vizenyős legelőn. Úgy tűnik a tehenek gyakran időznek a legelő erdő közeli sarkán, mert ahogy erre közelítettünk egyre több tehénlepényt kellett kerülgetnünk, majd eljutottunk addig a pontig, amikor már a felázott talaj és a felázott tehénylepény elegyet alkotott és egyszerre jegyeztük meg szomorúan Szabó famíliával, hogy most már nemcsak a cipőnk külső fele érintkezik a lével. A felismeréshez Péter60 is pillanatokon belül csatlakozott.
Túljutottunk ezen a területen is, következett a vegetációs időszakban biztosan sokkal szebb erdőcske, majd a kis itató tó. És a mogyórbokorban (!) (nem ötágú fában, nem a fejlécben feltűntetett koordinátákon, nem romos les közelében) a szebb napokat látott befőttesüveg (!).
Lásd vaterlo 2016.10.07-i logját: "Kérésükre én vittem ki az állatok itatása miatt behozott ládát... A befőttes üveg most a kis tó mellett egy mogyoróbokor ölelésében pihen a 46° 52,210 16°22,616 koordinátákon."
Tehát a rejtő nemhogy a saját rejtését a helyére visszahelyezni, de még az oldalt pontosítani sem tudta az elmúlt másfél évben. :-( Kár, hogy ennyire nem érdekli, hogy milyen élményekkel távoznak azok, akiket rejtéseivel ő invitált erre a vidére!
Nagyon szép és hangulatos a porta. Aranyos kecskegidák és csüngő hasú malackák tették a látogatást érdekessé. Mi is egy darabon kocsival mentünk a ládáig, de aztán már át kellett váltani gyalogosra. Sajnos itt is, mint a Ferencz család szokásos elhanyagolt ládáinál, a leírás még köszönő viszonyban sem volt a valósággal. A koordináta pontatlan és az 5 ágú fának kb. 3-szor annyi ága van. Ja és a láda az egy befőttes üveg, de más minden stimmel! Köszi a rejtést!
Négynapos Őrségi ládatúra során a második napi utolsó előtti találat. Városi embereknek tényleg nagyon érdekes a falusi porta. Jó hogy nincs minden agyon kerítve. A ládához egy darabig kocsival mentünk de egy ponton már nagyon rossz minőségűre váltott a földút. A tehéncsordák között tovább sétálva felmerült a kérdés hogy miért kellett ilyen messzire tenni a ládát. Amikor kiértünk egy fantasztikus nagy zöld rétre rögtön megértettük a rejtő célját.
Igazi szalafői falusi hangulat fogadott bennünket, a sok háziállattal, a falusi portával. Az esti naplementében hosszú út vezetett a ládáig a kíváncsian bámuló legelésző tehenek mellett. Az itatóvölgy nagyon tetszett, megérte a hosszú sétát. Köszönet a rejtésért.
A porta nagyon jó a gyerekeknek, lehet állatot simogatni és eteni egyaránt. Nekünk Madzag kutyus lett a kedvencünk. Köszönjük a Ferencz családnak a lehetőséget!