WAP:
Parkolás: N 46° 50,067' E 18° 06,148'
Drive-in parkolás: N 46° 49,702' E 18° 05,347'
Rejtés: A lyuk felett, egy fa tövében.
Első ládánkat Ságvárra, még a helyi lakosok által is kevésbé ismert látványossághoz helyeztük.
Helytörténet:
Ságvár község területén már a kőkorszakban települések voltak, ám irodalmilag is ismert első település kelta eredetű. Neve, Tricciana.
A késő római időben katonailag nőtt meg a jelentősége, erőddé alakították. Több római császár megfordult itt. Sok lelet, vastag várfalak, a Tömlöchegyi római temető tanúskodnak e korról. Jelenleg az egykori mintegy 1 km hosszú, 2,5 m széles várfalból mindössze néhány méternyi látszik, a református templom előtti romkertben N 46° 50,092' E 18° 6,267' 129 m [GCSLYD+romkert]. Itt látható a Tömlöchegy mélyéből előkerült kőszarkofág is, amit 1901-ben találtak.
Honfoglaló őseink egyik törzsét Ság vezette. Több okmányban ez időtől kezdve a hely Ság néven szerepel.
A XIV. században szőlőtermesztéssel, borászattal foglalkozó népek, illetve uradalmak az itt megjelenő, közép- és kisnemesek kezébe kerültek.
Ságvár 1571-ben már a török kincstári adólajstromban szerepel 48, majd 52 házzal. 1864-ben a falu 224 házat foglalt magában. Az 1920. Nagyatádi földreform során a veszprémi káptalan birtokából kb. 120 holdat osztottak ki, valamint házhelyeket a Rákóczi utcában. 1945-ig a legnagyobb birtokos a veszprémi káptalan maradt, mintegy 1000 hold szántó, és 2000 hold erdő birtokosaként. A településnek ekkor 1660 lakosa volt.
Az 1948. utáni szocialista rendszer érdemi előrelépést a településnek nem hozott. Az 1990. év rendszerváltását követően egy erőteljes fejlődés tapasztalható, amelyben nagy érdeme van a község szülötteiből kikerült vezetésnek is.
A láda:
A ládát a Lyukas-dombhoz tettük, a parkoló1-től 1,6km-re.
Lyukas-domb:
Keletkezéséről csak a szájhagyomány útján terjedő "mese" alapján tudunk, s megtalálni sem volt egyszerű. Nagyon sok gazdát kellett meginterjúvolni, mire ráakadtunk.
Állítólag a volt szőlősgazdák készítették, hogy ne kelljen minden alkalommal körbemenni a hegyen. Kivájtak maguknak egy alagutat, melyen anno szekérrel könnyedén át tudtak hajtani. Mára a lyukon kiegyenesedve épp át lehet férni.
Láda mérete: 17cm x 17cm x 8cm
Rejtekhely: A lyuk felett, egy fa tövében.
Kellemes kirándulást, jó keresgélést kívánunk!
Tom és Melinda
Ládatörténet:
2016. aug. 5. Párduc50 játékostársunk újrarejtette a betegeskedő ládát, a jelszó is változott Köszönjük. [Admin (Fazék)] '
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.0]
Veszprémi hétvége, környékbeli ládázással.
Utolsó napon Fejér megye csúcspontját akartuk megmászni, de mivel az időjárás rosszra fordult, így hirtelen ötlettel a Balaton napos, kellemes déli partját vettük célba, és ezzel a Somogy megyei csúcsládát.
Persze útba esett GCLAHE, GCSLYD, GCLMko, GCTCIN, így ezeket sem hagyhattuk ki.
Ezt a helyet és GCLAHE ládát egy sétával kerestük fel. Nagyon különleges hely ez a domb, nekünk nagyon tetszett, érdekes a története is. A ládáért egyik oldalon felmásztunk, a másikon leereszkedtünk...