Megye/ország: Zala
Elhelyezés időpontja: 2004.08.11 12:00
Megjelenés időpontja: 2004.08.25 11:50
Utolsó lényeges változás: 2011.08.20 18:26
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Gergő, Szeder, Marcus, Zsuzska és Lacus
Ládagazda: álomfogók Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 250 m
Megtalálások száma: 378 + 1 sikertelen + 11 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.4 megtalálás hetente
WAP:
A ládikó a hely szelleméhez illően a zarándokhely mögött emelkedő dombon, egy bükk szoknyájának üregében bújik meg, ágakkal és kéreggel álcázva.
................................................................................. A ládáról:
A ládikó a hely szelleméhez illő módon a zarándokhely mögött emelkedő dombon (Csatári-hegy) egy bükk szoknyájának üregébe került nem messze a kápolnától, a mögötte kezdődő erdőben. Az úttól jobbra csak két lépést kell felfelé belépni az erdőbe. Az üreg az út felöli oldalon, kissé elfordulva talajszinten található. A benne búvó dobozt kéreggel és ágakkal álcáztam. A szomszédos üreg elé egy kisebb farönköt helyeztem. Te is így hagyd magad után a rejteket! Köszönöm.
Alternatív jelszó és tartalék láda továbbra is a helyén, de egyelőre nem élesítem őket.
................................................................................
Vasi, zalai országjárásunk közben bukkantunk egy eddig számunkra teljesen ismeretlen gyöngyszemre a két megye határán, Ozmánbük, Vaspör és Velence karéjában. Megközelíteni gyalogosan és kerékpáron mindhárom község irányából lehet, gépkocsival Ozmánbük felöl érdemes. A Zalaegerszeg és Körmend közt vezető 76-os úttól 4 kilométerre található zarándokhelyre vezető utat végig táblák jelzik, az út első fele Ozmánbükön visz keresztül, a második része a Szélvíz mentén (és egy magántó mellett futó) nagyon jó minőségű földút.
A templom környékén egy-két ember ottlétünkkor mindkét alkalommal megfordult és mesélt a helyről. Kis-, és Nagyboldogasszonykor akár ezrek is elzarándokolnak a szent helyre. A kút vízéből ivásra, mosakodásra nyugodtan vehet a fáradt vándor. Oltja a szomjat, hűsíti a csalán- és szúnyogcsípéseket, és talán egyéb gyógyító hatással is szolgál. Az erdőben gyönyörű páfrányokra leltem és a nyár második felében illatozó erdei ciklámen is sűrűn borítja a cache körül a domboldalt. A dombtetőről nagyon szép panoráma nyílik a környező dombokra, rétekre és erdőségekre. És nyugalom van, csend és béke. Menjetek és élvezzétek!
Csatár község neve árpád-kori lakóinak a "csatároknak", azaz pajzskészítőknek, fegyverkovácsoknak emlékét őrzi. A faluról először IV. Béla király 1238-ban kelt adományozó oklevelére való utalás tanuskodik. Nagyboldogasszonynak szentelt temploma elődeink hitét és szeretetét hirdeti. Romantikus stílusban épült tornya, az oltár alapja, a szentély diadalíve, sokszor javított falainak alapjai a középkori plébániatemplom eredeti tanúi. A falu északi szomszédja, a XVI. századtól ismert Remethe, a XIX. század közepéig remeték lakták. Mindkét falut a török hadak pusztították el, a templom romossá vált, a lakatlan hely ezután a "puszta" előnevet kapta.
Zarándokhellyé a pusztulás évtizedeiben vált, amikor a hívek összegyűltek ezen a szent helyen, ahol imájukra egy csodálatos jelenés megmutatta, hol van elrejtve a Fájdalmas Szűzanya szobra egy fatörzsnél. A győri és a zágrábi püspökök nagy zarándok csoportot vezettek ide. A Szűzanya közben járására súlyos betegek gyógyultak meg a szent forrásvízben.
1736-ban renoválták a templomot, amely lakatlan területen, a vaspöriek gondozásában állt. Jelenleg is a vaspöri egyházközség tulajdona e szent hely. A XVIII. századi újjáépítésből származik a barokk oltár.az ablakok a bővített középkori délikapu és a mostani helyreállított padozat szintje. A templom falai gazdag díszítést kaptak, amely alatt a XVI. századi ornamentika található. 1945-ben szovjet csapatok pusztították a templomot. 1946-ban, majd 1968-ban renoválták. 1996-ban tolvaj kezek rabolták értékeit, leromlott és kifosztott állapotából 1999-2002 közt nyert nyert teljes külső és belső felújítást a templom, a kápolnák, az összes épületek, a szentkút és a teljes környezetük. A templom déli oldalán egészen a zarándokházig árpád-kori temető volt a XVII. századig. Emlékét őrzi a fakereszt.
"Pusztacsatár nemzetünk történelmét, örömeit és fájdalmait, sikereit és tragédiáit őrzi. Gazdag természeti értékei kiemelt figyelmet és védelmet érdemelnek. Kérjük, hogy az istenadta, és elődeinktől örökölt lelki és természeti kincseket, a hely csendjét, tisztaságát, szépségét minden kedves látogató őrizze meg."
2004. november utolsó hétvégéjén a hegyet munka alá vették a favágók. Az elsők között a rejtek fája esett áldozatul.
A ládát KL áthelyezte a templomhoz vezető út hidacskájának pillérjébe. Nem kell lemászni, felülről is elérhető. Amíg nem jutok el újra, itt várja a kessereket.
2007. július 18.
Sok galád támadás érte a dobozt a híd alatti rejtekben, ezért oli_b új, az eredetire hajazó rejteket keresett.
Köszönöm neki.
2007. november 4.
Sajnos az előző rejteket is felfedezték olyanok, akiknek nem kellett volna. Királyék újabb helyet kerestek a ládának. Köszönet nekik önzetlen segítégükért.
2008. augusztus 15.
Megtaláltam Királyék rejtését, de én inkább az eredeti koncepció szerint kerestem új rejteket a doboznak. Azonban az általuk kihelyezett dobozt is a helyén hagytam, hátha jól jön az még valamikor.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Állapot: kereshető
1 játékos jelölte kedvenc ládájának
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
+
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Drive-in találat, köszönöm a rejtést.
Szép helyen, erdő csendjében megbúvó kápolna.
Sajnos az erdei állatok szétkapták a dobozt, melynek tetejéből letörött egy kis darab, ezért húztam rá egy nylonzacskót (csereláda pont nem volt nálam). A tollat megrágták, ezt pótoltam. Remélem jó helyre rejtettem vissza a ládát (lásd fotó).
Ládakarbantartással egybekötött megtalálás. A legnagyobb látogatottság idején. Eddig mindig teljes béke és nyugalom fogadott, most tömeg és zsongás. A karbantartás azonban jól jött, a doboz a rejteken kívül a földön hevert. Jó alaposan visszarejtettem és tartalékul tettem mögé egy kisebb dobozkát csak jelszóhordozó laminált lapkával.
Zalai autós kalandozás barátokkal. Szép napsütés és hatalmas szél fogadott a kihalt zarándokhelyen. Vittünk új dobozt, logbookot és ajándékokat. A láda a régi helyén rendben kereshető, reméljük a vaddisznók másfelé túrnak majd.
Sajnos a láda vaddisznó támadás áldozata lett. A rejtővel egyeztetve, a maradványokat elvittem az erdőből, mivel nem volt nálam tartalék doboz. Egyedül egy laminált lap maradt ott a jelszóval együtt, amivel -időjárástól függően- loggolni lehet egy darabig. Ha esetleg jár arra valaki, pótolhatná.
Megtaláltam.
Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.9.12]