Elhelyezés időpontja: 2017.08.29 08:45
Megjelenés időpontja: 2004.09.22 16:00
Utolsó lényeges változás: 2017.08.31 08:42
Utolsó változás: 2017.08.31 15:55
Rejtés típusa: Mozgó geoláda
Elrejtők: Párduc50, Liberty, EmiGrant
Ládagazda: álomfogók Nehézség / Terep: 2.5 / 3.5
Úthossz a kiindulóponttól: 15 m
Megtalálások száma: 125 + 3 sikertelen + 36 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.1 megtalálás hetente
============================================ Egy kb. 1,4 m magas, belül üreges facsonkba tettük, felülről lehet kiszedni!
============================================
A láda indulásként a Duna (ami a felszínre bukkanástól Donaueschingenig Breg-patak névre hallgat) hivatalos forrásától pár száz méterre, a forrásnál magasabban, de még a mi folyónk vízgyűjtőjén, található fenyvesben, egy hatalmas fenyő gyökerei között rejlik. A dobozt erősen a talajhoz szorítja egy kisebb gyökér, magát a rést sokszorosan álcáztam. Hogy mégis segítsek egy kicsit, a rejtek előtt tobozokból kiraktam a DUNA szót, bár nem tudom mennyire lesz tartós, kitart-e az első megtalálásig.
Rejtettem eddig sokféle ládát: hagyományosat, virtuálisat, multit, eseményt, alternatívot, hegy- és dombvidékit, városit, sőt egyszer már a Duna felszíne is megihletett. Kétfajta eddig kimaradt: mobil és külföldi. Nem is igen állt szándékomban ilyen fába vágni a fejszém mindeddig, tartottam tőlük. A Fekete-erdőben járva, a Duna forrásánál azonban olyan ötletem támadt, amelynek egyrészt nem tudtam ellenállni, másrészt pont ezt a két, általam eddig mellőzött ládatípust ötvözi: induljon útnak ezen külhoni pontból egy láda a Dunát követve a forrástól a torkolatig, országról-országra, tartományról-tartományra bejárva a Duna-völgy folyó menti -remélhetőleg- legszebb helyeit.
A forrásnál megtehettem, hogy a ládával és a GPS-sel a kezemben egyik lábam a jobb, a másik a bal parton pihent, a távolabbi folyókilométereknél ez már nemigen fog menni. Keressetek neki helyet egyik vagy a másik parton, járjon mindkettőn, sőt időnként esetleg megpihenhetne egy-egy szigeten is. Legyen a folyó a láda életvonala. Ennek megfelelően három fontos kikötéssel szabályoznám a láda mozgását.
1. Mindig kövesse a folyásirányt.
Lehet, hogy akad olyan hely a folyásirány mentén felfelé, amely a megtaláló szerint érdemes lenne a felkeresésre (újrarejtésre), de a korábbiakban ez kimaradt. Iyen azonban az életünk is. A folyó pedig olyan mint az idő, megállíthatatlan és visszafordíthatatlan. Hajtsunk hát fejet és ne próbáljunk meg az árral szemben haladni.
2. Ne távolodjon el héhány kilométernél messzebbre egyik parttól sem.
Lehetőleg a távolabbi pontokon is a folyó felé néző hegyeken, dombokon keressetek neki helyet. A láda a folyóhoz kötődik (tartozik), ne válasszuk el tőle túlságosan, ez az ő vezérlő vonala.
3. Az új cache HAZAI ÚTJÁN NE LEGYEN DURVÁN 5 FOLYÓKILOMÉTERNÉL KÖZELEBB A MEGELŐZŐHÖZ, DE 20-NÁL SE SOKKAL TÁVOLABB (Külföldi útján pedig durván 20 folyókilométernél közelebb a megelőzőhöz, de 200-nál se sokkal távolabb).
Ne aprózzuk el, de ne is gyorsítsuk fel túlságosan a haladását. Nem cél sem az, hogy az idők végezetéig araszoljon a láda, úton-útfélen megállva, sem az hogy pillanatok alatt elérje végcélját. Próbáljátok meg a folyó útjának reprezentatív pontjait megfogni. Én nagyon örülnék neki, ha minden Duna menti ország, régió, tartomány, megye a folyóhoz való kötödésével arányosan tudná megállásra késztetni ládánkat.
4. És egy ráadás szabály, ami inkább egy etikai jellegű kérés. Kérek minden megtalálót, hogy a láda továbbvitelekor hagyjon annak helyén egy ideiglenes (természetbarát módon elhelyezett, lebomló) jelzést (mondjuk egy fakéregre, kőre vagy akár papírra írt üzenetet), melyből egyrészt kiderül, hogy a láda már továbbállt, másrészt a ládamozgás internetes adminisztrálásának várható időpontjáig kitart. De semmi nylon, semmi PET, kérem szépen, ez csak egy esetleges, nem túl up-to-date, következő kessernek, nem pedig az örökkévalóságnak szól.
És hogy mi legyen a végén? Én arra gondoltam, az utolsó állomásnál (ami még nem tudom hol lesz, de reményem szerint és a szabályoknak megfelelően valahol a deltavidéken, közel a Fekete-tengerhez), ahonnan az utolsó megtaláló már nem tudja továbvinni, tegye vízre és indítsa el utolsó útjára a tenger felé.
Én a láda útnak indítását elvállaltam, a szabályokat megalkottam, a láda útját állandóan nyomon fogom követni, ezt az oldalt mindig a legaktuálisabb állapotokhoz próbálom igazítani, de a többi rajtatok múlik. Én bízom bennetek, játszótársaimban, hogy szép utat fog megtenni ez a láda. Előre is köszönöm fáradozástok mindannyiotoknak, akik ideiglenesen a láda gazdáivá váltok és továbbviszitek. És persze nagyon kíváncsi vagyok az állomásokra. Kérlek, alaposan dokumentáljátok az új megállókat egyrészt a ládaoldal, de főképpen a következő megtaláló számára.
Akkor induljon a játék...
========================================
A ládába TravelBug nem helyezhető.
========================================
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Vidini túránk e láda megtalálására irányult. Köszönjük a segítséget Péter60-nak, aki a késői órában vissza is hívott minket, és megpróbált rávezetni a rejtésre :-).
Továbbvittük, betartva a szabályokat, 23 km-t utazott, annak ellenére, hogy a másik irányba tartottunk. Botevót követően, egy magasabb helyen lett elrejtve, az út Dunától távolabbi oldalán. Egy kb. 1,4 m magas, belül üreges facsonkba tettük, felülről lehet kiszedni!
Ps: Tablettának: Ezt a ládát erkölcsileg (is) kötelező lenne továbbvinni!
Sokat kerestük a ládát a Dunához közel eső várfal tövében a sűrű bozót között, de nem sikerült megtalálni a ládát. Felmentünk az emlékműhöz, onnan mentünk újra le a lépcsőn, de még mindig nem jártunk sikerrel. Az utolsó megtalálót Tablettát hívtuk elsőként, akinek ki volt kapcsolva a telefonja. 09.02-án felhívott telefonon, sajnálta, hogy nem tudtuk elérni. Köszönjük Péter60 segítségét, akit szerencsére elértünk a késői órában is, akinek segítsége nélkül nem találtuk volna meg a kettős várfal között a ládát.
Vidin szép főterét és a Duna-parti emlékművet esti kivilágításban láthattuk, így is szép volt. A Duna-parton sok horgászt láttunk a késői órában is.
Reggel újra rejtettük a ládát, kb. 23 km-t vittük tovább. Botevo után, nem sokkal az út mentén egy fa csonkjában rejtőzik a láda. Lásd a képet. A közeli vendéglátóhely parkolójában tudsz megállni, innen már közel a rejtés. A parkoló koordinátája: N 43°49,641 E 22°53,367
7/7. Már sötétedéskor érkeztünk Vidinbe, így nagyon gyorsan kellett megtalálnunk a ládát, ami miatt utaztunk kb. 600 kilométert. A helyi pecások érdeklődése tüzében meg is találtuk a rejtek helyét, de nem akartuk elhinni, hogy ilyen nívótlan helyre lett rejtve. A kommentben az egyik rejtő azt írta, hogy itt még nem volt szemét, de hát kb. 13 hónapot dekkolt itt a láda, ha a tavalyi rejtek csak 300 méterre ettől olyan szörnyű volt, mint írták, miből gondolták, hogy ez nem fog elszemetesedni időközben?
Egyetértek Párduc50-el, az ilyen otthontól messze levő ládáknál nagyon fontos, hogy ne tegyék az előző rejtők majdnem lehetetlenné a megtalálást. Otthon én sokszor feladom egy idő után, mondván, hogy semmi kedvem szörnyű helyen tönkretenni a ruhámat meg reszkírozni a bokámat. De egy egész napi kimerítő utazás után ez nem egy reális opció. Nekem, hála az égnek, nem rontotta el a kedvemet még ez a tortúra sem, de ami abszolute betett nekem az az volt amikor az a rejtő akit el tudtunk érni telefonon, közölte kesser társammal, hogy ő a motorra vigyázott, így nem volt ott a rejtésnél és nem tudja, hogy pontosan hol van. Ez, szerintem, már nem etikás, hogy az ő szóhasználatával fogalmazzak.
Persze mindennek ellenére jó buli volt lejönni ezért, nekem már 27-ik, mozgóért és az újrarejtés is izgalmas volt. Köszi Párducnak, hogy elhozott ide!
Ellentétes irányba megyünk, maradt a helyén.
Amikor indultunk, még az volt a terv, hogy elvisszük, legalább Lom-ig, de a Muszala mászás után, kifutottunk az időből.
Nagy nehezen, de megtaláltuk!
Sajnos a rejtés óta eltelt pár hónapban a láda környezete erősen hátrányára változott. A dzsindzsa ellen nem berzenkedtünk, bár nagyon utáltuk, hogy mellkasig elleptek azok a kis ronda, szúrós, ruhára tapadós golyócskák (mi a neve ennek a növénynek?). Ami ennél sokkal kellemetlenebb volt az a dzsindzsa előtti rész: ürülékkupac, eldobott intimbetétek, alsónadrágok és egyéb gusztustalan szemét és az ezzel járó bűz. :-( Nem ezt érdemli ez az érdekes hely, a középkori erőd. :-(
Átvergődtünk az elaknásított területen, majd nyúlkáltunk, hajlongtunk, nyújtózkodtunk, fényképet néztünk, ismét nyúlkáltunk, ... majd telefonáltunk. Macikupac elárulta a varázsigét (oldalra nyúlj be) és ezzel, kis idő múltán végre kezünkben volt a láda.
Sajnos a hosszas keresés miatt már nem maradt időnk teljesíteni az eredeti tervünket, a ládát Vidinből kivinni, mert még hosszú út állt előttünk az ellenkező irányba, Temesvárig. Így csak kb. 350 m-rel vittünk arrébb és szintén az erőd falába rejtettünk egy magasan elhelyezkedő üregbe. Itt háborítatlanul el tud ücsörögni, míg valaki meg nem szánja és arrébb nem viszi. Dzsindzsa itt is van, bár nem a golyócskás fajta és (egyelőre) gusztustalan szemét nincs.
Vidin Bulgária északnyugati részén található, a Duna déli partján. Már a kelták megtelepedtek itt, a helyet Dunoniának ("erődített domb") nevezték. Ez a kis település kr. e. 3. századra a Római birodalom egy erődített városává fejlődött. A neve ekkor Bononia. A rómia erődöt 444-ben Attila serege lerombolta, majd
VI. században I. Justinianus bizánci császár újjáépíttette. 626-ban az avarok foglalták el. Később szlávok telepedtek me itt, ők nevezték el a városukat Badinnak - ebből ered a mai bolgár név és a középkori magyar név, Bodony. Később a várat uralta IV. Béla (1260-1264), Nagy Lajos (1367), aztán évszázadokra török kézre került (1388), majd az osztrák zászló lengett ormán (XVIII. század).
A királyok mellett fontos magyar kapcsolódási pont, hogy itt írta meg a szabadságharc bukása után elmenekülő Kossuth Lajos a levelet, melyben árulónak bélyegzi Görgeyt, és őt hibáztatja a vereségért.
Az erőd neve: Baba Vida, azt jelenti, hogy Vida anyó. A név eredetéhez érdekes legenda fűződik, de most azzal nem terhellek benneteket. :-)
Ancs jóvoltából egy kósza gondolat szökkent szárba, és egy remek hétvégét termett!
Közel egy évnyi mozdulatlanság után elvittük Vidinbe. Útközben is remek helyeket láttunk!
FEFT túra 2. nap.
A teljes hétvégét e köré a láda köré építettük. A második nap elején szedtük fel közel egy éves lakhelyéről. A volt őrtoronyból megnéztük a környéket és a mai nap szállását adó várost, a túloldalon lévő Szörényvárat is.
Innen határátlépés a bolgárokhoz, s meg sem álltunk Vidin városáig. Rövid séta után a kiszemelt helyre, a Baba Vida erődhöz mentünk, ahol újra megpihent a FEFT. Érdemes sétálni egyet a parkban, majd az erődben, végül kilátogatni a Duna partjára is.
Segítség a SPOILER képen található, mk mutatja, merre kutakodj. Népszerű hely, így érdemes körültekintően keresni és továbbvinni a ládát.
Köszi
A három napos autókázás ötletadó ládája ez volt. E köré épült fel az út, s lettek kiválasztva a felkeresett helyszínek. Amikor 2008-ban a többiek mozdítottak rajta, én - a kisebbik fiam születése miatt - nem tarthattam velük. Akkor Vukovár környékén tartott a doboz. Ha belegondolok, hogy 8 év múlva is még van vagy 7-800 km a célig... Bár tekintve, hogy az elmúlt 11 hónap során - a 6 megtaláló ellenére - sem haladt egyetlen centimétert sem, akkor nem meglepő. Pedig azt hihetnénk, hogy a megtaláláshoz szükséges 1500 km után még 5, már meg sem kottyan. De ezek szerint mégis. Mi koncepcióval érkeztünk: elhatároztam, hogy a ládát átvisszük Bulgáriába és azon belül sem nagyon találhattunk volna szebb, jobb helyet a magyar történelemben is szerepet játszó Vidinnél. Végül a Baba Vida (a város középkori erődjének) falai között rejtettük el. Kőhajításnyira a folyóparttól. A Traianus által építtetett híd maradványa is érdekes volt. Csodálom, hogy még nincs itt .com-os doboz. A parthoz közeli egykori őrtoronyba is felmásztunk, ahonnan jól láthattuk a túlparton fekvő Szörényvárat, esti szállásunkat. Meg a hídrom körüli falak maradványait is. Mityó mackóm volt velem ezen a nem mindennapi bevetésen.
Úgy döntöttünk egy hétvége alatt levadásszuk az összes ládát Szerbiában, ami még nincs meg. Ez sikerült is. Velünk tartott Acsipapa és Webber is ezen az utazáson.
Ezzel a mozgóval zártuk a hétvégét. Nagyon jó helyre került a láda, így mivel sme időnk, sem ötletünk nem volt a továbbvitelére, maradt a helyén. Tetszett nagyon a helyszín, köszönjük hogy a láda kapcsán felkereshettük.
Galambóc felől jöttünk, hogy a Kazán-szorost mindkét oldalról megnézzük, így a határátlépés előtt még eljöttünk ezért a ládáért, amit itt hagytunk, mert visszafelé mentünk a láda irányától. Köszönjük a rejtést.
Negyedszer találom meg ezt a mozgót (Ausztria, Magyarország és Horvátország után most Szerbiában).
Bulgária felől hazafelé, és mivel mi most folyással szemben mentünk, így kivételesen nem vittük tovább.
VP és Csili
Al-dunai barangolásunk során felkerestük ezt a pontot is. Úgy döntöttünk, hogy jó ez itt, az előző megtalálók érdekes helyet találtak a ládának, a rejtés is nagyszerű (akár egy állandó láda is lehetne belőle itt...), és ennek a találatnak az örömét meghagyjuk még egy kessernek.
Megtaláltuk, tovább vittük és fél óra és kb. 15 km múlva már újra is rejtettük. Maradt a szerb oldalon. Most Kladovo közelében, a Traianus császár által az i.sz. II. elején építtetett híd romjánál várja következő fuvarosát. Ide rejtettük: N 44° 36,831' E 22° 40,085' 49 m
Falban, a Dunával ellentétes oldalon keresd!
Szerbiai ládázásunk alkalmával odébb toltuk egy kicsit ezt a mozgót Lopakodóval. Reggel meseszép időben jártunk Galambóc váránál, majd végignéztük a csodás Vaskapu szoros első felét, aztán felmásztunk a ládáért, ami egyből meglett, pedig direkt készültünk pótdobozzal is, mert az igazat megvallva nem hittük, hogy ennyi idő után még ott lesz, de ott volt.:-) Folytatta útját velünk, így megmutattuk neki a Decebal szobrot, ami igaz a Duna túloldalán van, de szerencsére a szerb oldalról is látni. Mikor elkezdtük a rejtést elkezdett esni az eső, mire beátlagoltuk, már szakadt, ahogy beültünk az autóba megérkezett a jég. Visszafelé végig viharban autóztunk a szorosban, az útra meg záporoztak a hatalmas kövek fentről a sziklákról, de szerencsére minden pattogó követ ki tudtunk szlalomozni, így megúsztuk kár nélkül. Galambócra érve láttuk a sajnálatos katasztrófát, elég elborzasztó látvány volt, mindenütt ablaküveg törmelék kb 40 cm összefüggő jég a járdán, levert vakolat, madártetemek, amiket a jég pusztított el, a főtér környékén a megálló vízben több autó szélvédőig a vízben.:-( Mit mondjak elég lehangoló látványba volt részünk ott ahol délelőtt még gyönyörködtünk, viszont a helyiek és a helyi katasztrófavédelem előtt le a kalappal, pillanatok alatt a helyzet magaslatán voltak és megoldották a nem kis problémákat, így kb 20 perc veszteglés után kijuttattak minket és a többi bennrekedt autóst. Így a vége kicsit kalandosra sikerült, de szerencsére megúsztuk épp bőrrel.
Kissé aggódtunk, hogy ennyi idő után már nem lesz meg a láda, de szerencsére tökéletes állapotban találtuk, ezen a csodálatos helyen. Rögtön tovább is vittük, de igyekeznünk kellett, mert igen zord időjárás volt kialakulóban. Még épp sikerült elrejteni, amikor leszakadt az ég.
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (164 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.