Kevesebb, mint 4 km hosszú, egyenletesen emelkedő (szintkülönbség kb. 280 m) túra a Nagybörzsöny melletti horgásztótól a ládáig. A piros jelzésű turista útvonalon haladj. A Csörge-kutat elhagyva térj le a bal felől induló szekérútra. Az út a Bizmet-réten át felvisz a hegygerincig. Ott keresd meg a ládát és gyönyörködj a kilátásban.
Részletes leírás:
A Börzsöny az egyik kedvenc kirándulóhelyem. Nagy élvezettel kerestem fel az eddig oda telepített valamennyi geoládát, s közben egyre csak erősödött bennem a ládatelepítési vágy. Így aztán egy ideje szándékosan kerestem a megfelelő helyet a sajátomnak. Most sikerült megtalálnom. A Börzsöny méltó egy új geoládára, remélem a geoládám is méltónak bizonyul a Börzsönyre.
A helyszín a Gömbölyű-kő nevű hegy. Közvetlenül a csúcsára nem vezet jelzett turistaút, viszont jól járható erdészeti földutakkal teli van a környék. Én valamennyit bebarangoltam, így most a több lehetséges útvonal közül a nekem legjobban tetszőt ajánlom.
A kiindulópont
Nagybörzsöny. A hangulatos, műemlékekkel teli falvacskát nem mutatom be részletesen, hiszen a
GCNABO oldalán már ezt megtették helyettem. A településre beérve az Árpád kori Szent István-templomot követő első utcán forduljatok jobbra
N 47° 56,154' E 18° 49,219' [GCGmbk+piros jel]. Itt indul a piros jelzésű turistaút. Autóval a falu határában lévő horgásztóig lehet menni. A tó előtt (
N 47° 55,960' E 18° 49,215' [GCGmbk+parkoló]) lehet parkolni. A 2,8 ha területű horgásztó (1. kép) a Nagybörzsöny Községi Horgász Egyesület kezelése alatt áll. Nagyon takaros, rendezett kis hely, a ládázást mindjárt pecázással is össze lehet kötni. Egy napijegy ára 2500 Ft, amiért két 30 cm fölötti nagy, valamint 3 kg-nyi apró halat lehet elvinni.
A tavat elhagyva a turistaút egy nagy, nyílt terepen vezet át. Innen visszanézve jól látszanak a
K2-t rejtő domborulatok (2. kép). Az erdőt elérve a jelzett út egy helyen letér a széles erdészeti útról, majd később visszakanyarodik rá. Érdemes követni a jelzést, mert -bár egy kicsit néha szúrós- azon a szakaszon jó rálátás lesz az Ipoly völgyére és át Szlovákiába (3. kép).
Később egy hajtűkanyarnál a
Csörge-kúthoz érünk. A hűvös, tiszta forrásvíz egy csövön csordogál ki a szabadba. Nyáron is számíthatunk iható vizére, ezért POI-ként is rögzítettem. A kutat elhagyva -a
N 47° 55,268' E 18° 49,470' [GCGmbk+kereszteződés] pontnál- balra le kell térni a jelzett útról egy hasonlóan széles szekérútra. Ez a térképen is jelölt széles nyomvonal a Bizmet-réten keresztül felvezet a hegygerincig. A rétet kaszálják, állatetetők is vannak kihelyezve. Hátra tekintve megint csak az Ipoly völgyére lehet rálátni, míg fölöttünk egyre közeledik a kilátást jelentő kék égbolt (4. kép).
Fölérve egy kb. 500 méter hosszan elnyúló, vulkáni eredetű sziklákkal tarkított, kopasz hegygerincen találjátok magatokat (6. kép). A helyszín és a kilátás szerintem fantasztikus (5. kép). Körbe szinte az egész Börzsöny látszik: Hegyes-hegy-orom, Vár-bükk, Csóványos, Nagy-Hideg-hegy, Nagy-Sas-hegy, Só-hegy, Nagy-koppány, hogy csak a jelentősebb csúcsokat említsem (7-8-9. kép).
A gerincen gyakran számíthattok erős szélre. Ha fönt élvezni akarjátok a napsütést, akkor délelőtt menjetek, délután a túloldalt süti a nap.
A láda (az
Asztal-kő, a
Téry út és a
Templomok városa után) már a 4.
Geobébi-féle faláda. Egy kicsit különbözik az eddigiektől, de az legyen meglepetés. Belmérete: 18x12x7 cm. Tartalma: a nevéhez hűen gömbölyű, illetve kerek tárgyak. Lehetőség szerint Ti is ilyeneket tegyetek bele. A rejtekhely: figyelembe véve, hogy nemzeti park területén vagyunk - a rejtésnél ehhez igazodtam; több segítséget nem is adok.
Frissítés: A faláda tönkrement, jelenleg helyette egy fehér műanyag henger alakú dobozt keressetek.
Visszafelé, aki gondolja választhat másik utat is magának. Segítségül felraktam egy térképrészletet (10. kép).
Végül álljon itt még két link: az
egyik azoknak, akik busszal jönnek; a
másik azoknak, akik még többet szeretnének megtudni erről a hegységről.
Mindenkinek kellemes túrázást és sikeres ládavadászatot kívánok!'