2015 augusztus 13. án ládakarbantartás történt. Kérek mindenkit, hogy a sitteszsákba visszatéve a ládikát, vigyázzon, nehogy kiszakadjon, mert a hangyák, mint olvastam beköltöztek. Most nincs hangya, viszont van új napló és ajándék. Leírás, nem tudom hova lett, de az is lesz legközelebbre.
A láda Erdélyből származik és ajándékba kaptam valakitől. Az mesélte az alábbi történetet.
A ládát ő is kapta egy családtól aki ebben a ládikában őrizte a családi értékeket. A hetvenes években talán még mások is emlékeznek rá volt egy földrengés Erdélyben. (állítólag el akart szakadni Erdély Romániától:))A láda tulajdonosai egy magas lakótelepi házban (blokk) laktak és a láda le volt téve az egyik szobában. Amikor érezték a földrengést kicsi gyermekükkel ész nélkül menekültek le a harmadik emeletről annyira megijedtek. Persze a ládára nem gondoltak meg arra sem, hogy az ajtót bezárják. Az utcán persze sokan voltak és mindenki meg volt rémülve, hogy mi történt. Ekkor feltűnt egy házban lakó másik férfi is egy nagy táskával, és elkezdett rohanni. Nem tudták és kiabáltak utána, hogy hova mész Lajos. Az még visszafordult, hogy megy anyjához, hogy megnézze nincs-e valami baj. A nagy igyekezetben nem nézett körül a járdáról lelépett és egy mentőautó elütötte. Olyan szerencsétlenül esett, és ütötte meg a fejét, hogy azonnal meghalt. Mindenki meg volt dermedve és szólni sem tudott a nagy ijedségtől. Még nagyobb volt az ijedelem amikor a még holtában is magához szorított táskából ez a ládika került elő. Nem volt más halott azon az éjszakán csak ez az egy ember aki más baját kihasználva ellopta a ládikát.
NE LOPD EL A LÁDÁT bajt hozhat rád
A láda kihelyezésére elsősorban azért vállalkoztam, mert szeretném mindenki figyelmét felhívni erre a gyönyörű helyre. A másik okom, hogy egy szép és ténylegesen kincsesládát helyezzek el a sok elhanyagolt láda mellé, igazi értékekkel.
Nem messze van a Bakony legmagasabb pontja a Kőris hegy, ahol egy régi ládát
(GCKOOR) is megkereshettek.
Légvonalban 3,5 km-t mutatott a GPS-em.
Ha valaki onnan jön, akkor a naplemente padtól
N 47° 17,042' E 17° 47,352' [GCszea+naplemente pad] már nincsen messze.
Kocsival Zirc, Borzavár az ajánlott útirány. Borzaváron a temetőnél balra kell fordulnia, ki van írva, hogy Szépalma. A temető után jobbra tartva, végig aszfaltozott úton, néhol sűrű erdőn keresztül érünk Szépalmára. Borzavártól kb. 3 km. Az útelágazásnál menjünk balra, ahol egyenesen haladva Ménesjárásra érnénk. A sorompónál
N 47° 17,211' E 17° 47,669' [GCszea+sorompó] meg kell állni, ami hamarosan felnyílik. Tessék bátran behajtani, útközben szürkemarhákat lehet látni, amint legelésznek az elektromos villanypásztorral felszerelt karámokban. A sorompó után közvetlenül az úttól jobbra van az arborétum, mamutfenyővel, és különleges fákkal.
2013 ban sajnos az egyik mamutfenyőt ki kellett vágni, mert valami betegség megtámadta. Maradványa is lenyűgöző, olyan hatalmas.
Ne álljunk meg mellette, hanem menjünk tovább a szállodánál lévő nagy ingyenes parkolóig, hagyjuk ott a kocsit. Innen érdemes visszasétálni és megnézni annak, akit érdekel. Még egy pont van a sétaút mentén amit érdemes felkeresni és elgondolkodni
N 47° 17,134' E 17° 47,737' [GCszea+pont].
A láda közelében van egy kis tó ami a honfoglalás korában még egy kénes forrás volt. Nagy Förtés volt a neve. A birtok a kilencvenes évek elején amikor egy külföldi vásárolta meg, akkor egy igazi gazdaságnak indult, de aztán a tulajdonos másképp látta a jövőt és a gazdaság hanyatlik.
A szálloda üzemel és vonzza a pihenni vágyókat, a kiszolgálás udvarias. Kis és nagy kirándulásokra van lehetőség hiszen Szépalma a magas Bakony olyan helyén fekszik ahonnan sok minden elérhető.
Szépalma birtok jelenleg svájci tulajdonban van, de előtte a Bábolnai gazdasághoz tartozott, azt megelőzően pedig Eszterházy birtok volt. Az utolsó magyar tulajdonos sírja is megtalálható itt, érdemes meglátogatni
N 47° 16,918' E 17° 47,905' [GCszea+sírhant].
Lipicai lovakat tartottak. (sajnos már elvitték) (2013 ban már vannak ujra lovak, méghozzá huculok is.
Újabb változás,2015 08 hogy a lovak nem nagyon látogathatók, a tulajdonos szígorított a lovak simogatása és etetése ügyében.
A fajta eredetét 1580. május 19-én született döntés alapozta meg. A ma már Szlovéniához tartozó karszttetőn fekvő Lipizzán olyan lovakat akartak a császári udvar számára, amik kiváló, nagy tűrőképességű, harci körülmények között is használható de a pompát, a gazdagságot is minden jellegében hordozó állatok tulajdonságait hordozzák. Hat vérvonal alakult ki a ménesekben ami aztán még kettővel szaporodott. A kitenyésztett fajtára mondják, hogy a barokk lófajta igazi képviselője. A történelem viharaiban sok országrészt megjár ménes némileg differenciálódott és a szakemberek több alfajt definiálnak, de abban mindegyik megegyezik, hogy nagyon tanulékony, engedelmes ellenálló nem túl igényes fajta. A Bécsi Spanyoliskola lovai kizárólag lipicai fajták, bizonyítva a fajta alkalmasságát olyan összetett gyakorlatok végrehajtására, amivel ott szórakoztatják a nagyérdeműt. A magyar fogathajtók is nagyrészt lipicai lovakkal versenyeznek.
Sajnos ennek egyenlőre vége, de talán nem örökre.
Akit részletesebben érdekel: http://www.lipicailo.hu/
https://hu.wikipedia.org/wiki/Lipica
http://www.lipica.org/en/
Még érdekes:
http://www.epona.hu/
http://www.austria.info/hu/hagyomanyorzes-ausztria/spanyol-lovasiskola-1628047.html
Az étterem neve
(Favory) is utal a ménestartásra. Az egyik lipicai őst hívták így.
A hotel
(Szépalma) körül van elrejtve a láda, nem kell úszni hozzá, de lehet, hogy a tó toronyirányt egy kicsit útban lesz.