Megye/ország: Budapest
Elhelyezés időpontja: 2004.11.17 09:48
Megjelenés időpontja: 2004.11.20 14:54
Utolsó lényeges változás: 2023.08.21 23:01
Utolsó változás: 2024.08.26 11:36
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Wilka74
Ládagazda: Wilka74 Nehézség / Terep: 2.5 / 1.5
Úthossz a kiindulóponttól: 1150 m
Megtalálások száma: 1944 + 17 sikertelen + 38 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 1.8 megtalálás hetente
Igazi erdei környezet a városban. Sétálni, futni, bringázni is lehet, de van tűzrakó hely és erdei sportpálya is. Sok érdekes növény és állatfaj figyelhető meg a területen.
Egy kis facsoportosulás által közrefogott preparált fatuskót keress talajszinten, felette a magasban egy vörös színű madáretető van (nem a játék része), amit messzebbről is lehet látni. Itt vár rád a láda, ami kis ajándékokat tud fogadni. Kérlek a rejtekkel óvatosan bánj, hogy hosszú életű lehessen!
A ládába TravelBug NEM helyezhető.
A megközelítésről
A gépkocsival érkezők járművüket az ajánlott parkolóban hagyhatják hátra. N 47° 34,900' E 19° 6,305' [GCRoss+parkoló] Tömegközlekedéssel történő megközelítésre számos mód kínálkozik. Legegyszerűbben a 126-os és a 126A autóbusszal érkezhettek melyekről a "Gimnázium" megállónál kell leszállnotok. Egyéb alternatívák a 20E és a 296-os autóbusz amelyekről a "Művelődési Központ" megállónál kell leszállnotok, illetve a 30-as autóbusz és a 14-es villamos. Ezekről az "Óceánárok utca" megállónál kell elhagynotok a fedélzetet, de innen hosszabb séta vár rátok a tanösvény bejáratáig. N 47° 35,019' E 19° 6,403' [GCRoss+tanösvény bejárat] Séta közben láthatjátok majd az erdei iskolát és az erdei óvodát ahová a környékbeli srácokat szokták kihozni a nevelők. N 47° 35,264' E 19° 6,625' [GCRoss+erdei iskola] és N 47° 35,348' E 19° 6,791' [GCRoss+erdei óvoda] A tanösvény kijáratától már nincs messze a láda. N 47° 35,503' E 19° 6,846' [GCRoss+tanösvény kijárat] Aki csak a "pontra megy" annak érdemes keleti irányból, a Homoktövis utca felől megközelítenie a helyszínt, de így számára az élmény nagy része kimarad majd!
A rejtésről
Egy rövid ebéd utáni levezető sétára invitállak titeket a káposztásmegyeri lakótelep mellett található Farkaserdőbe. A láda az erdő ritkábban látogatott részén van elrejtve, emiatt az utolsó métereken a terep csúszós időben 3-as nehézségű lehet. Javaslom visszafelé az erdei sportpálya meglátogatását, kipróbálását. N 47° 35,395' E 19° 6,676' [GCRoss+erdei sportpálya]
A környezetről
A főváros egyik legjelentősebb természeti értéke, az úgynevezett "Rákosok" homokpusztáinak utolsó megmaradt maradványa. A terület "névadójának", a homoktövisnek (Hippophaë rhamnoides) egyetlen hazai természetes előfordulásaként tartják számon az élőhelyet. Az 1974-ben eredetileg védetté nyilvánított 5,7 hektáros terület rosszul lett kijelölve, mivel az értékes növénytársulások annak környezetében voltak. Ezért 1999-ben a természeti oltalmat közel 24 hektárra terjesztették ki. Sajnos a terület egyre nagyobb terhelésnek van kitéve. A 2-es út leágazása, és az M0-ás út szétszabdalja ezt az eddig is különösen veszélyeztetett élőhelyet. A terület uralkodó képződménye a futóhomok, amely a jégkorszakot követően az erős nyugati-északnyugati szelek hatására alakult ki.
A zoológiai értékekről
A terület zoológiai jelentősége semmiben sem marad el növénytanitól. Ezt bizonyítja az, hogy 1997 augusztusában megfigyelték itt hazánk talán legféltettebb fajaként számon tartott, fokozottan védett rákosi vipera (Vipera ursinii rakosiensis) egy pédányát, mely latin nevét pont e környékről kapta és amelyre a Berni Egyezmény is vonatkozik. Sajnos a faj már eltünt erről a környékről, jelenleg ismert élőhelyei a Kiskunság és a Hanság. Ettől a fajtól eltekintve is számos védett és veszélyeztetett állatfajnak nyújt otthont a terület. Él itt sisakos sáska (Acrida hungarica), imádkozó sáska (Mantis religiosa). A hüllők közül említést érdemel még a rendkívül ritka homoki gyík (Podarcis taurica), a zöld gyík (Lacerta viridis), a lábatlan gyík (Anguis fragilis) és a rézsikló (Coronella austriaca). A vegyes állományú erdőben megfigyelhető más gyakoribb ragadozó madarak mellett a macskabagoly (Stix aluco) is.
A botanikai értékekről
Szinte a csodával határos ennek a területnek a megmaradása. Az egykor összefüggő homokpusztagyepek rohamos degradációja olyan emberi okokra vezethető vissza, mint a katonai gyakorlótérként való használat, kavicsbányászat, építkezések, valamint, a szinte teljes mértékben tájidegen fajokkal történő erdőtelepítés. Ennek ellenére több helyen is megtalálható pionír nyílt homoki gyep, évelő nyílt homokpusztagyep, valamint záródó homokpusztagyep társulás. Az említett homoktövisen kívül több olyan, a fővárosban rendkívül ritka, vagy máshol nem előforduló növénykülönlegesség is található, mint a fokozottan védett csikófark (Ephedra distachya), a báránypirosító (Alkanna tinctoria), a kardos madársisak (Cephalanthera longifolia), a homoki kikerics (Colchicum arenarium), a kései szegfű (Dianthus serotinus), a homoki nőszirom (Iris arenaria), a homoki vértő (Onosma arenaria), a homoki kocsord (Peucedanum arenarium), a pusztai meténg (Vinca herbacea) és a homoki árvalányhaj (Stipa borysthenica). A felsorolt növényekről részletes információk a hazánk növényvilágával foglalkozó TERRA Alapítvány oldalain találhatóak. Külön köszönet a képekért dr. Erdei Zsoltnak és dr. Udvardy Lászlónak
A homoktövisről
A homoktövis (Hippophae rhamnoides) az atlanti partokon és nagyobb folyamok homokdűnéin honos kétlaki növény. Porzós és termős virágai külön egyedeken fejlődnek. Ezért csak olyan helyeken érlel magot, ahol hím- és nőivarú egyedek is előfordulnak. A cserjetermetű növény apró, zöldes színű, szélbeporzású virágai márciusban jelennek meg a növényen, míg az élénk narancssárga, bogyószerű termések szeptembertől borítják a hajtásokat. A homoktövis régebben több helyen is előfordult az országban, főleg a Szigetközben voltak nagyobb állományai. Napjainkban egyedül Újpest határában élnek természetes populációi. Ez indokolta, hogy Káposztásmegyeren védetté nyilvánítsák utolsó magyarországi élőhelyét. A védett terület a Pestet keletről és északról szegélyező rákosi homokpuszták egyik utolsó maradványa, amely azelőtt a mai Városligetig és Népligetig ért.
Egy Újpest-Diósgyőr meccs végén látogattuk meg teljes sötétségben jó kaland volt. Köszi a rejtést, végre nem egy ledobott valami, látszik benne a munka. Hajrá Lilák :) [Geoládák v4.5.0]
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (1999 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.