RENDKÍVÜLI HÍREK: ÓRIÁSI VULKÁN KITÖRÉS A BÖRZSÖNYBEN
Helyszini tudósítónk jelentkezik:
A mai napon (BC 14000000 év) hatalmas robajlás kíséretében széles lávafolyamok indultak a börzsönyi vulkán torkából. A vulkán oldalán különböző kőzetek olvadékai zúdulnak a hegy lába felé. Mindez nem először történik meg az elmúlt 2-2,5 millió év során. Robbanások dörejétől kísérve óriási mennyiségű vulkáni hamu emelkedik a levegőbe, majd lehullva vastag rétegben borítja a tájat. A magasba emelkedő, közel 1500 m-es csúcs folyamatosan tágul, egyre szélesedik. A kiürült vulkán belseje borzasztóan ingatag statikai állapotba került. Ekkor a központi krátert övező hegyoldal, elvesztve belső támaszát beomlik. A por és hamu leülepedése után láthatóvá válik a az 5-6 km átmérőjű, ovális peremű kaldera, ahol a Börzsöny második legmagasabb pontján, Magosfán állunk.
Az események részletes, tudományos elemzése a Börzsönyi ősvulkán cikkben olvasható.
Az idők folyamán kialakult helynek két nevezetessége van:
- az egyik a hely történelmében keresendő: a bronzkorban itt földvár állott, melynek sáncai még ma is kivehetők, mohás sziklák halmai övezik a közel 100m hosszan elnyúló hegycsúcsot;
- a másik pedig különleges elhelyezkedésében: a téli hidegfrontos időszakokban még a Magas-Tátra csúcsait is látni lehet innen, ehhez persze marha nagy szerencse kell.
Egy további kapcsolódó hír:
Értesültünk nyomozó riporterünktől, hogy titokzatos egyének, úgymond ládát rejtettek el a vulkáni működés elcsitultával a kaldera peremvidékén. Azonban tőlük megszokott eljárástól eltérően, valószínűleg az utóműködés alkoholos kigőzölgésének hatására összezagyválták a rejtek adatait. N 47° 57,466' E 18° 56,318' 916 m [GCMgsf+keleti csúcs] A fenti koordináták a Magosfa keleti hegycsúcsának koordinátái. A rejtek ehhez képest 100 yardnyira nyugatra, 2 lépésre a turista út mellett található. Az előzőkben említett csúcs nem tévesztendő össze a N 47° 57,480' E 18° 56,247' 913 m [GCMgsf+nyugati csúcs] a magosfa nyugati csúcsával.
A csúcsról lefelé jövet valószínűleg felismerték baklövésüket, ezért egy szép kilátást nyújtó pontnál elhelyezték a N 47° 58,290' E 18° 54,857' 715 m [GCMgsf-1] koordinátán egy kis fiolában a fenti rejtek pontos adatait. Ennek megkeresése nagyban megkönnyíti a Magosfa csúcsnál az igazi (1,5 l-es) ládika megtalálását.
FIGYELEM! Vulkánkitörés esetén a láda keresése életveszélyes és tilos!
Minden más esetben szerencsés kincskeresést kíván a rejtő és a tudósító.
Állapot: kereshető
1 játékos jelölte kedvenc ládájának
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
+
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
+
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Hosszabb kihagyás után most vettem részt újra GCWALK-on. Nem bántam meg. Nagyon szűk körben, összesen 6an teljesítettük a körtúrát Kemencéről indulva. Kisebb kitérőkkel a vége 24 km lett.
Már többször jártam fent, de ez a multi eddig nem lett meg, mert hol az egyik, hogy a másik pontját nem találtam meg. Ma végre összejött. A szép behavazott erdőben öröm volt erre járni.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.2]
Fekete-völgy panziótól indultunk Zöld négyzeten majd a zöld sáv jelzésen Miklós-tető, Magosfa, Rózsa-forrás, Csóványos útvonalon a csúcsig.
Lefelé pedig a kék négyzet jelzésen vissza a nyeregig majd lefelé a Kőkorsó-berc, Oltár-patak, Csarna-völgy útvonalon számos forrás majd a "rozoga" de csodás kisvasút mellett vissza a Fekete-völgy panzióig.
Összesen 17,6 km és kb 750 m szint volt számunkra. "Kicsit" elfáradtunk.
Köszönjük szépen minden rejtőnek a csodás napot és a szép rejtéseket.
Megvan, köszi!
Kemencéről indított kutyás körtúrán a Miklós-tetőn könnyen megtaláltuk a láda koordinátáját, majd felcaplattunk. Szép az erdő a láda környezetében, a köd adott neki egy plusz jó hangulatot is.
A doboz is gyorsan meglett, ép és egészséges.
Amikor utoljára jöttem a zöld jelzésen a Feketevölgyi Panziótól még másfelé vezetett, a Milkós-tetőre se ment fel. Előnyére változott, bár sokkal szuszogtatósabb lett (kokrétan majd beledöglöttem).
Hihetetlen, de a ládaoldali képek alapján sikerült megtalálni a ládát.
A mostani 1. pontról még jobb a kilátás, mint a régiről! Mindkét ponton könnyen meglett a doboz, pedig a ládától előtte tartottam egy kicsit, köszönet a rejtésekért!
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (259 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.