Hálás köszönet
SzittyaReflexnek, aki önzetlenül és gondosan pótolta a ládát, így az újra kereshető. Sok ilyen cachertárs kellene!!
Röviden
A láda a tó melletti akácos erdőben van elrejtve a domboldalon, az úttól 10m-re.
17x17x8 cm-s dobozt keressetek alap földrejtésben az árok oldalában még a meredek előtt egy dupla fa tövében. A koordináták a régiek, túra gps-sel átlagolva 1 m pontosság. (SzittyaReflex rejtése)
A láda eredeti rejtője és sok éven keresztül gondos gazdája
SagiK volt, 2021 áprilisában Szárnyaló Sas adoptálta.
A ládaoldal így nézett ki adoptálás előtt.
A ládába TravelBug helyezhető.
Megközelítés
Autóval a 3-mas úton haladva ki van írva, hogy Domonyvölgy, ott kanyarodj le. Frissen aszfaltozták a bekötőutat, ott nem lesz gondod. A környék elég homokos, így az aszfaltról letérve sem ragadsz a sárba, de a ládához még homokra sem kell hajtanod, jól járható út vezet oda. Ha végigmész kocsival, sétálni alig 200m-t kell, szinte drive-in-cache.
Ajánlott parkoló:
N 47° 38,063' E 19° 24,455' 164 m [GCDOMV+parkoló]
Segédpontok a kanyarodáshoz:
N 47° 37,781' E 19° 24,511' 197 m [GCDOMV+1segédpont-kanyarodáshoz] Itt NE a strand felé menj hanem kanyarodj le!
N 47° 37,880' E 19° 24,627' 196 m [GCDOMV+2segédpont-kanyarodáshoz] Itt ne menj be az átjárás tilosba, hanem menjél fel az emelkedőn és utána balra!
Tömegközlekedéssel a Volánbusznak van
Domony (Domonyvölgy) megállója, ott kell leszállni és besétálni.
Domonyvölgy
Domony közigazgatási területéhez tartozik az évről évre látványosan fejlődő Domonyvölgy.
A Gödöllő Tájvédelmi Körzet közvetlen szomszédságában található, fürdésre, horgászásra alkalmas mesterséges tavak, szép erdők teszik kedvelt kiránduló- és üdülőhellyé.
A tó egyik fele horgásztóként működik, ez is körbe van kerítve.
A Lázár Lovas Park tulajdonosai Lázár Vilmos, Lázár Zoltán, valamint a Domonyvölgyi Szabadidőpark és strand szomszédságába költöző Klausmann Viktor elhatározták, hogy területen egy szabadidő parkot alakítanak ki. Így jött létre 2005 tavaszán a D-Beach. Sajnos egyben ez azt is jelentette, hogy a tó másik felét is körbekerítették, és fizetés nélkül csak kívülről lehet megnézni. A láda egy olyan helyre vezet, ahonnan van rálátás a tóra, és a mögötte lévő domboldalon egy kis kesserélmény után juthatsz a ládához.
A strand jegyárakról ezen a linken tájékozódhatsz.
A láda adoptálás előtti utolsó helye egy érdekes hely, ami miatt a jelszó is született. Ha van kedved, látogasd meg, a rejtés közelében van, az út túloldalán, ezen a ponton:
N 47° 38,123' E 19° 24,570' 164 m [GCDOMV+Érdekes hely]
Domonyvölgy története
Meglepő, de a modern nyaralóhelynek tűnő völgynek a középkorra visszanyúló gazdag történelme van. Az Egres patakon malmok működtek, azok duzzasztottak maguknak tavat. A tó úgy tűnik így jött létre. De ne szaladjunk előre, nézzük a történetet részletesen:
A középkor folyamán Domonyvölgy már lakott hely volt. Birtokosát az Árpád-korban nem ismerjük, de feltételezhetjük, hogy a szomszédos Sydó vagy Sidó (Vácegres) községet birtokló, bencés rendházat is létesítő, tekintélyes Sydó-nemzetség uralta a területet.
Először 1343-ban, Egerszegh néven említik ezt a területet. A határ egy részét, az itt lévő majort ma is így nevezik.
Az Egerszegi-család birtoka a XIV. és a XV. században. Egy 1525. szeptember 16-án keltezett okirat nemes Egerszegi Pétert, mint királyi embert említi. Ezekben az időkben önálló település. A török időkben, az elnéptelenedő Domony mellett Egerszeg is elpusztult. A szabadságharcot követően a XVIII. században ismét megtelepedtek az emberek az Egres partján. Egerszeg többször szerepel a különféle okmányokban, de már mint puszta. A XVIII-XIX. században a terület a Grassalkovich-uradalom része.
1837-ben 7 katolikus és 5 református lakja. A pusztához 68 hold szántó, 84 hold rét és 678 hold erdő tartozott.
A XVIII. századtól kezdve az Egres keleti oldalán elhelyezkedő dombokon is kialakult egy település, amelyet ettől kezdve Domonyi völgynek, Domonyvölgynek neveztek, és Domony község külbirtokaként kezeltek. Domony és Domonyvölgy története egybemosódott.
Domonyvölgy lakosságának egy része az egerszegi majorban dolgozott, másik része a domonyi nemesség jobbágya volt, részben pedig molnárkodott. Mindössze egy nemesi család ittlakásáról tudni, az Udvardy-családéról. Az 1730-as taxális összeírás szerint Domonyban 4 molnár volt: Molnár Tamás, Molnár András, Molnár Mihály, Molnár János. Az 1744. évi összeírás ismét 4 molnárt említ: Orciák Jakab, Molnár János, Molnár József, Mikacs Pál.
Az Egres vize ebben az időben 5-7 malmot hajtott, s ebből hármat, de inkább négyet Domonyvölgyben. Domonyvölgy kedvelt hely lehetett. Ezt bizonyítja a XIX. század első felében készült összeírás, amely név szerint feltünteti a domonyi közbirtokosságot. A felsorolás végén megemlíti
Udvardy Istvánt, Sándort, özv. Udvardy Albertnét, s gyermekeit Örzsét, Józsefet, Máriát, akik laknak a' Domonyi völgyben.
Egy 1844-ben Budán kiadott összeírás a következőket írja Domonyvölgyről:
"A' Domonyi völgyben 5 vizi malom és 1 Csárda, mellyet Garai Cs. Hívnak, nem messze a' Fűrész malomhoz, a' kis Baghi Cs.[Csárda] is meglátszik oda." A csárda ma is áll, sajnos már elhagyatva. Több infót róla ld. lent.
Az 1864-ben, a tagosítást követően készült színes térképről a következőket olvashatjuk le: A rajz négy kisebb tavat tüntet fel, amelyek a malmok víztározói voltak. A délnyugatra néző domboldalakon szőlő tenyészett, amit minden bizonnyal a nemrég felszabadított jobbágyság és zsellérség, azaz a paraszti lakosság használt. A vízimalmok közül három még az 1920-as években is működött, de az őrlés a '30-as évekre megszűnt.
"Egervölgy vagy maikép Domyony völgy ezen egy s' a szomszéd Zsidó község határában nyugaton eredő kis patak vonul keresztül délfelé mely számos apró forrásokból nagyobbíttatván s' domony völgyön öt malmokat hajt, ugyan ezen völgyön van a' községnek káposztás kertjei. - laknak itt továbbá még taxás zsellér házakban 12 családok. - fekszik délre."
A XIX. század végén a domonyvölgyi lakosság növekedését bizonyítja, hogy 1883-ban már önálló, egy tantermes iskolája is működött.
Kisbagi csárda
N 47° 37,619' E 19° 25,815' 164 m [GCDOMV+Kisbagi csárda]
Nem hagyott nyugodni a kisbagi csárda története, ezért erről is kerestem több információt. Sajnos a csárda már nem működik, ami nem csoda, mert nem közvetlenül az úton áll, így a mai igényeknek már nem felel meg.
"A tradicionális Kis Bagi Csárda 250 éve áll a magyar és külföldi vendégek szolgálatában. Hangulatos természeti környezetben várja új bérlőjét, vagy tulajdonosát, aki ismét életre kelti a csárda hagyományait és finom ételekkel kínálja újra a kedves vendégeinket. A Kisbagi Csárda 1750 körül épült, mint postakocsi állomás. Az épület jellegét megőrizve alakították át étteremé, ahol igazi magyaros ízekkel majd 100 féle étellel várták mindig a kedves vendégeket. 300 m2 alapterületű 100-120 fő befogadóképességű a hely. A Kis Bagi Csárda Gödöllő, 30-as főút 38-as km 10 percre található a Gödöllői Grassalkovich Kastélytól." (Facebook bejegyzés 2015 március 4.)
Források
http://www.astrand.hu/domonyvolgy.php
https://mandadb.hu/tetel/618400/Kisbagi_Csarda
Ládatörténet
2006.07.28. Másodszor is ellopták. A véletlen megtalálást kizártnak tartom, ezért gondolkodom a láda kivégzésén. Amíg döntést nem hozok, addig jelszó nélkül logoljatok fénykép/tracklog/"ottvótam" megerősítéssel, és jóváhagyom. Bocs.
2006.07.29.
Barangoló a tegnapi sikertelen keresés után nem bírt belenyugodni, és ismét kiment a ládához. Nagyon köszönöm, példaértékű a segítségnyújtás! Az előző megtalálók egyike nem a megfelelő módon álcázta vissza a ládát, hanem berakta a helyére és elépakolt homokot. Az megfagyott, így szinte be volt betonozva a láda. Ma a puha talaj megkapirgálása után a láda előkerült.
2009.08.30 A ládát áthelyeztük. Júliusban a hatalmas viharok kettétörték a rejtek mellett található nagy fát. Ez a környezetben olyan károkat okozott, hogy a helyszín rejtésre alkalmatlanná vált. A ládát az eredeti rejtektől kb. 80m-es távolságban újra rejtettük. Egy olyan terepet kerestünk, ahol még egy kis kilátás is akad.
2017.06.17 új láda került ki a jelenleg
Érdekes helyként jelzett ponton
2020.10.23. Mazsola069 és Istennyila kessertársaink javították, új jelszó került a logbookba. Köszönjük. [Admin(Fazék)]
2020.04.18 Szárnyaló Sas adoptálta, SagiK volt olyan kedves és átadta a ládát. Köszönöm. Az újrarejtés, felújítás szokás szerint rágcsa13-mal közös kaland volt.
A ládaoldal így nézett ki adoptálás előtt