[WAP]:
1. pont: Bakonyszentlászló Vak-Bottyán kút N47° 23.325' E17° 48.181' 232m, a jelszó első része a kút tábláján a 4. sorban levő szám 2. karaktere.
2. pont: Kitaibel Pál emlékoszlopa N47° 22.266' E17° 48.983' 263m, a jelszó második része az emlékoszlopra faragott utolsó évszám utolsó karaktere.
3. pont: a barlang felett, sziklafal talajszinti odvában szokásos konyhai doboz. Jelszó harmadik része a ládában. N 47° 22.727' E 17° 50.062' 261m Főkoordináta is ez.
A ládába TravelBug
nem helyezhető.
[WAP vége]
Az Északi-Bakonyba invitálunk Benneteket, utunk Bakonyszentlászlón kezdődik.
Bakonyszentlászló gyönyörű fenyvesek és gyümölcsösök között, a Cuha-völgy északi torkolatához közel fekvő, 2200 lakosú település. A község mai területe a jégkorszak utáni időtől kezdve alkalmas volt az emberi megtelepedésre. A cseres-tölgyes, patakokkal szabdalt táj kitűnően szolgálhatta már az ősembert is. A későbbi időkben, feltehetően az avarok földvárakat építettek a terület védelmére (Keselő(!)-hegy, Zörög-hegy). A rómaiak is megjelentek e tájon. A vasútállomás épülete alatt római-kori villa falmaradványai bújnak meg. A falut Szent László alapította és a makkos erdők miatt "Villa pastorum porcurum", azaz "Disznópásztorok falva" volt a neve. Az Esterházyak telepítették be újra, visszatérő magyar lakosokkal és német jobbágyokkal. Két része volt: Magyar- és Németszentlászló, melyek 1892-ben egyesültek. A faluról bővebben itt informálódhatsz: Bakonyszentlászló honlapja.
Első állomásunk a Petőfi utca, ott is a
"Kerek templom", mely a maga nemében építészeti különlegesség. A késő barokk katolikus templomot gróf Esterházy Gábor 1780-ban építtette Szent László tiszteletére, egy román stílusú templom maradványaira. Koordinátái:
N 47° 23,353' E 17° 48,139' 235 m [GC666+kerek-templom] Autóval érkezők itt biztonságosan letámaszthatják a járgányt. Közvetlen a templom mellett balra található a volt
Esterházy-kastély, amely a XVIII. században épült, de azóta teljesen átalakították. Az Esterházy-család tagjai gyakran megfordultak itt, de nem tartózkodtak huzamosabb ideig benne. Jelenleg a Bakonyerdő Erdészeti és Faipari Rt. Bakonyszentlászlói Erdészete lakja a szépen felújított épületet.
Nem kell sokat sétálnunk a következő látványossághoz: a Vak Bottyán parkban álló
Vak Bottyán kúthoz.
A volt grófi parkban találhatjuk az ország egyik legrégebbi kénes gyógyfürdőjének kútját. A XVII. sz. második felétől figyeltek fel a községben fakadó kénes forrás gyógyító erejére - a néphagyomány szerint itt járt Vak Bottyán János, aki reumáját gyógyította a vízzel. Egyik katonája Terstyánszky István 1707-ben levelet írt a faluból gróf Esterházy Antalnak, hogy betegségének jót tett a szentlászlói fürdő. Sajnos a fürdő később eliszaposodott, elhanyagolták, majd teljesen tönkrement. Ma már csak a kút látható. Koordinátái:
N 47° 23,325' E 17° 48,181' 232 m [GC666-1] Egyúttal ez a
multi első pontja is, a jelszó első része a kút tábláján a 4. sorban levő szám 2. karaktere.
Utunkat a Petőfi, a Vak Bottyán, majd az Ady Endre utcán folytatjuk. A térképek szerint itt

jelzésnek kellene lennie, ehelyett őskorból maradt

vagy

jelzés van, az is ritkán. Elhaladva az "Ősfenyves Turistaház" mellett, a Vinye felé vezető országútról letérünk balra. Itt találtunk először

jelzést. (Ha nem akarjuk végiggyalogolni a falut, a
N 47° 22,835' E 17° 48,456' 230 m [GC666+parkolo] ponton nyugodtan hagyhatjuk pihenni a gépjárművünket!)
Kicsit tovább menve, az útról jobbra letérve, a faluszéli focipályán átvágva, az erdő szélén nyíló ösvénynél folytatódik a


jelzés. Ezen haladjunk egyenesen, amíg a

jobbra eltér. Ez kivezet a vinyei országútra (aki szeret országúton gyalogolni, jöhet végig azon is B.szentlászló végétől). A jobbos kanyar után

jelzi a helyet, ahol letérünk balra az erdőbe.
A
jelszó második része a
Kitaibel Pál emlékoszlopra faragott utolsó évszám utolsó karaktere.
Koordinátái:
N 47° 22,266' E 17° 48,983' 263 m [GC666-2]
Carl Linné svéd természettudós, az élővilág első tudományos rendszerezésének megalkotója volt. Munkásságát hazánkban Kitaibel Pál folytatta. A "magyar Linné"-nek nevezett természettudós kitűnő botanikus, vegyész, geográfus és talajkutató volt. Munkásságának legértékesebb területe azonban a növényvilághoz kapcsolódik. A Kárpát-medencét járva több, mint 260 új
növényt és számos állatot fedezett fel, nevezett el. Növénynevei közül 150-et még ma is használunk.
Áthaladva a vasúton a

jelzésen balra folytatjuk utunkat. A széles földúton kereszteződéshez érve jobbra letérünk a

ösvényre. A kereszteződés koordinátái:
N 47° 22,463' E 17° 49,304' 263 m [GC666+S+ P+ kereszteződés]
Rövidesen elérjük a térképen
"Pakuts pihenő" néven jelzett helyet. Ezen a helyen folyik össze a Bakony két legjelentősebb patakja: a Hódos-ér és a Cuha.
N 47° 22,358' E 17° 49,532' 230 m [GC666+összefolyás] A fahídon áthaladva balra, a

jelzésen haladunk tovább. Az ösvény hamarosan a vadregényes Cuha-szurdokba ér, a láda rejtésekor, április elején elég jelentős mennyiségű víz zuhogott a mederben. Ilyenkor időnként át kell kelni a patakon, ezért javasolt megfelelő bakancs viselése!
A fölénk magasodó sziklák egyikében, a vízmosás felett 20m-el a látványos, tágas, de nem mély kőfülke, a 8m magas és 5-6m széles
Zsivány-barlang nyílása tátong. Mennyezetéről kürtőnyíláson át pillanthatunk az égboltra. A néphit szerint a sekély üreg a híres bakonyi betyár, Savanyú Jóska egyik búvóhelye volt. Mivel a barlang előtti sziklapárkányon mindössze egyetlen rozsdás műhold volt látható, ezért kicsit odébb, egy hegyes sziklaszirten mértem koordinátát:
N 47° 22,693' E 17° 50,070' 246 m [GC666+Zsivány-barlang] Szerintem a pontatlanság ellenére könnyen megtalálható lesz a barlang.
Tovább haladva a patakmeder mentén hamarosan elérjük a
Remete-barlanghoz vezető meredek feljárót. A hegy oldalában felkapaszkodva 1,2m magas, ovális, cseppkő-bekérgezéses bejárata a szurdok sziklái közt ásít. Ha beférünk és végigmegyünk a 7m hosszú, emelkedő folyosón, a végén kisebb - két "ablakon" át fényt kapó - kis terembe érünk. A kürtő alakja jellegzetes, ottjártunkkor egy kifelé araszoló turista találóan jegyezte meg: éppen megszületek... ;-)
A barlang felső két "ablakától" kissé távolabb, nagy sziklafal talajszinti odvában van a szokásos konyhai műanyag doboz. Az üreg elejét takaró nagy sziklát NEM kell kivenni, csak a tetejét kibillenteni a doboz elővételéhez! A
jelszó harmadik, egyben utolsó részlete itt található. A rejtek koordinátái:
N 47° 22,727' E 17° 50,062' 261 m [GC666-3] a főkoordináta is ide mutat.
Kérünk Benneteket, vigyázzatok, hogy a doboz ki/berakásakor, és logolás közben illetéktelenek ne láthassák meg a rejteket, mert már háromszor ellopták a ládát! Kérjük, hogy a kíváncsi szemek elől takaró köveket úgy építsétek vissza, hogy ne látsszon a műanyag doboz a sziklaüregben! Köszönjük!
A ládába TravelBug
nem helyezhető.
Innen már csak egy "ugrás" az
Ördög-rét.
N 47° 22,800' E 17° 50,200' 227 m [GC666+Ördög-rét] A napos, szép fekvésű, pár szál fenyővel is ékesített tisztás kiválóan alkalmas pihenőhelynek, gyerekeknek akár egész napos játszóhelynek is. Tűzrakóhelyek, rönk asztalok-padok várják a megfáradt, éhes vándorokat.
Visszafelé a rét ÉNY-i sarkán induló


jelzésen induljunk el. Rövidesen a

elválik jobbra - ha a bakonyszentlászlói vasútállomásra igyekszel, arra tarts! Ha nem, menj tovább, majd a

leágazásnál fordulj jobbra. A

visszavisz a már bejárt úton.
A terepnehézség a túra második felére, a Cuha-szurdokra vonatkozik. Vannak arrafelé veszélyes részek is,
megfontoltan, óvatosan haladjatok, különösen figyelve a gyerekekre! Nyári melegben, amikor alig van víz a patakban, könnyebb lehet a haladás, de hóolvadáskor lehetnek problémák! A szurdok alján nyáridőben biztosan nem lesz elegendő műholdvétel, kövessétek az "útleírást" és inkább a szemetekre, mint a kütyüre hagyatkozzatok! Ha túl részletesnek találjátok a leírást ez azért van, mert gondoltunk a nyári keresőkre is, meg az időnként errefelé szabadságon levő műholdakra...
Jó kirándulást és jó időt kívánnak a rejtők!
Még néhány képet találhatsz
itt!
Ládatörténelem:
2009.05.30 és 2009.07.08. között a ládát ellopták.
2010.05.29-én
macikupac és társai újrarejtették a 3. pont ládáját. Hálás köszönet nekik érte!
2015.03.31 és 05.05 között a végláda ismét eltűnt. A mai napon (2015.09.13) más helyen újrarejtettük, a leírás is változott. (Részletek
itt!)
2020.04.12-én az ismételten elveszett végláda pótlása. Az utolsó rejtéstől kicsit távolabb, ezúttal ismét sziklában találtunk alkalmas rejtekhelyet a doboznak. A sziklafal aljában, talajszinten található az üreg. A leírás és a koordináták módosítva. (log:
itt!)