Megye/ország: Borsod-Abaúj-Zemplén
Elhelyezés időpontja: 2005.05.05 00:00
Megjelenés időpontja: 2005.05.09 06:44
Utolsó lényeges változás: 2010.05.08 19:20
Utolsó változás: 2012.11.20 05:54
Rejtés típusa: Multi geoláda (2V)
Elrejtők: The Goonies
Ládagazda: guess.who Nehézség / Terep: 1.0 / 1.0
Megtalálások száma: 745 + 7 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.7 megtalálás hetente
[WAP: Kétpontos virtuális minimulti.
1, A N48° 28.3710' E21° 16.7470' 185m. A jelszó a huszita-ház előtti térképen van, nézzétek meg jól mindenhonnan ;) (12 karakter, két szó).
2, A N48° 28.430' E21° 16.543' 187m pontnál található református templom KÉT felső (külső!) kapuívén levő évszámok összege.]
A tokaj-hegyaljai borvidéket bemutató ládasorozatunk következő állomása Gönc.
Kérjük, hogy a megtalált jelszót jól őrizzétek meg, a ládasorozat többi tagjához hasonlóan!
A láda
Ez a kétpontos virtuális multi a Hegyalja híres alapegységének, a gönci hordónak állít emléket. A város ugyan nem tagja a hegyaljai történelmi borvidéknek, de a hordót ma is használják.
A multi első pontja a huszita-ház N 48° 28,371' E 21° 16,747' 185 m [GCGoHo-1] előtti térképen található, nézzétek meg jól mindenhonnan, keressétek a GCGoHo-t, de nem a hordót! ;) (12 karakter, két szó). Kérjük, hogy aki megtalálta, ne árulja el a megoldást!
A második pont a református templom N 48° 28,430' E 21° 16,543' 187 m [GCGoHo-2]. A KÉT kőkeretes külső(!) kapu felső ívén található évszámok összege adja a jelszó második felét. A számokat kívülről, a templom zárva tartása idején is le lehet olvasni!
Kérjük, figyeljetek oda, hogy mit olvastok le! :) KÉT KÜLSŐ KAPUÍV VAN, mindkettőről kell az évszám!
A város
Gönc történetét az Árpád-kor idejétől ismerjük: a királyi birtok részeként, az 1200-as években egyike volt a vizsolyi várispánsághoz tartozó 10, német kézművesek által lakott falunak. Egy 1220-ból származó okiratban Gunzy néven szerepel, de később előfordult Kunczeldorf és Gencz alakban is.
A tatárjárás utáni időszakban az Aba nemzetséghez tartozó Amadék birtokába került, a század végén épült meg az Amadé-hegyen található váruk (GCAMAD), melynek ma már csak néhány romos falmaradványa áll. Nagy Lajos király két pálos kolostort és templomot is alapított a közelben. Az egyiknek már nyoma sem maradt, köveit az elmúlt évszázadokban elhordták; a másik (GCpalo), 1371-ben épült, egyhajós templomának falai még részben láthatóak.
A XV. században elején, a huszita mozgalmak megerősödésével a cseh Giskra, huszita vezér fennhatósága alá kerül. Gönc ekkor már fontos mezőváros, mivel a Debrecen - Tokaj - Kassa fő kereskedelmi- és hadi útvonalon fekszik, az Erdély felől érkező árut is a gönci Hernád-hídon vitték tovább Csehország és Szilézia irányába. A hegyaljai bort a gönci kádárok által készített, jó minőségű tölgyfa hordókban szállítják lengyel és orosz vidékekre, így a mezőváros fejlődése felível. 1511-ben II. Ulászló évi négy vásár tartására ad jogot, de a mohácsi vész után a három részre szakadt ország egyik komoly ütközőzónája lett: a magyarok, a németek és a törökök is folyamatosan sarcolják. 1570-től már Abaúj vármegye székhelye, a reformáció idejének egyik híres kulturális központja: Bencédi Székely István, gönci pap írja első magyar nyelvű történelemkönyvünket; veje, Károlyi Gáspár 1590-ben megjelentette a teljesen magyarra fordított Bibliát, melynek kéziratait Szenci Molnár Albert, a későbbi zsoltárfordító és szótárkészítő vitte át gyalog a vizsolyi nyomdába. A később Vizsolyi Biblia néven ismert fordításnak egy példánya Vizsoly református templomában jelenleg is megtekinthető (GCVIBI).
Az elszegényedő mezőváros 1647-ben elveszti vármegyeszékhelyi címét, mégis 1677-től 8 évig otthont ad az ellenreformáció által Sárospatakról elüldözött református főiskolának. 1706-ban II. Rákóczi Ferenctől hajdúvárosi kiváltságot kapott, jelentősége azonban folyamatosan csökkent. 1871-ben elveszítette városi rangját (melyet csak 2001-ben kapott vissza), a trianoni békeszerződés után elcsatolt területek miatt pedig az ország szélére került, korábbi gazdasági kapcsolatai megszűntek, eljelentéktelenedett.
Érdekességek a hordóról
A gönci hordó mérete a történelem során többször is változott: a XVI. századi első említések idején még 480 budai icce (407,24 liter), a XVIII. században már csak 180 budai icce (152,72 liter), míg a XIX. században 160 budai icce (135,75 liter) űrtartalmúra csökkent. Lényegében ez utóbbi méretű hordót készítik és használják ma is.
A hordó hagyományosan zempléni tölgyfából készült, az első időkben még fa abroncsozással (ilyet azonban ma már csak a budapesti Magyar Mezőgazdasági Múzeum őriz), majd a XIX. század első éveitől kezdve jelennek meg a vasabroncsok, melyek a század végére gyakorlatilag egyeduralkodóvá váltak. A többi magyar hordónál hosszúkásabb és keskenyebb a gönci, mivel a -főként távoli, lengyel piacokra igyekvő, öszvérvontatású- szekerek rossz, meredek utakon közlekedtek, így a jobb helykihasználás és a biztonságos szállítás miatt lett egyeduralkodó ez a hordótípus, amelyből általában 4 fért pontosan a szekérderékba.
Fontosabb látnivalók, érdekességek
A XIII. században épült, nagyméretű gótikus templom helyén, a város délkeleti részén, a domboldalban áll a XVIII. században, barokk stílusban emelt római katolikus templom N 48° 28,220' E 21° 16,690' 206 m [GCGoHo+KatTemp]. Itt nyugszik Károlyi Gáspár is, mivel a templomot a plébániaházzal együtt a reformátusok használták a XVI. század végétől egészen 1711-ig.
A későbarokk stílusú református templom a XVIII. század végén épült, kertjében Károlyi Gáspár egészalakos bronzszobra található, melyet Mátrai Lajos György készített 1890-ben. Mellette, a régi református iskola épületében rendezték be az 1999-ben megnyílt Károlyi Gáspár Múzeumot és Bibliakiállítást, amely az egyes korok, népek és különböző nyelvek Bibliáit mutatja be (többek között az 1590-es Károlyi-féle Vizsolyi Biblia egyik eredeti példányát is), illetve emléket állít a neves prédikátornak és segítőinek; emellett több egyházművészeti kincs is megtekinthető itt.
A Kossuth u. 103. alatt található huszita ház erődített jellegű, erős kőfalakból épült, alápincézett, emelt lakószintű, szűk ablaknyílású épület, amely a kutatások szerint a XVII. században épült, így valószínűleg nincs köze a névadó huszitákhoz. 1832-ben jelentősen átalakították, ma ismert formáját az 1975-78-as felújítás során nyerte el. Pincéje többszintes, jóval nagyobb a fölötte álló háznál (bár nincs feltárva teljesen). Udvara és a hátsó épületek a régi gönci, fésűs beépítést és településszerkezetet mutatják, amely még emlékeztet a XIII. századi betelepítések utáni elhelyezkedésre: a jellegzetesen hosszú telkek és az egymás mögötti épületek a több generációs családok együttélését mutatják. Mai berendezése a XIX. század végének mezővárosi paraszti-polgári életmódjának emlékeit őrzik, elsősorban a helyben és a környező falvakban gyűjtött tárgyakból áll. Az épület belső elrendezése egy tisztaszobából, konyhából, kisszobából áll, melyet a kamra és a pince egészít ki. A múzeum kiállításának fontos része a pincében található gönci hordó is. Az épület hátsó traktusában a zöld mázas gönci kerámiát és egyéb helytörténeti emlékeket bemutató kiállítás látható. (A nyitvatartásról és a látogatással kapcsolatban a polgármesteri hivatal 46/388-355-ös telefonszámán lehet érdeklődni; de a bejárati táblán feltüntetett gondnok a téli időszakban is szívesen kinyitja és bemutatja a házat az érdeklődőknek.)
Az 1790-ben, copf stílusban épült Pálffy-kastély a Kossuth u. 83. alatt található; ezt később klasszicista stílusban átalakították, jelenleg gyermekotthonként üzemel.
Strandot is találhatunk itt: a N 48° 28,471' E 21° 17,251' 212 m [GCGoHo+Strand] ponton székelykapus bejárattal. A víz 20-22 °C-os, enyhén vasas ízű (a közkutak vize szintén ilyen), kissé feljebb a domboldalban egykor a híres gönci kádas fürdő épületei voltak, melyek berendezését a harmincas években széthordták, megsemmisült.
A területen termesztik a méltán népszerű hungaricumot, a gönci magyar kajszit, amelyből többek közt a gönci barackpálinka is készül. Az itteni, nagymúltú kajszitermesztés fő oka a talajadottságokon kívül az éghajlatban keresendő: kora tavasszal a zempléni hegyek miatt egyenletesen hideg az idő, így az igen érzékeny kajszirügyek csak később indulnak fejlődésnek, mint az ország más tájain, ahol az ekkortájt rendszeresen jelentkező hirtelen felmelegedés és az azt követő enyhe fagy nagyon sokszor tönkreteszi a virágokat és így a termést is. Érdekesség még, hogy a későbbi rügybontás ellenére az itteni kajszitermés 7-10 nappal korábban érik be, mint másutt.
A ládakereséshez sok sikert, kellemes túrázást és jó időt kívánunk!
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Hazafelé már azért gyúrtunk az 1700. ládára. Ezért nagyon jó volt, hogy a Teljesítménytúrázó ládát is tovább tudtuk vinni...
A Huszita házba akartunk is meg nem is bemenni, ahogy a Magyar népmesékben is lenni szokott... De mivel nem volt ott senki, ezért ez eldőlt... Annyit hozzátennék, hogy fa abroncsos hordót láttunk a Füzéri várban, igaz az csak másolat, de ott volt pár darab.
Ezt most nem tudtuk megnézni, de jelszó meglett főleg, hogy a templomnál még segítettek is és elmagyarázták a két évszám jelentőségét... :)
Köszi a rejtést!
Ezt is felkutattuk, köszönjük a rejtő fáradozását! Bővebben otthonról, fényképek később. [Geoládák v4.3.0]
A GCpalo után egy gyors városnézés keretében kerestük fel a multi pontjait, aztán rohanás a ritkán közlekedő buszhoz. Sajnos bemenni egyik helyre sem tudtunk, de visszatérünk még és akkor pótoljuk a hiányosságot. Most már tudjuk, mire számítsunk a túra tervezéskor. A honlap informatív, sokat megtudtunk a településről. Legközelebb több napra jövünk, hogy mindent végig tudjunk nézni.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.1.0] Zempléni futóverseny utáni ládázás. A Huszita ház érdekes lett volna, de zárva volt és a belépőjegy sem a legolcsóbb kategória (felnőtt 1000, diák 500). A templomnál valóban két boltív van. A belsőn az első számjegy érdekes alakzat, de kikövetkeztethető. Az ember azt hinné, hogy itt minden sarkon gönci barackpálinkát árulnak, pedig nehezebb volt beszerezni mint a sivatagban a vizet.. de végül sikerült. Köszi!
Amásodik pontnál lévő múzeum igazi kincs. Rohanásban voltam, de egy negyedórát rászántam a templommal együtt. Ennyi bibbliát még nem láttam egy helyen. Jó tárlatvezetés.
Zempléni hétvége első napja. Göncről indulva sétáltunk egyet a környező dombokon. Indulás előtt betértünk a Huszita-házba egy kis kulturizálódásra. Nagyon érdekes, főleg a házak alatt húzódó komoly pincerendszer, aminek kis maradványa még mindig látható. A tárlatvezető hölggyel egyetértve megállapítottuk azt, ami a városban (merthogy város!) járva is látszott: hogy nagy múltja van, a jövője viszont sajnos kérdéses. :(
Munka mellett édes a ládakeresés. Ha már erre jártunk, megnéztük Gönc nevezetességeit. A második részpont matematikai feladványa ujjgyakorlat volt számunkra, hisz mindketten matek tagozatosok voltunk.
Első találatom a Geoládák app segítségével. Még sokat kell tanulnom, de a kevés ami már megy, nagyon tetszik. A számolósdit általában nem szeretem, de itt nem volt túl bonyolult. Köszi a rejtést!
Autós, sétálós geoládázás emiGranttel Borsodban, napsütésben. A pontok meglettek és még a matek is sikerült. A következő napokban vagy 5x átautóztam még Göncön. Köszönet a rejtésért! [Geoládák v3.12.6]
Nagyon régen jártam már itt. Most jobban tetszett, lehet azért mert a hölgy aki bemutatta a Huszita-házat nagyon értette a dolgát.
Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.7.14]
Köszönjük a lehetőséget. Elég lehangoló volt a falukép a sok elhanyagolt és elhagyatott ház miatt. Azért vannak szépen felújított épületek is. A Huszita ház tetszett.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.7.6]
Október 15-től elvileg bezárt a Huszita ház, de a gondnok néni ott volt, és volt olyen kedves, hogy kinyitotta nekünk a múzeumot és körbe is vitt. Köszönet érte.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.4.1]
A huszita háznál az utcáról semmi sincs kiírva, hogy az a huszita ház, de azért könnyen megtalálható.
A templomkert szép. Bemenni nem sikerült.
Telkibányán történt pizzázás után gyors ládakeresés esőben, első pont hamar meg lett, de a másodiknál sajnos csak az egyik kapu évszámát sikerült leolvasni ebben az esőben. Feladtuk, aztán itthon internet segítségét vettük igénybe sikerrel. Van egy nagyon jó oldal a templomról, amiben mindkét évszám szerepel.
Köszi a lehetőséget!
Hosszú hétvégén a Zempléni-hegységben kerestünk fel ládákat kitkat0123, tabletta és Liberty társaságában. Hu-s és com-os ládát se hagytunk megtalálás nélkül. A borult esős idő se tartott vissza minket, nagyon szép helyeket ismertünk meg.
Köszönöm a rejtést!
Megvan!
A nap utolsó találata lett ez. Szürkületben kerestük, de szerencsére minden meglett, nem sokat kellett keresgélnünk. Sajnos a múzeumok kimaradtak, talán majd máskor.
Köszönet.
Az első ponton a jelszó elég jól látható. A második ponton a kaput épp előttem zárták, de így is leolvasható volt a jelszó. A sok magyarázat alapján sokkal bonyolultabbnak gondoltam, pedig nem az. Másnap Füzérből visszaúton korábban értünk Göncre, és mindkét kiállítást sikerült megtekintenünk, érdekesek voltak.
Megtaláltam, köszönöm a lehetőséget! A két évszám nehezen lett meg, csak miután megértettem, hogy két külön bejárat feletti részt kell figyelni. Tamás [Geoládák v2.2.5]
Göncön 13 éve jártunk. Épp a Huszita ház parkolójában vártuk, hogy Gergő felébredjen (aki akkor még nem volt 1 éves). Addig Kötelek (N.Zs.) gyerekei és Balázs a parkoló melletti csatornában a helyiekhez hasonlóan pancsoltak. Szép látvány volt... :)))
A templom zárt kapuja meglepett...
Kassán volt egy kis dolgom, úgy döntöttem, hogy hazafelé levadászok annyi ládát, ami csak belefér sötétedésig. Ez volt az első, köszönöm, hogy elhoztál ide.
Gönc volt a mai túránk kiinduló pontja. Remek időben sétáltunk el a pálos kolostor romokig (GCpalo), majd az Amadé várromhoz (GCAMAD). A Pálos kolostor romoknál már jártunk korábban is kb. 2004-ben, az Amadé romok újdonság volt. Összesen 13,8 km-t gyalogoltunk 585 méter szintemelkedéssel és ugyan annyi süllyedéssel.
Zempléni 1 hetes tartózkodásunk alatt ezt is megtaláltuk Piroskaa1-el!
Sajnálom, hogy két pontos virtuális. Szerintem többet is kilehetett volna hozni.
Település csöndes, barátságos.
Köszi a bemutatást!
Nyaralásunk utolsó napja és az utolsó borvidékes ládánk. Jól jött ki, hogy ez maradt utoljára, jól esett a könnyű találat. Bár, itt meg épp a túl könnyűség miatt reklamálunk. :-) Ráadásul se szőlőlevél-, se szőlőszámolgatás, se láda, se kőzet? :-)
A huszíta ház nagyon érdekes, gyönyörűséges. Kivülről alaposan megnéztük, be sajnos nem jutottunk, mert mára szabadságot vett ki az üzemeletetője, mint erről a kézzel írt cetli az ajtón tájékoztatott.
Jó lenne ide, az udvarba egy igazi dobozt rejteni. Talán szívesen is fogadnák, hisz vendégcsalogató lenne.
A ládaoldal nagyon érdekes, különösen a gönci hordó alakjának miértje és a gönci kajszit ismertető rész tetszett. A mi kertünkben, a szubmediterránnak mondott Pécsett, bizony gyakran elfagy tavasszal a sárgabarack, így vannak évek, amikor semmi sem terem, van amikor rengeteg. Pedig nagyon szeretjük - még pálinka kora előtt. :-)
Göncöt mindig szerettem volna alaposabban megnézni, mert a fénykorát évszázadokkal ezelőtt élt, és legalább 200 éve folyamatosan jelentéktelenedő hegyaljai mezővárosok iskolapéldája (pl. Agaújszántóhoz, Tolcsvához, de akár magához Tokajhoz hasonlóan is). Ám eze sose sikerült, mert mindig túrák kiindulópontját, vagy végét jelentette Gönc, így mindig sietnem kellett. Most se jártam jobban, hiszen telkibányai szállásunkról a rókabércire (GCBASK-2) igyekezve nem volt túl sok időnk. Ráadásul a Huszita ház délután 5-ig van nyitva, azaz érkezésünk előtt 20 perccel zárt be, a másik pont, azaz a református templom és a bibliamúzeum pedig renoválás miatt "bizonytalan ideig" zárva tart... Szóval Gönc igazából továbbra is felfedezésre vár.
A huszita házban kedves volt az idegenvezető hölgy, és a templomban is kedvesen fogadtak minket, ahol most nagyszabású felújítások vannak, és csak véletlenül kaptunk bepillantást a munkálatokba.
Ez az 1100. megtalálásom! Szép a huszita ház, és ha a templomnál befejeződnek az éppen folyó munkálatok, az is szép lesz. A gyors találat után délre indultunk tovább.
Köszönöm! A piros négyzet felőli végén a falunak tényleg érdemes figyelni a kutyákra. Későn értünk ide, a templomkert zárva volt, de a kerítéstől is jól látszanak az évszámok!
A medvék megtalálták! ! [g:hu 1.4.30x] [wapon beküldött szöveg]
Zempléni power kessing, kevesebb esővel, cserébe egyre több széllel. A környékbeli megszokott virtuális multik része. Érdekesek, de inkább csak mini történelem órák mint gc élmények. Viszont az értük kapott pontot nagyon szeretjük! Lassan azért csak meglesz mindegyik boros láda, még a végén meglesz a gcaszu... :P Templomok oké, de a táblánál fel kellet hívjuk a rejtőt, mi nem találtuk meg a jelszót sehogy sem. Ezúton is köszönjük a rejtő segítségét, és most újra írtuk a jelszót a táblán két helyre is, lehet bátran keresni!
A rejtő segítségével megfejtve. A Huszita ház előtt nekem sajnos nem olvasható a jelszó, utána meg elvileg meg más templomot találtunk meg, bár gps-sel mentünk. Na mindegy. Ez is megvolt.
A Huszita házban nagyon kedves a néni, mindent elmagyaráz, megmutat, segít a jelszóval is, ha nem találná valaki. Köszönjük.
Sajnos a Huszita háznál a jelszó részlet nem olvasható egyáltalán, meg kellene erősíteni. Csak itthon jöttünk rá, hogy teljesen másra gondoltunk. Szerencsére sikerült itthon megfejteni.
Sajnos minden zárva volt, nem tudtam bemenni. A térképen a jelszó nagyon halvány, elmosódott, de ha sok betűt felismersz, a leírás alapján ki lehet következteni. Én csak egy betű nem tudtam kiolvasni.
Verőfényes zempléni túranap első állomása. Az évszámokkal semmi gond, a térképolvasás nehézségekbe ütközött először a térkép hiánya, végül az olvashatatlanság miatt. Ezúton is köszönöm a rejtő segítségét, illetve a meghívását ebbe a különleges hangulatú, egyre szépülő kisvárosba.
Öreg este lett, mire ideértünk. Szernecsére a kerítésen kívülről is le tudtuk olvsani az évszámokat.
Gönci hordót (136 liter) nem láttunk, de a borászati szakmában ma is használatos.
Köszönet a rejtésért.
Megtaláltuk! Mai 5/5. ládánk. Jártunk már itt korábban is, most útban Pálos-Amadévár felől hazafelé menet megnéztük az Rk és a Ref templomot, de leginkább a Huszita-ház tetszett. Végignézve az utcasoron, nagy kár, hogy csak egyetlen házat állítottak helyre középkori formájában, pedig kb. 10 ház alkalmas lenne erre kinézete alapján...Köszönjük a lehetőséget!
A mai napra elfáradtam a multiktól, egyre nehezebben megy két pozitív egész szám összeadása... :) Valamiért mindig nagyobbnak gondoltam ezt a hordót, biztosan azért, mert a születési helyemen nekünk is volt pincénk és ott csak nagyobbak voltak! Köszönet a rejtésért!
Nyolcadik és egyben utolsó megállónk a 2012. évi őszi felvidéki geotúrára menet. A leírás a látnivalóknál többet nyújt. A 2. pont "KÉT felső (külső) kapuíve" egymáshoz képest GPS hibahatáron kívül esik, ezért célszerűbb lenne mindkettőt külön koordnátával megadni.
A 2012-es őszi felvidéki geotúra alkalmával ismét megtaláltam. A túra nyolcadik ládája, amit mi már 2011-ben egy családi nyaralás alkalmával megtaláltuk. Jó volt újra a vidéken barangolni.
Igazából most csak ott voltunk és míg a többiek művelődtek, Anitával sétáltunk egy kicsit a busz közelében. Messze azért nem merészkedtünk, a "kisebbség" rémisztően többségnek tűnik a faluban. :((
Gyors találat a felvidéki túra alkalmával. A számokkal hadilábon állhatok, mert végül a telefonomat kellett igénybe venni, mert hiába adtam össze fejben 2x is más jött ki. Ez már tuti Alzheimer.....
Göncön már jártam ennek előtte. Emlékeim szerint akkor Budapestről délutáni indulással nem tudtam eljutni közösségi közlekedéssel csak Abaújszántóig, másnap reggeli busszal érkeztem Göncre. Megérte újra elmenni... Köszönjük! :V
A virtuális multit Lacipap barátommal, egy zempléni barangolás közben kerestük meg. A huszita ház érdekes volt, de a református templomot is érdemes volt felkeresni. Köszönjük a rejtést!
Észak zempléni kör, darti68 barátommal!
Nagy nehezen kitaláltam a jelszót!! Eléggé félre érthető a meghatározása.
Az évszámok nem a kapukon vannak hanem a bejárati ajtók kőkeretes ívének záró kövén.
Egyébként az egész multi tetszik, a huszita ház különösen!
Folytatva a tegnap megkezdett tokaji-borvidékkel kapcsolatos multiládát és a zempléni tájakon való barangolást, ez lett a mai 11/1. találata.
A huszita ház nagyon érdekes stílusú, teljesen más, mint a környező épületek. A templomkert is tetszett, szépen karbantartott növények és emlékművek.
Magyarországi kisvasutak ládaprojekt.
Reggel hétkor indultunk Pestről, este fél tizkor érkeztünk Nagykállóba. 479 km autóztunk.
Útközben sikerült megkeresni az első öt kisvasutas ládát, bónusznak pedig a Gönci hordót. A környék szép volt.
A település nevét meglátva ugrott be, hogy itt biztosan van "Gönci hordó" láda... és van is :)
A hordót sajnos nem láttuk.
Köszi a rejtést!
"Népmesékbe beleillő
Dús lankákon termő szőlő
Borral teli gönci hordó
A magyar föld nem eladó!"
Engem megzavart egy kicsit, hogy a két állomás valójában három. A templomajtó nyitva volt, ezért a két felső ív annál az ajtónál is értelmezhető volt. Persze tudhattam volna, hogy református templomnak a hosszabbik oldala mentén is van bejárata.
A táblán megtaláltam a feliratot, de elolvasni nem tudtam, ezért kétszer is zaklattam a rejtőt. A feliratot mindenesetre egy kicsit feljavítottam.
OK! Jól megnéztük, megtaláltuk. Minket is megnéztek a huszita házból. A nagyon kedves múzeumőr megkérdezett minket, áruljuk már el, mit néznek egyesek itt-ott a táblán? Elmeséltük. A ház érdekes, nézzétek meg.
Szegedről jöttem vonattal Göncig a Zemplén Csúcsai túramozgalmat teljesíteni. Természetesen az útba eső ládák keresése sem maradhatott el. Sok szép látnivalót nyújt a falu. Egy egész hetet is szívesen eltöltenék itt.
Szerencsére épp a templomnál pihenő vándorládát is sikerült begyűjtenem. A hátizsákomat cipelve továbbindultam a pálos kolostor felé.
Kiderült, hogy a Huszita-háznak nem sok köze van a huszitákhoz, de azért jó volt megnézni, meg a gönci hordót, meg a templomkertet; a múzeum valahogy nem volt nyitva. Köszönjük a kedves hölgynek az idegenvezetést.
A gönci pap szülővárosát, Petőfi és Júlia románca kezdetének helyszínét pár hete láttuk.
Az állványból eltűnt a térkép. Ennek ellenére átnéztük az egész szerkezetet töviről hegyire, mégsem találtuk a jelszó feliratot. Már vakok is vagyunk.
A rejtő segítségével sikerült a jelszóképzés. Köszönöm!
Már jártam itt korábban, akkor épp a polgármesternél voltunk a megyei tervhez interjút készíteni. Rögtön saját készítésű kajszi pálinkával kedveskedett(szerinte a legjobb a környéken), majd a házukba invitálva is és még vásároltunk is tőle. Nem árulnak nyilvánosan házit. És kereskedelmi forgalomban sincs igazi gönci pálinka, sajnos.
Ezzel a kis megállóval búcsúztunk most a napfényes Zempléntől, miután kigurultunk a Gönci-patak völgyéből, ahol épp egyetemisták végeztek szeizmológiai vizsgálatokat, mint megtudtuk. A völgy nagyon szép, a Potácsház is kedvesnek tűnt (talán egy felújítás ráférne), de sajnos (?) megfelelő táborhelyet nem találtunk ott, így maradt a már kinézett dobogó - hazatérve jöhet az engedélyeztetés!
A jelszórészleteket könnyen megtaláltuk és összeadtuk, Zsolti fejben, mi papíron próbálkoztunk, a rendszer pedig zöldet jelzett az első próbálkozásra. Érdekes a Huszita ház, egyszer reméljük belülről is megnézzük! A térképnél elég viccesen nézhettünk ki Barnival! :) Egy hagyományos rejtésnek is örültünk volna, de így is jó, hogy van itt ilyen. Köszönjük a lehetőséget!
Zempléni pihenésünk 5. napján. Hejcéről jöttünk át kocsival. Korábbi geoládázásaink során már többször is átautóztunk Göncön,de csak most álltunk meg körülnézni. A multi gyorsan meglett.
Miki&Nárcisz
A térképen megtaláltam amit meg kellett, bár inkább csak tippeltem...
Az évszámokat puskáztam csak el. Biz' Isten, én csak egy évszámot láttam a kapuból! (asszem szemészet lesz a vége)
Köszönöm a segítséget, és a kalandot is.
Ezzel a ládikóval zárult részemről a GCAszu ládasorozat.
Szomorú, ködös időben.
3-napos vonatos-gyalogos ládázás a Zempléni-hegységben. Többször kirándultam, bicikliztem, tájfutottam már erre, a 80-as években két gyerektábort, a 90-esekben osztálykirándulást és erdei iskolát is szerveztem errefelé, de ládázni most jöttem először.
Összesen 115 km gyaloglás, ködben, sárban, vizes avaron, de néha a köd fölé érve gyönyörű napsütésben. 11 csak a .com-on bejelentett láda és 15 .hu-s láda megkeresése mellett megsirattam 5 betiltott ládát is. 3. nap: Éjjel felszállt a köd, csillagos hajnalra ébredtem, a napfelkelte már a Gergely-hegy irányába az úton ért. A Sólyom-kő után a Borsó-hegyi emlékműhöz mentem, majd Amádé-várnál élveztem még a napfényt, mielőtt leereszkedtem a ködbe. Pálos kolostor, Gönc, majd vonattal Boldogkőváraljáig. Itt még egy rövid délutáni kör a Boldogkői vár - Arka - Korlát - Vizsoly útvonalon, vissza a vonathoz. Összesen 35 km. 1. nap2. nap
Már voltunk itt pár éve egy biciklitúra alkalmával, akkor voltunk a huszita házban és a tempelben is, most zuhogó esőben csak amolyan drive-in-cache féleség.
Néhány múzeumnak ,skanzennek ajánlom a figyelmébe a huszita házat, ugyanis itt minden tárgy (a múzeumban) fel van iratozva (nem csak magyarul), továbbá nagyon érdekes és interaktív a tárlatvezetés.
(A belépő 200Ft).
A környék is nagyon szép. Köszönjük a rejtést.
Szeretjük a Tokaji Aszú-t, így indokolt volt a Gönci Hordó felkeresése.
A Tokaji Aszú a következőképpen készül: "A késői szüreten az aszúszemeket kézzel kádakba válogatják, ahol saját súlyuk alatt kisajtolódik az eszencia. Ezután a szemeket tésztaszerű péppé dolgozzák fel és bort töltenek rá. A palackon is feltüntetett puttonyszám ekkor dől el: ahány puttony (20-22 kg) aszútésztára töltenek rá egy gönci hordó bort, annyi puttonyos lesz az aszú..."
Köszönjük a rejtést!
Megtaláltuk!
Zempléni 6 napos ládázós nyaralásunk 37 ládája közül ez volt a 28. megtalálás.
Igazán a falu nem nagyon tetszett nekünk, sok természeti értéket nem képvisel. Itt szerettünk volna megszállni, de se a strand nincs már nyitva, se a campingot nem találtunk, így léptünk tovább.
Köszi a "rejtést":
Aty és Judit
...::: www.matrixmusic.hu :::...
Nagyon tetszett a hely. Nem láttam még ilyen keskeny portákat. Most már legalább ezt a helyet megnéztük. Egy napot töltöttünk itt, egy kis pihenésre és egy kis túrázásra. Köszönöm.
A mai zempléni kirándulásom utolsó találata volt ez a rejtés. Sajnos a templomot és a huszita házat is zárva találtam. Sebaj, úgy is visszatérek ide a közeljövőben és akkor remélhetően több időm jut majd a páratlan szépségű vidék alaposabb megismerésére.
Megvan!Egy hetes zempléni láda vadászatunk során többször is jártunk erre.Nekem a 6évig tölgyfahordóban érlelt kajszibarack pálinka tetszett a legjobban.Persze mind emellett tisztelettel adóztam Károlyi Gáspár munkásságának....dehát a az a csodálatos illat,annak az italnak bukéja van kérem tisztelettel!Drága kartársaim! Jó kis multi ez a gönci!
ET-eknek segitettem megtenni a kekturajuk utolso szakaszat, es odafele megalltunk kulturalodni. Termeszetesen a templom es a muzeum zarva volt, csak elozetes bejelentes utan lehet oket latogatni!
Céges kirándulásunk szombati programjának utolsó helyszíne volt a huszita ház. Az idegenvezetés nagyon érdekes volt, megtudtuk mitől fakutya a fakutya.
A jelszavakat könnyedén megleltük:)
Köszi a "rejtést"!
Már többször is jártam itt, de valahogy kimaradt ez a láda... :-)
Most a füzérradványi Károlyi-kastély meglátogatása és a Pallavicini kastélyszállóban elfogyasztott Cappuccino és egy kis billiárdozás között eső-kess formájában teljesítve. :-)
Erika és Gábor
Van régebbről napsütéses fotóm is a huszita házról, de most ott olyan jól esett... ;-)
Nyári szabadságunk utolsó állomásáról, a hernádszurdoki Aranykavics apartmanból jártuk be a környéket. Kombinált pihenést terveztünk, nem csak geocaching volt a program, pecáztunk, társasoztunk, kiruccantunk Szlovákiába is. Bemelegítés képpen az első délután a környékbeli könnyű célpontokat kerestük fel. Legelőször ehhez a ládához indultunk, akkor még nem tudva, hogy később majd minden nap elhajtunk a pontok előtt. Furcsa város, a múltja gazdagabb és szebb, mint a jelene. Az alvégi utcákon tapintható a szegénység, csak a felvégen akad egy-két takarosabb ház, rendezettebb udvar. A felújított huszta ház is kirí a többi közül, GPS sem kellene a megtaláláshoz. Egyedül nézem meg, a gyerekek inkább a patakparton játszanak.
A biblia kiállítás éppen vándorútra indult, szerencsére Vizsolyban majd utolérjük...
Viki, Geri, Krisz, TZ
Egy kirándulócsoport tagjaiként jártunk Göncben, s amíg a többiek a Huszita ház vizitelésébe kezdtek, nejem nekilátott a jelszó első részének megkeresésébe (azonnal megtalálta...) én pedig elrohantam levadászni a református templom bejáratai feletti évszámokat, megcsodálva vetve a neves bibliafordító szobrát is. Még javában tartott az idegenvezetés, amikor csatlakozhattam a csoporthoz, így - a láda leírásának köszönhetően - gyakorlatilag komoly információról sem maradtam le: láthattam a berendezési tárgyakat, a konyhafelszereléstól a (megőrzésre átvett) cserépkályháig, sőt még a "hiteles" hordót is megtekinthettem a pincében. A rohanás miatt sajnos nem volt alkalmunk megtekinteni a város többi nevezetességét (talán legközelebb...), s nem tudtam behatóbban tanulmányozni a méltán népszerű... ...gönci magyar kajszit, amelyből többek közt a gönci barackpálinka is készül, azonban (nagyon halkan) megjegyzem: tudtommal egyelőre nem sorolják a hungarikumok közé...
Az évszámok leolvasása a távolból valóban nem egyszerű - mint később kiderült, jól tettem, hogy lefényképeztem a kapukat, mert kinagyítva a képeket, más eredményt kaptam...:-)
Ötletes multiláda ebben a szépséges kis faluban, érdemes idelátogatni. A huszita ház vezetője egy kedves asszony, akitől híres gönci pálinkát is lehet venni, ami -mint az este kiderült-nemcsak nagyon finom, de üt is rendesen.
Az első ponton könnyen megtaláltam a jelszót, de lassan frissíteni kell. Amikor Göncön járok mindig rápillantok a huszita házra, jó kis erődítmény. A 2. ponton csak kapun kívülről jutottam jelszóhoz. Lassan eljutok Tokajba a záróládához. Köszi a rejtést! Valti
Zempléni hosszúhétvégénk 5. ládája. Telkibányáról hazafelé jövet látogattuk meg Dyannal a Zemplén nyugati falvait és azok ládáit. Könnyű találat (bár először a kapun kerestük az évszámot és nem a bejárat felett), és már hussantunk is tovább.
Pünkösd a Zemplénben 4/10.
Telkibányáról visszafelé jövet ejtettünk útba számost ládát, ez volt közülük az első, bár most Göncön nem időztünk, majd talán legközelebb.
Az immáron nagy hagyományokkal rendelkező Szokásos Zempléni Bicajtúra Pünkösdkor nevű rendezvény keretében, a Szokásos Társasággal - sőt, Wyldrenix koma is ráharapott a dobozolás ízére.
Hogy Lusta Dick szavaiva éljek "útközben találkoztunk barátságos kesserkékkel". Vagy ő egérkéket mondott..?
A második pontnál tűnt fel a geocaching matricás járgány, odaparkolt az enyém mögé. Azt hittem, szintén vadászni jönnek. De nem, nekik már megvolt ez a találat. Beszélgettünk pár percig, aztán rávetettük magunkat a témára.
Rendezett kis község. Elég nagy volt a mocorgás. lehet, hogy a választás miatt. Visszafelé nagy volt a tolongás a focipálya mellett is. NAGY MECS lehetett! :)
A GCXIIV levezetéseképpen 105 km kerékpár edzés a Hidasnémeti - Gönc - Hejce - Fóny - Regéc - Erdőhorváti - Komlóska - Tolcsva - Hercegkút - Sárospatak útvonalon 1500 m emelkedéssel és 8 ládával. Végre befejeztem GCASZU-t, és a verseny közben kihagyott GCPUVA-t is pótoltam.
A reggeli vonattal Hidasnémetire érkeztem. Még bennem volt a verseny miatti kimerültség és a tegnapi hosszú előadási nap. A
-on a rövid bemelegítés után felkerestem a térképet, a huszita házat és a református templomot. A faluban nagy volt a nyüzsgés, éppen kirakodóvásár kezdődött.
A láda végeztével kigurultam a faluból a -ra, és GCHEJC következett.
A sötét adta meg a kihívást ehhez a találathoz. Na meg a leírás értelmezése is besegített egy kicsit. A második pontnál egy kicsit bonyolítottunk a megoldáson, de egy óvatlan pillantás fellebbentette a fátylat. A Huszita ház kivilágítása elhanyagolható volt, így használható kép készítéséhez igénybe vettük járművünk minden lehetséges fényforrását.
Jól ismert helyszín, mert már többedszer járok itt, de belülről még sajna nem láttam. Először úgy jó 15 éve jártam itt. Középiskolai nyári gyakorlatot szerveztünk magunknak és 3-4 napig a telkibányai kempingben laktunk. Amikor továbbálltunk Erdőbényére, akkor Göncön szálltunk vonatra. Mivel egy csomó időnk volt, így a kaja készleteket is feltöltöttük. Akkor sikerült a helyi boltban vásárolni egy (és azóta sem láttam sehol) füge-befőttet. Hmmmmmm, az mennyire finom volt! Most először a templomhoz mentünk. Az a baj, hogy a rejtés nappali fényviszonyokon alapszik. Ezzel szemben este, már nem látszik a kerítésen kívülről az egyik évszám és a másik is véleményes. Próbálkoztunk vakuval, de szeretünk biztosra menni, ezért kénytelenek voltunk a kerítés túloldalára kerülni. A huszita háznál is alakítottunk. A tábla azonnal meglett. (Szép is lett volna, ha ez sincs meg...) De a felirat nem akart előkerülni, pedig hárman kerestük és két fejlámpánk is volt. Olyan helyeken is néztük, hogy az az egy-két arrajáró, biztosan orvosi eseteket látott bennünk. 10 perc után feladtuk és a térképet kezdtük vizslatni. Közben vad ötleteket gyártottunk, hogy mi lehet a tizenkét karakter. De mind egy apróságon bukott meg. Végül Kokó találta meg, miután megint kereséshez látott. Olyan simán átfutott rajta a szemünk... Igazából lehet, hogy ez két szó, de itt egybe van írva. Mityó jót röhögött rajtunk a kocsiból.
Update: 2020.06.20.
Majd 13 év telt el a legutóbbi gönci látogatásom óta. Viszont most megnéztük a huszita házat. Igazán érdekes volt, ajánlom mindenkinek.
Sokszor jártam már ebben a faluban, most egy újabb indok adódott (jelszó keresés). A ládaleírást sikeresen otthon hagytam, emiatt csak 1 évszámot olvastam le. Mivel a másik két jelszórészlet megvolt, a rejtő kisegített. Köszönet érte!
A templomok engem nem tudnak megfogni, viszont a huszita ház - bár nem nagy - nagyon érdekes volt, megérte harmadszor is visszamenni, hogy végre bejussunk.
Azt hittem nem lesz meg a jelszo, mert mar jocskan sotetedett, de amint eloszedtuk a zseblampat, szinte egybol odavillant. A templom evszamaiban is csak a csucstechnika segitett, a sotet miatt Cila Canonjaval messzirol vakuzva nagyitva tudtuk meg a jelszo masodik reszet. Holnap visszamegyunk a Huszita hazat megnezni.
A múzeum nagyon tetszett, az ismertetés érdekes, a hölgy nagyon kedves volt. Nemcsak a gyerekek ismertek meg olyan régi eszközöket, amelyeket korábban sohasem láttak, legfeljebb olvastak róla: fenyőfából készült habverő, csizmahúzó, véka. A pincébe az alkalmi kesser Kistomi előbb nem mert lemenni, majd nem akart feljönni.
Ez a település valahogy nem hatott meg, mondjuk, ha megnézem a Huszita házat és a múzeumot belülről, akkor biztos több élményem lenne a faluról, de így csak a ládasorozat egy "kötelező" darabja volt.
Göncről és a hordóról elolvastunk mindent ami a leírásban szerepel, ezért remlélem megbocsátható, ha a falut kihagytuk. Ebben a melegben nem volt erőnk többet sétálni. Legközelebb talán bepótoljuk.
A város tele volt emberrel, sok rendőr is volt az utcán. Valami esti mulatság volt készülőben.
Az évszámokat az utcáról is le lehet olvasni. Az utcában szépen termő meggyfák vannak, belakmároztam egy kicsit.
A második jelszórészletet kicsit nehezen találtuk meg, de sikerült.
Apus motoros országkerülő túrája apropóján - Hollóházáról hazafelé - ugrottunk be Göncre. Ha már arra jártunk, nem hagyhattuk ki ezt a ládát.
A térképes jelszót Beja hamar megtalálta, így gyorsan csatlakozhattunk is egy, a Huszita házba igyekvő csoporthoz. A ház maga nagyon tetszett, az idegenvezető hölgy szakértelme és kedvessége külön emelte az "túra" szinvonalát. Jó látni, hogy a mai világban van valaki, aki szereti, amit csinál (még vasárnap is :), és még ért is hozzá. A híres "Gönci Hordó" űrtartalma viszont nem teljesen egyértelmű, mivel a leírásban 135,75 liter, míg a helyszínen 136,6 liter szerepel (lásd fotó). Melyik az igazi? :)
A templom viszont zárva volt, így csak külsőleg sikerült lefotózni.
Köszönjük a rejtést, ez valóban egy drive-in cache volt. Bár talán a templom helyett/mellett belefért volna még egy valódi láda is.
Ez a 900. megtalálásom!! Méltó megtalálás, igazán, hiszen reformátusként és magyar szakosként is nagyra értékelhetem Károlyi Gáspár zseniális és monumentális Biblia-fordítói munkásságát. Nekem ez a fordítás marad "A BIBLIA", mondjon bárki bármit.
Ma délutánra sikerült Regécre érnünk a szállásunkra, s a délutáni szunyókálás után egy rövid kirándulás ide és Hejcére épp belefért még a nappalba. És még az eső sem kapott el bennünket (ekkor még nem, csak másnap, mikor túrázni akartunk!), bár igencsak vihart sejtető volt már az ég, mikor eljöttünk Göncről (l. az utolsó fényképet).
Nagy köszönet guess.who-nak, ezért is és a többi remek helyért is, amit ezen a héten felkereshettünk a ládáira vadászgatva! (És külön köszönet itt a jelszó-részletért, amit elbénáztunk.)
Sajnos természetjáró turisták számára nem jelent kihívást a cache, így a Pálos kolostorrom felé kitérve egy rendes trackelős körtúrával kötöttük egybe.
A weboldal nagyon szép, mint mindig.
Semmi bonyolult nincs a jelszóban, két szimpla, magyar szó, még trükkös helyesírása sincs...
A jelszó külön avagy egybeírása speciális eset, ugyanis a rendszer eleve a beírt jelszót átalakítja kisbetűssé, leveszi az ékezeteket, illetve kiveszi a szóközöket is, tehát teljesen mindegy, hogy valaki minden szótagot szóközzel tagol-e - a rendszer akkor is érteni fogja a jelszót.
A karakterek és betűk különbségében egyetértünk, ez javításra kerül azonnal (bár eddig még senkinek nem okozott gondot a dolog). Bár mindez a megkülönböztetés -a szóközzel együtt- értelmét veszti onnantól, hogy a ládász rájön a megoldásra...
Megtalálás rendben.
A huszita házi jelszó indokolatlanul bonyolult.
Másrészt - a magyar nyelv ismer kettős betűket, de ezeket egy betűként értelmezzük. A jelszó tehát 10 betű, de 12 KARAKTER. A leírásból tudjuk, hogy a jelszó két szóból áll, ILLIK EZEKET KÜLÖN ÍRNI!!!
Tállyai borkóstolás után indultunk Brigivel zempléni autós kirándulásra. Egyebek mellett 7 ládát sikerült felkutatnunk. Gyönyörű tiszta tavaszi napot sikerült kifognunk. Mivel ritkán járunk erre igyekeztünk minél több helyre eljutni. Kihagytunk néhány olyan helyet ahol már korábban jártunk.
4/7. Vizsoly után egy gyors találat Göncön. Ez volt a legkevésbé izgalmas hely a mai kirándulás során.
Köszi a rejtőnek.
Az jelszó első részének kereséséhez izgalommal fogtunk neki, mivel aggódtunk, hogy megtaláljuk-e, de mondhatom fölösleges volt az aggodalom. A református temlom megközelítésénél nem vettük komolyan a zsákutca jelzést, aminek következtében tolathattunk az autóval, vagy 300 métert.
Kissé vakegérkedtünk az első jelszóval, de mire visszaértünk a Huszita-ház kertjéből, kinyílt a csipánk! Tehát csak figyelmesen! Kellemes kis hely ez a Gönc, már századok óta...
A hétvégi tokaji bortúránk 10., befejező állomása. Ez egyben a 150. találatunk is!
Már teljes sötétben, ezért a templom kapuin lévő évszámok leolvasása nem volt egyszerű. Remélem, nem néztek minket betörőknek, akik zseblámpával pásztázgatják a templom kapuit.
Ráadásul a kőkeretes-t kőkeresztesnek olvastam, és egyszerűen sehol sem találtunk kőkeresztet :)))
Itt a sötét miatt már nem tudtunk fényképeket készíteni.
Elhatároztuk, hogy addig nem eszünk amig nem lesz meg a rejtéssorozat utolsó ládája, gyorsan meglett minden, ám étterem sehol, csak ivók. Szerencsére az autóba mindig van egy kis rágcsi (pl. mézespuszi), benzinből azonban nehéz készleteket beraktározni, ezért mindenki figyeljen az kocsi üzemanyagmutatójára.
Nagyon leleményes a rejtő. Sajnos besötétedett mire odaértünk és el kezdett esni is az eső, ugyhogy a térképes fejtörővel meggyűlt a bajunk. Mivel csak a mobiltelefon fénye illetve a kocsink fényszórója világított kissé elbénáztuk a dolgot. Köszönet a rejtőnek a kis segítségért.
Harmadik neki futásra sikerült megtalálni a jelszót,de így is a felhasználó segítségére szorultunk a regisztáláshoz.Először autóverseny volt,nem fértünk a térképhez.Másodszor csak véletlen keveredtünk oda és nem tudtuk mit kell nézni a templomon.Harmadszor este volt amire oda értünk,megint itthon maradt a pontos leírás,most sikerült telefonos segitséget kérni egy ismerőstől,
de elértettük egymást a felvilágosításba. Végén Guess.who-nak köszönhető hogy nem kellett vissza menni! Timi Laci
A kívülről akár "jellegtelennek" is titulálható templom belülről csodás! Nekünk nagyon tetszett! Mellette bibliakiállítás található. Itt is van eredeti Vizsolyi biblia, sőt eredeti Károli kéziratok is. A huszita ház is szépen karban tartott, meglátogatni való épület. Nagyon évezetes kis multi, főleg ebben a szuper őszi időben. Köszönjük!
A huszita-ház érdekes volt. A nagyon kedves tárlatvezető nő a kiprintelt ládaleírást elkérte és végigolvasta amíg mi a helytörténeti kiállítást néztük. Nem a játék érdekelte csak az ami Göncről szólt.
Amikor kijöttünk a múzeumból elkezdett esni az eső, úgyhogy a jelszó első felét nem keresgéltem sokáig, lefényképeztem a térképet de mivel "mindenhonnan" kellett nézegetni, sejtettem, hogy nem fogom megtalálni.
Zempléni pár napunk 6. állomása. A névadóhoz a huszita ház pincéjében volt szerencsénk (na meg persze előző nap Monokon a Kossuth házéban), ahol azt is megtudtuk, hogy sajnos már nincs, aki készítse. Egyébként nagyon alapos bemutatóban volt részünk, érdemes betérni és rászánni némi időt.
Eddig nem tudtunk mi sem róla, de strand is üzemel itt, hétfő kivételével minden nap 10-től 18 óráig. Tájékoztatásul: a napi felnőttjegy 350 Ft (a félnapi és a gyerekjegy olcsóbb).
Székelykapus bejárata a falu északkeleti sarkában, a piros kereszt turistajelzés mellett, a N48° 28,4706' E21° 17,2514' ponton van.
Vizsoly felé. a falu szélén baloldalt (srévizavi a reál élelmiszerrel) kapható a világ legjobb almás lepénye. A vállalkozó azonban nem írja ki, hogy pék, mert azt mindenki tudja a faluban és azt is, mikor nyit ki. Hát közlöm, délután 3 és 6 közt értékesít, de négy után készülnek el a legtutibb dolgok. Ennyit a gönci hordóról
Az első jelszórészlet mellett egy kiránduló busz parkolt tele gyerekkel, feleségem is kezdte már türelmét veszteni, szóval nem igazán tudtam átadni magamat a keresés áhitatának. Ezért Guess.who segítségét kértem aki túllendített a holtponton. A másik két évszám már könnyen meglett.
Saldar és egy kedves kolleganőnk társaságában tettem egy zempléni gyalogtúrát Gönc-Amadé vár-Hejce-Gönc útvonalon. S ha már ott voltunk, természetesen néhány ládát is felkerestünk. Néhány kullancs meg bennünket keresett fel, de gyors eltávolítással problémát nem okoznak!
Ezzel a ládával indítottunk. Az autóból kiszállva harapni lehet a vidék nyugalmát, dehát ezért kedvencem a Zemplén. Egy másik kedvencem meg a Tokaji Bor! A netes megjelenés alapos és igényes, de ezt már megszoktam ennél a ládasorozatnál (is)!
Zempléni ládavadászat Ironman-nel és Beával 5/1
Borús, enyhén ködös időben, de derűs hangulatban kezdtük mai zempléni barangolásunkat, melynek kiindulópontja ez a kedves kis falu, Gönc volt. Természetesen, ha már egyszer itt jártunk, megkerestük ezt a multit mielőtt tovább indultunk a Pálos kolostor felé. Társaim mindketten szakértői az élővilágnak, így menet közben sokat tanulhattam tőlük állatokról, növényekről egyaránt.
Már többször jártam Göncön az elmúlt hónapokban, de nem akadt rá időm sose, hogy alaposabban körülnézzek. Most végre nem kellett úgy rohanni, megnéztem a templomot, és a bibliamúzeumot is.
Ki korán kel alapon hajnali 4 órakkor utnak tettem magamat. Ennek köszönhetően már világosodott mikor Göncöt elértem. Első részlet hamar meglett, aztán kis séta, majd némi matematika, és már meg is volt a 7 órai lejelentenivaló.
Zempléni bortúra, hétvégi 17 ládából az 1.
Mint borkedvelő, és megátalkodott fehérbor-ivó, örömmel fogalkoztam e sorozattal. Egy részét tavaly december végén látogattam meg, a maradékot most. Apró érdekesség, hogy a hétvégi túrán kétszer is behívtak egy koccintásra a pincegazdák, de egyszer sem valamelyik tokaj-hegyaljai ládánál, hanem a Fekete-hegyi kilátónál és a Varbói kilátásnál. Nagyra értékelm a sorozat kitalálásának ötletét, a megvalósításba fektetett gondot és munkát, valamint az óriási ismereretanyagot. Ehhez képest jelentéktelenek egyes jelszóképzések fonákságai - bár azért lehetne tökéletesíteni rajtuk. Némelyik csak jó látási viszonyok között olvasható.
Könnyű feladat, de a templomról ebből a távolságból nehéz leolvasni. Sötétben, lámpafénynél, talán lehetetlen is.
Korán indultam Miskolcról, hogy mire kivilágosodik a helyszínen legyek. A vársoka még alig ébredezett. Néhány ember a buszmegállóban és a bolt előtt. Iskolába igyekvő gyerekek.
Az első ponton a feliratot hamar megtaláltam, de a félhomályban elég nehezen tudtam elolvasni. A templomnál nem volt gond. Szép rendezett település.
Zemplén 26/2
A falun átfolyó patak mellett sikerült megállnunk, nagyon közel a Huszita házhoz, de ezt akkor még nem tudtuk. Mi a patak túloldalára tippeltük, így átmentünk az egyik hangulatos kis gyaloghídon, végigsétáltuk a szomszéd utcát, minden helybélinek köszöntünk (nagyon kedves falusi szokás mindenkinek - az ismeretlennek is köszönni), majd mikor úgy találtuk, hogy ez nem a mi utcánk, egy másik hídacskán visszaindultunk. Ekkor láttuk meg az útbaigazító angol nyelvű táblát, innen már nem volt gond. A térképes eligazítót valóban alaposan át kell nézni a jelszó végett (valami nehéz is legyen benne). Innen felsétáltunk a ref. templomhoz, közben megcsodáltuk a diószüret eredményét az egyik háznál. (Akkora diók, mint egy kisebb alma - jófajta gönci fajta).
Jó séta volt, megérte. [gps nélkül]
befi
Nem állít nehéz feladat elé a pont megszerzése, de nagy érdeme annak bemutatása, hogy Gönc települést nem csak hírneves hordója tudja nevezetessé tenni.
Gyáva Oroszlán Teamból Tamás és Flóra.
Egy újabb aszús pont. Legalább megtudtuk, hogy a vizsolyi biblia gönci. Mindenkinek ajánljuk a templom és a biblia múzeum megtekintését, főleg, ha sokat szeretnének tudni a biblia történetéről, mivel a felügyelő néni nagyon szívesen mesél.Nekünk ezzel el is ment az időnk, a Huszita házat így csak kívülről néztük meg.De azt megtanultuk, hogy hány liter a gönci hordó!
Ricsi,Kati
3X jártunk Göncön. Először egy táboros csoporttal de mivel nem volt sok időnk a ládára így nem sikerült eltalálni a jelszót. Majd 1 nappal később a csapat másik része is próbálkozott nekik sem jött össze, majd 2 nappal később az egész csapat. Egyébként a Huszita házban jártunk. Ennyi látogatás és próbálkozás után úgy gondolom megérdemelnénk egy bónusz pontot.
Egész jó kis hely. Sajna ottjártamkor gatyarohasztó meleg volt, úgyhogy nem igazán volt kedvem sokáig maradni. A jelszó is megtréfált kicsit, igénybe kellett vennem egy kis segítséget.
bnorbi
Hejcéről tekertünk át 35 fokban a szántóföldön. A térkép és a huszita-ház lefotózása után kapásból a jobban látható másik (a térkép mögötti római kat.) templom felé vettük az irányt, mikor is látom, hogy 180 fokkal mögöttünk van a következő célpont :) A fagyis viszont még közelebb volt, így előtte azzal hűtöttük magunkat. Az évszámokról: a 2 lényeges rögtön a főkapunál leolvasható, 1 kívül, 1 bent! A benti megegyezik az oldalsó kapu felettivel, tehát a templom zárva tartása esetén is mexerezhető mind2!
A gondnok hölgy tényleg nagyon kedves és rengeteg információval szolgált, csak hát rohantunk haza, így a múzeumra már nem volt időnk :(
Jó keresést! Alaposan olvassátok el a leírást, nézzeték szét mindenhol! ;)
Szakadó esőben értem a térképhez, ezért egy csomó képet csináltam róla, gondolván, hogy majd később megnézem tüzetesen is. A templommal nem volt gond. Hazaérvén kábé 25 féle jelszó-variációt kipróbáltam, és a végén már azt sem tudtam, hogy a betűkkel, vagy a számokkal van gond... Végső kétségbeesésemben segítséget kértem guess.who-tól (Tokaji borvidék túrámon immár másodszor :-)), aki megmentett attól, hogy emiatt újra el kelljen mennem a 280 km-re lévő Göncre. Hála néki.
Becserkelve! [wapon beküldött szöveg]
Kyra és radpeter társaságában.
Kellemes település.
A templom nyitva volt, sehol senki.
Már indultunk volna tovább, mikor lélekszakadva jött az idegenvezető hölgy. Pár percbe igyekezett belesűríteni azt a rengeteg ismeretet, melynek birtokában van.
A Vasutas Természetjárók telkibányai találkozójáról jöttem ide. Azonban nemrégen, még kesselés előtti időben már hordóztunk egyet a Huszita házban és énekeltünk a templomban is.
Ez a 200. ládamegtalálásom!
A templohoz érve ismerősökkel talákoztunk. Kyra és fűkocka éppen akkor gyűjtötte be az évszámokat. A templomra vigyázó hölgy nagyon csodálkozott, hogy mindenkit csak az évszámok érdekelnek, de a templomba senki sem akar bemenni és az előadására se vagyunk kiváncsiak. Meg is kérdezte, hogy ez valami verseny talán?
Valami olyasmi, de a helyezések a beszélgetésünk során hamar körvonalazódtak. Nekik már minden jelszavuk meg volt a Tokaji ládához, míg nekünk még volt egy 3,5 nehézségű túránk.
Azt is megtudtuk, hogy freddy is érdekelt a küzdelemben, de egy kis szerencsével őt még megelőzhetjük.
Nagyon nem akartunk rohanni, ezért még a templomban is szétnéztünk.
Sajnos mégis elkövettünk egy hibát, az egyik évszámot rossz helyről írtuk fel. Szerencsére később a Tokaji ládánál összefutottunk a rejtővel ahol tisztáztuk, hogy mi is a helyes szám. (Köszönjük!)
Nagy szerencsénkre osztálykirándulás keretében éppen Göncön volt a szállásunk, amikor a ládáról megérkezett az értesítés. A dolgok természetéből adódóan GPS nélküli megtalálást abszolváltunk néhány oszálytársammal együtt, mivel nem készültünk geocachingre, így sajnos fényképeket sem tudtunk készíteni, csak az osztálytársaimtól kaptam pár fotót. Korábban már itt is többször voltunk, huszita-ház és kolostorrom nézegetőben. A templom ide-odatartozásáról viszont a ládaleírásból értesültünk. Sajnos a korábban tiszta-rendezett település a betelepülő nem magyar etnikum túlsúlyba kerülése miatt mára fehér ember számára kezd elviselhetetlen lenni. Nagy kár, hogy a rejtés csak virtuális, legalább egy mikroláda keresgélése feldobta volna az élményt, ami azért még így sem rossz. A WEB nagyon jó, sok munkája lehet benne a rejtőnek.