Elhelyezés időpontja: 2005.05.22 18:00
Megjelenés időpontja: 2005.06.03 14:05
Utolsó lényeges változás: 2020.07.04 20:34
Utolsó változás: 2021.01.29 17:41
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Szőke-Kiss
Ládagazda: Szoke-Kiss Nehézség / Terep: 1.5 / 1.0
Úthossz a kiindulóponttól: 150 m
Megtalálások száma: 300 + 3 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.3 megtalálás hetente
A láda megközelítése: Szentes felől Nagytőke irányába kell haladni az N 46° 45,578' E 20° 12,676' 87 m [GCkrs4+segédpont] felé. Ha ezt a pontot elérted, a láda koordinátái az irányadóak. A láda 8X15 cm. Alternatív jelszó a koordinátától 4 m-re egy rézszínű lapocskán A ládába TravelBug NEM helyezhető. Kettős Körös: A Fekete- és a Fehér-Körös összefolyásából keletkezik. Hossza: 37,3 km. A meder átlagos esése: 0,05 cm/km, szélessége: 50 m. A víz átlagos sebessége: 2,1 km/óra, A víz átlagos mélysége: 2-3,5 m.
Az összefolyásnál található üdülőparadicsom Szanazug, a középkori Szanna falu nevét őrzi. Az Árpád-kori település maradványait a mai összefolyástól nem messze, a Fekete-Körös egyik fattyúága melletti dombon találták meg.A gyulai váruradalomhoz tartozott, erdők vették körül , lakói halászatból, szénégetésből és méhészkedésből éltek.1596-ban elpusztították a törökök tatár segédcsapatai , de neve a XIX. századi árvízvédekezési munkáknak köszönhetöen fennmaradt.
Tovább haladva érjük el Doboz községet. Azon ritka települések közé tartozik , ahol megalapozottan feltételezhető, hogy a lakosság törzse az Árpád-kortól fogva folyamatos. Őseik a király kondáit makkoltatták a környék roppant erdeiben, s valószínűleg ezek az erdők , mocsarak tették lehetővé a doboziak számára a történelem viharainak túlélését is. Elhagyva Dobozt Békés Felé veszi útját a Kettős Körös, ahol a duzzasztót követően szintén egy üdülötelepet találunk;a Dánfoki Ifjúsági Tábort, és kempinget.
Innen nem messze a 116,7 folyamkilométernél magasodik az 1967-68-ban épült a 2xl8 m nyílású mederduzzasztó. Üzembe helyezésével lehetőség nyílt 11 000 hektár mezőgazdasági terület öntözésére és ipari víz vételezésére is a Kettős- Fehér-, Fekete-Körös mentén. A duzzasztó küszöbe 1,80 m állandó duzzasztást ad. A duzzasztó mellett hajózsilip nem épült, de a későbbi megépítésre van lehetőség, mivel a hajócsatornák ki lettek ásva.
A duzzasztó megépítésének köszönhető, hogy Köröstarcsán kialakítható lett egy csónak- és hajókikötő. Napjainkban egyre több kirándulót vonz ez a térség.
Köröstarcsát elhagyva a Kettős Körös egyesül a Sebes Körössel, és innentől Hármas Körös, vagy egyszerűen csak Körösként folyik tovább. Hossza 85,8 km. Csaknem Teljes egészében természetvédelmi terület.
A 5,6 folyókilométerében 1905-1907 között épült a Bökényi vízlépcső. Célja az, hogy a békésszentandrási vízlépcsőig lehetővé tegye a hajózást, és a folyószakasz mentén biztosítsa az öntözéshez szükséges vizet. Ez a mű volt az első vasbeton szerkezetű vízépítési műtárgy Magyarországon.
A Békésszentandrási duzzasztó és hajózsilip 1936 és 1942 között épült a Hármas-Körös 47, 5 folyamkilométerében. Megépítésével hajózható a Kettős-Körös Békésig, a Hortobágy- Berettyó Mezőtúrig, a Sebes-Körös pedig Körösladányig, és lehetővé vált 20 000 ha mezőgazdasági terület öntözése. Duzzasztási magasság 7 méter.
Igen sokféle fás növénytársulás található az ártéren; galériaerdok, füzes-nyárasok, bokorfüzesek, telepített erdok, fasorok.
Az ártérben több denevérfaj is él, mindegyik ritka, veszélyeztetett. A tavi denevér populáció európai viszonylatban is kiemelkedő értéket képvisel.
A Körös Csongrádnál ömlik a Tiszába. A GCfeva multi egyik pontja ide mutat.
Kullancs veszély:
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! A láda újra a helyén van. További jó keresést! Nagyon szép a környezet, nem is tudom, miért maradt el ilyen sokáig ez a láda. A rejtek kicsit magas, de adta magát. Megörököltük a GCKCZS ládát, azt rejtettük újra. Estére már kereshető lesz. Még egy láda van hátra és a megye 100%-os. Köszönjük! Olívia, Ulrik és Dóra mama [Geoládák v4.5.2]
Összességében az 1760., de még csak az első ládám Csongrád-Csanád vagy a régi Csongrád vármegyében. A ládától nagyjából 1 km-re álltunk le autóval, és onnan gyalog mentünk: szerencsére a fátyolfelhők egy kicsit szűrték a napsütést, és egy kis szél is volt, így egész kellemes volt az időjárás. A hely egyébként igen érdekes volt, tetszett.
A gátengedély idén is jól jött, miután kipróbáltuk tavaly a GCWALK idején Szekszárd mellett. A kánikulában nem lett volna túl kényelmes a hosszas gyaloglás. A ládát sajnos mi sem találtuk meg, de a pótjelszó még mindigg megvan. Köszi a rejtést!
Csongrád környéki ládázás Gyrossal. A bökényi duzzasztónál a régi kiszolgáló épület a gátőrház és a kőhajó ad egy jellegzetes hangulatot. A duzzasztó a megszűnésével ipari műtárggyá vált. Itt többet lehet olvasni a duzzasztóról, egy ládaoldal felújítás alkalmával, mindenképpen beletenném a leírásba. A bökényi duzzasztó
Pótjelszóval olvastuk le a jelszót. Köszönet a hely bemutatásáért.
Most már végre az összes Köröst körbejártuk, azt hiszem. Most autóval, máskor biciklivel.
Az utóbbi két évben páran találtak ládát, a többség nem. A koordinátákon nincs, a leírásból nem derül ki, hogy hol kellene lennie és a rejtőt sem akartuk felhívni, hogy megtudjuk a nagy titkot, hogy ha van láda, akkor az hol leledzik a helye helyett. Így inkább nem duzzogtunk, hanem a logikus és jó feltételezett eredeti rejtekben pótoltuk egy takaros kis hengeres dobozzal.
A pótjelszó szépen a helyén van, de így arra már nem lesz szükség.