Nyugati irányból érdemes megmászni a várdombot, mert keletről meredek agyagfalak állják a ládász útját. A megjelölt parkolótól már gyalog érdemes továbbmenni. Egy elég meredek kapaszkodó után felérünk a Várhegyre. Innen gyönyörű kilátás nyílik a Dunára Komáromtól egészen Süttőig. A Várhegyen található egy középkori eredetű, négyszögletes torony maradványa, amely talán a Zsigmond király korából maradt öregtorony. Oklevelekben nem szerepel, keletkezésének és pusztulásának körülményeit nem ismerjük.
Történelem
A Komárom-Esztergom megyei Neszmély község mintegy 1500 lelket számlál. A település neve szláv személynévből magyar névadással keletkezett. (Jelentése: "aki nem bátor, aki félénk".)
A község területén az első nagyobb megtelepedés az újkőkor idején mutatható ki, melyről csiszolt kőszerszámok tanúskodnak. A bronzkori fémművesség jellegzetes tárgyait feltárt sírok őrizték meg. A kései vaskorban ide is elért a nyugatról érkező kelta törzsek vándorlása, magukkal hozva a vaseszközök, a fazekaskorong és a pénzverés technikáját.
A római hódítás idején a kelta kultúrát átvevő illír származású azalus törzs székhelye a mai Dunaalmás-Neszmély környékén lehetett. A római limes katonai őrtornyainak (burgusok) egyike a községhez közeli Kalin-hegyen állt.
A magyar államalapítást követően a település első okleveles említése 1235 körülre tehető. A Komáromi Várbirtok része évszázadokon át. Nagy Lajos király nevelője, Miklós mester, birtokot kap a falu határában. Zsigmond király mondhatja magáénak a települést 1412-ben. Zsigmondot Habsburg Albert követte a trónon. A törökök ellen harcba indult Albertet betegség miatt gyaloghintón szállították Budáról Bécsbe. A Neszmélynél tábort ütő királyt az emlékét őrző Király kútnál érte a halál 1439 októberében.
Hunyadi Mátyás emlékét őrzi a Neszmély és Almás közötti Akasztó-hegy. A szájhagyomány szerint a dunai rév bérlője magas árral zsarolta az utasokat s börtönbe vetette, sanyargatta azokat, akik nem fizették meg a törvényesnél magasabb árat. Mátyás király szegény tótnak öltözve bizonyosodott meg a révész gazságáról miután őt is a pincébe vetették. A király arannyal jutalmazta meg a neki ételt hozó asszonyt, ezzel felfedte kilétét és felakasztatta a révészt.
II. Ulászló oklevele szerint az áruikkal kereskedő neszmélyi polgárok nem állíthatók másutt bíróság elé, jószáguk el nem vehető. A lakosok ügyében csak a neszmélyi bíró és esküdtjei ítélkezhettek.
A török első támadása idején felégették a községet. A komáromi várkapitány tárgyalásokat folytatott a falu újbóli benépesítéséről. A 16. század közepén ismét lakottá vált, de Szinán pasa újra elpusztította és harminc éven át lakatlan helyként szerepelt az összeírásokban, csak a 17-18. században népesült be.
1855-ben a Zichy családtól a klosterneuburgi Szent Ágoston-kanonokrend vásárolta meg a neszmélyi ingatlanokat. A vasútépítés 1888. szeptemberében érte el a falut, a tervezők helyi bejárásán figyelembe vették Neszmély kívánságát, mely szerint kapjon külön vasútállomást és az építkezés során erősítsék meg a Duna felőli védővonalat.
1922-ben a háborús években megszűnt téglagyár utódjaként kezdett el üzemelni Neszmély egyetlen komoly iparvállalata, a Hacker-féle téglagyár.
1936-ban az Olimposz hegyétől Berlinig futó atléták Neszmélyen is keresztülvitték az olimpiai lángot.
A világháborút követő béketárgyalások következtében a neszmélyi kertek alatt folyó Dunából államhatár lett, s bár az 1938-as revízió eredményeként Neszmély néhány évre megszűnt határfalu lenni, a második világháború győztes hatalmai 1945. május 1-jén ismét a Dunát jelölték ki választóvonalnak.
Napjainkban Neszmély dinamikusan fejlődő település. Élete igencsak felpezsdült színes programjainak, a Duna menti kerékpáros útvonalnak, a borgasztronómia fellendülésének következtében. A hegyoldalakon évszázadok óta terem a környék történelmi borvidékének is nevet adó neszmélyi szőlő. Borfesztiválok, szüreti mulatságok, Nemzetközi Jazz Fesztivál mellett a térségi és európai együttműködés fórumaként számon tartott "Hídverő Napok" messze földről csábítják a vendégeket.
A kuriózumnak számít a Hajóskanzen, mely szabadtéri hajózási múzeum és szálláslehetőség egyben. A hajókon működő erdei iskola diákjai betekintést nyerhetnek a hajózás rejtelmeibe, tutajjal fedezhetik fel a neszmélyi szigetvilágot.
Ládatörténet, karbantartás 2020.05.07: A régóta beteg ládát pgyp kessertársunk javította. Köszönjük. [Admin(Fazék)] 2017.11.04: Új láda, új logbook került ki és a rejtés is új helyre került. 2009.08.29: A törött dobozt kicseréltük. 2005.11.01: Többek kérésére a ládát áthelyeztük a rom közvetlen közeléből áthelyeztük kb. 50 méterre.
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
A megjelölt helyen megtaláltam a ládát.
Nem volt nehéz dolgom, mert a doboz ott hevert a szikla alatt mindenféle takarás nélkül, talán az előző dobozka társaságában. Amennyire tudtam a fellelhető kövekből új takarást készítettem neki. A doboz tartalma is mindösszesen a logbook volt.
Ezen a helyen még sosem jártam attól függetlenül, hogy a Neszmélyen és környékén már többször is. Éppen ideje volt felkeresnem.
Köszönöm a rejtést!
Párszor megfordultam már (Almásneszmélyen korábbi nevén) a környéken, tetszett a látkép, s az egykori vármaradvány is.Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.10]
Esti bajóti barlangászás előtti autós ládázás. A hajóskanzen után átjöttünk és felsétáltunk az igencsak jó lejtésű domboldalon. Vicces a kis őrtorony-szerű "kilátó", ami sok pluszt ugyan nem ad a kilátáshoz, de legalább sok pénzért ott van. :) A láda ott van a lyukban, kissé már viseletes állapotban (2/4 fül), de még bírja. Köszi.