Elhelyezés időpontja: 2024.10.01 11:32
Megjelenés időpontja: 2005.08.12 17:30
Utolsó lényeges változás: 2024.10.05 07:47
Rejtés típusa: Mozgó geoláda
Elrejtők: naszia +36301008011
Ládagazda: Silvius Nehézség / Terep: 1.0 / 1.0
Úthossz a kiindulóponttól: 150 m
Megtalálások száma: 2886 + 42 sikertelen + 335 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 2.9 megtalálás hetente
Mi a mozgó célja? Kísérteties helyeket látogat
Hová lehet rejteni? - - - -
Kötelező tovább vinni? Nem
Továbbvitel, újrarejtés szabályai: - - - -
Mikor lehet újra megtalálni? Ha már új helyszínre költözött, és közben volt más megtalálója is.
Esetleges egyéb tudnivalók: Ha tudod, akkor éjjel vagy alkonyatkor rejtsd vagy keresd :).
Ez egy mozgó láda. Ha tovább szeretnéd vinni, keress neki egy kísérteties helyet. Ha nem tudsz ilyet, hagyd a helyén!
Egy szellemes mozgóládának utaztatásához keresek vállalkozó szellemű geoládászokat. Ez az utazó doboz arra hivatott, hogy a történelmi Magyarország különlegesen izgalmas, akár kísérteties helyeit mutassa be a többieknek. Nem titkolt célja, hogy újabb és újabb helyekre költözve, összeállítson egy különleges "útikönyvet" hazánk kevésbé ismert, sokszor egészen eldugott helyeiről. Ezért kérjük azokat, akik felkeresik ezt a ládát, feltétlenül készítsenek fotókat a helyszínről, és az új rejtekhelyről részletes beszámolókat, tájékoztatókat is írjanak a láda logba. Aki csak megtalálni szeretné ezt a ládát és nincs ötlete hová vigye, az inkább hagyja az adott helyén, hátha a következő ládász azért érkezik, hogy egy még izgalmasabb tájra vigye.
Milyen helyekre is szeretne utazni a szellemjáró?
Elsősorban kísérteties helyekre:
- elhagyott várak, kastélyok, romok
- különleges hangulatú, ódon temetők, ősi temetkezési helyek
- kegyhelyek, Mária-jelenések helyszínei, remeték lakhelye
- furcsa történelmi helyszínek (akasztó-dombok, csaták helyszínei, furcsa események színterei)
- kedvenc íród, filozófusod, tudósod, egyéb nagy szellem szülőfaluja, lakhelye, esetleg halálának a helyszíne
- katasztrófák helyszíne
Szóval olyan rejtekhelyeket keressetek, ahová önmagában talán nem érdemes egy hagyományos geoládát tenni, vagy van is már egy másik láda, de a hely szelleme mégis megihletheti az erre fogékony ládászokat. Talán valakinek még kísérteteket is sikerül látnia egy borongós őszi alkonyon.
Persze nem fog tiltakozni a láda, ha olyan helyre viszed, amelynek nem történelmi vonatkozása van. Mire gondolok?
- különleges természeti helyek, valami furcsa, nehezen magyarázható természeti képződmény
- (már lezajlott) természeti katasztrófák helyszínei
- gabonakör, vagy babonakör, luca szék gyártó műhely
- pogány emlékhelyek
- ide esett egykor egy meteor, itt láttam egyszer valami nagyon hihetetlent (persze le kell írni mit)
- itt raboskodott, bujdosott valaki hosszú ideig
Amennyiben lehetséges, igyekezzetek a ládát alkonyatkor, vagy éjszaka megkeresni. Ezért ne rakjátok soha olyan helyekre, ahonnan könnyű lepottyanni.
FONTOS! FIGYELMESEN OLVASD EL!
A geoládák egy speciális fajtája a mozgó/vándorló láda, ez a doboz is ilyen, tehát
a.) A GCSPIR-t meg lehet találni többször is, de nem egymást követően
b.) a megtaláló a ládagazda mellett gazdájává válik a bejelentés után a ládának, míg azt más meg nem találja
c.) költöztetéskor, mint telepítő kell eljárnia; megadva az új koordinátákat, az új jelszót és a leírást (pipákat is jobb szélen!), de nem módosítva a többi adatot. Fontos, hogy az újratelepítésnél helyezz el egy külön logot a láda oldalán, amelybe mindenképpen írd be a láda új koordinátáit. Ezzel biztosítod azt, hogy az általad megjelölt kísérteties helyet akkor is meg lehessen látogatni, ha a már tovább utazott.
d.) a láda elindítója adja meg a láda célját, a költöztetésre vonatkozó tematikát és fenntarthat magának bizonyos teendőket a ládaoldallal kapcsolatban is
e.) a mozgó ládát tovább vinni nem kell - ha ezt a ládagazda ki nem köti -, de ezt akkor célszerű jelezni a láda oldalán a megtalálói logban.
f.) Ha megtaláltad a ládát és tovább viszed, a dobozban találsz kis kártyákat, ezek közül egyet vegyél ki, értelemszerűen töltsd ki és hagyd ott a téged követőknek, hogy ne túrják szét a környezetet, hiszen a már tovább költözött.
g.) Ezenfelül igyekezz a megtalálás tényét minél hamarabb bejelenteni az interneten (wapon). A megtalálást a saját nevedben bejelentheted a szokásos módon; kapsz rá egy pontot. A láda leírásának elején feltétlenül változtasd meg az állapotot: "NEM KERESHETŐ"-re, hiszen a láda áthelyezés alatt áll.
h.) Csak akkor vidd magaddal a ládát, ha megfelelően kísérteties helyet tudsz neki és oda nemsokára (pár napon belül) el is tudod vinni!
j.) Újratelepítéskor mindenképpen ügyelj arra, hogy a láda ne kerüljön védett természeti területre és lehetőleg minél ötletesebben rejtsd el. A logfüzetbe feltétlenül írd be az új koordinátákat és az új jelszót. Majd az interneten a láda szerkesztői oldalán is jegyezd be ezeket, valamint módosítsd a láda állapotát kereshetőre. Mindenképpen tölts fel egy egyéb logot a ládához, ahová több fényképet is elhelyezhetsz. Ne felejtsd az egyéb logban a koordinátákat megjeleníteni!!! Végezetül tölts fel egy képet a ládaoldal bal szélére is, mint a láda X. állomása.
A GCSPIR tulajdonképpen az emberi lélek csodálatos mivolta előtt tiszteleg és annak valamennyire megfogható, megtapasztalható csodáit, helyszíneit hivatott sorba venni, ahogy azt Ti diktáljátok.
Ezt a ládát természetesen többször is meg lehet találni, ha valakinek újabb és újabb ötlete adódik.
NAGYON FONTOS! Hogy a ládát ne helyezzétek védett, vagy magán területre, minden szabályt tessék betartani. Továbbá ne vigyétek veszélyes, nehezen felkutatható helyekre sem. Ha mégis átlépitek vele a határt, a történelmi Magyarország határain kívülre semmiképpen se vigyétek. Lehetőség szerint csak akkor rejtsétek el városokban, ha a rejtés biztonságáról meggyőződtetek, de inkább falvakban, vagy azok közelében, a természetben találjatok neki új szállást.
Természetesen a láda díjazza, ha a szellemes hely mellett szellemesen is rejtitek újra el. A láda egyik célja, hogy egyszer bekebelezhesse a hazai geoládászat egyik mitikus vándor szörnyetegét, az Ádáz Ládász Sárkányt.
A GCSPIR egy 450 ml-es műanyagdoboz.
A láda Csobánkán látta meg a napvilágot, az elhagyatott Hubertus-kápolnánál. Ezt a kis kegyhelyet a XIX. században építették, sajnos mára már teljesen elvesztette ezt a jellegét. A község nem használja semmire, Csobánka északi végén, egy pici dombon enyészik. Margit-liget szomszédságában már a század elején kiépült a Szent Hubertus-nyaralótelep. Az itt élő művészek és építészek ingyenes munkával járultak hozzá a telep csinosításához. A Kápolna-dombon található a "lourdesi" barlang amely fölé 1904-ben emelték a domb csúcsán álló Hubertus-kápolnát. A kápolna a II. világháborúban tönkrement, igaz 1972-ben újjáépítették, de az enyészet nyomai mára már ismét látszanak rajta.
Állapot: kereshető
12 játékos jelölte kedvenc ládájának
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Jól ismert helyszínre került a mozgó. És a rejtés is jó; keresgéltem is egy darabig, mire megkerült a doboz. Az utánam keresőnek: ne a vasúti töltés kövei közt keresd! Maradt a Csarna-völgyben, köszönet a rejtésért!
Megtaláltam.
Köszönöm a lehetőséget. Részletek később!
[g:hu+ 2.10.16]
GCLOST után ide is eljutottunk a kajakkal. Talán ez a sziget legkönnyebben járható része. A ládát Merci találta meg. Visszük tovább, egy egyszerűbben megközelíthető helyre...
Új rejtés:
Kemencei erdei vasút elhagyott szakasza. Itt a sín gyakran a levegőben van, elégbijesztően néz ki, itt már csak a szellemek vonatoznak...
A ládát a Helemba szigeten rejtettük el az erdő mélyén álló kőkereszt közelében egy egykori épület romjai közt fejmagasságban. Bár a láda az árvízszint felett van és remélhetőleg nem lesz itt sokáig, azért a biztonság kedvéért egy madzaggal is rögzítettük. Szellemjárta hely ez, pont a láda céljainak megfelelő. Egykor telkek és házak álltak itt és életvitelszerűen is éltek a szigeten, de mára már teljesen kihalt, csak a romok maradtak.
A láda új helye:
N 47° 49,232'
E 18° 48,081'
magasság: 103m
Szada felett kerestük meg a GCMBMM ládát és utána a multi végpontjánál megnéztük a naplementét. A ládát bejelentettem és még ránéztem a térképre, mert ha a közelben van olyan doboz ami nincs meg Fidorkának, akkor azt megkerestük volna. Ekkor vettem észre, hogy a közelbe költözött ez a mozgó, így nem hazafelé, hanem a dobozért indultunk. A helyszínen összefutottunk egy másik keresővel tothadam86-tal és együtt találtuk meg a dobozt, közben a rejtő is feltűnt a kislányával. Igazi kessertalálkozó alakult :) Legutóbb nem vittem tovább a dobozt, most velünk jött. Rejtés holnap.
Technikai log egyenlőre, úton vagyunk a láda következő rejtekhelyére.
Egy legalább 6 éve elhagyott étterem és Hentesbolt. Előbbi esetében a borosüveg tartalma az évek során csökkent amit az ablakban hagyott valaki.
A ládát ott keresd, hol a zöld szőnyeg le van terítve a lábad elé 😉
TFTC!
Fejér megyei magaspont nyomában
Megtaláltam Csákberény közelében a bocsi cetlit, ami szerint tegnap 13:40kor elvitték, ma 16:39-kor még nincs belogolva:(
Köszönöm az előttem megtaláló segítségét, mert mint tudjuk - tetszik avagy sem - kell a pont...
Amúgy útközben a SPIR-re utaló semmilyen látnivalót nem láttam, ha már szabályoskodunk, akkor rejtsük tematikához illő helyre.
[Geoládák v4.5.0]
Nemzetközi tájfutó verseny kellős közepére került a láda, pontosabban a rendezvény került ma rá. Nem volt egyszerű feltűnés nélkül előhalászni. Lányos zavaromban és térerő hiányában nem is logoltam a helyszínen.
A logbookba beírtam a találatot, viszont a jelszót nem fényképeztem és nem is írtam le. Nagy-nagy köszönet az előző rejtőnek (VP) a segítségéért!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.0]
A láda maradt!
Csákberényhez közel az út mellett parkoltunk, és jelöletlen úton sétáltunk a ládához. Az út elején ismeretlen eredetű géphangokat és puffanásokat hallottunk messziről, a rejtek felé közelítve pedig a verseny hangosbemondója dörmögött halkan az erdőben, szóval elég kísérteties volt a hely.
Hajnali vonattal Várpalotára, stoppal fel a dombra, onnan be gyalog.
Megtalálás után leereszkedtem a Burok-völgybe. Eközben megtámadott egy darázs. A jobb tenyeremet és a bal vállamat csípte meg, aztán elrepült. Nem láttam, de hangos volt, amikor elszállt, és nagyon fájt is a csípése, szvl valszeg nagy volt. Mindez lent a Burok-völgyben, ahol nulla térerő van. Igyekeztem is ki belőle, hogy ha rosszul leszek, tudjak mentőt hívni. :D De egyelőre csak fáj, és helyileg van megduzzadva.
Tovább a GCMM07-hez, a továbbiak az ottani logban.
2024.08.16 17:30 új rejtés:
Öt napig Csákberény közelében van a tájfutó EB és a Hungária Kupa. Ma de. volt EB futam, így a Hungária 0-ideje du. 3-kor volt. Én 4 után rajtoltam. 35 fok, napsütés, részben nyitott táj. Több mint ezer ember, a legidősebbek 85 felett, ebben futottak. Szint is volt benne. Többen kicsit zombi fejjel értek célba. Ez ihletett a SPIR elrejtésére. :D
A láda egy furcsa vízcsőcsonk közelében, egy ismeretlen eredetű kis gödörben lévő szintén ismeretlen származású kődarab mellett, ágakkal takarva.
2024.08.19 09:45 egyéb log: Akkor ez tényleg kísérteties hely! Tegnap elvitték a ládát (hagytak egy bocsicetlit is), és ma mégis meg lehetett találni!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.0] Elvittük.
A kopjafánál, ahol találtuk a dobozt, 2023.januárban jártunk. A GPS-emben "EDINA" néven meg is jelöltem a helyet, így most műszer nélkül is odataláltunk, és a jelszóért sem kellett volna kinyitnom a dobozt. Remek rejtekhelyet találtál Árpi. :-) Köszönjük.
A kopjafa felirata: Cseke-Szanyó Edina
1978 - -2013
Tovább a régi ösvényeken.
Edina emlékére 2018
Az új helyszín egy régi sírhelyet jelöl a POI adatbázis szerint.
Semmi más érdemlegeset nem találtam róla. Titokzatosság lengi körül. Éppen a GCSPIR ládának való hely. :-)
A láda a mellette lévő kidőlt fa alatt van, kéreggel álcázva.
Királyszállás felől a köves, murvás úton egy darabig autózható az út, de a láda vonaláig nem érdemes elmenni, mert nem tudsz megfordulni.
Utána még a közeli dimbes-domboson sétáltunk, ami közben egy karikába akadt a lábam. Először jól megijedtem, hogy egy hurok, de nem, és ha már a kezembe akadt, akkor kipróbáltam a karikadobálást.
Megtaláltuk Nékámszállás romjainál. ELVISSZÜK!!!
Néhány hete a közelben a piros jelzésű Széky István útra hoztuk a turistajelek mozgót. Most másik útvonalat választottunk. Odafelé a kerékpár úton mentünk, és szedreztünk, visszafelé a sárga smile-n.
Marad a Mátrában. Wachter Jenő / Emerge turisták emlékmű mögött keresd.
Rejtés után még elmentünk felfedező útra a Nagy-Tölgyes-bérc tetőre. Kilátópontot jelöl a térkép, de már kilátástalan.
Wachter Jenő hegymászó, bölcsész hallgató Tátrában bekövetkezett tragikus halála emlékére állított tábla kicsinyített másolatát lehetne itt látni...
Wachter Jenő (1887. július 1., Pécs - 1907. augusztus 8., Magas-Tátra, sírja Pécsett)
A végzetes túra:
Augusztus 8-án mászták meg a Simon-tornyot a déli fal Häberlein-útján.
"egy kiugró párkányról lelépve oldalt lendült, mert nem egészen abba az irányba haladt, mint az előtte menők. Ezzel megrántotta a kötelet, és 85-90 kilós súlya alatt elszakadt az ereszkedő gyűrű, amely eddig hét embert megtartott! Ő "Jaj, a kötél!" kiáltással lezuhant a mintegy 100 méteres mélységbe, majd az alsó sziklafalakon még néhányszor odacsapódva, élettelenül csúszott le további 150 métert a havon a Békás-tavak felé. Az elszakadt kötélgyűrűt később tüzetesen megvizsgálva kiderült, hogy csak kívülről látszott jónak, belseje viszont silány minőségű volt."
A Poprádi-tótól a Tengerszem-csúcsra vezető út mentén, Jankovich Marcell lírai szövegével ellátott emléktábla szövege:
WACHTER JENŐ
bölcsészettanhallgató
+ Simontorony 1907. aug. 8.
EMLÉKÉNEK
bajtársi kegyelettel
a Budapesti Egyetemi Turista Egyesület
Láttunk az ihlet, a lelkesedés pillanatában
Az örömök tiszta forrásánál ...
Szilaj voltál, mint bérci zerge ...
Elszakadtál tőlünk ...
Könnyeink kísérnek ...
Az emléktáblát később a Poprádi-tónál létesített Szimbolikus temetőbe helyezték át. Rögtön halála után a Márta-csúcs tűhegyes középső ormát Wachter-toronynak nevezték el Janusz Chmielowski indítványára.
Megvan, köszi!
A GCSPUJ bejárásakor ismertük meg ezt a szép parkot Maki kutyámmal.
Szinte napra pontosan tíz évvel ezelőtt ismertem meg Makit, ő is bántalmazott kutya volt, ezután vettem magamhoz. Azóta egy stramm túrakutya lett belőle, nem mellesleg egy végtelenül barátságos, szófogadó és ragaszkodó jószág.
Ma is vele jöttem el a ládáért és sétáltunk is egy nagyobb kört a környéken.
A dobozt elvittem, köszi a lehetőséget.
-----
Új rejtés egy mátrai kutyás kóricálás közben augusztus 2-án, az egykori Nékámszállás romjainál. Ha meg szeretnéd tudni, miért ez a neve a helynek, mire szolgált, kik építették, sőt, még régi képeket is néznél róla, bátran kattints ide.
Ha a piros sávon állsz és a falmaradványt nézed, annak bal széle felé eső részét figyeld meg jól, és már logolhatsz is.
Ébredés után láttam, hogy a közelben, a Duna túloldalán, Káposztásmegyeren van ez a mozgó. Úgyis azon gondolkodtam, hogy munka előtt kimenjek e kicsit tekerni, de ezzel el is dőlt. Drótszamaram felnyergeltem és irány a doboz. Könnyű találat volt. Itt hagytam, jöjjön más is.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Elviszem, de marad Budapesten. Időhiány miatt rejtése a jövő hét elején várható.
Rejtve! Káposztásmegyer, a bántalmazott állatok emlékműjénél.
Még a korábbi rejtéshez fedeztem fel ezt a helyet, azonban akkor nem tudtam eljönni ide. Utána a GCIZGI akadt a kezeim közé, amit el is hoztam ide. De már oda is írtam, hogy a következő alkalommal ide fogom hozni. És itt is van. A rejtek az emlék mögötti jellegzetes fa tövében van lombbal álcázva. Vigyázz, nappal mugliveszély!
Most látom, hogy a ládaoldalon elfelejtettem átírni a kép címét. A következő megtalálónak köszönöm, ha javítja.[Geoládák v4.5.0]
2024.07.23 19:00 új rejtés: Újlaki-hegy, egykori sárkányrepülős starthely alatt. Mássz be alá, a tetejéhez közel, középen, kövek között, fadarabok takarásában.
A sportrepülés és a kisrepülős repülés - szemben a nagy utasszállító gépekkel - veszélyes sport.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Elviszem [Geoládák v4.4.1]
1749 márciusában a kapuvári halászok a hansági Király-tó egyik mocsaras részén egy 8-10 év körüli fiút fogtak el. A kifogott lény egy elveszett, de valamilyen módon a tó körüli vízi világban életben maradt és elvadult árva gyermek volt. A beszédképtelen, teljesen vad gyermek a korabeli leírások szerint tökéletesen alkalmazkodott a lápi léthez: meztelen volt, bőre kéregszerűen megvastagodott, testét szőr borította, ujjai között kezdetleges bőrhártya feszült. Szemtanúk szerint a víz alatt úszva is képes volt megfogni a halakat. A gyermeket a kapuvári plébánia bejegyzése szerint 1749. március 17-én az István névre keresztelték. Az anyakönyvben a keresztelőről latin nyelvű bejegyzés készült.
Beszélni nem tudott, nem is lehetett megtanítani, csupán állati hangokat adott ki magából. Füvet, nyers halat és békát evett, úgy úszott a vízben, mint egy hal, s ujjai közt úszóhártyák voltak. Megpróbálták taníttatni, de sikertelenül, ezért vízhordást és pecsenyeforgatást bíztak rá. A hajdúk durván, kegyetlenül bántak vele, többször megszökött. Utoljára nem tudták elfogni. A halászok egyszer ismét látták a mocsárban, de víz alá bukott, s többé nem mutatkozott.
Rejtve a tanösvény elején található Szegedi-csatorna híd korlátja aljánál, a képen látható nagy fával ellentétes oldalon, fűvel takarva. A tanösvény végén található a Király-tó, ahol állítólag utoljára látták Hany Istókot.
25 méterrel elmérve.
Du. már jártam itt, de akkor nem találtam meg (és sietni kellett, mert vittem Milát a reptérre). Aztán írtam a rejtőnek, és most másodszorra, sötétben a kép alapján egyből meglett. Csak hát ez egy gps-es játék, a koordináták alapján lenne jó ... (Ja, és magasság 92 m - a Budai-hegyek lábánál!)
2024.07.12 11:00 új rejtés: Nemesvita, zsidó temető, hátul a félbemaradt fal végénél, kövek alatt.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.4.1]
Újra rejtve, 2024.07.10. 10:22
Csak erős idegzetüeknek!!!
Egy elhagyott lőtérhez kalauzollak titeket. Tényleg elhagyatott. a lövés hangok a szomszédos Budakeszi lőtérről érkeznek.
Autóval a közeli parkolóban érdemes megállni.
Utazik tovább!
Munka előtti, korai kiruccanás.
Zsolt annyira ijesztő és félelmetes helyre rejtette, hogy öt napja senki nem mert érte menni. Tulajdonképpen a stációik állapota elfogadható, de a növényzet kertészeti munkáira nincs kapacitás.
Még volt egy csavar a rejtésben. Nem Pest, hanem Komárom-Esztergom.
Újrarejtve a gcak megmozgatása közben. Egy romos, elhagyott egykori vadászháznál.
Elhoztam Katalinpusztáról, tragikus hely, de az emlékezés méltó.
Pilismaróton rejtettem újra, kicsit átcsapva egy másik mozgó pályájára: a némileg elhagyatott, vegetációval benőtt kálváriához, ahol sajnos könnyen frászt lehetne hozni az emberre...
Megvan, köszi!
Esztergom környéki kutyás mászkálás és mozgóvadászat második állomása.
Mikor legutóbb, a hely saját ládájáért itt jártam, a Dunát sem lehetett látni, akkora köd volt. Ma mindenért kárpótolt az időjárás. Az egyik legszebb kilátópont ezen a környéken, ráadásul ma már reggel is olyan jó idő volt, hogy még a hideg se lelt ki.
Elvittem, köszi a lehetőséget.
---
új rejtés 06.28-án Katalinpuszta mellett, Rockenbauer Pál kopjafája közelében. Bizonyára sokan tudják, de talán nem mindenki, hogy ez a kopjafa nem csak egy véletlenszerű helyen való tisztelgés a neves tévés előtt, hanem valóban ott, azon a helyen halt meg '87. novemberében. Az emlékhely sokfelől elérhető, csak indulj el egy úton, és odatalálsz.
A láda fatönk tövében van.
Az utolsó logkép egy "betájoló" fotó, ha jól megnézed, a kütyüt se kell majd bekapcsolni.
Amikor láttam, hogy a célkoordináta még vagy 10-15 méterrel túl van a kereszten, majdnem hideglelésem lett. De teljesen biztonságosan megközelíthető a rejtek. Maradt a Hideglelős-keresztnél, köszönet a rejtésért!
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget.
A siófoki fagyissal van randevúm, de azért tettem egy kis kitérőt a ládáért. Remélem, ennyit tud várni.
2000 környékén Veszprémben, éjjel egykor, valamiért az erkélyen voltam. Tisztán hallattszódott a robbanás. Akkor egy ember halt meg.
A láda maradt. [g:hu 1.6.3a]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! maradt. [Geoládák v3.12.10]
1988 nyarán a régi fűzfői telefonközpontban (ez ma viz-gáz bolt a toronyház mellett) voltam nyári gyakorlaton. Unalmunkban néha belehallgattunk a gyári beszélgetésekbe (a gyár alközpontja is onnan élt). Egyszer hallom, h egy ijedt női hang hadar valakinek, h szivárog egy klórtartály, kéne szólni, mielőtt baj lesz... Nem voltam boldog :)
22 évig dolgoztam a helyi középiskolában. Az idősebb, régebben itt lakó-dolgozó kollégák elbeszéléseiből én is sokat hallottam a korábbi tragédiákról.
Úgy 2006 körül, tavasszal egy csütörtöki napon éppen ebédeltem a menzán, amikor egy nagy durranás hallatszott. Beleremegtek az ablakok. Másnap hallottuk, hogy két áldozat volt.
Következő évben, az augusztus végi pótvizsga éppen véget ért, amikor szóltak, hogy gázszivárgás történt az egyik üzemben. Gyártelepet azonnal elkezdték kiüríteni, csuklós buszokat küldtek Veszprémből. A sárga felhőt Almádi felé sodorta a szél...
Évekkel később, azt hiszem, éppen téli szünet volt, amikor újra történt egy robbanás. Akkor négy áldozatról beszéltek.
Mindegyik tragédiának volt egy közös konklúziója a népnyelvi megnyilvánulásokban: "üres koporsós temetés".
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Elvittük. [Geoládák v4.3.0]
Alias mamazso voltam a logfüzetben, aztán rájöttem, nem tudom a névhez tartozó jelszót. Ma és Ma is tetszéssel nyilatkozott a ládáról, Ma a helyről, Ma a láda tartalmáról. Annyira értékelte, hogy egy másfél éves görcsöt is kioltott belőle, végre újra szívesen alszik nálam. Kösz!
_______________
Újrarejtve Fűzfőgyártelepen a Munkabalesetek áldozatainak emlékműve közelében. A képen éppen nem látszik a rejtek, ami egy borostyánnal befutott fenyő melletti fa alatti bokornál van, kb. húsz méterrel az emlékműtől.
Ezt az írást Gyuricza Lászó, a Nitrokémia volt igazgatója vetette papírra. Amikor elolvastam, egyből a GCSPIR jutott eszembe. Az írást és képet a szerző hozzájárulásával közlöm.
"A munkabalesetek áldozatainak emléknapjára!
Az óra örökre megállt!
Forró nyári napon, 1956. július 15-n vonattal érkeztem Balatonfűzfőre.
Hoztam magammal a Moszkvai Mengyelejev Egyetem 34 jelű, dekódolva brizáns robbanóanyagok szakán frissen megszerzett vegyészmérnöki diplomámat és felvételre jelentkeztem a Nitrokémia Ipartelepeknél. Az igazgató fogadott. Elmondtam ki vagyok, mi a szakmám (ilyen képzés hazánkban akkor nem volt, mint ahogy ma sincs), még néhány kérdést tisztáztunk és felvételt nyertem. Másnap július 16-n már munkába is álltam. Az Ipari Robbanóanyag üzemben kaptam üzemmérnöki beosztást. Nagy ambíciókkal láttam munkához. Meglepett az irántam megmutatkozó nagy érdeklődés. Ez nyilvánvalóan abból származott, hogy én voltam a gyárban az első olyan mérnök, aki a Szovjetunióban szerzett hadivegyész diplomát.
A szakembergárda tagjai minden lehető alkalommal tesztelték tudásomat, felkészültségemet. Kölcsönösen "tapogattuk" egymást. Én a kérdéseikből alkothattam róluk, ők a válaszaimból alkothattak rólam véleményt. A szaldó mindenképpen pozitív volt. Befogadtak és gyorsan beilleszkedtem a kollektívába.
Nem sok idő telt el és jött a forradalom. Szerepem az eseményekben külön fejezet. Orosz nyelvtudásom révén tolmácskodtam, de most nem erről akarok értekezni.
A gyárban október végén megszűnt a munka. November 4. után a politikai helyzet lassan stabilizálódott és 1957 januárjában az üzemekben, fokozatosan indult újra a termelés, folytatódott a dinamitgyártás is.
Ennek a termékcsoportnak különleges története van.
Nobel Alfréd (1833-1896) fokozatosan fogta munkára a rendkívül érzékeny és veszélyes, de nagy hatásfokkal bíró robbanóanyagot, a nitroglicerint (detonációs sebessége: 9000 m/sec, robbanási hőmérséklete 4250°C). Kísérletei során 21 éves öccse is egy robbanás áldozata lett. Kutatásait nem adta fel 1867-ben megszületett a "kezelésbiztos" dinamit. Az út és vasút építkezések, a bányászat robbanóanyag igényei gyorsan növekedtek. Nobel nagy vagyonra tett szert, ebből született meg a Nobel díj ami a mai napig is a legrangosabb tudományos elismerés.
A Nitrokémiánál a tüzérségi lőporgyártáshoz hozták létre a nitroglicerin üzemet. Ennek kapacitása lehetővé tette a dinamitgyártás meghonosítását is.
A gyártás technológiája Nobel óta alapjaiban nem változott, de a termékválaszték a különböző célú felhasználási igényekhez igazodva fokozatosan bővült.
Vázlatos technológia:
Zselatinálás: Nitroglicerin és dinamitgyapot (nitrócellúloz) zselatin állapotba hozása fa eszközzel történő kézi kevergetéssel.
Dagasztás: A zselatin gépi összedolgozása az adalékanyagokkal.
Töltényezés: A dagasztott dinamit meghatározott átmérőjű és súlyú töltényekké formálása csöves csigapréssel.
( A tárgyalt időben még kézzel tekert csigaprések voltak használatban. A női dolgozók feladata volt a tölténypapír felcsavarása a kinyomó csőre, a kész töltény elvétele, végeinek lezárása. Később nagyteljesítményű automatatöltényező gép állt munkába).
A gyorsan növekvő hazai igények kielégítésére, a Nidinek (a dinamitféleségek Nitrokémiás márkaneve) gyártásában szükségessé vált a harmadik (éjszakai 22-06 óra) műszak beindítása.
Ennek időpontja 1957. február 04 napjára esett.
Az adott napon 22 óra 14 perckor óriási dörrenéses hanghatás jelezte a közvetlen szomszédságú lakótelepen, hogy a gyárban robbanás történt.
Rohantunk a munkahelyeinkre. Hamar kiderült, hogy a detonáció a dinamit üzemrész dagasztójában történt.
A helyszín és környéke iszonyatos képet mutatott. Épületromokat és emberi testmaradványokat pásztázott a kézi lámpák fénye. A gyors létszámellenőrzés megrendített bennünket.
A harmadik műszak csaknem teljes létszáma, öt nő és négy férfi lelte halálát a robbanásban.
Az egész képtelenségnek tűnt számunkra. Ennyi ember, ebben a gyártásfolyamatban nem tartózkodhatott egy helyen. Ráadásul a dagasztógép a helyén állt, csak kisebb sérülések látszottak rajta.
A képtelenség valósággá állt össze. A robbanóanyagok gyártói erős összetartó, szinte családias kollektívákat alkottak. Ügyeltek egymásra, mindenkinek érdeke volt a szigorú viselkedési és biztonsági előírások betartása, betartatása.
Adott esetben ez visszájára fordult. A gyártás, térben elkülönült három fázisában, műszakkezdéskor fokozatosan kezdődik meg a munka. A folyamat a zselatinálással indul, a dagasztás megkezdéséig van egy kis várakozási idő.
Figyelmen kívül hagyva mindenfajta gyülekezési tilalmat, miszerint a dolgozó technológiai várakozási időben nem hagyhatja el a kijelölt munkahelyét, valami okból mégis összejöttek a dagasztógép helyiségében. Csak feltétezhető, ebben szerepet játszhatott, hogy a műszak tagjai több mint két hónapja nem találkoztak. Sok minden történt ez idő alatt, talán látni, üdvözölni akarták egymást. Közben a zselatinállóból, speciális önfékes tolókocsin, télen gőzfűtéssel melegen tartott kb. 50 m hosszúságú közlekedőn megérkezett a dagasztásra kész anyag, a hordózó edényekbe kimért zselatin.
Ekkor történt valami iszonyúan végzetes. A nitroglicerines zselatin rendkívül robbanás érzékeny. Elég egy kis súrlódással vagy ütéssel járó, véletlen vagy szándékos mozdulat és meg van a baj. Ami történt az örökre titok marad. Kilenc ember halála viszont, visszafordíthatatlan borzalmas valóság.
Reggel, ahogy kivilágosodott megkezdtük a csonttá fagyott embermaradványok összegyűjtését.
A keresésben hozzám csatlakozott az egyik elhunyt asszony férje.
A védőtöltés tetején találtunk egy vállból kiszakadt női kart. Társam térdre rogyva fájdalmasan felzokogott. A feleségemé mondta, a szeplőkről megismerem. Most már ketten zokogtunk.
Másnap a kórboncnok orvosok a töltényező termekben vizsgálták az élettelen testeket. Tőlük hallottam egy kifejezést; "életérték".
Ha van ilyen orvosi szakkifejezés az elhunytak "életértéke" igen magas volt. Nyolcan voltak 20 és 35 év közötti életkorban. A kilencedik 45 éves volt. Neveket kegyeleti okokból nem közlök.
Fájdalmas és szívszorongató látványt nyújtott a rampán elhelyezett kilenc koporsó egymásutánja. Rajtuk krétával ráírva az elhunyt neve.
A beazonosítás az orvosok szerint teljesnek volt mondható. A testmaradványok egy részének behelyezése viszont nem mindenkinél adta ki a vélelmezett testsúlyt. Ilyen esetekben a koporsók kreppelt papírba csomagolt téglákkal lettek súlyra hozva
A nyomozó hatóságok nem állapítottak meg személyi felelősséget, sem külső beavatkozásra utaló körülményt. A szakmai vizsgálat sem tárt fel technológiai hiányosságot.
A termékekre viszont nagy szükség volt. A gyár gyorsan elvégezte a helyreállítást és a dinamitgyártás alig két hónappal a robbanás után, május elején újraindult.
Az általam nagy szakmai felelősséggel kiállított zselatinállási és dagasztási előírásokat egyik munkatársam megőrizte. Nem sokkal halála előtt azokat eljutatta hozzám.
A gyár az elhunytak hozzátartozóinak családi házakat építtetett, vagy vásárolt. Kettő ezek közül, többszörös tulajdonos váltás után, ma is lakott Balatonfűzfőn a Bartok Béla utcában.
És most a címet adó, 1957. február 04. napjának 22 óra 14. percében örökre megállt óráról.
Ez a szerkezet a dagasztó falán mutatta az időt. A roncsok között leltem rá. Magamhoz vettem, a mai napig féltve őrzöm.
Arról tanúskodik, hogy az életben lehet bármit magyarázni, vitatni, okosakat, butákat mondani, állítani, tagadni, a cselekedetekben ide-oda kapkodni, hirtelenkedni, de ha a robbanóanyaghoz nyúlsz, gondolatban kiérlelten pontosan tudnod kell minden mozdulatod jelentőségét, mert ha hibázol, akkor a válasz nem marad el.
A médiákban a tragikus eseményről a maga idejében (MUK időszak) nem jelent meg híradás. Sőt tudomásom szerint az eltelt hatvan évben sem. Pedig tanulságai okán nem veszhet feledésbe.
Ez volt a Nitrokémia egész történetének legtöbb emberi áldozatot követelő üzemi balesete.
Erős indítatást éreztem arra, hogy a leírtakat, most közreadjam.
Bennem az akkor átéltek egész életemre kiható magatartási, emberekhez viszonyulási és cselekvés-megfontolási nyomokat hagytak."
Úrkúton 1924-ben indult meg a mangánbányászat, ennek nyomai láthatók a Csárda-hegyi őskarszt bemutatóhelyen, majd később földalatti kitermelésre váltottak át. A mangánt az acélgyártásban használják adalék anyagként. A torony közelében volt Közép-Európa egyetlen mélyműveléses mangánbányája, nekem sikerült több alkalommal is meglátogatni. A Dunaferr 2016-ban szerződést bontott a mangánra, ezért a bányát abban az évben bezárták. A rejtek mellet álló tornyot és a zagyteret már nem tudták használatba vonni. A doboz maradt.
[g:hu+ 2.10.16]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
Visszük. [Geoládák v4.3.0]
A ládát egy Úrkút környéki 9 kilométeres túra alatt találtuk meg, és rejtettük újra.
Az 'ismeretlen német katona' sírjától hoztuk el. Szokatlan, településtől távoli helyen van a sír, de szépen karbantartva.
Útközben azon gondolkodtunk, hogy hova vigyük tovább a ládát, amikor megláttunk egy tájba egyáltalán nem illő magas beton-tornyot. Így már egyértelmű volt, hogy nem is visszük tovább a ládát.
A torony meglepően magas, és a föld alá is mélyen lenyúlik. Utánanéztem, egy mangánbánya volt itt a közelben egykor, és annak a zagytározó túlcsorgója volt ez a torony.
Se nem szép, se nem barátságos, de érdekes látvány.
Rejtés: a toronyhoz legközelebb növő kis fa tövénél.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Maradt a helyèn. AdamX89 -el közös találat, később logolva internet hiánya miatt. Izgalmas volt a félhomályban bolyongani.[Geoládák v4.3.0]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
Sötétedéskor indultunk neki, már elég félhomályban találtuk meg a ládikót. Visszafele a pihenőnél találkoztunk is egy szellemmel. Talán látható a kép bal felén, a fa előtt. Nagyon ijesztő volt :)
Tetszett a Lágyasi-legelő és a régi híd is érdekes volt. A dobozt újrarejtettem a Kab-hegyen, az ismeretlen német katona sírjánál, egy fiatal fa tövénél.
[g:hu+ 2.10.16]
A Lágyasi-legelő összedőlt hídjához vittük a dobozt.
Kísérteties, hogy miért szakadt be...:-)
Tegnap Laci bácsi kétszer is szóba hozta a "Madison megye hídjai" történetet...és teljesen oda volt, hogy ismerjük a Lágyasi-legelőt. így végül ma ennél a hídnál kötöttünk ki, . :-)
KOrábban a GCLLGL multinál is terveztük, hogy legyen itt is egy multi pont, de végül elvetettük. Veszélyesnek ítéltük. Egy kapocs őrzi a dobozt, egy ÁCS-kapocs.
Ez a hely ma még jobban lenyűgözött. A gyönyörű időben mesekönyv lapjain éreztem magunkat. Még őzek is voltak a legelőn, ahogy kell.
Ráértünk bohóckodni. A 10 mp-es képek mindig viccesek...
Rejtve:
CubaLunaticval 2024.04.08
Siroki várnál, kívülről a várfal egyik szegleténél, faltövénél üregben.
A siroki vár legendája:
A legenda szerint Kompolthy Gizella középkori várúrnő apja halála után visszavonultan élt a siroki várban. Bánatában úgy döntött, soha többé nem akar boldog lenni, de persze ez nem így megy, hogy ezt csak úgy elhatározza valaki. Gizella szívét egy daliás vitéz rabolta el, aki hetedmagával kért tőle szállást. A várúrnő szerelme viszonzásra talált, ám a többieket is elvarázsolta szépsége, ezért harcba kezdtek kegyeiért. Gizella választottja az utolsó kardvívásban elesett, ezért Gizella bosszúból leszúrta a győztest, majd a mélybe ugrott a vár bástyájáról. Azóta időről időre látni vélik az arra járók Gizella, a vörös démon szellemét, ahogy napnyugta után megjelenik a vár romjain.
Új helye: Normafa Látogatóközpont, lépcső mellett, avarral takarva.
Az egykori ÁVH-börtön közelében.
A doboz - ahogy a mellékelt kép mutatja - a kerékpár első kerekénél van.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Pár fiatal ott bulizott a ház másik sarkán, és a láda is eléggé messziről látszott, szóval a biztonság miatt elvittem magammal. Rejtve! Budapest,
Szentlélek téren, az 1915-17-es, törökországi örmény nemzetiség elleni népirtás emlékműjénél. Ebben az időszakban a török kormány 200-800000 örmény végeztetett ki, mivel őket okolta az első vh-ban elszenvedett vereségükért.
A láda az emlékműtől 30m-re, nyárfa oldalhajtásainak ölelésében van talajszinten, járdával ellenkező oldalon.[Geoládák v4.2.6]
Megtaláltam.
Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.10.16]
Sajnos a mauzóleum kezd eléggé viseletes lenni, ez a graffitik mellett a tető állapotából látszódik, ráférne egy felújítás!
Vittem!
Új rejtés: 2020-as kettős gyilkosság színhelye.
Az egyik áldozat személyes ismerősöm volt. Nyugodjanak békében!
Már egy másik mozgóval a hátizsákomban érkeztem ide a Fagyosasszony bányákhoz. Én három bejáratot találtam, lehet, hogy van még több is. Ami meglepő volt, hogy friss munkák nyomait lehetett felfedezni.
Újrarejtettem egy bosszantó mozgóláda keresés után 2024.03.22-én Pomázon a Luppa mauzóleumnál. Nem tudom, hogy még itt nyugszik-e Luppa Vidor, de mindenképpen elkeserítő, hogy magukat embereknek nevező valakik egy másik ember nyughelyével ezt művelik. :( A láda az épület egyik külső sarkához került, egy deszkadarab takarja.
Megvan, köszi!
Kutyás körtúra volt a mai program Nagyirtástól hegyen-völgyön két multiért, egy simáért, meg egy mozgóért.
Már a volt Vasedény-kulcsosház feletti nagy sziklánál felmentem a tetőre, volt némi kilátás a Nagy-Inóc felé, majd innen oldalazva értem el a tárót.
Be akartam kicsit menni, de annál is szűkebb volt, mint amit sejtettem, és nem nagyon akartam négykézláb kínlódni benne, plusz a kutya se szereti a sötét barlangokat, így nem erőltettem.
Lefele még elmentem a másik fagyos asszony lukához is.
A doboz könnyen meglett, rendben a helyén várakozik. Itt hagytam.
Tündérhegy! Az utolsó működő intézet 2009-ben költözött ki innen, aztán az állam 2016-ban kótyavetyélte el: haveri banki támogatással haveri kézbe került, hogy aztán azóta egyre intenzívebben rohadjon. Novemberben már megváltoztatták a beépíthetőségi státuszát, így előbb-utóbb biztos lebontják, és lakópark lesz a helyén. Kár érte.
Biciklivel. Hazai terep.
2024.03.05 11:15 új rejtés: Felső-Fagyosasszony-táró, a bejárat felett bal oldalon, három és fél törzsű fa talajszinti üregében.
Az ötletet ez a log adta. Már a név is inspiráló. Szerettem volna bent a táróban elrejteni, de ott láthatólag dolgoznak (bontják ki az eltömődött járatot), és nem tudtam, ládász vagy bányász jön-e előbb, így inkább végül kint maradt. (Így szinte drive-in.)
Ha hozol lámpát, és nem zavar egy kis sár és az alacsony födém, akkor be lehet menni.
***
Előzmények: már majdnem elindultam Budafokra, előtte meg ez volt:
2024.03.03 10:20 egyéb log: Megyek futni. Ha még ott lesz, elhozom, de bejelenteni majd csak itthonról tudom.
Update 2024.03.03 12:40 újra itthonról: nem jelentem be, mert nem vittem el, mert nem volt már ott. Ki későn indul, bocsicetlit lel. Viszont nem kellett a dobozzal futnom. :D
TFTC! Maradt a Hármashatár-hegyen.
Ásványbörzére mentem, előtte útba ejtettem, köd és sok hóvirág a hegyen.
A helyszín ismerős volt, 4 éve Árpival mi is ide rejtettük ugyanezt a mozgót.
[Geoládák v4.2.6]
Korán reggel indultunk a Balatonhoz, indulás előtt vettem észre, hogy itt van a szellemjáró a Hármashatár-hegyen, így tettünk arrafelé egy kitérőt. Jól ismerem a helyet, számtalanszor jártam már erre. Köszi az invitálást. Doboz marad, jöjjön más is.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Maradt. GCCITO után felugrottam ide is, a hegyet beborítő köd, a mindenhonnan csepegő víz egyedi hangulatot adott a helynek [Geoládák v4.2.6]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.2.6]
"""""""MARAD"""""""""
Figyeltem, hogy senki nem ugrott rá egesz nap, pedig nem nagyon van mozgó mostanában Budapesten.
Innen 250 méterre laktam és a kertből is gyakran sétáltunk fel ide.
A láda nem az emlékmű alatt van ahogy a terkép jelöli, hanem ÉK felé a legtetejétől.
Megvan, köszi!
Nógrádi kutyás ládázás során a Kőlyuk ládájának felkeresése után a hegy lábánál ezt a mozgót is megtaláltuk, majd utána megnéztük a barlangot is.
Jó kis hely ez, tetszett.
Új rejtés a Hármashatár-hegyen, az 1982. évi repülőbaleset emlékhelyénél.
Itt zuhant le kilenc emberrel a fedélzetén egy An-2-es kisgép. Alább olvasható egy visszaemlékezés Besenyei Pétertől, aki rajta ült volna a gépen, csak végül nem engedték fel: A MAGYAR SPORTREPÜLÉS FEKETE NAPJA - 40 ÉVE TÖRTÉNT A HATÁRHEGYI TRAGÉDIA
A doboz szikla és kidőlt fatörzs szegletében van, hánccsal takarva.
új rejtés aznap 12:40: Kishartyán, Kőlyuk. A barlangban sajnos nem találtam jó rejtekhelyet, így alatta, soktörzsű fa törzsei közti fészekben, kb. 1,8 m magasan.
Újrarejtettuk Vittorioval ,Taron a csodalatos Kõrösi Csoma Sándor emlékpark közelében. A templom csak Áprilistól nyilik. Erdemes tobbszor meglatogatni a helyet. [Geoládák v4.2.5]
TFTC! Elvittem [Geoládák v4.2.4]
----------------
2024.02.22. újrarejtve Bp. Újbuda kálváriánál, szemben a panelház tövében, a fekete csőnél keresd a borostyánban. (elnézést a késői kirejtésért, nem így terveztem)
Megtaláltam. Korábban már kétszer újrarejtettem, most nem volt igazán jó ötletem, ezért maradt. De agyalok, hogy legközelebb továbbvigyem.
Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.10.16]
Megtaláltam.
Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.10.16]
Munka után indultam volna becserkészni a ládát, mikor jött az üzenet, elvitték.
Majd jött az új üzenet, újra aktív, ugyanott.
Ez egy égi jel! és már indultam is a felkeresésre.
Sikerült megtalálni, ott hagytam, hogy más is kereshesse.
Megtaláltam, köszönöm. Maradt.
Már úton voltunk munka után kerékpárral, Pumba9 pedig busszal, amikor Pumba hívott, hogy elvitték, de Roberto kesser megvárja. Azért tekertem tovább. Később kiderült, hogy Roberto ott is hagyja, így én is még sötétedés előtt össze tudtam szedni.
Megtaláltam. Köszönöm! Hála és köszönet Roberto Kessernek aki megvárt a ládával. Már a buszon ültem, amikor láttam, hogy elvitte. Felhívtam, és visszavitte nekem a koordinátára.
[Geoládák v4.2.4]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Egy régóta kergetett láda végre közelben, pláne vasúthoz kapcsolódóan? Naná hogy meg kell keresni. Pláne sötétben, hisz ez a tematika. Metró-busz-séta-láda-séta-villamos-busz útvonalon otthontól kilépve meglett. A hangulat 10/10, a rejtés ötletes volt.[Geoládák v4.2.4]
BHajnával elfogva.:-)
BHajnával közös relytés a Lőrinci kiserdőbe a Nagy Burma vasutvonal sìnszálja és beton közé.
Ez egy igazi szellemjárta hely hisz a sínszálak között már rengeteg fa nőtt ki.
[g:hu+ 2.10.16]
23 óra előtt vettem észre, hogy szinte helybe hozták a kedvenc mozgómat.
Rögtön ki is ugrottam az ágyból, és rohantam érte, nem volt nehéz dolgom, csak pár percet kellett gyalogolnom.
El is hoztam magammal.
Dr Ladával újrarejtettük a Nagy Burma vasútvonalon.
[g:hu+ 2.10.16]
Levadásztam, bár a kereszt szőrén-szálán eltűnt, mire odaértem. A láda rendben a rejteken várt, én már csak "bocsi" cetlit hagytam a helyszínen. Magamhoz ragadtam, rendbe tettem a tartalmát, megtisztítottam és Pest megyébe szállítottam, ahol 1956-ban Maléter Pált letartóztatták és egyben véget vetettek az októberi forradalom álmának. Jó nagy betűkkel jelzem, ha megérkeztél a ládához. [Geoládák v4.2.4]
....Csak egy "Bocsi cetlit" hagytunk! Kellemes séta a még havas tájban. Vártunk, vártunk, de nem mozdult rá senki. Mozgó, hát mozogjon! Köszönjük!
Ezzel a rejtéssel egy jó barátunkra szeretnénk emlékezni! Hat évvel ezelőtt, majdnem napra pontosan itt lett rosszul és már sem a kórházból a helyszínre érkezők, sem a mentősök nem tudták megmenteni az életét! Emlékét megőrizzük! A láda a kereszt melletti korhadt fatuskó alatt, jól álcázva. Szerencsés megtalálást!
Megtaláltuk, köszönjük az élményt. [Geoládák v4.2.1]
Veresegyház fölött a Trianon-emlékparkban találtuk nagy ködben munka után.
A közelben tudtunk parkolni, és szerencsére nem volt hideg a teljes ruhacseréhez, és emberek sem voltak a környéken ebben a "szép" időben. Elvisszük.
Új rejtés:2024.01.20. 16:00
Bagi József 1964 január 26-án vasárnap, vadászbalesetben elhunyt erdésznek emléket állító kopjafa közelébe rejtettük a dobozt, a patak irányába pár lépésre egy szikla alá.
Néhány nap múlva lesz a 60. évfordulója a végzetes balesetnek.
A kopjafa felirata szerint vadászat közben vad helyett Bagi József galyai kerületvezető kiváló erdészt érte a halálos lövés ezen a helyen 36 évesen.
Mátraszentimréről indultunk a -ön a Bögös-réti folyás mentén és a kopjafától nem messze lévő blokkházig mentünk. Annak megkerülésével egy jól kivehető ösvényen haladtunk, majd fölkapaszkodtunk egy magassági ponthoz, majd kicsit le, aztán egy másikra.... Jól elfáradtam így a nap végén, de nagyon szép volt az erdő, csörögtek a patakok.
Megvan, köszi!
Arrafelé volt dolgom, hát elugrottam a dobozért is.
Mikor a környéken laktam, sokat jártam fel ide a kutyával, a mögötte lévő gerincút (piros jelzés) Erdőkertes és Gödöllő között ideális séta és futóterep.
Láda rendben, maradt.
Elvittem, BUÉK!
-------------------------------------------------
Újrarejtve 01.06-án Szigligeten, a Rókarántón elhelyezett katonai emlékműnél. A közelben zuhant le 1944.06.30-án egy amerikai bombázó, az 5 fős legénység nem élte túl a zuhanást. Kőpad alatt keresd.
[g:hu+ 2.10.16]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.2.1]
Viszem.
-------------------------------
Új helye: Várpalotátóé É-ra a Csörget-völgy. A völgy felett átmenő híd ÉK-i falában, pillérében, egy nagyobb üregben, kővel takarva, mellmagasságban.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.2.1]
A GCKDP mozgó felé menet Várpalota felett találtuk. Elvittük.
Az új helyszín a Józsefvárosi pályaudvar telkének Fiumei út felé eső része.
A lépcsőn föl, majd a sarokban a bokor alatt van a doboz. A helyhez méltóan kicsit szúrós.
Sorsok Háza múzeumépület-együttes, vagy Holokauszt-látványpark, ami 2015 tavaszára teljesen elkészült, de az óta sem nyitott ki, így máig egy kísértetmúzeum.
A múzeumot annak idején Szita Szabolcs történész, a Páva utcai Holokauszt Emlékközpont igazgatója találta ki. A gyerekáldozatok emlékhelyét képzelte el ide.
A hét és félmilliárdos igen hatásos küllemű építmény beltartalmáról nyolc éve folyik a vita.
Titoktartás közepette egyezkednek egymással ez ügyben a különféle kormányközeli erők, a zsidó egyházak és a történészek csoportjai.
A havas és zúzmarás Magas-Börzsöny olyan élmény, amit látni kell. Annyira ritka az idehaza, hogy hosszabban hó borít egy tájat, hogy - hacsak nem utazunk el ezért külföldre, akkor - ha van rá lehetőség látni, akkor megyünk. Tegnap volt a Vulkántúra, ami több száz embert vonzott, így mi inkább a mai napot választottuk a túrára. Királyrétről a Suta-berki-nyiladékon át kapaszkodtunk egyre magasabbra, majd az Égés-bércen egy jelzetlen útra váltottunk, ahol viszont nekem kellett a közel térdig érö hóban taposni a nyomokat. Kijárt útra a Szabó-köveknél csatlakoztunk vissza. Innen még volt hátra emelkedő, de hó- és zúzmaraborította fák szépséges díszletei voltak utunknak. A csóványosi kilátónál vagy 30 ember verődött össze és bár elsőre nem láttam értelmét felmenni a toronyba, mégis jó volt, hogy engedtem Niki unszolásának, mert odafent éppen kilógtunk az alacsony szintű felhőzetből. A ládával nem terveztem, mert nem ebbe az irányba terveztünk lejönni, csak menetközben alakult így. Igazából gps sem kellett hozzá, mert VP leírásából azonnal tudtam, hogy hol kell keresni. Csak ugye a hó... Az vastagon beborított mindent és tudom, hogy milyen nehéz valamit megtalálni alatta. Most szerencsénk volt és pár perc turkálás után előkerült. Nem állt szándékomban elhozni, de ahogy a térdemhez ütögettem, hogy a hó és a sár lejöjjön róla, két fülét is elveszítette a meglévő háromból. Így meg nem akartam visszatemetni.
2023.12.22.
Nem terveztem elvinni, de ha már így alakult, akkor valami potya leautózható helyszínen sem akartam kirakni, így várt a mai napig. Több, mint 10 éve, hogy a "Dél-börzsönyi kilátások" teljesítménytúránkon egy, a 30-as távon induló terepfutó itt kapott stroke-ot, de a gyors és kitartó újraélesztési próbalkozások ellenére elhunyt. Nem sokkal később állították az ismerősei az emlékkeresztet.
Nem ez a mozgó, hanem egy com-os earthcache vett rá arra, hogy a Magas-Börzsöny felé vegyem az irányt. Meglepően kevés emberrel találkoztam a Szabó-kövek és a Csóványos között, pedig szombat volt. A hegység legmagasabb részén már volt 1-2 centiméternyi zúzmara a tereptárgyakon. Ezt legjobban a kilátóból lehetett szemlélni. Igaz, fent -2 fok volt, amit az erős szélben még kevesebbnek érezhettünk. Innen nem volt már nagy teljesítmény átmenni a Magosfára. Azon a részen a kőrisek úgy borultak össze, mint egy csomag marokkó. A láda helye egyértelmű volt és bár a kőkupac mérete nem volt kicsi, nem volt szükség kőpakolásra. Érdekesség, hogy utoljára februárban találtam meg ezt a mozgót és akkor is VP hozta a Magas-Börzsönybe - ahogy most is. Jómagam 3 alkalommal is (1998-2000) teljesítettem a "Börzsöny éjszakai" teljesítménytúrát, alias "Dögölj meg!"-et. Nem is kellett sokat gondolkoznom, hogy ne vigyem nagyon le innen, így a Rakodónál tettem ki a zsákomból.
Nekem is két és fél km, de nem az állomástól, hanem otthonról, és nem gyalogoltam, hanem biciklivel mentem fel. Azt szerencsére tudom, hogy az erdő felől be lehet menni, így a főbejáratnál nem próbálkoztam.
Az intézmény 16 évvel ezelőtti megszüntetése valóban menthetetlen bűn. (Itt talán a kognitív disszonanciát is kezelni tudnák.) A hatalmas ingatlan azonban végtelen pénzt igényelne a felújításhoz, így egyelőre a mindent felfaló hatalom torkán is megakadt, és csak pusztul. Kár érte.
2023.11.06 13:00 új rejtés: Magosfa, a keleti csúcspiramis kódos táblával ellentétes oldalán, lapos kő alatt, amire kis csúcsos követ tettem (két utolsó kép). A rejtéssel az azóta betiltott Dögölj meg! becenevű téli éjszakai börzsönyi teljesítménytúráról emlékezem meg: a 46 km alatt négyszer kellett megmászni a Magas-Börzsöny legmagasabb csúcsait, ezek közül első volt a Magosfa (aztán kétszer a Csóványos, végül a Nagy-Hideg-hegy, ma mindhármat érintettem). Sok éve Pupu hívott el, vele mentem végig.
Ma pedig Fekete-völgy - Csarna-völgy - Magosfa - Csóványos - Tax - Nagy-Hideg-hegy - Holló-kő - Fekete-völgy 28 km kirándulás.
Utazik tovább. Borongós, esős csopaki csatangolás. A nemrég megjelent madárlessel kapcsoltam össze. Autósoknak drive in, nekem 2,5 km séta a vasútállomástól.
Újra rejtve Lipótmezőn.
A Lipótmező elnevezését első ismert tulajdonosáról, Göbl Lipót budai molnárról kapta. Göbl az 1820-as években vásárolta meg Buda városától a területet, ahol majorságot hozott létre, benne vendéglővel. Az egykori vendéglő elhagyatottan áll a II. kerület Páfrány u.17/b alatt.
I.Ferenc József rendeletére 1861-1868 között épült fel a Magyar Királyi Országos Tébolyda. Lipótmező generációkon keresztül az elmegyógyintézet szinonimájává vált. Sajnos egy elhibázott döntés megpecsételte a patinás intézmény sorsát. Molnár Lajos eü. minisztersége (vizitdíj) alatt, több más kórházzal együtt bezárták. Talán nem véletlen, hogy ezután Molnár le is mondott posztjáról.
Anyai nagyapám az 1950-es években az intézet főkertésze volt. Szegény ha most látná az enyészetet....
Mindig ott mentünk el mellette, de nem tudtuk, hogy milyen sírok vannak itt, ezért egyszer meg akartuk nézni. Ez egy remek alkalom volt rá. Köszönjük, hogy megmutattátok.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.1.2]
Kedvelt helyünk az öcsi zsidó temető, már többször jártunk itt, mozgó ládát is rejtettem már magam is ide.
Most is szívesen jöttünk, és ha már itt jártunk, tettünk egy nagyobb kört a környéken. Nagyon szép volt a napsütéses őszi erdő.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! maradt. [Geoládák v3.12.10]
Szeretem Walterhal rejtéseit - mindig van hozzájuk történet :)
Az ilyen régi, békebeli gyári telepeket is zseretem,, teljesen emberszabásúak, logikusan átgondolt tervezés, egységes megjelenés. Sokkal szebbek, mint a mai lakóparknak nevezett gettók...
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! A ládát elvittük. [Geoládák v4.1.2]
Segédkesser 88. szülinapi ládázását elbuktuk, ma sikerrel pótolva.
Teljesen retro érzés volt a mai ládázás. Anno tizenéve jött a kérdés, mi a mai terved?? Hááát dolgozni kellett volna, de akkor megnéztem a ládákat, és start! Ma már nincs munkahely, és kevés a számunkra még elérhető láda. Ez az volt! Ráadásul a Kégl név kedves hatósági állatorvosunkra emlékeztet.
Újrarejtés a jövő héten lesz, a tematikának tökéletesen megfelelő helyen.
____________________________
Újrarejtve 2023.10.25. Fűzfőgyártelepen az országzászló közelében. Triplán alkalmas a hely.
Egyrészt 1956-ban négy fiatal halt meg a gyártelep őrzésekor. Holttestüket az országzászló terén ravatalozták fel.
Másrészt a teret lezárja a régi kaszinó, majd óvoda évtizedek óta kihasználatlanul álló épülete. Kár érte!
Harmadrészt a hétvégén az elit bálozott a közelben a Vámpírok bálján. Ez a hétvége is eseménydús lesz a "szellemes" köznépnek, jön a Borzongás fesztivál, aminek szintén lesz a közelben zajló programja.
Elfelejtettem fotózni, de itt a link .
A ládát talajszinten, fa alatt keresd.
Úgy emlékszem, nem is olyan régen járt már itt a mozgó láda. Akkor nem, most szerencsével jártam. Eddig még nem találtam meg, 2014 óta. A hely jól ismert, közel lakunk HRita-val, gyors reggeli bringázás során levadászva.
Újrarejtve Dobogókőn, az egykori Nimród hotel mellett. Turista úttól kb 10 m-re, talajszinten, korhadt ágak ölelésében
Megvan.
Vittük.
Ujrarejtve Velencen a 30 éve motorbalesetet szenvedett Kun Péter (Kunos) emlekhelynel.
A láda az emlékműtől balra lévő bokorban talalhato talajszinten gazzal takarva
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.0.3]
Elvittem! Kápolnapusztáról továbbment Székesfehérvár Sóstói Lődombokhoz, ami egykori kivégzőhely volt! A koordináták egyéb okok miatt nem a legpontosabbak (elnézést érte), a láda a madármegfigyelő kunyhó mögötti első nagyobb nyárfa tövében van elrejtve!
A legkönnyebb megközelítés a Dési út végéből, az ösvény oda vezet!
Megtaláltam. Kiváló rejtés. A leírás és a fénykép ellenére is nehezen találtam meg, de aztán tovább vittem.
Szombaton újrarejtés Kápolnapusztán. 1945-ben e kis sváb település összes férfi lakosát a szovjet hadsereg agyonlőtte. azóta csak a temetőt gondozzák a hozzátartozók. Az ok ismeretlen, de egy feltételezés szerint a helyiek feljelentették a korábban e területen fosztogató "vörös partizánokat", akiket a csendőrség elkapott és ezt bosszulták meg.
Remélem a történet elég kísérteties.
A GPS adat nem biztos, hogy pontos. A láda a temetőtől balra néhány méterre egy nagy fa tövében van elég közel a kerítés sarkához.
Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.10.16]
Megnéztem a napórát (GCTIME) Szigetszentmiklóson, és úgy láttam belefér még egy kis séta. Sokat jártam itt a környéken, mégsem ismertem ezt a ma ipari parkként működő területet.
Ilyen bunker van még több errefelé.
Elfogva a gctour után elszaladtam érte:-)
Elvittem.
[g:hu+ 2.10.16]
Abaliget mellől hazahoztam Szigetszentmiklósra. Bhajnával közösen rejtettük újra a volt Csepel teherautógyár területén. A gyár régi épületeinek egy részét cégek vették meg és újították fel, de egyes részei még a régmúltat idézik omladozva. Itt gyártották az 50' években a Csepel teherautókat, így gondoltuk ez tökéletes helye lesz a SPIR-nek. Mivel Hajni jól ismerte a helyet rábeszélt, hogy sétáljunk egy jót a telephelyen, mert van itt jó pár érdekesség, nem csak a Csepel Autó Gyártmánymúzeum és végül így nem is oda került a láda, hanem az elhagyott betonbunker mellé. Ez a letűnt kor emléke igazán szellemjárta. A múzeum a N47 19.819 E19 00.466 koordinátán található, ingyenes, de sajnos előre bejelentkezés szükséges, mert csak 10 főnél nyitják ki.:-(
FONTOS TUDNIVALÓK:
A ládához a bejutás gyalog és kerékpárral a 3-as kapun N47 19.702 E19 00.466 a megfelelő sáv használatával gond nélküli, autóval viszont a sorompónál meg kell állni megkérdezik hova megy és felírják a rendszámot, így én inkább a Penny parkolót ajánlom parkolásra és onnan besétálni a ládához, éjszaka a biztonsági őrök miatt nem ajánlom a keresést.
A láda a bunkertől 5-6 méterre lévő fekvő fatörzsben van jól elrejtve. ( Hajni mutatja az egyik képen melyik részén is keresgélj.)
Újrarejtés: 2023 09 17 17:30
Ahonnan hoztam:
N 46° 9,837'
E 18° 5,301' 184m
A közeli, két napos GCTOUR résztvevőire tekintettel ellenálltunk a kísértésnek, hogy továbbvigyük, ráadásul a hely is valóban a láda szelleméhez méltó, hadd lássa más is. Ritka jó, nem az az út mentére elpotyogtatott rejtés. Dibolya, köszönöm, hogy megmutattad ezt a helyet.
Megtaláltam.
Köszönöm a lehetőséget. Maradt [g:hu+ 2.10.16]
Korán ébredtem, így GCTOUR előtt még kényelmesen belefért ez a találat. Ásványvadászék már visszafelé jöttek a ládától, Én is inkább a vasúton másztam át, az aluljáró nagyon sárosnak tűnt. A hely érdekes, jó helyre került a GCSPIR.
Megtaláltuk, köszönjük a lehetőséget. A láda maradt.
[g:hu+ 2.10.16]
Idő előtt érkeztünk a GCTOUR találkájához, így volt még időnk ezt a rejtést megkeresni. Nagyon különleges a hely az egykori viadukt oszlopaival, a mostani vasút alagútjával és az oszlop alatti forrással.
Visszaútban összefutottunk Fazék elnök úrral, a bicajos indulásig még neki is volt ideje megtalálni a ládát.
"Csak" vásárolni mentem Bátaszékre, s ha már ott vagyok, egy multira. S mibe csöppentem: Bornapok, felvonulás, koronázási ceremónia. S egy régi ismerős, Szellemjáró láda. Nem tudtam otthagyni.
Újrarejtés Husztóttól DNY-ra, a vasút mögött, a régi viadukt tartó pillérénél a Viadukt forrásnál, kidőlt fa törzsében.
Az átereszen érdemes átsétálni, talaja sáros, legalább bakancs , hosszúszárú nadrág ajánlott.
N 46' 9,837' E 18' 5,301'
visszük. Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.0.3]
Költözik tovább, új fejtés szombaton várható Tolnában.
Bátaszéken a trianoni emlékmű közelében egy fa tövében található a láda. Még egy apropója van, hogy ide költözött a láda. Idézzük meg délután Géza király szellemét, a romkertben lesz fél 3-kor a koronázási ceremónia. Szeretettel vár mindenkit a bátaszéki bornapok! Ha jelzel, koccinthatunk is. ;)
(Erős személyes érintettség van a dologban.. :) )
Bakonyi csavargások. Pálihálásról sétáltam át a GCFA után.
2023.09.04 13:20 új rejtés: a már önmagában is kísérteties almádi bunkerek között, egy megégett kis fenyőerdő szélén. Égett fenyő melletti kis szúrós bokorban (utolsóelőtti képen balra) egy nagy kupac toboz alatt (utolsó kép).
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget.
Maradt.
A fához indultam, de valahol elszúrtam és itt kötöttem ki. Mindegy, ezt a helyet is szeretjük. [g:hu 1.6.3a]
Sok geoláda örökíti meg a hajdani betyárvilág mára már romantikussá vált emlékét. Ez a rejtés viszont a színe után felvillantja a visszáját is...
Rácörs egykori, elhagyott temetőjét elfoglalta a rendezetlen, elhanyagolt, nehezen járható bozótos erdő. Az elvadult növényzetű talaj egyenetlenségei alatt több sírhely valószínű, de a felszínen ma egyetlen kidőlt sírkövet találhatni.
Jobb, bár romló állapotban maradt meg egy emlékmű-obeliszk, amelynek felirata mindent elmond:
"Kötelességök hű teljesítésében, az ország lakosainak közbiztonságát, úgy szinte személyét és vagyonát védve 1862-dik évi szeptember hava 14-én bátor önvédelem után elesett
VÖRÖS GÁSPÁR
LÁZÁR FERENCZ
TÓTH ISTVÁN
és
TESZÁRS JÁNOS
derék csendőröknek örök emlékűl felállítva a 8-dik cs. királyi csendőrezred tisztjei és bajtársai által"
A felirat az obeliszk hátlapján német nyelven is szerepel.
Lehetséges, hogy nemcsak emlékeztetőről van szó, és talán a hősi halottak is itt nyugszanak, akik a Patkó Pista bandájával a közeli Örsi-csárdánál vívott ütközetben estek el. Segítség a kereséshez: emlékmű talapzatának hézagában keresd.
Elrejtettük Ropolyban az Olasz-temető nevű területnél. Az 1918-29 közt működő ropolyi keskeny nyomközű gazdasági vasút építésén dolgozó olasz hadifoglyokat temették el itt több, mint 100 éve. A rejtés kétágú fa tövében található. A sírok vagy már nincsenek meg, vagy csak mi nem találtuk a magas aljnövényzet miatt. A rejtést legegyszerűbben az út melletti farakodótól induló szekérúton lehet elérni.
Megtaláltuk, maradt. köszönjük a rejtést! A tatai tó körbe rollerezése után figyeltünk fel a ládára. A környék gyönyörű, biztosan visszatérünk még!
Nagyon sok próbálkozás után rájöttünk, hogy zöldfülűek révén, miért nem sikerült a ládát belogolni. (minden újra rejtés után más a jelszó, és mi csak az első jelszóval próbálkoztunk) Így szeretnénk kérni a megtalálás elfogadását.
Utazik tovább!
Igaz rögtön újra rejthettem volna a Margit-szigeten a COVID áldozatok emlék kavicsainàl. Erről eddig nem tudtam.
Az utóbbi időben Budapesten és környékén keringett ez a mozgó. Gondoltam kicsit megsétáltatom, lásson új helyeket is.
Újra rejtve Kézdivásárhely katolikus temetőjében. Dédnagyapám síremlékénél, aki mindössze 47 évet élt. 5 gyermek maradt az özvegyére. Köztiszteletben álló személy volt az ősöm. Jegyző volt Kézdivásárhelyen. Legidősebb fia a galíciai hadszíntéren lett hősi halott 1916-ban.
A láda nappal, a temető nyitvatartási idejében kereshető.
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget. [g:hu 1.6.7] MARADT!
Margitsziget, Szent Margit sírja + kolostor rom
Több, mint 10 év telt el az előző megtalálás óta.
Munka után, egy kis kitérőt tettem, hogy felkutassam a rejtést.
A szigeten sokan voltak, de a rejteket gond nélkül elő tudtam venni. Munkahelyemen szembesültem vele, hogy a gps-t otthon felejtettem. Térkép alapján, emlékezetből mentem a cél felé. Mikor a közelébe értem, akkor megpróbáltam a telefonos app-on megkeresni. Meglepetésemre, pontosan a rejtekhez vezetett.
Remélem, a következő megtalálásig nem kell újabb 10 évet várni.
Megtaláltam Szalmasival. Most meg vagy! Az utóbbi 1 hétben 3x akartam munka után megkeresni, de mire végeztem elvitték. Marad a többieknek.
A koo kicsit arrébb mutat a szobor melletti kis fákhoz, de nagy fát kell keresni.
[Geoládák v4.0.2]
Megvagy láda, köszi a lehetőséget :-)
Pilis50 társaságában megleltük és elvittük
Pilis50&Feri&Mira [Geoládák v4.0.1]
-----------------------------------------------------
Már korábban elindultam volna a ládáért, hiszen sokat szoktunk erre sétálni Mirával, de megvártuk Pilis50 barátomat, így picit aggódtam, hogy valaki megelőz minket. A gát mellett a tököli ó-temető, egy igen furcsa hely, régóta ismerem, de azért annyira nem kedvelem (lásd a csatolt képeken)
-----------------------------------------------------
A láda új helye is igen-igen kísérteties. Budafok és Albertfalva határában egy régen mocsaras területen van az elhagyott albertfalvai temető. Temettek ide világháborúban és 56-ban is. Viszont kisiskolás koromban először egy fiatal lány azután egy buszvezető akasztotta itt fel magát és így lett öngyilkos, ezért nagyívben elkerültük ezt az elhagyatott erdős területet...
Azután csodák csodájára ide költözött egy multi :-o
-----------------------------------------------------
A láda most a temető sarkában, egy téglatömb (talán régi kripta) mellett egy betondarab alatt várja a megtalálóját...
TFTC! Elvittem a Mátrából, jó helyen volt, az útról sosem fedeztem még fel ezt az elárvult kilátót.
--------------------------
2023.07.11. újrarejtve Bp. Kozma utcai temetőben A holokauszt mártírjainak emlékművénél, tuja alatt, tégla alatt. Nagyon szép és látványos ez az emlékhely, de egyben szomorú is az a rengeteg név a kőtáblákon.
A temető nyitvatartási idejében kereshető.
[Geoládák v4.0.0]
Megtalálva és újrarejtve, nem sokkal lentebb a Görgő Bükki úttól ezért parkolás céljából tökéletes megálló lehet.
Új helye a Mátra egy enyészetnek hátrahagyott kilátója, ami szerintem mint a Sástói is egy fúrótoronyként kezdhette a pályafutását. Erről a kilátóról semmilyen írásos feljegyzést nem találtam csupán csak a létezéséről tudok gyerekkorom óta.
Én special még voltam fent...
A koordináta csak tájékoztató jellegű, sajna csak telefon volt nálam és lehet odébb pozicionálta.
A láda jelenlegi búvóhelye a kilátó talpánál!
Jó keresést!
Kaszkadőrök csak óvatosan:)
....Csak egy "Bocsi cetlit" hagytunk! Régen jártunk már a Remete barlangjában, jó volt újra erre kóborolni! A GCMDEL gyógyítása igényes, hosszú életet kívánunk neki! Nem ment túl messzire, A Görgői-út parkolójában, a Nagy Okos Kos sírjánál megtorpant. a kis tölgy bokor tövében az árokparton. Szerencsés megtalálást!
... ahol immáron GCMDEL újraélesztett, újragondolt multim első pontján elhelyezett vadont új doboz társaságában várja az érkezőket. Addig pedig mereng és próbálja magába szívni a(z itt élt?) remeték bölcsességét.
Pont délután gondolkoztam azon, hogy júniusban nem is ládáztam. Leültem dolgozni a gép elé, erre jött az értesítés, hogy mozgó van Árokszálláson. Sőt, kettő is. Kihagyhatatlan... :D Gyönyörű volt a naplemente, meg is álltam, fotózni...
Maradt!
"- Mert az emberek már nem tartották biztonságosnak a repülést.
- Pontosan! De gondoljunk bele: mi is történt valójában?"
-Réti László ~ Európa halála-
Az M3-as autópályáról Zugló irányába letérve alig másfél kilomértert kellett megtennem, hogy megálljak a láda mellett. A történetet már régebben láttam a tv-ben, egy dokumentumfilm(?), vagy riport formájában.
A parkolóhelytől elsétáltam a dobozért. A rejtek adott volt. A közeli pad-asztal kombónál kényelmesen tudtam logolni.
Fotózás után továbbálltam.
Eljött velem...
2023.06.25.
Új rejtés: Jászárokszállási temető
Múlt szerdán hosszú betegség után elhunyt volt kollégám és barátom. 06.22-én itt, a jászárokszállási temetőben helyezték örök nyugalomba. Nem volt kérdés, hogy hová rejtsem a GCSPIR ládát.
Közös rejtés Ribizli9-el.
A dobozt a parkoló sarkánál lévő nagy fa tövében keresd. Utolsó kép segít.
MEGTALÁLÁS:
3 napos Cserhát túránk első napján megtaláltuk, nagyp181 és Piroska társaságában. Rejtés néhány napon belül.
REJTÉS:
Újra rejtve: a Lumumba (Róna) utcai repülőgép katasztrófa helyszínén.
A Malév HA-TSA típusjelű repülőgépét gyakran használták sétarepülésekre és 1961. augusztus 6-án egy ilyen alkalomból indult el utolsó, végzetessé vált útjára.
A gép Zuglóban az Erzsébet királyné útja és a Lumumba (ma Róna) utcai sarok közelében, a Lumumba utca 224. szám alatti kétemeletes ház udvar felőli részére zuhant. A pilótafülke átszakította a tetőt és a második emeletet, majd az első emeleti födémbe fúródva állt meg. A kettétört géptörzs hátsó fele és a szárnyrészek lecsúsztak a házfal mellé, és a ház udvarán tartózkodó három fiatal fiút halálra zúztak. A négyfőnyi személyzet, a tizenhét felnőtt és hat gyermek utas (a legfiatalabb mindössze ötéves volt), életét vesztette. A ház romjai alatt két lakót, egy súlyosan sérült nőt és egy három hónapos, kisebb sérüléseket szenvedett csecsemőt is találtak.
A hajózószemélyzet tevékenységével kapcsolatban a vizsgálóbizottság egy sor szándékos és durva szabálytalanságot tárt fel.
A fegyelmezetlen repülés végső mérlege harminc halott, és mintegy négymillió (akkori, mai értékén legalább félmilliárd!) forint anyagi kár lett.
Közvetve a zuglói katasztrófa következménye lett az is, hogy Magyarországon hosszú időre betiltották a sétarepüléseket.
Ha a történet részleteire is kíváncsi vagy, itt
olvashatsz róla.
Még egy pár szó a "Lumumba" utcáról.
Patrice Lumumba a függetlenné vált Kongó első miniszterelnöke volt, aki szovjetbarát politikát követett, és ebbe belebukott. Az ő története is elég kísérteties. A zuglói Róna utcát nevezték át az emlékére, majd a rendszerváltás után vissza, igy ma az utca ismét Róna utca néven szerepel.
HOL KERESD:
A rejtésről: A 224 sz. házzal szemben, villanyoszlop tövében. N47 31.328 E019 06.015
A sas leszállt, a sas leszállt! Köszönöm a munkádat!
vittem [Geoládák v3.12.10]
Zrínyiként rontottam ki a kanapéról, mikor megláttam, hogy szinte házhozjött a láda, így megvolt az esti bringázás. A kép az Aqua World melletti 2000m mély fúrás tornyát mutatja, épp csak Jockey Ewing hiányzott a környékről.
Több infó: https://index.hu/gazdasag/2023/03/10/energia-veszelyhelyzet-energiavalsag-wellness-aquaword/
-------------------------------------------------------------
Újrarejtés Pásztón várható az elhagyott csárdaépületben.
A ládát az Aquaworld élményfürdőnél rejtettem el annak a 9 éves kisfiúnak az emlékére, aki 2009-ben itt lelte halálát. A kisfiú a szüleivel volt a fürdőben. Épp szörfözni készült a szörfmedencében, amikor beszakadt alatta egy aknafedél, és beesett a hullámkeltőgéphez. A hullámkeltőgép lapátjai azonnal megölték, és összeroncsolták a testét. A szülei a fürdőnadrágja alapján tudták csak azonosítani.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
Elvittem [Geoládák v3.12.10]
2023.06.09 18:30
Ujrarejtve az ujpesti szellemtelepen.
A szellemtelep története:
https://www.szeretlekmagyarorszag.hu/multunk/a-temetore-epult-ujpesti-szellemtelep-paranormalis-legendaja/
Már tegnapelőtt egész közel voltam ehhez a mozgóhoz a Pilis-tető oldalában, de akkor este már nem mentem el érte. Ma reggel viszont kihagyhatatlan volt a régi temetőnél Pomázon. Elvittem!
Újra rejtve 2023.06.06-án a Margit híd pesti oldalánál kialakított emlékhelynél. 2019. május 29-én este 9-kor a Viking Sigyn szállodahajó a híd mederpillérél maga alá gyűrte a Hableány sétahajót. A kishajón 33 dél-koreai turista és a 2 fős magyar személyzet tartózkodott. Mindössze 7 turistát sikerült kimenteni, 27 áldozat holttestét megtalálták, egy dél-koreai utast azóta is eltűntként tartanak nyilván. A ládika az út túloldalán, a zöldfelület sarkánál, a növényzet alatt várja a megtalálóját.
Megtaláltam.
Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.9.12]
A két bükkfa nyeregtől sétáltunk le a gyerekekkel esti kutyasétáltatás keretében .
Ez a 888. megtalálásom! :)
Elhoztuk!
Új rejtés:
Pomáz, elhagyott régi temető bejáratával szemben
Azt gondoltam, három egy helyre rejtett mozgóért ilyen közel Budapesthez egy ünnepnapon sokan elindulnak. Ehhez képest egy reggeli látogatáson kívül délig senki más nem logolt, így elindultam. Pilisszentkeresztről 3/4 óra alatt felértem a csúcsra, a harmadik mogyoróbokor alatt a három láda is meglett: egy zacskóba szépen becsomagolva.
A kilátó tetején bontottam ki a dobozokat, nézve és hallgatva a Leányvár környékén leszakadó zivatart.
2023.05.29 14:50 új rejtés: Bivakhely a Vaskapu-sziklában. A bejárat után rögtön balra, egy félméteres üregben (utolsó kép).
Itt aludni éjjel egyedül elég kisérteties. Közvetlen beszámolóból tudom. :D
Sokan masztunk itt (én inkább magashegyi kiránduló vagyok, nem igazi sziklamászó, úgyhogy csak felső biztosítással), így ez most megemlékezés is a balesetet szenvedett sziklamászókra és hegymászókra is.
A sas leszállt, a sas leszállt! Köszönöm, ha2, hogy megmutattad az Istenszeme fogadót! /Haggenmacher villa. És köszönöm, anettx, hogy itt hagytad.
Vittem. [Geoládák v3.12.10]
2023.05.28 GCFENT+GCMKAT+GCSPIR hármas rejtés: Pilis-tető, volt légvédelmi rakétabázis
TFTC! Maradt Zugligeten az Istenszeme fogadónál, jöjjön más is, gondoltam, hogy izgalmas hely lesz ez, alaposan körbejártam az épületet.
[Geoládák v3.12.10]
Vittem.
Már délelőtt lehetett látni a térképen a rejtés helyét. Aztán munka után elintéztem egy hivatalos ügyet. Ennek végeztével ránéztem a láda oldalra. A Batthyányi téren voltam éppen, ahonnan egy átszállással sikerült a tett helyre utaznom.
A kommunizmus gonosz szelleme lengi át ezt a helyet. Más esetekben nem mindig tudom eldönteni, hogy miért került kirejtésre a láda egy régen lebontott épület helyére vagy egy felhagyott bányába?
Számomra azért is nyomasztó a Mementó park mert a családom sokat szenvedett a diktatúrák alatt. Idézhetném Churchill 1940-es elhíresült beszédének szavait.
—————————————————————————————————————-
Újra rejtve az egykori Istenszeme fogadó elhagyott épületénél.
Az épület az 1760-as években épült. Nevét a homlokzati timpanonban egykor ott látható óriási szemről kapta.( Gasthaus zum Auge Gotte)
1837-ben Kossut Lajos itt pihent csalàdjával amikor május 4-ről 5-re virradó éjjel letartóztatták.
A fogadó 1848-ban leégett, de újjáépítették. 1880-ban a svájci származású Haggenmacher Károly feltaláló tulajdonába került, aki megromlott egészsége miatt itt vetett véget életének.
1945 után államosították a villát. 1999-ig gyermekotthon volt. A kis tavat a parkban még volt szerencsém látni. Most nyoma sincs már.
2016 óta eladó a villaépület.
Megtaláltam. Kedves Ambró. Ez nem maximálisan nehéz, hanem maximálisan idióta rejtés volt, ami egyáltalán nem fér bele a Geocaching szabályaiba. Hogy lehet egy ládát bekerített (bár csak egy madzaggal) magánterületen álló nyaraló nyitott ablakán bedobni. Talán, hogy a tulajdonos azt gondolja, szellemek jártak ott? Mikor ott jártam éppen a kertben sütögettek és amikor mondtam, hogy itt pár méteres körzetben keresek valamit nagyon kedvesen beengedtek az udvarra. Mikor már az egészet körbejártam, a gazdának eszébe jutott, hogy látott valamit a szobában, amit nem ő tett oda és kihozta a ládát. Mi van, ha nem megyek most és este kidobja a szemétbe, mint ismeretlen és számára érdektelen dolgot.
Korábbi levelezésekből láttam, hogy vonzódsz az extrém rejtésekhez, de ez már túlzás.
Így persze akkor sem hagyhattam volna ott, ha ez lett volna a szándékom.
Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.9.12]
Én úgy tudom, hogy ez egy közterületen illegalisan épült , nem látogatott épület. Nincs is körbekerítve.
Ez a második rejtésem ott.
Sok év alatt nem láttam soha senkit.
Én a nyitott ablakba raktam.
Elnézést a kellemetlenségért.
Az MGKE közgyülése után egy kiscsoportos közös rejtés, egy érdekes helyszínen, a XIV.,Hungária krt.-on álló "régi szovjet tisztek szellem panel házánál". Köszi dr.Lada a lehetőséget.
Dr. Lada elhozta a ládát az MGKE éves közgyűlésére, ami utáni egy kisebb csapattal közösen rejtettük el a "Régi szovjet tisztek háza" elhagyott épületénél.
Manapság elég ritkán járok a Hungária-krt. ezen részén, nem is rémlett, hogy ez egy kihalt és a természet által már félig visszavett épület.
A közgyűlés után Dr. Lada hívott meg minket egy közös ládarejtésre. Nagyszerű helyet szemelt ki: a Hungária úton egy harminc éve üresen álló, tízemeletes lakóházat. A rendszerváltás előtt szovjet tisztek, hivatalnokok lakták az akkor elegánsnak számító, nagy teraszos lakásokat, a bekerített terület többi épületében pedig óvoda, élelmiszerbolt, konditerem működött. Az épület az orosz állam tulajdona, a fővárosi önkormányzatnak nincs semmi eszköze arra, hogy a tulajdonost rábírja az épület hasznosítására vagy eladásra, így csak nőnek körben az épület körül és a felsőbb erkélyeken is az ecetfák és más kitartó, veszélyes gyomok.
A rejtésben részt vett Dr. Lada, BHajna, Fazék, kectam, Péter60, Liberty, szikizso. GYEZegzug nem, így érdekes itt látni az ő logját is. Talán összekeverte a közgyűlésen részt vevő GCJARO-val.
Kérdezgettem az Elnöki asztalnál: van-e másik mozgóláda is itt a Közgyülésen?
Dr.Lada mondta, hogy van nála egy, de sejtelmesen halogatta a jelszó közlését!
Nem értettettem, hogy miért titkolózik, de nem erőltettem a dolgot, így hiába voltam a láda mellett egy arasznyira - nem lett találatom.
Most látom, hogy direkt hagyott ki az ujrarejtés gyönyörüséges aktusából, pedig igencsak nagy szükségem lett volna erre az egy pontra!
:-))
Sajnálom!!
Dr.Lada közgyűlés után szólt, hogy nála van a GCSPIR mozgó doboza, rejtsük el közösen. Válaszom az volt, hogy sietünk a vonathoz. A beton oszlop mellett jöttünk el ahol a doboz volt. Egyéb log lett.........Az, hogy én miben hiszek az magánügy!!! Nem lét kérdése a pont, de ott voltam és a jelszót is megadták. Az összekeverés fogalmát Pécs városában egyesek biztosan nem ismerik!
Ennyit erről a többi meg ................ ?!?!?!?
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Visszük tovább egy újabb "szellemes" rejtekre ???? [Geoládák v3.12.10]
Új hely: Rakacaszend, Árpádkori templom. Egy tégla mögött. Egy másik mozgót cseréltünk rá hirtelen ötlettől vezérelve.
A kapu szorul de be lehet hatolni. A környék -akárcsak az egykori plébánia(?)- kissé lepusztult. Kiváncsiabbak/kalandorok észak-kelet felé haladva megtekinthetünk pár haldokló, félig le- illetve elpusztult falvat / zsákfalvat, itt izelítőt kaptunk abból mit jelent a valóban hátrányos helyzetű, leszakadó régió fogalma.
Kóbor kutyákra vigyázni. Bátrabbaknak éjszaka creepy challange.
TFTC!
Elvittem a Városligetből [Geoládák v3.12.10]
Már csak az miatt is érdekes hely ez mert GCKISV záróláda egyik helyszíne is itt volt mielőtt 2017-ben lebontották az épületet.
----------------------
2023.04.23. újrarejtettem Felsőtárkány dolomitbányánál, GCFEDO 1. pontja közelében, két kisebb szikla között keresd.
Újrarejtéskor logolok. Helyszín a Közlekedési Múzeum hült helye. Gyerekkoromban évente többször is eljöttünk a városligeti Közlekedési Múzeumba, egyik kedvenc helyem volt. Később én is sokszor vittem a gyerekeimet. A láda egy kőtömb mellé került, egy örökzöld tiszafa bokor ágai alatt.
Köszönjük az élményt. Részletes beszámoló otthonról. [Geoládák v3.12.10] Láda marad a
Körösháti temetőben - Sarkad
A láda környékén több régi, hátrahagyott sírkövet találtunk rossz állapotban. Egynek a feliratát sikerült lefényképezni.
A sírok között szerteágazó rókavár van. Vigyázzatok, hova léptek.
"Ha tudni akarod, hogy egy nemzet mennyire becsüli meg a múltját, nézd meg a temetőit."
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Maradt! [Geoládák v3.12.10]
Géptemető az erdőben. Gyönyörű kora tavaszi időben, bringás találat.
A fotók és a leírás alapján kütyü nélkül is könnyen megtaláltam ezt a remek rejtést!
Megtaláltam.
Köszönöm a lehetőséget. Maradt.
[g:hu+ 2.9.12] GCVITE letekerésének első szakaszába illeszkedett ez a mozgó. Szeretem az ilyen ipari műemlékeket, még ha roncstelep is :). A rejtéssel szemben gyönyörű turbolya mező zöldell. Morzsolgassátok, szagolgassátok a leveleit, nagyon kellemes, ánizsos illata van.
Újrarejtve, az erdőben lévő gépek között keresd!
Szemben állsz a vetőgéppel akkor a bal oldali etető részben találod.
Erdőben vagy kicsit mozoghat a kütyüd mutatója.
Ötnapos Hajdúság-Szabolcs-Szatmár geotúra 3. napjának 7/24. találata (összesen 40/124). A napot a Hortobágyon kezdtem, majd Debrecent kerültem meg a Panoráma-úton végigmenve, végül a 471-esen Nyírmeggyesig autóztam.
Harmadjára találkozom ezzel a ládával (2011-11-19, 2021-12-24), szerencsére most sem vitték még el. Nem kell bebújni a bokorba érte, de tényleg védett helyen van.
Megtaláltam, maradt a helyén. Köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.10]
Köszönjük az élményt. Részletes beszámoló otthonról. [Geoládák v3.12.10] Elvisszük.
A közeli Irinyi János laktanyához egy robbantásos emlékünk párosul.
2010.11.14-én vasárnap a GeoMikulás (a Miklós-tető oldalában) (GCsoki) pontot három gyerekkel (2 saját és egy kölcsön) kerestük meg és egy "rövidítés" miatt átvágtunk a helyen, ahol egy még fel nem dobbant BOFORS típusú gránátot találtunk. Bejelentettük az illetékes tűzszerészeknek, és másnapra kiderült, hogy a koordináta alapján egyetlen ember sem vállalta, hogy megkeresi. Mi meg vállaltuk, hogy újból elmegyünk Velük. Így is lett. 2010.11.16-án, kedden, a 40. születésnapomon három tűzszerésszel és a sofőrrel, innen, a laktanya elől indultunk. A helyszíni robbantáshoz olyan szerkezetet használtak, mint a II. Világháborús filmekben... és a végén én nyomhattam meg a gombot. Nagy élmény volt.
Ma reggel esőben, szélben, hidegben találtunk rá az elhagyott objektumra, majd a dobozra. Köszönjük a helyszínt. Érdekes volt.
A ládát újrarejtettük Balmazújváros felé menet a Böszörményi utca régi (szellem) temetőjébe. Még a Google térképen sem jelölik. Időjárástól védett helyen keresd.
TFTC! Maradt a Szilas-pataknál az új láda kedvéért, újra visszamentem a Nevesincs tóhoz, így legalább a patak túloldalát is megnéztem, ezzel tényleg kimaxoltam a Szilas-patak témát a mai napra.
[Geoládák v3.12.10]
Köszi Petibá, hogy helyben hagytad, így volt esélyem zuhanórepülésben lecsapni rá...
Reggel úgyis frissen ébredtem, és home office előtt el akartam menni valahová. Rágcsa13 ébredés után rögtön jelezte, hogy a láda a Népszigeten van, így gyorsan eltekertem érte. A romot már régen ismertem, és szeretem. A hely kapcsolódik az Újpesti Víztoronyhoz, hiszen a telephely a víztorony tulajdonos belga cégé volt, talán innen szivattyúzták a vizet? A lakóház is az ISTER cégé volt, és jelenleg is lakott, szerintem is jó lehet ott lakni, kivéve árvízkor :) A történetet olvassátok el GCUVIZ ládámnál leírtam. Helyszín koordináta
Szerintem is hajléktalanok laknak a melléképületben.
Utána gyors kaja vásárlás után a reggeli meditációmat a Dunaparton töltöttem és csak utána jöttem haza dolgozni.
A kihelyezést Rágcsa13 vállalta.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
maradt [Geoládák v3.12.10]
Nagyon izgi hely. Kicsit féltem bemenni.
A rejtéssel majdnem szemben, a szürke ponyva lakást takar? Reggel egy hajlékonynak tűnő nő ment be oda a szokásos banyatankkal...
Érdekes lehet a hely múltja. A közelben lévő többi épületben jól karbantartott lakások vannak. Szép lehet a Duna közelében!
A leírásnak megfelelően éjszaka hoztam el.
Az út nyomokban jeget is tartalmazott :-)
-----------------------------------@-@-
Kisorosziban rengeteg nyaraló felgyújtása történt.
A nyomai itt is fellelhetőek.
A láda közterületen van! Nyúlj be a házba, ha mersz.
Új rejtés az évtizedek óta elzárt Disznófő-forrás és a már szinte teljesen elpusztult vendéglő közelében: a forrás felett, a kerítésen kívül, a legnagyobb fa tövében.
Épp sífutni indultam, 22-essel a Dénes utcáig, onnan a Tündér-szikla - Disznófő fele gyalog az Anna-rétre (ahol egy príma, 950 m hosszú műhavas sífutópálya van - sajnos utoljára ma ingyenes), amikor megjelent a rejtés pontosan az útvonalamon. Így hát vittem a léccel, sífutócipővel együtt a dobozt is egy darabon.
Újrarejtve az Árnyas úti (Budakeszi úti) az egykori, 1954-ben épült és 2007-ig működő "BM Szamuely Tibor TBC Gyógyintézet" épületei közelében, fatönk mellett.
Részletek az érdeklődőknek:
https://www.hegyvidekujsag.hu/archivum-2016-marcius-22/pusztulo-korhazepuletek
https://epiteszforum.hu/hat-epuletbol-allo-villaparkot-terveznek-az-egykori-bm-korhaz-ingatlanan
Két váci mozgó ládáért elugrottunk délután. Maradt(ak). Egy nevet felismertem az emlékkövön ... a fiam történész, ő többet is. GCSPIR 2024 megelőlegezve :)
Ad hoc elindultunk a Csóványosra naplementét nézni, de már az Égés-bércen láttuk, hogy azt buktuk. Idén negyedjére érintettem a Szabó-köveket. Most jó kis szél volt és hó is volt gazdagon. A nyomokat követve nem volt nehéz a ládát sem megtalálni. A múlt hétvégén itt történteket meg a helyén kell kezelni. Remélhetőleg az illető tanult az esetből és nem ment el a kedve a természetjárástól. A bármilyen területen szakértő fotelkommentelőkről meg megvan a véleményem.
2023.02.10 14:00 új rejtés: Szabó-kövek, ahova néhány napja hegyimentők jöttek egy félig megfagyott kirándulóért.
Kidőlt nagy fa tövénél. Térdig ér a hó! Csak óvatosan! :-)
Érdekes a Magyar Szentföld templom története, korábban már olvastam róla, de most jártam itt először. Örültem, mikor láttam az állványokat, hogy végre befejezik az épületet, de ezek szerint csak filmforgatás zajlik benne.
Újrarejtve 2023. 02. 02-án a Pilisben, az "Ősbudavár"-nak nevezett helyen. Bár szerintem ez csak egy réges-régi kőbánya, de egyes elméletek szerint sok éves kutatás és légi felvételek bizonyítják, hogy itt egy hatalmas kolostor és vár állott. Sőt egyenesen itt található Attila és Árpád fejedelem sírja is! Érdekes ezzel kapcsolatban megnézni a Fejedelmi sírok a Pilisben című 2012-ben készült beszélgetést dr. Lánszky Imre ökológus professzorral.
Megközelíteni Pilisborosjenő felől a piros négyzet - zöld kereszt - zöld sáv útvonalon lehet, vagy a másik irányból Budakalász felől a zöld sáv jelzésen. A láda a GCEZHT multi harmadik pontjához került, egész közel a kis táblához. Ha még nincs meg ez a multi és van rá 2-3 óra szabadidő, érdemes végigjárni és közben begyűjteni a mozgót!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Elvittem.
A belinkelt oldalakon szereplő Királylaki barlang és a titkos gáztározó egy picit arrébb van. A geoláda egy bunkerszerűségben volt.
A láda bárhol lehetett, kár hogy nem semmi leírás, hogy hol kell keresni. Szerencsére hallgattam a megérzésemre és végül bementem a bunkerbe. A láda ott volt a legvégén. Valóban kísértetélyes hely, miután bementem és megláttam a ládát, fotózás közben az őt takaró téglák önmaguktól leomlottak. Brrrrrrrr
2023.01.24 16:17
Újrarejtettük a Magyar Szentföld templomnál. Villanyoszlop alatt keresd. Videó
Majsai János Mór ferences szerzetes kezdeményezésére Molnár Farkas tervezte részben bizánci, részben bauhaus stílusban. 1940 és 1949 között építették. Befejezéséhez nem sok hiányzott volna már, a tetőszerkezet már be volt zsaluzva, amit később visszabontottak.
Majsai János Mór ötlete az volt, hogy azoknak, akik nem engedhetik meg maguknak a szentföldi utazást, a szentföldi zarándoklat élményének megszerzésére a kegyhelyek minél pontosabb hazai mását felépítse.
Az építkezés leállítása után az épületmostrum hosszú ideig üresen állt, majd levéltári hasznosításba került. 2004-ben a levéltár a Teve utcába költözött, így azóta az épület ismét üresen áll. 2006 óta műemléki védettséget élvez. 2013 óta ismét a Ferences Rendtartomány tulajdona.
Jelenleg OSB lappal be van fedve és filmet forgatnak benne. Wikipédia
[Geoládák v3.12.10]
Mai95-tel elrejtettük az egykori tündérhegyi pszichiátria, azaz a Preisich Szanatórium épületénél. 6-os számú oszlop közelében, két kőtömb között.
Preisich Kornél gyermekorvos az 1920-as évek elején vásárolta meg az 1906-1908 között épült zugligeti villát. Az itt kialakított szanatórium eleinte elsősorban tüdőbeteg gyerekeket fogadott. Később az ÁVH, majd a Belügyminisztérium céljait szolgálta az épület, mígnem 1958-ban ismét egészségügyi funkciót kapott, leginkább tbc-s pszichiátriai betegeket kezeltek itt. Később megkapta a Tündérhegyi Pszichoterápiás és Pszichoszomatikus-rehabilitációs Osztály nevet. 1984-ig részlegesen felújították, és 1994-től 2009-ig Országos Pszichiátriai, majd Rehabilitációs Intézet néven működött. A szanatórium az OPNI részlege lett, pszichoanalitikát tanítottak itt, mígnem egy 2016-os árverésen továbbadták. Az épület jelenleg üresen, pusztulófélben áll.
Újrarejtve Budapesten az Erzsébet-híd budai hídfőjénél található Rác fürdőnél (szellemfürdő). A fürdő húsz éve zárva van és bár teljes felújítása 2011-re elkészült, jogi viták miatt azóta sem nyílt meg. A láda egy fa tövében talajszinten található.
Megtaláltuk köszönjük a rejtést!
Visszük tovább.
Köszönjük Ásványvadásznak a nagyszerű helyet amit megismerhettünk (a torony valami csoda), valamint a telefonos útbaigazítást.
A ládát Péntek 13-án újrarejtettük a Ócsa-felsőbabádi kápolnánál.
A rejtést a megadott koordinátákon a kápolna hátsó falánál avartakarás alatt keressétek.
"Temetkezési helye a balatoni-Farkas és Taubinger családnak. Az itt található néhány sírt szépen gondozzák. Kis kutatással, jó szemmel fellehető további három jelöletlen sír is. Vajon kik nyugsznak ott... A kápolna a közelben lévő kastélyhoz tartozott."
Megtaláltuk. Köszönjük a lehetőséget. A ládát vittük, bocsicetli maradt. [g:hu 1.6.4]
Már előkerült rejtekéből a láda, amikor befutott drkmse játékostársunk. Sok időnk nem volt a barátkozásra, de örülünk hogy megismerkedtünk. Közös megegyezéssel a dobozt mi vittük tovább.
Képeket elfelejtettünk csinálni :(
2022.12.27. Rejtés Soltszentimre, Csonkatorony közelében.
A ládát a kisértet járta Csonkatorony közelében álló öreg fa tövében rejtettük el.
Azt javasoljuk teliholdkor keressétek, akkor látszik a Csonkatoronyból feltörő lángcsóva, amikor a fej nélküli pap visszajár misézni a túlvilágról.
Ha kételkedsz szavaimban, vagy kíváncsi lettél a templom történetére, nézd meg a Meseföld ideszóló epizódját.
Közös rejtés Párduc50-el, Hosszúhetény megszűnt vasútállomásán. Villanyoszlop tövében lapul a láda.
Hosszúhetény megállóhely Hosszúheténytől 2-3 kilométerre délre található megszűnt vasúti megállóhely a Pécs-Bátaszék-vasútvonalon, melyet a MÁV üzemeltetett.
A vonalon 1911. július 1-jén indult el a forgalom, Hosszúhetényt is ekkor adták át
2009. december 13-ától a vasútvonalon megszűnt a személyszállítás.
Óbányáról egy jó 10-12 kmes túrával leszedtük ezt és a GCRTEK-et is, ha már itt voltak egymás mellett. Remek móka volt a fagyott hóban Kisújbányán. Elvittük!!
Párom ma reggel mondta, két mozgó is itt van a közeben...ráadásul mindkettőre nemrég kinéztünk egy jó kis helyet :). Munka után ránéztem az oldalra, hazarohantam Lottiért, és irány Kisrét...elkéstem....Fél hatkor már teljes csapattal Meredek-dűlő, Égertető. Legalább egy megvan. Kinyitom a laptopot, még mindig a Szellemjáró oldala, kereshető..na ne..frissítek, Lepke, biztos elfelejtette átállítani, de akkor is kereshető! És tőlünk alig 200 m, az utca vége! Köszönjük, hogy Lepke ilyen gyorsan újra rejtette! Megvan a hétvégi programunk, csak legyen jó idő hozzá!
2022.12.04-én Kisújbánya határában, a régi temetőben a kereszt melletti fa tövébe rejtettük. November közepén jártunk itt, párom mondta, szeretné ide hozni a Szellemjárót, ha újra sikerül megfogni. Azt hinné az ember, ez a temető már az enyészeté, de nem, még gondozzák, és a 2000-es években is temettek ide. Az erdőben megbúvó kis temetőben igazi csend és nyugalom honol, legfeljebb a madarak éneke töri meg a csendet. A régi sváb sírokat jellegzetes szív-kereszt motívumokkal díszítették. Néhány sírkő már kidőlt.
Mint mindig, most is igen megörültem ennek a ládának, ezért sebbel-lobbal igyekeztem érte.
El nem tudom képzelni, ki mert annak idején itt lesiklani, mert roppant veszélyesnek tűnik a pálya.
*****************************************************
Új hely: Uránvárosban az egykori Olympia Bár és Étterem.
1958-1960 között épült ez a Gádoros Lajos által tervezett modern épület, melyet mára védetté nyilvánítottak. Annak idején hamisan jelent meg a sajtóban, hogy a brüsszeli világkiállítás magyar pavilonjának a másolata, annyi azonban igaz, hogy azt is Gádoros tervezte, és a táncpavilonnak szánt sátorszerű építményhez igen hasonló volt a világkiállítás egyik épületrésze.
Hozzáadott értékem az Olympiához, hogy diákkoromban az egyik nyári szünetben itt dolgoztam. Először a bányászok nagy bánatára csaposként, ugyanis nem értettem igazán a csapolás csínját-bínját, és túl sok habbal adtam a sört, utána valóságos megváltás volt konyhalányként tevékenykednem.
Virágkorában egész nívós hely volt, a bár első-, az étterem másodosztályúként üzemelt.
Sok bányász hagyta itt a teljes fizetését egy-egy fizetésnapon.
Ma is itt bolyong szegény uránbányászok szelleme, kivált az inni szeretőké.
Sajnos 1990-ben nyitott ki utoljára, utána átalakult Olympia Üzletházzá, illetve most vettem észre, hogy ahol annak idején csaposkodtam, oldalt van egy pub.
Ahhoz közel van a rejtés, egy elég szerencsétlen helyen: bokor aljában, szemetes mellett. (Bocs!)
Forrás: Régi Pécs
És végül hallgassátok meg Cseh Tamást:
https://www.youtube.com/watch?v=X6JPJrBdME8&list=RDX6JPJrBdME8&index=1
Köszönöm Strombusnak és Péternek, hogy Pécsre hozták a ládát. Erős szürkületben érkeztem meg a Teca Mamához, onnan felsétáltam az emlékműig. Mivel csak mobil volt nálam, így egy 10 méteres sugarú körben keresgéltem. Nehezen lett meg, hisz közben teljesen besötétedett, de azért megleltem. Tovább vittem. Újrarejtés pár napon belül Pécsett vagy a környékén várható.
Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.9.12]
Újrarejtés:
A hely nem egy elhagyatott épület, s nem is holt lelkek nyughelye, hanem egy síugró sánc maradványa. A fa részek már évtizedekkel ez előtt elkorhadtak, eltűntek. Az ugróutat benőtte az erdő és a valamikori leérkezés helyére takaros kis esőbeálló épült a Kis-réten. Hó sem igen van már, de a beton tömbök még mindíg mementói ennek a "mediterrán" szemnek szokatlan építménynek. Talán méltó helye lesz néhány napig a Szellemjáró Geoládának. ÚJRAREJTVE 11. 30-án 16:05-kor a Mecseken a pécsi síugrósánc maradványainál. A láda a sárga kereszt turistaúttól délre a keleti betontömb sor középső betontuskójának a déli oldalán avarral fedve.
Néhány éve, - mikor erre jártam és láttam ezeket a beton tuskókat, - néztem utána, hogy mi lehetett ez az építmény. Akkor derült ki számomra, hogy valaha nemcsak lesikló pálya, hanem síugró sánc is szolgálta a síelés szerelmeseit Pécsett. Erről többet itt lehet olvasni.
Épp elhagytuk Szekszárdot, amikor észrevettem, hogy ismét kereshető a láda. Szutykos időben könnyű drive-in, muszáj volt visszafordulni érte. Szerencsére a Samsonite üzem távol áll attól, hogy elhagyott legyen, de megismerni a gyárat, azért érdekes, még ha nem is GCSPIR téma. Vittük, hiszen ez egy mozgó! Igyekszünk a leírásnak megfelelő helyszínt keresni neki.
2022. 11. 27.
Újrarejtettük a Pécsről Orfűre vezető bicikliút mellett álló emlékműhöz, ami szerint "Itt mérges darázs csípéstől hősi halált halt egy magyar királyi honvéd, aki fegyelmezettségével példát mutatott társainak. Füzi József (†1928) emlékére".
Mindig meglep ez a 2015-ben igényesen felújított emlékmű, aminek a szentmisével kombinált átadó ünnepségén nem kisebb nevek képviselték a kormányt és az egyházat, mint Hoppál Péter államtitkár és Bíró László püspök. Mitől hősi halál egy darázscsípés? Miért olyan fontos ez az emlékmű? Miért pont itt csípte meg a darázs a katonát? Ahányszor erre jártam, foglalkoztattak ezek a kérdések, ezért most alaposan utána olvastam. Úgy látszik, nem én vagyok az egyetlen, akit az élet efféle "nagy" dolgai nem hagynak nyugodni, a Telex egy újságírója, alaposan utána járt a témának.
A ma már Pécs részét képező Magyarürög feletti Darnó-hegyen valamikor katonai lőtér helyezkedett el. A szoboravatón ismertetett történet szerint Füzi Józsefet 1928-ban, ezen a helyen őrségben állva megcsípte egy darázs, allergiás reakciót okozva, de ő "nem hagyta el őrhelyét, a legvégsőkig kitartott. Hősies kitartásával, néma tűrésével példát mutatott társainak..."
Ehhez képest a valóság: Fűző (!) Józsefet, 8. honvédgyalogezred 6. századának 20 éves katonáját 1926 (!) augusztus 18-án gyakorlatozás közben a halántékán megcsipte egy darázs, súlyos anafilaxiás sokkot okozva. Fűző egyből összeesett és az elszállítás közben megfulladt. "A halál a Magyarürög községtől északra elterülő legelőn, a kocsmától, illetőleg a kovácsműhelytől kb. 300 méterre északra állt be." Vajon ez megfelel-e a emlékmű helyszínének, ha már a történet többi része ennyire pontatlan?
A szerencsétlen baleset áldozata miért hősi halott? A hatályos jogszabály szerint a honvédelmi "miniszter hősi halottá nyilváníthatja az állomány elhunyt tagját, ha az életét a szolgálati kötelezettség teljesítése során vagy azzal összefüggésben feláldozza."
Most már csak arra a kérdésre nem tudom a választ, hogy ennek az emlékműnek a felújítása, túlzott csinnadrattával történő átadása kinek volt ennyire fontos. Rejtélyes egy hely. A GCSPIR-nek szerintünk pont megfelel.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!visszük,bocsicetlit hagyunk. A rejtés valóban "szellemesre" sikerült. Ilyen sem volt még, hogy 1 nap 2 mozgót gyűjtsünk be (a DDK-st vittük tovább)
Újrarejtve: Szekszárd, Samsonite Hungária Kft 2-es telephelyénél, villanyoszlop tövében (közösen rejtettük a csarnok egykori üzemvezetőjével:
N 46° 20,792'
E 18° 43,043'
Sokan nemtudják, hogy a világhírű Samsonite utazótáskák jelentős része (különösen a keményfedeles) Magyarországon, azon belül is Szekszárdon készül. Összesen 3 üzemcsarnok van Szekszárdon. 2-ben jelenleg is zajlik a gyártás, összeszerelés. Sajnos a világméretű járvány ezt az ágazatot különösen megviselte.
A láda elhelyezésének helyszínéül választott épületben kb 2 éve megszűnt a gyártás. Itt polikarbonát alapanyagból készült termékekhez történt extrudálás ill vákumformázás. A ládától jobbra lévő nagy hirdetőtábla még az itt gyártott polikarbonát termékeket promotálta. Azért a helyzet kezd normalizálódni, a megrendelések újra növekszenek, emberek térnek vissza, de ebbe a csarnokba valószínűleg nem lesz már termelés, jelenleg csak raktárként funkcionál.
Közös rejtés pappcsaláddal, Kismórágyon, egy régebben felszámolt kőfejtőnél. Egy nagyobb kőtömb ürege alatt lapul a láda.
A kismórágyi kőfejtőről, a rejtés helyszínéről egy kis tájékoztató:
Kismórágyon, (ami Mórágy község része) öt bányát találunk, közel egymáshoz. Ez volt a Geresdi-dombság legnagyobb gránitbányarendszere. Egy kisebb bánya a falutól délnyugatra is van, ezt ma a falu nagy becsben is tartja. A kőbánya 1873-ban már működött, ekkor az még a megye tulajdonában volt A termelés a 20. század legelején futott fel. 1878-ban épült meg a Dombóvár- Bátaszék vasúti vonal, amitől a kismórágyi bányák kőhajításnyi távolságra vannak csak, és mindez nagyon gazdaságos szállítást tett lehetővé. A bányáknak ekkor a bérlője már a Falk és Zinner cég. Falk Zsigmond mórágyi zsidó vállalkozó volt, Zinner Tibor mázai. Kettőjük fúziójának eredményeként egy cégbe kerültek az Észak-Mecsek kőbányái (Máza, Nagymányok, Váralja, Szászvár) és mórágyi bányák. A kismórágyi bányákból főként gránitos kavicsot nyertek, ami útalapba és vasúti alapba kiváló volt. Főként robbantásos technológiával fejtették a követ. A terméskő termelésük is jelentős volt. A bányának külön állomásépülete volt, ahová ipari vágányokon érkezett a kő a bányákból. A bányaterületen két kőzúzógép is volt, valamint jól felszerelt kovácsműhely. A jól menő, csak Mórágyon 191 embert foglalkoztató cég nagyarányú terjeszkedésbe kezdett, a Balaton-felvidéken és a Budai-hegységben is bányaérdekeltségeket szerzett.
A cég azonban hatalmas hitelekből szerezte nagy vagyonát, és a világválság kezdetén -egy szekszárdi bankot is magával rántva- 1929-ban csődöt jelentett. A kismórágyi bányák már soha többé nem nyerték vissza rég jelentőségüket, és a gránitbányászat súlypontja áttevődött az erdősmecskei bányához.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Vittem! A "Szellemes láda" a Zsidók temetőjéből, egy szintén nagyon elhagyatott temetőbe, a Dávod puszta temetőjébe került! A rejtés közben, neszek, zörejek, "sugallatok" voltak hallhatóak, de a vadak járása azon részen agyon intenzív,... csodálatos Dám szökkent a vadak "sztrádáján"! A láda, az "sztráda" mellett, a valaha bekerített emlékmű, feltételezésem szerit "Feszület" lehetett, de lehet, hogy egy ledűlt síremlék talapzata és tetőszimbóluma között található ágakkal takarva!
Van abban valami izgalmas, ha az ember mindenszentek napján találja meg a Szellemjáró geoládát. Nem is volt egyszerű, jól megdolgoztatott, de rejtői segítséggel sikerült rábukkanni és már vittem is. :)
Újrarejtés hamarosan, remélhetőleg elég szellemes helyen...
A láda november 2-án délben Csurgó egyik eldugott szegletében, az izraelita temetőben került kihelyezésre. A temető legrégebbi sírjai az 1830-as években kerültek ide, a temetkezés a II. világháború végéig folyamatos volt ide a csurgói zsidó lakosság tagjai között. Az elhunytak közt mindkét világháború áldozatai is megtalálhatók. A város legidősebb tagjai közt ma is vannak, akik személyesen is ismerték a temetőben nyugvókat, illetve családtagjaikat. A hely napjainkban a Csokonai Vitéz Mihály Református Gimnázium gondozása alatt áll.
A láda a temető kapujával szemben, soktörzsű fa ölelésében, talajközelben bújik meg avarral, levelekkel takarva. Megközelítése a Kossuth utca, majd Kert utca felől jobbra lekanyarodva a földútra, balra a második elágazó. A szomszéd birtokon nagyszájú palotapincsi és ebtársa "nagyképűsködik", de kerítésen belül. Kijutás esetén csak messziről szájhősködnek, nem mennek a látogatók közelébe.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Van egy nap , amikor kimegy a falu a temetőbe virágokkal ès fènnyel, ami elmúlik ès bèkèvel, szeretettel ami nem múlik el. Nincs már ezen a napon fájdalom, csak enyhe távoli szomorúság úszik a táj felett, mint maga az ősz bánatos, ködös álomra kèszülő ragyogása. / Fekete Istvàn / A ládát a sírtól Èszakra egy több törzsű diófa tövèben találod.
Ráröppentünk egy lepkére, gyönyörű, köszönjük! Jobb sorsot érdemelne az épület!
Újra rejtve 2022.10.17-én:
A láda Királyegyházán, a régi temetőben várja a kessereket. Sétálj hátra a temetőben, és sok vékony törzs között, borostyánlevelek takarásában talajszinten találod. Királyegyháza Magyarszentiván, Vásárosszentgál és Gusztávműve puszta egyesülésével 1940-ben jött létre. Az első két falu már az 1200-as években is lakott volt. Cementgyára 2011-től működik, a bükkösdi bánya látja el.
Új hely a volt Tüdőszanatórium. A lépcsőtől jobbra egy káprázatos, piros levelű bokor aljában.
Ezzel vége is van az esztétikai élménynek, mert ma ránézni is borzalom az egykor modern épületre, amely 2009 óta omladozik.
1963-ban adták át a szanatóriumot, hogy a TBC-s betegek itt gyógyulhassanak. Miután lassan eltűnt ez a betegség, az asztmásoknak, krónikus hörghurutban szenvedőknek nyújtott reményt az itteni kezelés.
Mióta lakatlan /?/, azóta is őrzik. Egy sokat tapasztalt éjjeliőr számolt be arról, hogy éjszaka gyanús neszeket, zörejeket és - leírni is rettenetes! - sikolyokat hallott. Harcedzett voltának dacára nem mert utánajárni e furcsaságnak.
Tiétek a tér, hogy kiderítsétek, mi a rejtély nyitja.
Megtaláltuk. Köszönjük a lehetőséget. A láda maradt. [g:hu 1.6.4]
A rövid táv teljesítése és az ebéd után újra útra keltünk, hogy megkeressük a közelben rejtett mozgókat. Ide már csak az eredményhirdetés után tudtunk feljönni. Útközben sok játékostársunkkal találkoztunk.
Az őszi geocaching versenyre érkeztünk 2 napra Máriagyűdre. A rendezvény előtt és után igyekeztünk minél több helyi ládát megtalálni. Végül 24 darabot sikerült levadászni. Sok szép és érdekes dolgot láttunk, ismét élményekkel feltöltődve térhettünk haza.
9/24: Eredményhirdetés után csaptunk le rá a helyi temető közelében. Köszi a lehetőséget.
Ez volt a második mozgó, amit a GC43FV középtávja teljesítése során találtunk. Az első meglepetés ajándék volt, a versenypalackért nyúltam a fatörmelék közé, GCEHAZ-at húztam ki belőle. Ezt a mozgót már észrevettük a térképen, így az utolsó versenypontot eszerint terveztük, így könnyedén érintettük. Köszönöm a rejtést, örültem a lehetőségnek.
A XLIII. Geocaching Fesztivál és Verseny alatt esett útba.
Az első pont után, nem is tudom, miért, ránéztem a telefonos applikációmra, és láttam, hogy elég sok mozgó költözött a versenyterületre. Természetesen lehetett úgy tervezni, hogy pont útba essenek. Bár a plusz keresgélés a versenyeredményt rontotta némiképp, de ez most nem érdekelt minket. Sirgalahad-del rontottunk rá. Örültünk a potya pontnak!
Ez már az utolsó versenypontunk elött jött szembe. Kicsit kellett keresgélnünk, mert bár egyszerű volt a rejtés, mégis ügyesen kivitelezett. Nehezen akadtunk rá. Készült néhány kép, és már szaladtunk is tovább az utolsó pontért.
Versengés közben hívták fel figyelmünket a dobozra - amiért külön köszönetet is mondok! A teljesítéshez még meg kellett találnom egy palackot, ezért muszáj volt tovább haladnom az úton. Azonban mielőtt elértem volna az utolsó pontot, feltűnt egy "csapás", ami egy szokatlan helyre vezetett. Egy benőtt temető, melyben az 1800-as évektől a XXI. század sírfeliratai is megtalálhatóak voltak.
Megvan,marad.
A GC verseny után átgurultunk a temetőhöz, hogy összeszedjuk ezt a mozgót is.
Logolás után még a kocsinál beszélgettünk, közben befutottak Kokóék, majd V_Gabor is megérkezett. Klassz volt, köszi a lehetőséget.
elhoztam. Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.10]
Csodaszép időben bringás találat szeptember utolsó napján. "Spirituális nap", Mama pont egy éve hagyott itt minket...
Viszonylag sokat időzött egy helyen és megvárta, hogy érte menjek.
Vasárnap szerettük volna Iharkút emlékének szentelve elrejteni, de airsoftozás volt a helyszínen, így jön a B terv.
Ha előbb nem találunk megfelelő helyet, szombaton tudjuk újra rejteni, szándékunk szerint egy kegyhelyen... :)
(A jelszót nem teljesen értettem.) Egybekötve a saját ládánk ellenőrzésével. Köszönöm, hogy felhívtátok a figyelmet erre a helyre. Többször jöttünk erre bringával, de nem tudtuk, hogy ilyen van itt.
Bővebben később.
Máriagyűd, temető bejárata mellett balra, fenyő alatt.
Gc verseny keretében rejtve.
Vakmerő módon, egészen Veszprémből gurultam a ládához, így ez lett az első biciklis találatom és az első biciklis elázásom is.
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget.
Maradt. [g:hu 1.6.4]
Köszönjük! Sokszor jártunk itt a szovjet kori romoknál. A ládát megtaláltuk, elvittük és egyből elrejtetttük.
A Rom-kúthoz került. Római romok, elapadt forrás, de nem emiatt emlékezetes. Életem legnagyobb viharát itt éltük át úgy 25 éve. Szakadt, feketeség, villámok. Persze esernyőt nyitni sem mertünk, a szomszéd fiatal fenyvesben húztuk meg magunkat, hátha oda nem csap le a villám, nincsen kimagasló pontja. Annyira kemény volt a helyzet, hogy a gyerekeknek telefonon elmondtam, hogy ha nem érünk haza estig, hova küldjék a mentőket. Persze megúsztuk, a vizességet illetően ez a jó kifejezés.
A ládát egy falmaradvány sarkában rejtettük el. Nagyanyám úgy 60-65 évvel ezelőtt le lett kb ugyanitt fényképezve. A jelszó ezzel kapcsolatos.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.10]
Maradt.
A mozgóláda küldetéséhez kiváló helyszín.
Vagy húsz éve jártam itt, de akkor csak kívülről szörnyűlködtem az épületeken.
Azóta még lepusztultabb lett a terület, és most az épületek belsejében is körülnéztünk.
A maga módján különleges helyszín.
Késő délután tudtam autóval kiugrani a helyszínre, miután reggel láttam, hogy a közelben van ez a mozgó. Éppen megláttam a rejtést, amikor már társaim is akadtak.
Sajnos, nem olyan régen, 2 éve egy 16 éves fiatal halt meg itt játékpuskás lövöldözős akció közben. Lezuhant a magasból. A fűzfői Öveges diákja volt...
Tehát , újra rejtve: e helyen, vadász balesetben elhunyt, Hub József emlékére.
Helyszín felé útbaesik a Velencei-hg Hársas nevezetű részen, csodával bíró Mària kegyhely, kegyhely megtekintése erősen ajànlott.
Láda a kerített emlékművőn kívül, Északi sarkàn található két fiatal tölgyfa tövében, àgakkal takarva.
Parkolni a mind a Hársas mind a grofi-kapu oldalakon lehetséges.
A helyszínhez vezető úton egy vadaspark kapuja található (ez nem a grófi-kapu) amit, legyetek szívesek, látogatás végeztével, gondosan vissza zárni.
Klassz helyen volt, tetszett a ládához vezető utat szegélyező dimbes-dombos táj.
--------------------------------------------------------------
Újrarejtve 08.25-én a Nemeskisleányfalui elpusztult falu templománál, hatalmasra nött borostyán tövénél.
[g:hu+ 2.9.12]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Elvittem. [Geoládák v3.12.10]
Koponya-kút közelében, kidőlt fa alatt. Nem kell lemenni, csak aki akar, mert a forrás most lódarázs itatóként funkciónál. Lent különben szarvas koponyát és sok csontot lehet találni.
Autópályáról letérve és egy kis pihenővel egybekötve, gyors találat. Kösz a lehetőséget.
Mivel a hétvégére nem akartuk kivonni a jatékból, most nem visszük tovább.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.10]
Újrarejtve Balatonszabadi Pusztatorony közelében. Kerítés előtt, beton oszlopban, kővel takarva.
A helyi ládaoldal leírása szerint (GCPUTO): A dombon megcsodálhatjuk Pusztatorony egykori várának maradványait, valamint a templomából megmaradt oltárt. Balatonszabadi község ide állíttatta Veszprémi Imre milleniumi emlékművét is 2001-ben.
Bővebben a toronyról: https://varlexikon.hu/balatonszabadi-pusztatorony
Elvittem. Az idei geo-évben egyetlen találat hiányzott a 365-höz, muszáj volt valamit találni ... Itt ráadásul a közvetlen közelben volt egy új fix láda is biztosítékképpen. A mozgó megvárt és velem jött valami szellemes úticélhoz ... GCSPIR 2023 (megelőlegezve) :)
---------
Újrarejtve a Velence-Pusztaszabolcs út mellett, Kulcsár Anita világklasszis kézilabdázó halálos balesetének helyszínén állított kereszttől pár lépésre, bozót alatt, száraz fűvel takarva (második kép). Parkolás az emlékhely előtt, vagy után 200 méterre.
Kulcsár Anita 1976. október 2-án született Szerencsen. Az Európa-bajnok, olimpiai és világbajnoki ezüstérmes válogatott kézilabdázó, akit 2004 legjobb női kézilabdázójává választották a Nemzetközi Kézilabda-szövetség és World Handball Magazine közös szavazásán. Posztján, beállósként a magyar kézilabda egyik legkiemelkedőbb játékosa volt, a honi kézilabdasportból azóta is hiányzik egy hozzá hasonló tehetséges játékos. 1999-ben a Győrrel döntőig jutott az EHF-kupában, 2002-ben pedig magyar bajnok és kupagyőztes volt a Dunaferr-rel. 2005. január 19-én, mindössze 28 évesen hunyt el tragikus autóbalesetben miközben Dunaújvárosba, a csapata edzésére tartott.
(forrás: Kulcsár Anita emlékoldal)
marad [g:hu 1.6.4]
Hónapok óta terveztem hogy Oroszlányból eltekerek a csatkai GCBFEJ ládához, de megérte késlekedni, mert most az újonnan megjelent GCWFLK mellett GCKEM és GCSPIR mozgókat is sikerült felfűzni egy 93km-es körre.
A végtelen számú dimb és domb, valamint néhány süppedő homokos útszakasz leküzdése, és a 35 fokos meleg alaposan kifacsart.
Jól ismert hely, sokat túrázom a környéken. Ezt az emlékművet évekkel ezelőtt fedeztem fel egy téli napon, amikor be volt bugyolálva a szétfagyás ellen. Nem akartam leszedni róla a borítást, így tavasszal visszatértem megnézni, hogy mit rejt a fólia. Hárskút felől jöttem fel most is, mint mindig.
---------------------------------------------------------------
Újrarejtve 07.03-án a Kis-Bükkön található Buddha emlék tövében. Óvatosan keresd, ne bontsd szét az emlélművet.
[g:hu+ 2.8.13]
Kellemes délelőtti keresés.
Láttam, hogy nem nagyon megy rá senki, így aztán megkerestem. Jó kis eldugott, nem könnyen megközelíthető helyen van, főleg, ha a fakitermelők is teljes gőzerővel dolgoznak...
Új rejtek!
A láda a Középső hajagba, a szovjet-pilóta emlékműhöz költözött. 1973. szeptember 22-én három szovjet repülő a Magas hajagba csapódott, és a pilóták (Bajak Vaszilij Ivanov főhadnagy, Alferov Albert Mihajlovics őrnagy, Zsuravlev Konsztantin Szergej százados) életüket vesztették. Ennek oka valószínűleg a rosszul megválasztott repülési magasság, és a rossz látási viszonyok voltak.
Ennek a repülőszerencsétlenségnek az emlékművénél van a láda, kb 15 méterre tőle, egy fán, levelekkel álcázva, mellmagasságban.
Elvittem
------------------------------------------------------------
Újrarejtve 06.24-én a Szentgál körüli pusztuló tanyák egyikénél. Egy túrán találtam ezt a méretes és mély betonmedencét az erdő mélyén. A szentgáliak azt beszélik, hogy vmikor a 70-es évek végén egyszer egy részeg erdőmunkás bicajjal beleszédült a medencébe és megfulladt. A közelben egy tanyaépület is található, amit lassan visszahódít a természet. A doboz egy, a medence szélén álló öreg akác tövénél van.
[g:hu+ 2.8.13]
Újra rejtve Tolna megye Nagymányokon az egykori Brikettgyár területén betontömb alá téglákkal takarva az út bal oldalán ha lentről érkezel. A Gyár 2002ben bezárt bezárásakor hirtelen hagyták el dolgozói. Az egykori irodaház helyiségeiben még láthatóak a reggeli munkakezdés rutinját idéző nyomok. Az otthagyott tárgyak látványa érdekes érzeteket kelt. A gyár megmaradt épített öröksége műszaki és építészeti szempontból is megtartásra, újra gondolásra érdemes. A terület jövőjét a múlt és a jelen történeteire, emberi megtapasztalásaira kell alapozni. Egy ideig zárva volt őrizték de ma már akár gyalog és autóval is körbe lehet járni. A romok között tartózkodni csak saját felelősségre. Elhanyagoltság uralkodik rajta jelenleg.
Új hely: Gergely-Éva-forrás
A forrástól kb. 20m-re lévő hatalmas bükkfa tövében, kövekkel takarva.
Az egri csillagok e helyszínen kezdődik, errefelé fürödtek a gyerekek a patakban.
A néphit szerint, ha valaki iszik a forrásból, akkor újra eljön ide. Ha egy pár együtt kortyol a forrásvízből, akkor élethosszig tartóan együtt maradnak.
Jelenleg a forrás elapadt, úgyhogy annyi az örök szerelemnek...
Azonban Vicuska és Gergő szelleme néha itt is kísért, ámde igen barátságos szellemek, nem kell tőlük megijedni.
Reggeli kezdésnek nem rossz! Költözik, bár ez tényleg egy igazi szellemjárta hely...
____________________
2022.06.13: Újrarejtve Pécsett, a Szellemvárosban, villanyoszlopba. Különös érdekesség, hogy a Márcadóból hoztuk, és közvetlenül mielőtt elrejtettük, a Szekszárdon található Mézeskalácsmúzeumban jártunk, ahol többek közt megismerkedhettünk a márckészítés rejtelmeivel.
Szellemváros a Pécsi köztemetőtől délre elterülő városrésze Pécsnek. Miután elkészült, és a lakók beköltöztek, különös dolgokra lettek figyelmesek. Furcsa zörejek, fuvallatok, érzetek a bőrön, néha ijesztő hangok. A legelfogadottabb hipotézis szerint a temető szellemei járnak át éjszakánként a lakásokban dorbézolni. Ettől kezdve a hely a Szellemváros névre hallgat, bár nem hivatalos, megnevezésként mindenki ezt használja.
Sötét, Holdtalan éjszakákon nagyon érdemes kerülni, a ládát is inkább nappal keresd!!!
Közös rejtés BRita72-vel a Zselic egyik legszebb részén Zselickisfaludközség-Kardosfapuszta településrészén. A Hotel Kardosfa előtt, autóval, déli irányba lehet menni, a vadgesztenyefák mentén egy Y elágazásig. Ott érdemes leparkolni és tovább gyalog sétálni a zöld turista sáv jelzésén kb. 20 percig, míg megérkezel Márcadópusztára. Ott keresd meg a "Márcadópuszta Iskola" emlékét őrző táblát egy virágzó bodzafa árnyékában. A táblától északra lévő hársfa mögött látni fogsz egy diófát, s tövében találod a ládát, az iskola falaiból megmaradt téglákkal álcázva. [Geoládák v3.12.10]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Fagyizni mentünk Dombóvárra , véletlenül ránéztem a térképre hát mit látok a közelben egy mozgó láda! Több sem kellett Biankával ès Barnival egyből nyomába eredtünk... Tovább vittük részletek később. [Geoládák v3.12.10]
Dr.Lada szólt, hogy itt van a GCSPIR, rejtsük el közösen, köszönettel vettem de siettünk a vonathoz. Így a kerítés mellett mentünk el ahol a láda volt. Megadta a jelszót, nem lét kérdés már nálam a pont, így egyéb logra változtatom ha már Strombus kifogásolta a megtalálást.
Közös rejtés pappcsaláddal, Dombóvár-Nyerges-erdői földvárnál, fatuskóban.
A Dombóvári-szőlőhegyen álló Nyerges-erdő, egy nagy kiterjedésű gyertyános, kocsányos erdő. Feltételezhetően, részben a mai erdő alatt vannak a középkori Nyerges-puszta település maradványai, amelynek területét régészeti lelőhelyként tartják nyilván. Valószínű ezzel összefüggésben lehet az erdő közepén található rejtélyes múltú földvár is, ahová elrejtettük a ládát.
Köszi, vittem a verseny után jóval.
----------------
Székesfehérvár közelébe, Csala külterületére került a láda, ahol a közelben található Kegl kastély névadóinak síremléke is van. A láda egy fa talajszinten található mély odújában lapul.
A GC42FV esemény köré szervezett ládázós hétvége Anita, Bea és Kectam társaságában a csodás Bükkben. 16/12. találat
A mi bázisunk Bükkszentkereszt volt, innen túráztunk a hegység forrásai, barlangjai és szebbnél szebb panorámát nyújtó kilátópontjai között ebben a remek, kora nyárias időben.
Reggel már jártunk az őskohónál, most verseny után útban vissza a szállásunkra ráadásnak még ez is meglett.
Ezt is megtaláltam! Köszönöm a rejtést. Nem volt hiába eljönni ide. :)
Részletek és képek hamarosan.
Közös találat GYEZegzug-gal, maradt! [Geoládák v3.12.7]
Útban a GC42FV bázisa felé, közös rejtés pappcsaláddal Massán, a Fazola-Kohó emlékhelyhez közel. Az épület jobb oldalánál álló fa és villanyoszlop ölelésében találod a ládát, talajszinten.
Köszönjük a rejtést! Meg tudtuk nézni a kápolnát is, éppen a virágokat rendezte egy hölgy. A ládát elhoztuk. Remélem, el tudjuk rejteni a tervezett helyen vagy a közelében. Ennek apropója a múltkori kis kiránduláson látott téma lesz, amely illusztrálja a vallon lázadásról szóló, franciavágási rejtésünkkor adott linket. A pápai vallon zsoldosok kivégzése és a megtorlás hóhértechnológiájának kultúrtörténeti emlékei
Gyengébb idegzetűek kerüljék el, mint a kiállításon olvasható.
________________________
2022.05.11. Újrarejtve a várpalotai Thury-várnál. Nagyon kellemes meglepetés volt az élménygazdag várlátogatás. A felújítás után középkori kínzókamrát és jól felszerelt kínzóeszköz kiállítást is meg lehet tekinteni. A ládát kint tudtuk elrejteni, de érdemes a belépőre áldozni. Érzékenyebb kesserek kerüljék el a rejtés apropóját. A doboz saroknál, kerítés és fal zúgában, nagyobb kő takarásában van. A képen már nem látható. Nem kell se be-, se lemászni. Jó várlátogatást!
Közös találat Szifével, vittük tovább a ládát. Nem hiszem, hogy még egyszer nekivágnánk a keresésnek, ugyanis nem volt egyszerű megközelíteni a rejteket.
------------------------------
Jásd határában, a Szűz Mária-kápolna mellett található Kálvárián rejtettük újra a ládát. Kidőlt fa tövében, a kerítésen belül várja következő megtalálóját az alábbi koordinátán:
É 47°16.588' K 18°01.237'
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! Vittük. [Geoládák v3.12.7]
Új rejtés Óföldeákon a Návay kripta közelében, odvas fatörzsben. Nyúlj fel érte! A kastély bejáratától balra található telek belső sarkánál könnyen bejuthasz a kriptához. közvetlenül az erdő mellet haladj, mert bár a kert parlagon van, magánterület.
GYEZegzug hozta el, most közösen rejtettünk egy teljesen új, frissen feltöltött dobozt egy kevésbé ismert történet helyszíne közelében.
Mindig érdekelt a településtörténet, Dobozon érdekes volt egy utcanév: a Papholt utca Szanazug felé az utolsó balra. Ennek a történetnek jártam utána, amit Réthy Erzsébet 1980-as években készült munkájában találtam meg (magyarázat a régies írásmódra):
"Paphótt ucca
A szájhagyomány szerint a hót Kërëzsbe itt belefulladt a varsába egy pap." A fekete-Kërëzs folyt, nagy kanyart csinált, ott vót a varsa. Lápjárón ment a pap. Mi az a lápjáró? Hát láppal ment a pap, azon ment a varsáír. Láppal, az nígy gerenda vót oszt ászt ledeszkázták és azon járt. Nem tudta kivenni a pap a varsát, ahogy gebeszkëdëtt beleesett. Mondták, pislog mint pap a varsában."
A történet másik verziója szerint a pap meg akarta viccelni a komáját, hogy kiszedi a halakat a varsájából, de beleszorult, és már csak halva találták meg.
Sajnos a nagy kanyarig nem tudtuk elvinni a dobozt, mert a traktoros gazda épp ott dolgozott, de annyi helyet nem hagyott a vízparton, hogy taposás nélkül elmenjünk odáig. Alighanem lekiabálta volna a hajunkat is, ha végigmegyünk a "fődjin".
Megtaláltam,köszönöm a lehetőséget. :) vittem!!!!!! [Kesser 2.6.4]
-------------------------------------------------
2022.04.04-én újrarejtve Gyomán egy elhagyott épületnél. A kéményben keresd! Az épületbe és a kémény mögötti részre is körültekintően lépj be. Ne a síneken keresztül közelítsd meg!
Ezt is megtaláltam! Köszönöm a rejtést. Nem volt hiába eljönni ide. :)
Részletek és képek hamarosan.
Vittem!
---------------------------
Kereshető!
A láda Vámospércs szélére, elhagyott épületekhez került, elvileg irodák voltak itt. Érdemes bejárni az egész helyet, találni érdekességet, a képek is a múltkori látogatásom során készültek. :)
A ládát egy egykori kerítésnél lévő soktörzsű fánál találod, talajszinten. [Geoládák v3.12.1]
A lehetőséget megpillantva azonnal útra keltünk. A napsütéses tavaszi délelőttön jó volt kicsit sétálgatni. A maradék épület mellett nem messze szuper játszótér van. Köszönjük a rejtést, a láda maradt.
Ládázás Cipollinóval és Hegedüs Zsuzsával. Megtaláltuk, vittük is!
------------------------------------------------------------------
A láda új helye: Nyíregyházán a megszűnt Vay Ádám laktanya egykori lövegszín épületében talajszinten borostyán rejtekében.
Megtaláltam. Marad. GC20ZE közben hatodik találat. Kapóra jött, hogy ide került. Maradt, mert nincs időm új helyet keresni neki.
Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.7.16]
Potya találat.Itt már megelőzött minket a GCWALK-os csapat és meglepődve tapasztaltuk,hogy GCKUKI mellett,alatt,fölött bizony itt van ez is,amit a logokból ítélve,ők hagytak itt.Egy pillanatra megfordult a fejembe,hogy vigyük el,de se térerőnk nem volt,se felkészülve nem voltunk rá,hogy hova rejtsük.Aztán amikor lett térerő gyorsan bejelentettük,még mielőtt még a jelszó is megváltozik.
20 éves jubileumi ládakeresés közben kerestük meg a rejtést. Meglepetés találat volt GCKUKI mellett. Nem vittük tovább, visszatettük a rejtést logolás után.
A már egy ideje tervezgetett zempléni 20-as teljesítését, így kapóra jött az idei első GCWALK. Családilag 4-esben érkeztünk és nagyobb társaságban jártuk végig a kört. Az időjárással is szerencsénk volt. Kis kitérőkkel a vége kb 25km lett.
Az első pont egyből a kezdőponton fogadott a GCSPIR formájában, amit együtt rejtettünk el a túra során.
Első megtalálásom ennél a ládánál. Nem klasszikus, mert a GCWALK23-on lett meg, de ez nem csorbítja az értékét. Köszönöm pappcsaládnak, hogy vette a fáradtságot és elhozta a rendezvényre! [Geoládák v3.12.6]
A GCWALK indulásánál kis beszélgetés közben "érintőtalálat".
A láda adatait is javítottam, de a kirejtés még folyamatban van, a zempléni koordináta csak becsült.
Lefülelve! Bővebben később...
Elvittük. [Geoládák v3.12.6]
Itt volt a közelben, így Dóri lányommal kaptunk az alkalmon és megkerestük. Mivel könnyen megtalálta, így nagyon boldog volt. Szombaton tervezzük az újrarejtését a Vértes/Tata környékén.
ÚJRAREJTVE
Naszályon a templom előtti, jobb oldali nagy bokorcsoportban pihen, a külső szélén az ágak alatt.
Újrarejtve Székesfehérváron, a szovjet katonasiroknál azon szomorú, felháborító és elkeserítő apropóból, ami a szomszédban folyik. Emlékeztetve arra ,hogy legtöbbször és legtöbben azok halnak meg, akiknek eszükben sem lenne háborúzni. Nagy fa tövében, kövekkel, ágakkal takarva. Breimanne és Lili segítségével.
Vittem, köszönöm! Már csütörtök óta nézegettem, de nem akarta senki elvinni. ma a jó kis szállingózó hóban és szélben felpattantam a bringára és elhoztam. Újrarejtés várhatóan 4-5 nap múlva valahol a Velencei tónál vagy Budapest környékén.
Szép ez a templom. Nem terveztem, hogy elhozom, de a szomszédos ingatlanon nagyon dolgoztak és rögtön kiszúrták, amint a rejtekhez közeledtem, így jobbnak láttam, ha elhozom a dobozt.
------------------------------------------------------------------
Újrarejtve a balatonszabadi pusztatorony közelében, kerités tövébe.
[g:hu+ 2.7.16]
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! visszük! [Geoládák v3.12.6]
VaVi köszönjük az élvezetes és nem kevésbe szárazon és sár nélkül megúszó rejtést! Nem mentünk volna arra ha ez nincs, és nagyon méltó volt életünk első mozgó ládájához. A Koponya kút nagyon méltó volt nevéhez erről csatolok képet (csak erős idegzetűeknek). Tegnap egész nap erre a ládára készültem és izgultam hogy ott maradjon. Nem titok hogy önös szándéktól vezérelve olyan új helyet szerettem volna neki, ahol még vannak ládák amiket be gyűjthetünk egy kalap alatt. Ezért már előre az új helyét is megtaláltuk ami a következő mondára épül:
Döröm-cser: Kővágótöttös terméskőből épült templomának romjai ma is láthatók. A helyi lakosság szerint a szigetvári vár kincseit az ostrom előtt itt rejtették el. Félelmetes helynek tartják, mert a szellemek a pincében dörömbölnek.
Dörömbölést ugyan nem hallottunk de kísértetiesen nagy volt a nyugalom és a csend vasárnap délután a faluban.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.6]
Reggel még az volt a tervem, hogy ha megvár ez a láda, akkor beillesztve a mai túratervbe, Vágotpusztához viszem. Orfű felé tartva elhaladtam vmi emlékhely mellett, át is futott az agyamon, h tehetném ide is. De csak ezért nem akartam visszafordulni.
A túrám első ládájának (GCaput) neve viszont elgondolkodtatott: Koponya-kút - ezzel talán lehetne vmi kezdeni. A leírásban szó volt egy koponya alakú sziklaformáról; ez elég ígéretesnek hangzott.
Mikor eldőlt, h ott keresek neki helyet, le kellett másszak a koponya sziklához, h meggyőződjek róla, tényleg hasonlít-e (és méltó-e ehhez a ládához). Mivel elnyerte a tetszésemet, visszamásztam a ládáért. Elsőre a szikla bal oldalánál lévő hasadékot néztem ki rejteknek, de aztán annyira összebarátkoztunk a koponya sziklával (h nem csak szelfieztünk), de megengedte, h ott rejtsem el a ládát. Sztem ezzel mindenki jobban jár :D
Elvittem. [Geoládák v3.12.6]
--------------------------------------
Újrarejtve a Pécsbányatelep és Üszög (a mai Pécsbánya-Rendező pu.) közötti 1854-ben elkészült 5 km-es egykori vasúti iparvágány közelében egy bokor tövében.
Meglehetősen szomorú látvány a volt vidámpark, legalább takarítanák el a maradványokat. Egy kiálló valamiben jól megbotlottam, majd' hasra estem.
Hetedikes korunkban elhozott bennünket az osztályfőnökünk ide, emlékszem, azt gondoltam az osztálytársaim bénázást figyelve, akik a hordóban bukdácsoltak, hogy ez nekem simán menni fog, aztán alig tudtam négykézláb kimászni a fiúk nagy derültségére.
********************************************
Új hely: a Bóbita Bábszínház régi épülete.
Ezernyi emlék fűződik ehhez a ma már kísértetházhoz.
Középiskolás koromban évekig bóbitás voltam, ami súlyos kötelezettségekkel járt: minden vasárnap kötelező matiné, akkor még a kisteremben.
A Bóbita rendezte annak idején a nemzetközi bábfesztiválokat, amikor rangos bábszínházak, bábosok töltötték meg a várost, ebben az épületben is hatalmas nyüzsgés volt.
Kós Lajos, a bábszínház megalkotója karizmatikus, érdekes ember volt. A próbákon gyakorta igen szigorúan bánt velünk, utóbb, mikor már én is rendeztem a gyerekekkel előadást, nagyon meg tudtam érteni.
Az épületet közadakozásból építtette 1905-ben a pécsi nőegylet, amely a nagyteremben jótékonysági bálokat tartott, melynek a bevételét a város szegényeinek ajánlották fel. Érdekesség, hogy Budapest után Pécsett volt először nőegylet, melynek létrejöttében a fővárosi nők segédkeztek.
A századik évfordulón barátokkal, ismerősökkel szerveztünk egy kis előadást az épület előtt, abban a reményben, hogy sikerül rávenni a városvezetést, hogy ezt az egykor pompás épületet megmentsék.
Amint látszik, ez sem akkor, sem később nem sikerült, és ahogy múlnak az évek, olybá tűnik, hamarosan teljesen átveszik a hatalmat a szellemek.
Kár érte...
A láda aggasztóan szem előtt van: a házat befutó borostyán alatt kb. egy méter magasságban. Éppen ezért sietni kellene tovább vinni.
Már alig vártuk, hogy jöjjön Liberty és megmondja pappcsaládnak, hogy hova tegyék le a ládát és legyen okunk kirándulni egyet.
Sosem hallottunk Dáró váráról. Nagyon tetszett a helyszín. Igaz, hogy már csak kevéske falmaradvány és itt-ott tégladarabok maradtak meg a felépítményből, de a kis csúcsos domb kialakítása egyértelműen utal arra, hogy itt valaha vár állott.
2022. 02. 10.
Újrarejtettük a Pécsi Vidámpark helyén, ahol az Elvarázsolt kastélyban szellemek és csontváz is riogatott még gyerekkoromban. Ma már csak az egykori játékok beton alapjai és a bejáratnál a pénztár és a büfé épületei mutatják, hogy itt valamikor valami volt.
A Pécsi Vidámpark 5 hektáros területen üzemelt a Mecseki Parkerdőben 1961-től 2011-ig. A kis élményparkot a város lakói, mintegy 600 ember építette 76 679 társadalmi munkaórában.
Volt körbe-körbe menő kicsi hullámvasút, egy mai szemmel meglehetősen kicsi óriáskerék, horgászat (azt nagyon szerettem), szerencsekerék, célba dobó, célba lövő, kos, amit erős férfiak löktek fel egy pályán minél magasabbra, dodzsem, gokartpálya, többféle körhinta, óriásforgó (ezt is imádtam), a korábban említett Elvarázsolt kastély, ahol nagyon jól szórakoztunk a kövérítő és soványító tükrökön és a kijáratnál a hatalmas forgó hordón, amin keresztül kellett menni (ettől eléggé tartottam) és egy igazi kiselejtezett utasszállító repülőgép is, amibe pénzért be lehetett menni (mi erre mindig sajnáltuk a pénzt, pedig nagyon evett a kiváncsiság). Az egész park erdős részen, fák között bújt meg, gyereklábakkal úgy tűnt, sokat kellett gyalogolni az egyik játéktól a másikig.
A vidámpark a rendszerváltás idején indult pusztulásnak. A kétezres évek elejére a kb. 50 játékelemből már csak alig fele volt használatban. Ekkor a park napról napra küzdött a túlélésért. A kevés és lepusztult játék már nem vonzotta a szórakozni vágyókat. Megpróbálták menteni a menthetőt és Retropark néven új szolgáltatásokkal is bővítették a kínálatot, de hiába. A Pécsi vidámpark 2011. szeptember 1-én bezárta kapuit. Ekkor az épületet és játékokat még nem bontották le. A funkció és őrzés nélkül maradt vidámparkot hamar megtalálták a fosztogatók, vandálok, fém tolvajok és a hajléktalanok. Amit fizikailag lehetett, azt elvittek, amit pedig nem, azt összetörtek, leromboltak.
2014-ben végül minden épületet lebontottak, csak a pénztár- és büféépület, a betonalapok és az egykori szabadtéri színpad maradt meg.
Roncs dodzsemkocsijait Pripjaty városába vitték az Ideglelés Csernobilban c. horrorfilm forgatásához. Bruce Willis is kölcsönözte őket egy filmjéhez.
Közös rejtés pappcsaláddal, a Dombóvár közeli, szinte alig ismert Dáró-várhoz. A hegy tetején, több ágú fa tövébe rejtettük a ládát. Kapospula felől érdemes megközelíteni.
A hegytetőn még van egy-két falmaradvány a XIV. századi várromból.
Itt lehet bővebben olvasni az alig ismert vár múltjáról, nagyon érdekes olvasmány
http://varvadasz.bloglap.hu/cikkek/egy-ismeretlen-var-tolna-megyebol-jagonak-darovar-64269/?