Elhelyezés időpontja: 2021.01.30 08:30
Megjelenés időpontja: 2005.09.21 14:20
Utolsó lényeges változás: 2021.05.02 11:46
Utolsó változás: 2021.06.13 17:34
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: gyoeria
Ládagazda: gyoeria Nehézség / Terep: 2.5 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 50 m
Megtalálások száma: 1085 + 1 sikertelen + 4 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 1.2 megtalálás hetente
Rejtés
A láda egy 20cm x 15cm x 4cm műanyag konyhai doboz a koordinátákkal megadott helyen ( N 47° 38,636' E 17° 39,761' 122 m [GCNACS+a láda]). Vigyázz, a láda helyét ezer tű óvja. Kérlek, rejtsd a tartót ugyanúgy lezárva, a levelek takarásába vissza, ne legyen könnyen látható és erős szélben se essen ki.
Tipp
Dettögöm apmál, dettőle a rokob néjetet lü a sas.
En a dejefbál éle zzén, ed en si a demezs ttőle dserek!
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Megközelítés és parkolás
A láda Győr Kismegyer nevű városrészének a településhatárán van. Autóval a 82-es úton (itt kell balra fordulni: N 47° 38,576' E 17° 39,769' 122 m [GCNACS+letérő]), kerékpárral a nemrég kiépített Győr-Nyúl kerékpárúton közelíthető meg. Busszal az 5, 5B, 5R, 6 és 907 járatokkal érhető el, a végállomástól kb. 430 m séta, DNy irányba indulva. Autóval parkolni 50 m-re az emlékmű és a rejtek mellett ( N 47° 38,660' E 17° 39,802' 122 m [GCNACS+parkoló]) lehet. A parkoló mellett egy kellemes pihenő is van a SacraVelo kerékpáros zarándokút részeként. Ha sok a mugli, akkor az út mentén is meg lehet állni, vagy kb. fél kilométerre Kismegyeren.
A csata előzményei
A győri csata a napóleoni háborúk egyik kisebb jelentőségű, de a mai Magyarország területén 1809-ben lezajlott egyetlen ütközete volt. Napóleon 52 ezres serege az asperni vereség után itt ütközött meg a János főherceg által vezetett 15 ezer fős reguláris és a 25 ezer főre tehető nemesi felkelőkből (latinból átvett szóval: inszurgens) verbuvált csapatával. A magyar nemesség a 13. századtól nem pénzével, hanem a vérével kívánt adózni a hazának ha külső ellenség támadta.
A francia győzelem nem volt olyan könnyedén kivívott siker, mint az a köztudatban él. A jelentős francia veszteség, és a csata lefolyása azt mutatja, hogy a francia csapatok csak nagy erőfeszítés árán voltak képesek kivívni a győzelmet.
A minőségbeli, létszámbeli és vezetésbeli különbségek miatt kezdettől fogva nyilvánvaló volt, hogy a franciák fölényben vannak, ám Laval Nugent vezérőrnagy téves felderítési adatainak köszönhetően, azokat félreértelmezve, mindössze 12-15 ezer főre taksálták a francia sereg létszámát. Ezért úgy érezték, hogy minden különösebb haditerv nélkül, a megfelelő túlerő birtokában megnyerhetik a csatát. Ez a vélekedés jól mutatja Nugent tehetségtelenségét és alkalmatlanságát. Hiszen a valós helyzet az volt, hogy a franciák voltak létszámfölényben: haderejük 52 ezer főből állt. Elég súlyos a különbség a két szám között.
A hadvezetés a téves adatok alapján úgy gondolta, hogy pusztán védekezéssel képesek lesznek felőrölni a francia sereg támadását.
A franciák ezzel szemben tisztában voltak az ellenség erőivel, így a szárnyakon átkaroló hadműveletet készítettek elő, mivel a nehezebben megtörhető osztrák regulárisok alkották az ellenséges erő gerincét.
Az sem elhanyagolható szempont, hogy míg a nemesi felkelők harci rutinnal nem rendelkező, rosszul felfegyverzett, alig kiképzett harcosok voltak, addig a francia sereg a napóleoni háborúkban edződött, jó felszereléssel ellátott, tapasztalt veteránokból állt.
A francia csapatok a ménfőcsanaki dombokon, a magyarok a szabadhegyi magaslatokon foglaltak állást. A két csapatot a Pándzsa patak választotta el. A hidaknak és az arcvonal centrumában, az osztrák-magyar sereg által uralt majornak ( N 47° 38,777' E 17° 39,800' 124 m [GCNACS+major]). stratégiai jelentősége volt.
A franciákat Eugéne Beauharnais mellett Marmont és Macdonald tábornokok, míg a magyar nemeseket József nádor mellett Meskó József és Mecséry Dániel generálisok vezényelték. A magyar nemesi felkelők egy része önálló kötelékben, a másik része pedig a sorhadbeli katonasággal együtt harcolt. Ez a mintegy 25 ezer fős nemesi felkelő csapat egy dunai és egy tiszai hadosztályt foglalt magába, őket egyesítették a 15 ezer fős IX. császári és királyi (reguláris) hadsereggel. A főparancsnok Habsburg János főherceg és Nugent tábornok volt.
A csata
Az osztrák-magyar sereg 1809 június 14-én, Győr közelében a csanaki domboknál ütközött meg a franciákkal. Az első francia támadások hajnalban kezdődtek. Az osztrák oldalon Nugent fatális tévedésére csak a délelőtt során derült fény, ám János főherceg mégsem rendelte el a visszavonulást. A franciák tüzérségi tűz után indítottak frontális rohamot az osztrák állások ellen. Ezt a védők nemcsak visszaverték, hanem ellentámadást is indítottak és a Pándzsa-patakig verték vissza a támadókat. A franciák második rohama nagyobb sikerrel járt, ekkor ugyanis már áttörték az első védelmi vonalat, ám a második vonalon támadásuk kifulladt, és az osztrákok ellentámadása ismét a patakig szorította vissza őket. János főherceg azonban nem kísérelte meg a franciákat átkelés közben megtámadni, holott ez a nehéz terepviszonyok miatt sikerrel járhatott volna. De nem használta ki a két francia támadás visszaveréséből eredő lélektani előnyt sem, és nem rendelte el a franciák patakon túli üldözését, hanem inkább csapatai sorait próbálta rendbe szedni. A lehetőségek elmulasztása a csata szempontjából később végzetesnek bizonyult.
A franciák a patak vonalánál rendezték soraikat, és délután 4 órakor újból támadást indítottak. Ennek végső sikere a fáradó osztrák-magyar katonák felett egyre inkább nyilvánvalónak tűnt.
De ha ez még nem lett volna elég, újabb hadvezetési hiba következett. Mecséry Dániel - a magyar balszárny vezetője - mivel nem kapott parancsot a hadvezetéstől, saját tapasztalataira támaszkodva, látva a centrum szorult helyzetét, csapatai egy részét a főerő megsegítésére küldte. Eközben a franciák átkaroló hadműveletbe kezdtek, hogy bekerítsék az ellent, illetve hogy a magyar centrum hátába kerüljenek. Mecséry tábornok csak a szemközt támadókat láthatta, a bekerítést végzőket nem. A templomdombon álló parancsnok, János főherceg viszont mindent látott, de semmit sem tett a helyzet kivédésére, és még Mecséryt sem tájékoztatták. Ez bizony súlyos hiba volt. A magyar lovasság összetorlódott a patak kiszáradt medrében, ahol erős ágyútűzbe kerültek. Több sikertelen kimenetelű ellentámadás után a teljes hadosztály menekülni kezdett, és magukkal rántották a segítségükre küldött Hadik- huszárezredet is, amelyen keresztül-lovagoltak, ezzel azt is felbomlasztva és menekülésre késztetve.
A balszárny teljes összeomlása után a vereség teljesen egyértelművé vált, ám János főherceg csak akkor adta ki a parancsot a visszavonulásra, amikor a franciák már végleges bekerítéssel fenyegették csapatait. Ekkor a Habsburg haderő Komárom irányába vonult vissza, többnyire rendezetten és fegyelmezetten.
A csatában az osztrák-magyar sereg hatezer embert vesztett, míg a franciák vesztesége háromezer főre rúgott. A tényleges csapaterőkről, az összetételükről és a veszteségekről a források sajnos nagyon eltérő adatokat tartalmaznak.
A csatát az osztrák vezetés sorozatos tévedései kísérték végig, és a francia minőségi és számbeli fölény végül a Habsburg sereg vereségéhez vezettek.
Egy történet a majorság védőiről
A csata központja a kismegyeri majorság volt. A magtárt védő 872 katonáról, köztük 435 főről a grazi honvédőktől, Hohenegger Lőrincz így írt naplójában: "Idegen országért áldozták fel magukat szép halállal. Testük ott nyugszik békében. Drága hazánkat védték." Hat órás küzdelem után a grazi honvédők 103 katonája és 9 tisztje fogságba esett, akiket a nyúli szőlőskertek üresen álló pincéibe vittek. Velük együtt volt egy magyar leány is, aki a csata kezdetén a majorságba menekült és ott a sebesülteket ápolta. A grazi honvédőket mindjárt a csata után ki akarták végezni, de egy francia gárdakapitánynak sikerült ezt elhalasztania. A foglyok éjfélkor kenyeret és bort kaptak. Közölték velük, hogy Eugén Beauharnais parancsára kivégzik őket, mert nem tekinthetők reguláris katonáknak. A magyar lánynak sikerült az éjszaka folyamán, jó helyi ismeretei alapján, a francia őrök megkerülésével megszöknie. Egy osztrák tiszt segítségével eljutott János főherceghez, aki egy törzstisztet küldött Beauharnaishöz közölve vele, hogy a honvédők az osztrák hadsereg integráns részét alkotják és minden kivégzett honvédő helyett két francia foglyot végeznének ki. Közben a foglyokat már a kivégzés helyére vitték ahol már két gárda zászlóalj felsorakozott. Lehetséges, hogy ugyanannak a gárdakapitánynak sikerült a kivégzést ismét elhalasztania újabb parancsig. Beauharnais kivégzést visszavonó rendelkezése meg is érkezett. A grazi katonákat ezt követően Franciaországba vitték. Fél évig tartották őket fogva Chalon sur Marne-ban Reims közelében. 1810. január 13-án épségben visszatérhettek Grazba, ahol a város lakossága lelkesen fogadta őket.
Következmények
A vereség eredményeként a nemesi hadat Székesfehérváron feloszlatták, és ezután többet nem került sor nemesi felkelésre. János főherceg hadserege jó időre alkalmatlanná vált arra, hogy újra harcba szállhasson, ami jelentősen befolyásolta a a wagrami csata sorsát is. Egyúttal elérték a nemesi hadak feloszlatását is. A császári had tíz nap múlva bevette Győr várát. A franciák többnyire dicsérően szóltak a magyar nemesi felkelők helytállásáról, azon véleményüknek hangot adva, hogy a magyar nemesek "vitézek, de még gyakorlatlanok". A bécsi udvar ugyanakkor igyekezett a hadvezetési hibákat eltussolni és a vereséget a nemesi felkelők megfutamodásának számlájára írni.
A helyszín ma
A kismegyeri csata helyén 1897. október 17-én avatták fel a ma is látható emlékművet.
A kiterjesztett szárnyú bronzturul a négyszögletű, süttői szürke mészkőből készült hatméteres kőobeliszk tetején áll. Az emlékmű négy sarkánál egy-egy kifelé fordított, a komáromi várból hozott ágyú látható.
Az emlékművön magyar, német és francia nyelvű feliratok ismertetik a csata lefolyását és emlékeznek meg az elesett harcosokról.
A kismegyeri csata 200. évfordulója előtt nem sokkal, az emlékművet 2009. áprilisában megrongálták, a bronz turulszobrot fémtolvajok ellopták. Egy évvel később június 12-én, a csata 201. évfordulója alkalmából adták át a helyreállított emlékművet. Lebó Ferenc győri szobrászművész a megkerült darabok felhasználásával alkotta újra a turulmadarat.
A HM Hadtörténeti Intézete 2019-ben próba jelleggel fémkereső műszeres vizsgálatot indított a 14.500 m2-es területen. A két napot felölelő terepkutatások során 12 leletet lehetett az 1809. évi csatához kötni, egy töredékes állapotú réz pitykegombot, három gránátrepeszt és nyolc kézi tűzfegyver-lövedéket. A HM további kutatásokat tervez a területen.
A csata emlékét felidézendő helyi hagyományőrzők az elmúlt években több alkalommal is látványos hadijátékokkal mutatták be a több, mint 200 éve történteket.
Kismegyer
Kismegyer a török idők után alig lakott puszta volt. Emiatt és a Győrhöz közeli pozíciója miatt ideális helyszín volt a csatához. Földesura a pannonhalmi főapát volt, majd a 19. század végétől Győrszentivánhoz tartozott. Győr városához 1954-ben csatolták. A temető helyén a 17. században Győr várának egyik előretolt védelmi és megfigyelő állása volt, melyet Tarisznyavárnak hívtak. Helyén a 18. században épült a temetőkápolna, később romantikus stílusban építették át.
Az akkoriban stratégiai jelentőségű majorból már csak a magtár maradt meg. Ma különböző szabadidős rendezvényeknek ad helyszínt.
Ha kedved lenne Kismegyeren sétálni, érdemes meglátogatni a 2011-ben átadott új templomot ( N 47° 38,843' E 17° 40,110' 128 m [GCNACS+templom]), mely épület Balázs Mihály és Somogyi-Soma Katalin építészek tervei alapján készült el. Az Isteni Irgalmasság templomát a kiegyensúlyozottság és egyben aszimetria kettőssége jellemzi. A monumentális hatású bejáraton belépve egyszerű, házszerű hatást keltő, osztatlan belső térbe jutunk. A templomot Várszegi Asztrik bencés főapát szentelte fel.
A csatáról nagyon jó bemutatót lehet az animáció a csatáról oldalon találni. Tájékozódásképpen: a franciák délnyugatról támadnak, a magyarok északkelet felé húzódnak vissza.
Ládatörténet
A ládát eredeti rejtőjétől, akloz-tól 2021 elején adoptáltam. Eredeti ládaoldal
Állapot: kereshető
2 játékos jelölte kedvenc ládájának
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Győri vásárlásból hazafelé végre sikerült megállni a rejtek közelében.Remek ládahelyszín,tökéletes leírás,köszönöm a lehetőséget! [Geoládák v3.12.7]
Többször járunk errefelé, mikor látogatóba jövünk. Másodjára meglett, első próbálkozáskor siettünk, pedig a leírás nagyon segítő. Köszi, hogy megmutattad. Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.6]
Köszönjük a rejtés. Egy rendkívül kulturált láda fogadott minket. Fel is töltöttük, elsősorban gyermekek számára.
Viszont lombhullás után az ember nem tud úgy félrehúzódni a ládával, hogy valamelyik útról, irányból ne nyílna pompás kilátás a ládászásra, logolásra. Ammennyire tudtunk körültekintőek voltunk, de csak az nem látott, aki nem akart. :)
Megvan, köszi!
A többit otthonról. [Geoládák v3.12.4]
-------------
Pannonhalmi kis sétánk után beugrottunk egy győri városnézésre is, előtte megálltunk ennél az emlékműnél. Elég nehezen találtam a (z utólag amúgy elég feltűnő) rejteket, de végül meglett, NEM a villanydobozban.
Ezt követően Győrben leparkoltunk, ettünk egy mekit, majd egyet sétáltunk a belvárosban. A karácsonyi vásárokra is benéztünk, sőt, óriáskerekeztünk is :D
Megvan, köszönöm. A bokorban van két elektromos szekrény. Mindkettőt kinyitottam, de egyikben se volt a cucc. A nyomokból látom, hogy már más is próbálkozott ezekkel. Jó lenne a leírásba felvenni, hogy nem ezekben a dobozokban van. Ne bolygassuk fölöslegesen. AZtán a segítséget dekódolva megtaláltam a bokor túloldalán.
Tisztelet a hősöknek!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! :) [Geoládák v3.12.2]
A mai napra azt terveztem, hogy elvonatozok Veszprémből Győrbe és hazafelé letekerem a 24-es számú kerékpárút két megyeszékhely közötti szakaszát. Előtte pedig összeszedek pár győri multit és ládát. A városi ládákkal több időt töltöttem mint terveztem, ezért csak este hétre értem haza. Mit ne mondjak, nem vártam a lejtőt Eplényből a + 2 fokos hőmérsékletben.
Biciklivel érkeztünk. nagyon tetszett a ládához tartozó csatabemutató leírás! az ilyen ládák miatt szeretem ennyire ezt a játékot. a megtalálás Dzseni érdeme, aki calt egy kicsit, megnézte a segítséget ( " de csak két szót!!") [Geoládák v3.12.1]
Megtaláltam, köszönöm szépen a rejtést! :)
Köszönjük a láda örökbefogadásat és kitűnő rejtését. Munkából hazafelé menet igazán jó találat volt. A láda oldal is szuper, a rejtek leírása is találó:) [Geoládák v3.9.0]
A mai kirándulásunkat a láda betegre állítása előtt megterveztük. Ideérve meglepően tapasztaltuk, hogy a jelszót a rendszer már nem fogadja el. Most olvastuk a netkessel kapcsolatos aggályokat is. Kasap és én személyesen is felkerestük a helyet, és amennyiben ez így is elfogadható találatnak a képek alapján, azt megköszönjük. [g:hu 1.6.4]
Megtaláltam. Hiába írtuk be a jelszót, nem fogadta el a rendszer. Kép alapján szeretném kérni az elfogadást. Nem neten kerestünk rá. :-) Köszönöm a lehetőséget. [g:hu 1.6.4]
Budapesti szerződéskötésből jövet, Sárvárra menet, útbaejtettük ezt a helyet.
Szép emlékmű, kár, hogy ismét egy vereségnek kell, hogy emléket állítson.
Szomorú, hogy a 2015 óta inaktív rejtő a hagyományosként moderáltatott ládát rejtői lustaságból egy év múlva virtualizálta - mára pedig a jelszó netkesselhetővé vált. Új gazdát érdemelne, aki újra tisztességes ládát rejt ide.
Valamiért ezen láda koo-ját nem töltöttem fel, de emlékeztem, hogy van Győr déli részén egy virtuális. Így aztán segítséget kértem DFRi kessertársamtól, aki készségesen segített, koo-val és persze a feladattal is. Köszi Feri, így lett meg az emlékmű és a jelszó is. Innen már söpörtünk haza, hogy guppikkal mindketten időre ott legyünk az unokáinknál.
Köszi a rejtést!
Egy hét Győrben az EYOF-on, 18 láda Győrben és környékén, ez volt a tizenharmadik. Közös találat Erzsivel és Attilával. Furcsa belegondolni, hogy ahol most panelházak és bevásárlóközpontok állnak, egykor csatatér volt és hatezer katona vesztette életét.
Eddig egy megfoghatatlan történelmi esemény volt számomra. Most már kicsit közelebb van. És kissé szégyenletesnek érzem, hogy egy közel 20 %-kal nagyobb osztrák-magyar sereg ilyen csúfos vereséget szenvedett. Hazai pályán!
Ládatúránk első állomásán pontosan egy évvel ezelőtt, ezen a napon, ebben az órában már jártam itt Gyrossal. Még az időjárás is pont ilyen volt mint ma, szikrázó napsütés és kék égbolt. Indulunk tovább Pannonhalma felé.
Győr környéki dobozolás Barikáékkal, ez a virtuális lett a mai nap utolsó pontja, hazafelé menet. Az eső is rákezdett, így ez csak egy gyors drive-in lett Köszönjük az élményt és a rejtést: Andi, Cözi, Barika55, Fefe, Tomi, Acsart
Nagyon szép az emlékmű és a környezete. Ez az emlékmű az egyetlen Európában, amelyet egy megtámadott ország emeltetett, és saját hősi halottai mellett a hódító francia csapatok elesett katonáinak is emléket állít. Történelem órán éreztem magam a ládaoldalt olvasva.
Nagyon impozáns emlékmű, tetszett! Örvendetes látni, hogy bár nem frekventált helyen van, mégis nagyon szépen ápolják az emlékmű környezetét! Köszönet a rejtésért!
Szép emlékmű, mely napjainkra már nem a legszebb helyen áll. De környezete nagyon ápolt. Kár, hogy a rejtés nem hagyományos. Köszönjük, hogy megmutattad a helyet.
A szomszédos főúton már számtalanszor elhaladtam mellette autóval.
Ezúttal kerékpárral közelítettem meg és tüzetesen szemügyre vettem az emlékművet.
Történelmi ismereteim is bővültek, köszönöm a rejtést.
Győri kirándulásunk végén egy gyors és üdítő találat (ahogy a rejtő fogalmazott:).
A közelben jó parkolási lehetőség és egy rövid sétával elérhető pont. Nagyon sok ötletes virtuális rejtés jelent meg mostanában, azok közül lehetne ide is "adoptálni" egy kereshetőbb verziót, hogy ne csak a táblán lévő szöveget kelljen átolvasni.
Erről a csatáról nem sok tudás lakozott a fejemben, jót tett egy kis történelemlecke.
Katonaként nem adhatok más értékelést!:D
Köszönjük a lehetőséget!
Gyermekkorom egyik kedvenc "játszótere" volt ez az emlékmű...azóta is többször felkerestem, csak elfelejtettem megkeresni a "ládát". Ma megtettem, köszönet az ötletért!
Győrben volt dolgunk, és ez a rejtés kínálta magát az út mentén. Sajnálom, hogy csak úgy kutyafuttában, autós megtalálás lett belőle - bár a lusta kölykeimnek tetszett, hogy nem kell túrázni. Azt hiszem itt inkább a történelmi háttér a fontosabb, mint maga a helyszín, ennek jó kiindulási alapot adott a leírás.
Köszönjük a rejtést!
110 km kerékpár edzés 400 m emelkedéssel Győr körül 11 régi és 1 új ládával. Ismét nagy volt a meleg.
GCMARC-tól tekertem vissza a városba, majd újra ki a láda felé. A harmattól csuromvizes fűben vittem a bicót, csak a cipőm ázott át. A jelszó megváltozott. Ismét vissza a városba, majd Ménfőcsanak felé ki, és GCBEZE következett.
LtSoma barátommal megtaláltuk egy bringás utolsó pontjaként. Mondhatni, hazaérkezésünkkor. Örülök, hogy visszaállították a szobrot, nem tudom ki volt az a b.rom állat, aki elvitte. Csak most láttam az újat, szép lett.
Köszi a rejtést.
Azt tudjátok, hogy ennek a szobornak, és pontnak van egy testvére kicsit messzebb? Nevezetesen Pécsen, a Francia emlékmű (GCTett). Megtanultam linkelni. :D
Reggeli beszerzése előtt kitekertünk a fiammal. Az újabb szoborlopást megelőzendő, I. István, I. László és Kálmán királyunk lopással kapcsolatos törvényei és a hatályos jogszabályok vannak kifüggesztve a szobor talapzatára.
Ilyen a történelmünk. Akkor is győztünk, ha mégsem...
Megnéztem a kopjafát is, furcsa egy névsor. Mindenkiről sejtem, hogy ki, de így együtt látni őket... Oly vegyes a politikai megítélés...
Köszi a rejtést :) Öt perces laza séta oda-vissza... :) lakóhelyemhez legközelebbi láda, csak eddig lusta voltam lemenni érte :D Pedig tudtam róla már akkor is, amikor még hagyományos volt.
Minden évben a csata évfordulója körüli szombaton hadijátékot tartanak a magtár és a szobor közötti füves részen, ez most volt :)
Közös képem is van a magtárral és az egyik ágyúval, csak kicsit régi... :)
Köszönjük az invitálást és a történelem ismereteink felfrissítését/pótlását. Egy ládának jobban örültünk volna, mint a leolvasós megoldásnak. Nem lenne rossz egy parkolót javasolni, ennek hiányában mi az út szélén álltunk meg. Később láttuk csak meg, hogy máshol be lehetett volna kanyarodni, kultúráltan leparkolni.
Megtaláltuk! Gyors találat!
Sajnos korán sötétedik, így már nem sikerült világosban ideérnünk.
Nagyon érdekes volt a leírás!
A mai napot Győrben 5 .hu-s és 9 .com-os megtalálással zártuk!
Köszönjük!
Szilvi+János
Ismert volt a hely, a nagy forgalom miatt mégis nehezen értem az emlékműhöz. Örültem a felújított emlékműnek, miután csak most vettem hírét a fémgyűjtésnek
Első ládánk. Ismerkedünk a játékkal. Egyelőre csak a képek és a leírások alapján kereshetünk, tavaszra remélem beszerzünk egy GPS-t is. Ide a jelszó miatt visszatértünk 2011. 01. 03-án.
Üdv: M.É.Z.
(Ui.: Virtuális geoládának van feltüntetve a lapon (weben), de ez egy hagyományos láda volt.)
Győr környéki ládázgatás záróakkordja. Impozáns emlékmű, nyilván a megörökítendő eseménynek megfelelő, ámde azóta meglehetősen zajos, forglamas hely szomszédságában. Őrület, hogy a német nyelv milyen körülményes, magyarul öt betűvel kevesebb :-)
5,5 napos geo-maraton keretén belül.
A kellemes belvárosi séta és mégjobb vacsora után a nap befejezéseként kerestük meg az emlékművet. A kivilágítással nem volt baj, csak az idővel (uis szakadt az eső...) Emiatt aztán egy betű kimaradt.
A rejtő azonban gyorsan segített, ezt köszönjük!
Hirtelen ötletből vezérelve Németországból hazafele, a jó időt kihasználva ládáztunk egyet. Mivel kizárólag kütyüvel történő keresésünk eredményeképpen csak a jelszót nem sikerült lefényképezni, a feltöltött képek alapján kérjük a jelszó nélküli elfogadást.
Köszönöm a rejtő segítségét a regisztrálásban. Nagyon szeles, esőcseppes időben álltunk meg az emlékműnél. Ha nincs a láda biztos nem szánjuk rá magunkat. Így is egy kicsit elsiettük a látogatást, mert a fényképeken csak az nem látszik jól, ami fontos lett volna... Köszönjük.
Családi megtalálás volt szép napsütésben.
Szomorú látványt nyújtott a megcsonkított emlékmű, köszönhetően a fémtolvajoknak. Sajnos a tolvajok nem olvasták a kerítésre kihelyezett táblát, amelyen I. István, Szent László, Könyves Kálmán és Mátyás király törvényeit idézik. A törvényekben világosan szerepel, mi a büntetése a rongálóknak és a tolvajoknak. (Meghalt Mátyás, oda az igazság...és a szobor is!)
Reménykedünk abban, hogy egyszer pótolják és mielőbb a helyére kerülhet az ellopott szobor.
egy kis biciklizes keretein belul... kar h elrepolt a madar a tetejerol!!! :D ;)
koszi...
megj.: szerintem frissiteni kellene a fotokat, mert ugye az emlekmu es kornyezete + a kopjafa es kornyezete, sot a major es kornyezete is nagyon megvaltozott...
Megvan, köszi. Az emlékmű tetejéről hova tűnhetett a madár. Tán ellopta valaki? Ez olyan gyors találat volt, hogy még fotót sem készítettem. Csak gyorsan megnéztem a jelszót, aztán spuri tovább haza.
Megtaláltam!
Gyors találat Nyúlról jövet. Szomorú mementója a hely az emberi primitívségnek...nem véletlenül került a régi törvényekről szóló irat oda...az elkövetőkre a Szent István ill. Szent László korabeli törvények vonatkozhatnának...Magyarország XXI. század...
Remélem sikerül helyreállítani.
Köszi a rejtést! Robi
Köszönöm a rejtést. Győri vagyok és 30 éve nem voltam az emlékműnél. Szomorú amit a szinesfémtolvajok műveltek!
Ugyanakkor nagyon köszönöm a leírást. Ez némiképp módosította a korábbi benyomásaimat, amit eddig a "győri szégyennaphoz" fűztem, negatív véleménnyel a magyar hadakkal kapcsolatban!
Gyors driving-cache Pannon-halma felől, táblaelolvasás és suhantunk tovább Győrbe sétálgatni, fagyizni. Nagyon szép az emlékmű és a környéke szépen karbantartott. Köszi a rejtést.
Az eredeti pannonhalmi programunkat változtattuk győri sétára, és a centrum felé közeledve álltunk meg ennél a pontnál. Eszti minden német nyelvtudását összeszedve hevenyészett fordításban elmondta miről is szól ez az emlékmű. A történet szomorú. A láda éppen ezért jó ötlet, hogy aki erre jár megálljon egy picit. Örülök, hogy nem abba a korba születtem bele ...
Már legalább 150-szer elmentünk az emlékmű melett, mindig megjegyeztük, hogy legközelebb megállunk megnézni. Sajnos már csak a csonka emlékművet láthattuk. :-(
Köszi a lehetőséget!
Több, mint 10 éve lakom Győrött, de Kismegyeren még nem voltam. Azt hittem, jobban a házak között van az emlékmű.
Szegény major, akár ipari műemlék is lehetne...
Köszönjük a rejtést.
Fogtam!
Kisunokám pannonhalmi keresztelője után Győrben ebédeltünk. "Jófajta" hózápor esett délután, 5 centi havat kellett letakarítani indulás előtt a kocsiról.
Sajna csak ez az egy győri láda fért bele ílymódon a hétvégébe:( Szintén sajna nem készült fénykép a kivilágított emlékműről, hóban "gázolva" kellett megközelíteni erős szélben. De sikerült!
Újabb GCRover-tomtech győri melóval összekötött ládázás. Az emlékmű csodaszép, első virtuális ládám! Jó a webes leírás is, sőt ennek kapcsán kicsit utána is olvastam az itt történteknek...már csak ezért is megérte. :p
Már a sztrádáról kiszúrtuk, persze azt gondoltam, hogy a domb tetején a másik vakító valami lesz a tuti. Naná, hogy elsuhantunk mellette :) A parkban két aranyos kutyus játszott. Sajnos rövidre fogtuk a nézelődést, mert a kutyusok barátkoztak, a gazdáik nem akartak, mi meg nem akartuk, hogy az ebeknek rossz legyen... Kellemes hely :)
Lefülelve :)
Munkaügybőlkifolyólagmegejtettgyőrilátogatáseredményeként.
Kicsit ellentmondó a halottak száma, de mindenképpen TÚL sokan voltak
Köszönöm a rejtést
Még az első geoládát is megtaláltam pár évvel ezelőtt, és előszőr azt kerestem, de rájöttem, hogy már nincs meg még a fa sem, ahová az volt elrejtve. Az új koordináták alapján is szerettem volna megtalálni a ládát, de természetesen a környezetünkben élő emberek nem kímélnek semmit, és ezt a ládát is eltünették. Sanos már csak az emlékmű maradt, ezt reméljük nem tüntetik el az emberek!!!!
Brekec475
Útban rokonlátogatásra, az autópályáról letérve kerestük fel a nevezetes emlékhelyet. A vasúton áthaladva túlfutottam a parkolóhoz jobbra levezető úton, s a nagy forgalom csak a Megyeri Csárdánál "engedett" megfordulni. Meglepően rendezettnek találtuk az oszlop feliratai szerint "az osztrák-magyar hadsereg és a magyar nemesi fölkelés itt elesett hőseinek", "a kismegyeri major hős védelmezőinek", valamint "a francia hadsereg elesett hőseinek", 1897-ben állított emlékmű közvetlen környezetét: a park szépen lett kialakítva, frissen vágták a füvet, s a köveket sem csúfítják falfirkák. A közel 80 ezer itt csatázó katonából minden 21. elhunyt, s mindkét részről sok volt a sebesült. Közülük kerültek ki azok, akiknek a GCTETT-nél állít emléket a lovagiasság és fairplay emlékműve.
Érdemes megállni időnként az ilyen emlékműveknél, elgondolkodni történelmünkön, s fejet hajtani a hajdani hősök előtt. Az persze egy kicsit zavarhat bennünket, ha tudjuk: a kismegyeri major nem volt (nem is lehetett) stratégiai fontosságú...;-)
Örömmel olvastam az emlékműről, jó hogy egy kicsit pótolhattam történelmi hiányosságaimat. Az emlékmű impozáns, a környék sem tűnt rendezetlennek. A korábbi bejegyzések alapján rosszabbra számítottam.
Vissza a kezdetekhez, a GPS nélküli kereséshez, miután roppant ügyesen hoztam magammal három pár lemerült elemet.
Hát ez már nem is Győr, lementünk a térképről! Persze csatahelyszínnek kiváló terep.
Győr környéki kerékpáros ládatúra első állomása. 2,5. km. Éppen hadi játékok zalottak az emlékmű parkjában, így nemcsak magát az emlékművet láttam, de a francia hederő egy kisebb alakulatával is találkoztam. Kár csak virtuális a láda, mert igazán lenne hely egy hagyományos geoláda elrejtésére is.
Másodszori nekifutásra sikerült eljutnom az emlékműhöz. Első alkalommal, mikor szintén biciklivel mentem, elnéztem az utat, s a keveredés közben rám is esteledett, vissza kellett fordulnom. Akkor még - navigáció híján - nem tudtam, hogy a céltól 200 méterre voltam...
Motoros ládázó körútunk ötödik ládája volt, Szamedlivel közösen.
Érdekes, hogy az útról szinte észre sem venné az ember, hogy milyen szép a park az emlékművel. Ekkor eszembe jut, hogy a geocaching lényege tulajdonképpen pont ez, hogy az ember olyan helyekre jusson el, melyekre egyébként az életében szinte soha nem menne, vagy csak egészen véletlenül.
Köszönjük a rejtést!
Győriként illdomos volt -végre- közelről is megnéznem az emlékművet. Hiányérzetem csak a hajdani bronz táblák hiánya miatt van, azok sajnos másnak jobban kellettek.
Egyébként Napoleon 1809. aug. 31-én megszállt Győrben.
Kellemes hely.
Ilyenkor szoktuk írni, hogy a geocaching nélkül el sem jutottam volna ide. De tényleg, ki jut el ide a kessereken kívül? És még hány ilyen szép emlékmű, elgondolkogtató történelmi mementó áll szerte az országban "elrejtve" mások szeme elől...
Lancelo-T-ékkal együtt bogarásztuk a feliratot, jártuk körül a szobrot, mindent egyformán csináltunk, kivéve, hogy a domb oldalában a nedves füvön megcsúszva én egy akkora hátast dobtam, hogy a rengéstől a domborművek meglazultak az emlékművön. Ezzel sajnos csak azokat a környezettudatos szelektív hulladék gyüjtőket támogattam, akik már számos bronz díszítést lefeszegettek, és elvittek a MÉH-be. Ők bezzeg idetalálnak...
A ládát meg kéne próbálni visszatelepíteni, szerintem a környező terep alakalmas a rejtésre.
Köszi!
Viki, (Geri, Krisz') TZ
Hazafelé indulva egy gyors találat. Gyerkőc persze megint ágyúzott, kispajtás is akadt a helyi erők képviseletében.
Ez is egy olyan hely, amit gc nélkül talán soha nem látok.
L.G.T.-s pannonhalmi kirándulás után, hazafelé. Kellemes kis virtuális pont, kellmetlen időben, erőt gyűjtve az autópálya monoton óráira.
Ancsi megritkította a pitypangállományt és felkéredzkedett az ágyúkra.
Hagyományos ünnepi ládázás Akebonoval. Ezek a fránya franciák mindég kibabráltak velünk... Mellékelt képen a diadalíves kép, RAAB=Győr. És a Trianon palota sincs onnan már nagyon messze...
Hagyományos ünnepi ládázás ozekivel. Győrből hazafelé. Hatalmas csata lehetett itt, állapítottam meg, miután elolvastam a feiratot. Ozeki szerint a párizsi diadalíven is szerepel az ütközetről való megemlékezés. Majd az is megnézem legközelebb. A leírásban közöltek nem mindenben egyeznek meg az emlékművön feltüntetett adatokkal, de azt nem tudom, hogy melyik az igaz.
Már harmadszor jártunk Győrben az utolsó 10 napban és mindig készültünk,hogy megkeressünk egy-két ládát.Háát eddig egy se sikerült.Ma végre lett volna alkalmunk,de olyan szomorú esős idő volt,hogy csak ezt az egy helyet néztük meg.
Audi gyárlátogatáson voltunk az L.G.T. egy részével, nagyon érdekes volt. Utána nem sok időnk volt ládázni, siettünk Egerbe, de ezt a drive-in pontot begyűjtöttük. Köszönet a rejtőnek, hogy felhívta a figyelmünket az emlékműre!
Sokszor elmentünk már az emlékmü mellett, ma viszont leálltunk egy jelszó leolvasásra, meg egy kicsit alaposabban szemügyre is vételeztük az emlékművet. Érdemes volt!
Útban Abda felé könnyű találat. Az inszurrekció hőseiről egy kis kiegészítés az Abdai Hídfő ládánál! Ezt a csatát vesztes mivolta alapján sokan az elavult nemesi felkelés lekicsibylésére használják...hogy akkor már elavult, az tény. De igazi hősök sokasága áldozta életét a Hazáért. Tisztelet emléküknek - Jókai ezt már megadta a Névtelen Vár c. regényében.
Búcsúba menet ünneplőben nem mászhattunk susnyásba láda után, azért is néztük ki ezt a könnyed virtuálist. De megérte,a fiúknak nagyon tetszettek az ágyúk.
Hazafelé nem tudtuk kihagyni, köszönet a lehetőségért!
Az ágyúk eredetiek lehetnek? Mely nemzet használhatta őket? Lehet, hogy alaposabban meg kellett volna vizsgálnom őket, de sajna csak itthon jutott eszembe...
Kissé lehangoló volt a környék .
A bóklászást az emlékmű mellett , egy " fehér gk-ban történő szex csata
hiusította meg "
Képeket illemből nem készítettem .
Megtaláltam az első "ládám"!!! Jó párszor elhajtottam már az emlékmű mellett, de most közelről is láthattam. Már ezért is nagyszerű dolog ez a geocaching. Remélem még sok örömet fog okozni és sok szép helyre "kényszerülök" kirándulni.
Üdv mindenkinek!
Mai 3/2. Kár hogy nincs igazi láda, így nagyon könnyen meglett. Bár lehet hogy nehéz is lenne észrevétlenül keresgélni, mert nagy a forgalom errefele. Köszi.
Szintén a meccs után hazafelé "gyűjtöttök be". Rengetegszer elmentem már eme emlékmű mellett, de nem hogy nem álltam meg , de még csak nem is tudtam, hogy mi ez.
Köszönet.
Stacee
Tetszett. Kár, hogy csak virtuális láda. Viszont ténlyeg olyan hely, ahová érdemes elmennni emlékezni. Szeretem az ilyen helyeket, mert mindig lehet újat tanulni :)
huba
Már sokszor jártunk erre, de most legalább a feliratokat is végigolvastuk. Minden év júniusának első szombatján nagy bulit szoktak csapni a helyiek, megemlékezve a csatáról. A 200 éves évfordulón (2009 június) ismét itt lesznek franciaországból a csatát az eredeti jelmezekben bemutató hagyományőrzők, illetve a magyar huszárok "leszármazottjai" is. Már néhány évvel ezelőtt is volt ilyen bemutató, nagy élmény volt!
Köszönjük!
Sopron: 11 nap, 36 láda, 2098 km.
Igazán aktív nyaralásba volt részünk. Szép helyeket látogattunk meg az ország legtávolabbi pontjait néztük meg, sőt még Ausztriába is kerestünk egypár ládát.
Egy focizó apuka-fia meccs közben próbáltuk az emlékművet megközelíteni, úgy, hogy még én is rughattam a labdát.(Sajnos nem lett gól belőle, de legalább eltaláltam a labdát!)
Remélem az aki leöntötte üvegtörmelékkel, az egyszer az ülepével fog belehuppanni! Valószínűleg a közeli "gyár" tulaja nem nézhette jó szemmel mi folyik itt, kíváncsi lennék mivel foglalkozik?
Az emlékmű nagyon tetszett!
Szép, gondozott park az emlékmű körül. Amíg ott voltam, addig is jött éppen valaki összeszedni a szemetet. Köszönet a Rejtőnek és annak is aki rendben tartja a környéket.
Nyúlról hazafelé, előtte meg se néztük, hogy hagyományos láda-e, vagy sem.
Szerencsére barátnő éppen gép előtt dolgozott, ugyhogy telefonon beolvasta, mit kell keresni...
Az út szélén tettük le a paripát, onnan sétáltunk le az emlékműhöz. Pár éve már jártunk itt, akkor a csata emlékének évfordulóján egy hagyományőrző huszáros felvonulást és csatát néztünk meg.
A hely tetszett, de ide el lehetett volna rejteni egy valódi ládát is.
Pápa-Győr kör 9/10.
Már régóta terveztem ezt a ládát, most mellette jöttem el, nem hagyhattam ki.
A rejtő figyelmébe ajánlom: A N47°39' E17°40' közelében van egy másik kismegyeri emlékhely. Nem álltam meg, csak a kocsiból láttam. Lehetne egy multit csinálni belőle.
Ez volt az első keressem. Érdekes dolog volt. Több tapasztalatot szereztem.
Pocket PC-vel és útvonal térképpel próbáltam a pontot keresni.
Megtaláltam.
Jelen programhoz: A rövid név -- az internetes oldal melyik adata? Lehet ezeket egzaktabban megfogalmazni?
Új fiú vagyok, majd megszokom.
Tiva
A közelben van egy kis templom amit ajánlok látogatásra.
Az eredeti leírásban említett magtár északi oldalába van egy eredeti ágyúgolyó. Az információt a mai tulajdonostól tudom. Csatolok egy ágyúgolyó és egy épület belső fotót. Az épület új funkciót keres.
Munkánk nagy hevében egy kicsit pihentünk. Vagyis nem hagytuk ki a lehetőséget, hogy ezt a pontot felkeressük. A ládaoldal történeti leírása tökéletes. Köszönjük a rejtőknek.
Téli kirándulásunk első állomása. Éppen nyáron jártunk egy másik emléktáblánál, amelyik említést tesz ugyanerről a csatáról: Párizsban, a Diadalív oldalán... E+D
Az műemlék tetszett, csak nagyon ki van járva az elrejtés helye. Itt jártak a Koppány Völgyi Betyárok!!! Józska(JOE), Bandi, Ildikó, Józska,
GPS-nélkül keresünk!!!
Könnyű találat. A rejtek rendesen körberakva taposóaknával, de szerencsére ezek nem robbannak, hanem beleragadnak az autó szőnyegébe.
Örülök hogy itt jártam, mert nyílt napok voltak a szomszédos Renault kereskedésben, és volt lehetőségem kipróbálni a legújabb modelleket.
Biztosan nem volt ilyen szemét és büz, amikor a láda idekerült, de a mostani állapotokat tekintve célszerü lenne másik helyet találni neki.
Mi sötétben vadásztuk le, így inkább csak az orrunk bánta! :)
Győrben tartottunk oktatást és ennek végeztével kerekedtünk fel a láda becserkészésére. A GPS segítségével hamar megtaláltuk a városrészt, majd a ládát is. Az emlékmű környéke nagyon rendezett, ez viszont nem mondható el a láda környékéről. Lényegében egy illegális szeméttelepen kellett keresgélnünk. Szerintem fontolóra kellene venni a láda áttelepítését.
Szokás szerint a ládaoldal nem elolvasása volt a felkészülés része, így az árokba is bementünk, és onnan találtuk meg a ládát. Amit meg akar mutatni, az jó, "rendben van", de olyan sok a szemét, hogy a környezet 3-as pontszáma is csak Vica közbenjárására lett megadva.
Ez a láda még az odaúton került sorra. Abszolút drive-in a dolog. Az emlékmű nekem nagyon tetszik. Az a kategória, amiről ugyan tudomásom volt, de a gc nélkül nem biztos, hogy felkerestem volna. A szemét nekem nem volt sok. Azonnal adta magát a rejtés. Macek volt velem. Igazából a Rákóczi-szabadságmozgalom és 1848/49 közötti időszak egyetlen jelentős katonai eseménye volt hazánkban. Napóleon szervezett seregei szétszórták a felkelést. Ez van.
"Ne felejtsd el, van ott egy emlékmű is, nem csak a szemét."
Ez így igaz! De azért kár, hogy egy ládához méltó helyen maga láda méltatlan körülmények között kénytelen rejtőzni.
Mazsola és Tádé
Megtaláltuk.Kóbor cicák mászkáltak a ládán és körülöttük.Sikerült is lefotózni az eggyiket.El nem hoztuk,hátha a következő megtalálónak megtetszik.Egyébként könnyen megtalálható.
Csak odataláltunk. Szép az emlékmű, látszik, hogy a boldog békeidők terméke, azóta nem nagyon emlékeznek meg az elesett hősökről ilyen méltó alkotásokkal.
Kerékpártúra ládavadászattal fűszerezve. Első állomás. Egyszerű volt a megtalálás, de nem árt körültekintőnek lenni mert közel van egy földút a rejtekhez és odalátni. Következő cél: GCMARC
Lilo11, BBerti, Dopo
Ma a VOLT-fesztiválra igyekeztünk és úgy gondoltuk, hogy közben azokat a ládákat gyűjtjük be amik közel vannak az útvonalhoz, és nem nyújtják meg nagyon az amúgy is 266km-es utat.
Talán ez volt a legegyszerűbb és leggyorsabb találatunk ma. Az emlékmű körnmyezete szépen rendben van tartva. A ládánál sem láttunk szemetet, viszont elég forgalmas volt az út ezért vigyázni kellett, hogy ne legyünk feltűnőek.
Köszönjük!
Ez volt az 1. ládám, viszonylag egyszerűen megtalálható.
Valamiféle rendezvény volt az emlékműnél, így óvatosnak kellett lennem.
Az árok és környéke valóban szemetes, de az emlékmű környéke az gondozott.
Ok [wapon beküldött szöveg]
Pünkösdi ládázás.
A láda környezete nem igazán nyűgözött le. Elég sok volt a szemét. Hátulról közelítettünk a ládához, amit elég nehezen találtunk a pontatlan kook miatt, de még így is sok volt a csalán. A történet viszont érdekes!
Egy 2 napos hétvége Mosonmagyaróvár-Győr-Sokoró, nyolcadik állomása. A Radnóti emlékhely után jöttünk ide. A ládát hamarabb megtaláltuk, mint az emlékhelyet :D
Erről a helyről az jut eszembe, hogy ősszel jártam Waterloo-ban, azon a helyen, ahol Napóleon legnagyobb vereségét szenvedte el. Ott több geoládát is megtaláltunk. Teszek fel fotókat...
Mi szeretjük Napoleont, nagy érdemei vannak a történelemben. Köszönjük a rejtőknek, hogy eljöhettünk erre a történelmi helyre. Őrömmel vettük, hogy itt nem volt szúnyog.
A maradék dunakiliti csapattal, dc3-ék és radpeter-ék elbúcsúztak az előző ládánál.
Emerzee kerek évfordulós lett, 200. megtalálását ünnepelhette, vele együtt örültünk.
Szuper nap volt, jó sok ládával. Köszönöm!
H.Gabi
A Dunakiliti duzzasztómű meglátogatása után, hazafelé záró ládaként kerestük fel. A megtalálásnak különös hangulatot kölcsönzött, hogy ez volt egykori padavánom, a velünk utazó emerzee 200. ládája, így Őt küldtük a bozótosba, és figyeltük a technikáját. Látszott a 200 ládányi tapasztalat, de azért van még hova fejlődni! ;-P Logolás után természetesen megtekintettük az emlékművet is. Remek nap volt ez a mai.
Egykori, és mostani Mentorommal, és sok kedves ládászbaráttal találtam meg a ládát. Jó volt velük lenni egy ilyen klassz napon! (Ma volt a dunakiliti látogatás) Köszönöm a barátságotokat!
Becserkelve! [wapon beküldött szöveg]
Pápán volt munkám, hamar végeztem, így volt időm ládázni.
Az emlékmű igazán remek, a rejtek környezete némileg lehangoló, ellenben biztonságos.
Az emlékmű megtekintése, és a láda előhalászása az árokugrástól eltekintve sikerült. Logolás közben egy autó elhúzott mögöttünk, egy meg megállt, így a visszarejtés érdekes lett. Egy kicsit vártunk, hátha eltűnnek, de nem. Türelem elfogyott, orruk előtt szépen árokba placcs bele, és visszarejtés. Majd angolosan távozva. Ekkor az autóból fiatalok szálltak ki, és emlékművet néztek.
Mondtam is a páromnak, hogy ezek csak kesserek lehetnek, mert ilyen időben épeszű ember nem nézeget egy nem túl híres (bestsellerek által nem említett) emlékművet. Ez ki is derült az utánunk logból. Talán egyszerűbb, és élménydúsabb lett volna, ha odajönnek. [gps nélkül]
befi
Nagy dagonya volt. A rejtés tetszett, hagytam a 3 éves gyerkőcömet, hogy megtalálja. Kár, hogy az emlékműről a kissebbség elvitte a domborművet. Köszi a rejtést.
Alöször azt hittem, hogy az árokban lévő betonlap alatt van (félig vízben állt és kb 0.5 négyzetméter). :-)
Könnyen megtaláltam. Drive in.
Az emlékmű előtt már többször elmentem, most végre meg is néztem.
Nagyon érdekes a műemlék, rengetegen szaladnak el mellette, érdemes megállni. Győrben jártam megpihentem itt egy picit. A láda környéke jelenleg egy szeméthalom :-( Lenne jobb helye most picit odébb.
A lágy délutáni napsütés sem tudta megszépíteni annyira a láda rejtekhelyét, hogy maradéktalanul szép emlékként gondoljunk rá vissza. Az olvadásból adódó sár majdnem szó szerint rabul ejtett minket.
Nem akarok igazságtalan lenni, ez nem az elrejtő hibája, végtére is ilyen a tavasz...
Úgy érzem nem a megtalálás nehézsége az, ami ide kell hogy csábitsa a látogatókat.
Ez az emlékmű az egyetlen Európában, amelyet egy megtámadott ország emeltetett, és saját hősi halottai mellett a hódító francia csapatok elesett katonáinak is emléket állít.
Hányszor elautóztam az emlékmű mellett míg végre most alkalmam nyílt kicsit körülnézni a környéken. A csata leírása nagyon érdekes élvezetes olvasmény volt. A rejtés viszont lehetne jobb is. Egy szemetes árokban álló farönkbe került a láda. Szerintem az emlékmű forgalma nem olyan nagy hogy a környékére ne lehetne elhelyezni a ládát.
Bátraké a szerencse! A reggel fél ötkor éppen elkezdődő darás havazás nemsokára jócskán ellepte az autópályát, lassú menetre kényszerítve mindenkit. Mi, Jalsóval, nem hátráltunk meg, és kitartásunkat egyre szebb, dél felé már napos idő jutalmazta, felszáradó utakkal. Eredményes és szép napot zártunk, elégedetten tértünk haza.
A korábbi logok alapján kiábrándító környezetet vártam, de a hólepel álcázott minden csúfságot, így egész szép volt. Az emlékmű szokványos, a rejtés annyiból tetszett, hogy a környéken aligha akad ennél jobb lehetőség. Köszönöm a csataleírást, nagyon alapos és érdekes. Átírja azt a Petőfitől eredeztethető klisét, hogy a nemesi had csúfos kudarcot vallott itt. Sokan áldozták életüket hazájukért. Ma hányan lennének hajlandók rá?
Ausztriába igyekezve apró de nem lényegtelen kitérővel teljes sötétségben könnyű megtalálás. Mivel a helyszínen nem tudtunk fényképezni, kárpótlásul néhány másnapi kép a vesztes fél egyik főhadiszállásáról, Schönbrunnról.
Megtaláltam. Az árkot a sok szeméttel szivesen felejteném.
Más! Elég pontatlan a láda koordinátája. A müszer szerint 68-70 m-rel odébb van, ahol se fa sae árok. Megmértem a láda mostani helyét. Ha érdekel elküldöm az adatot. (A megtalálásban a leírás abszolút pontos.
Az emlékmű körül több - a JELENLEGINÉL LÉNYEGESEN JOBB -rejtekhely kínálkozik!
Megtaláltam.
Kicsit lehangoló, hogy szemétben is keresgéltem. Nem lehetne ezt a környéken egy normális helyre elrejteni?
A másik többtörzsű fa mellett nézegettem először. A készülékem oda jelezte a megadott koordinátákat. Ez még nem is lenne baj.
Bottal piszkálgattam egy világoskék zacskót, de abban használt pelenkák és egyéb textíliák voltak.
Sajnos ez Magyarország!
Nem túl szép helyen van a láda, de nagy erénye, hogy hozzánk nagyon közel. Az emlékmű és közvetlen környezete viszont szépen gondozott. A délutáni rövid biciklizést azonban nem vállalta a család, így egyedül kerestem meg.
Elkoboztam a csokikat, tettem be ásványt és egy kis illatot.
Iza
A rejtek nem igazán van jó helyen, hiszen azt más emberek szeméttárolásra használják. Arról nem is beszélve, hogy a poros úton nagy forgalom van, ami az ember tüdejét tölti meg porral. Biztosan lenne a közelben rejteknek inkább megfelelő helyszín...
A környezetet igazából a webes leírás dobta fel - egész jól el tudtam képzelni az ágyúdörgést, a lovak dobogását és a többi csatazajt.
A láda talán lehetett volna közelebb is az emlékmühöz, így az egyetlen érdeme, hogy nálam ez tartja a drive-in rekordot - mindem off-road nélkül 1,5 m-re lehet tőle parkolni!
Sopronba menet beugrottunk ide is. Iszonytos nagy dugo volt a varosban, hol tuntettek, hol utat epitettek. //Balint, Caca, Sprok [wapon beküldött szöveg]
Győrbe vonattal érkeztem, innen a 82-es úton nyomtam kerékpárral a Nyúl, Écs, Bakonygyirót, Bakonyszentlászló, Vinye útvonalon. Begyűjtöttem az új győri ládát, és a két Bakonyszentlászló és Vinye közti multit.
A győri csata emlékhely láda rejtése egy kicsit meredek: akárhogy álcáztam magam, két autó is lassított, a gépkocsivezetők a fejüket csóválták, hogy ilyen helyen végzem a dolgom :-(.
A láda után reggeli bemelegítésként tempóztam Bakonyszentlászlóig.
Gyonyoru ido van! A lada helye veszelyes! [wapon beküldött szöveg]
Bicajoztam kicsit ebben a csodás időben. Az emlékművet már néztem sokszor, mikor Győrbe mentünk, de most volt rá okom, hogy meg is álljak :)
Korrekt, a rejtés nem túlzottan nehéz, a környezet sem kiemelkedő, de jót autóztunk, és vicces volt, hogy bár elsők akartunk lenni, végül csak ötödikként futottunk be. De annál jobb, ez csak azt jelzi, hogy ma már egész elterjedté vált a geocacheing. :)
Az egész úgy kezdődött, hogy megláttam az új ládát, felhívtam Gabit, hogy mehetünk-e, ő erre azt mondta, miért ne. Szóval jött egy poénnak indult ládászás, ahol elsők nem lettünk (a logbook szerint csak ötödikek), de legalább autóztunk 120 km-t és remekül éreztük magunkat.
A jelszó nehéz, el is felejtettük, most lett meg a papírceli, amire feljegyeztük.
"Majd elfeledtem győri vitézségtek.
Mikor emeltek már emlékszobort
A sok hős lábnak, mely ott úgy futott?"
Petőfi Sándor: A nép nevében (1847)
A Kismegyeren található obeliszk 1897 óta áll, Lucát egy pöttyössel sikerült rávennem, hogy bicajozzunk ki együtt hozzá.
A 82-es padkáján álló autóból aztán már sejtettem, hogy elsők nem leszünk. A szobornál óvatosan ránk köszönt kupec, bár akkor még nem tudtuk, hogy ő az.
Mi kiránduló csonkacsaládnak álcáztuk magunkat, így nem beszélgettünk. Pedig már láttuk egymást távolról a GCVGKV-nál és leveleztünk is. Sebaj, majd legközelebb bátrabb leszek!
A fotók alapján a megtalálás gyerekjáték volt. A füzetet olvasgatva kiderült, hogy a brunz is szépen csillog (c MaNcs).
Be:-, Ki:-
Az emlékmű jó mászóhely volt Lucának. Amíg ott szórakoztunk, egy újabb kereső is megjelent a helyszínen valami batár autóval. Óvatosan megvárták, amíg eltekerünk, csak akkor bújtak elő.
Hazafelé meg nem adtuk meg egy autónak az elsőbbséget a Tigrismosós körforgalomban. Hát, nem Iza volt az!
A gyors találat után ballagtam vissza az autóhoz és az emlékmű feliratának olvasgatása közben megjelent a kerékpáros "csonka család". Számomra egyértelmű volt, hogy a lógó lábú esőben, ilyentájt csak nemnormális- vagy megszállott ember kerékpározik a gyermekével a városszéli emlékműhöz, szóval gondoltam ez csak Hujberg lehet. Mivel nagyon szégyenlős vagyok és megzavart a "Nagy Kütyünélküli Hujberg" jelenléte, kicsit tébláboltam még ott, majd bátortalanul rájuk köszöntem, de aztán elbizonytalanodtam, így sajnos elmaradt a jó kis beszélgetés.
Remélem legközelebb lesz rá alkalom.
Végre sikerüllt egy ládát elsőnek megtalálni. Mint utólag kiderült itt is csak perceken múlt. Egyébként a hely megérdemel egy ládát. Köszönjük az első megtalálónak járó "gömbszörp"-öt.