Elhelyezés időpontja: 2002.02.16 08:00
Utolsó lényeges változás: 2020.12.26 19:03
Utolsó változás: 2021.09.03 23:04
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Mákos >> Hörcsög
Ládagazda: Hörcsög Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 680 m
Megtalálások száma: 1218 + 9 sikertelen + 10 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 1.0 megtalálás hetente
Rejtés
A kerítés mellett cső alatti betonüregben egy tégladarab mögött rejtőzik. A téglát ne tedd a dobozra!
A ládába TravelBug NEM helyezhető.
Megközelítés és parkolás
Autóval: Úrkút, vagy Szentgál irányából, valamint Nagyvázsony - 77-es út - felől is egészen a tornyokig vezet fel aszfaltozott út, amely személyautóval és országúti bringával is simán járható.
Parkolás a TV-torony alatt lehetséges N 47° 2,912' E 17° 39,178' 580 m [GCKABH+parkoló], itt 8-10 autó kényelmesen elfér. Tovább hajtani - elméletileg - tilos, de nem lehetetlen, azonban egy kis séta mindenkire ráfér... Gyalogosan: már nehezebb a helyzet! :) Bármely környékbeli településről (Ajka, Padragkút, Nagyvázsony, Úrkút) indulva szép kis túra eljutni a ládáig.
A láda a jelenleg használaton kívüli délebbi rádióadó torony kerítésénél található egy cső alatti betonüregben. Ezt a tornyot balra kell megkerülni, a kerítés mellett (ahol a betonút véget ér), a kilátó irányába egy kis murvás, korláttal biztosított ösvényen előbb maga a kilátó, majd a pihenőhely mellett elhaladva. A pihenőtől óvatosabban a kerítés mellett haladjunk tovább és hamar meglesz a láda is.
Első a munka, aztán a szórakozás! A láda felkutatása után feltétlenül időzzünk el a kilátóban, mert a kilátás egészen elképesztő, kelet felé egészen Veszprémig ellátni. Sőt a péti dombok is körvonalazódnak, páramentes időben a "húszemeletes" is könnyedén felismerhető. Déli irányban a Balaton víztükre és a Somogyi-dombság zárja a látóhatárt!
Egy kis meteorológia
Indulás előtt érdemes ránézni hogy lesz-e panoráma, vagy az orrunkig sem fogunk látni, esetleg elfúj minket a szél: WEBKAMERA KÉPE
Érdekesség, hogy a TV tornyot 150 km/órás szélre méretezték, de 2010. december 9-én délelőtt orkán erejű széllel érkező hidegbetörés felállította az új országos szélrekordot, 172 km/h-s lökést mértek a Kab-hegyen. Az addigi rekordot szintén 2010 májusban mérték ugyanitt, akkor 165 km/óra volt a csúcs.
A Kab-hegy a Déli-Bakony legmagasabb csúcsa, 599 méter magas. A hegy bár vulkanikus, de a híres tanúhegyeknek nem rokona, legalább is felszín-morfológiailag, hanem egy hawaii típusú pajzsvulkán, amely folyamatosan ismétlődő vulkáni aktivitás során jött létre.
A dunántúli bazaltvulkánosság legnagyobb összefüggő területű képviselője, mintegy 33 négyzetkilométeres kiterjedésű. A bazaltláva feküképződményei elsősorban eocén és triász karbonátos képződmények, csupán a Ny-i és a D-i peremén jelennek meg vékony felső-pannóniai képződmények. A lávatestek között vörös talajszinteket azonosítottak. A bazaltos kőzetek újbóli megjelenésük során eltérő szöveti jellegzetességű lávafolyásokat alkottak.
A tanúhegyekkel ellentétben a Kab-hegy bazaltja viszont jóval korábbi kőzetekre ömlött. Az alapkőzete felső-triász korú üledékes kőzet, ami a kréta korban szárazra került és karsztosodott, jellegzetes trópusi karsztformákat véve fel. Nyugati oldalán még egyszer tengerelöntés következett be az eocén korban, ősmaradványokban gazdag mészkövet hagyva maga után. Ilyen előzmények után következett be a pannon korú vulkanizmus, a láva eltemette az egykori karsztos felszíneket, a magasabb pontokat pedig körülfolyta.
Mára néhány területen egy igen sajátos Bazaltkarszt felszín alakult ki, berogyások, víznyelők, barlangok jelzik a csapadékvíz útkeresését a mélybe. Látványos elemei ennek a lávaömlés szélén kialakult függőleges víznyelőbarlangok (Macskalik-barlang, Öreg-köves-víznyelőbarlang). A bazaltkarszton néhány méter átmérőjű kis töbrökben megáll a csak lassan elszivárgó csapadék, kis tavakat alkotva. Körülöttük összetöredezett bazaltdarabok láthatók. A témával kiemelten a GCOKVB ládám foglalkozik.
Kellemes kikapcsolódást, jó szórakozást kívánok! :)!
Állapot: kereshető
1 játékos jelölte kedvenc ládájának
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Úrkút után már nem igazán mertem megszólalni, hogy amúgy a Kab-hegyen is van láda, mert azt beszéltük meg, hogy elmegyünk Veszprémbe. Aztán Laci kérdezte, hogy oda fel lehet-e menni, én meg rögtön rácsaptam a lehetőségre... :D
A kilátóba még Eri is feljött, aztán lefele olyan bátran lépkedett irányba, csak pilláztam, hogy mi lett, mert én inkább tolatva jöttem le... Amíg Laci a kukkerral nézkelődött, mi gyorsan megkerestük a ládát.
Az autóhoz visszafele láttunk gyíkot is.
OKT hétvégénk második napja, Nagyvázsony felől. Hát az a közel 6 kilométer egyenes szakasz elég brutál. Elsőre azt gondoltuk, hogy rosszabb lesz, de így a nyár közepén elég változatos volt minden. A kilátónál ebédeltünk, aztán az egyértelmű leírás alapján könnyen megleltük a ládát.