Elhelyezés időpontja: 2005.12.04 13:15
Megjelenés időpontja: 2005.12.08 22:10
Utolsó lényeges változás: 2019.01.20 20:10
Utolsó változás: 2020.12.20 17:18
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: kulisz
Felhasználó: szikizso Nehézség / Terep: 3.0 / 3.0
Úthossz a kiindulóponttól: 7100 m
Megtalálások száma: 186 + 3 sikertelen + 4 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.2 megtalálás hetente
WAP
4-füles konyhai műanyag doboz (belméret: 8x13x4 cm) sziklahasadékban a nyugati oldalon, térd magasságban.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Bevezető
Ezt a ládát nem én helyeztem ki, a ládát örökbe fogadtam. Kellemes túrára invitállak az általam nagyon kedvelt Börzsöny észak-nyugati csücskébe.
Pléska-szikla
Kemencétől délkeletre, a Börzsöny-hegység belsejében, a Kemence- és a Dosnya-patak között emelkedő, három oldalról igen meredek, kőgörgeteges oldalú hegynyúlvány dél felől keskeny, bemélyedő nyereggel kapcsolódik a Pléska-bérchez.
Tengerszint feletti magassága 531,5 m, a Dosnya-patak feletti relatív magassága kb. 130 m. A mintegy 30-60x130 méter kiterjedésű lelőhely keleti oldalán 4-20 méteres sziklafalak, északon mintegy 8 méteres sziklafal, nyugaton kisebb-nagyobb megszakításokkal 2-3 méteres sziklaletörések határolják. Déli végén, a nyereg felől, a hegynyúlvány teljes szélességben kövekből összerakott, kb. 1,5-2 m széles, 50 cm magas sáncformát figyelhetünk meg.
A helyet sűrű, magas fű borítja. Vakondtúrásokban néhány cserepet és cipó alakú andezit örlőkövet találtak. A kavicsos anyagú, vöröses és szürkés színű, apróra tört edénytöredékek a kora bronzkori Kyjatice-kultúrához sorolhatók.
A korabronzkori kősánccal erősített sziklát a Kemence-patak völgyétől, a Miklós-tető alá szerpentinező erdészeti feltáró út második kanyarulatától északkeletre 250 méterre találjuk.
(forrás: Várak a Börzsönyben, Útikalauz és jelvényszerző túramozgalom igazolófüzete)
A Volánbusz Szob vasútállomástól induló járatával is meg lehet közelíteni Kemencét.
Az ajánlott parkolótól gyalogosan vagy kerékpárral induljunk el - autós megközelítés tilos, ld. a tiltó táblákat, egyébként is túrázni mész... - a Kemence-Diósjenő erdészeti műúton az erdészeti feltáró út felé N 47° 59,363' E 18° 55,776' 302 m [GCPLES+letérés-feltáró út] - ami az egykori kisvasút nyomvonalával azonos. A sorompó utáni elágazásban N 47° 59,374' E 18° 55,924' 313 m [GCPLES+letérés jobbra] jobbra forduljatok! A Pléska-szikla majdnem végig ezen a murvás földúton megközelíthető. Az út egy szép, széles, jó karban lévő, stabil állapotú szerpentin, jó tempóban lehet rajta haladni, durva emelkedők nincsenek benne. A Pléska-sziklát a negyedik hajtűkanyartól N 47° 58,761' E 18° 55,277' 519 m [GCPLES+letérés balra]érdemes megközelíteni (a második is csábító, de ne csábuljatok el). Itt balra kell letérni egy - nyáron az aljnövényzet miatt rosszul látható - rosszabb minőségű földútra, majd erről az első lehetőségnél N 47° 58,874' E 18° 55,314' 500 m [GCPLES+letérés ládához] jobbra a szikla és a láda felé.
A rejtés
4-füles konyhai műanyag doboz (belméret: 8x13x4 cm) a sziklafal hasadékában a nyugati oldalon, mielőtt felérnél a magaslatra,balkéz felé. Kérek mindenkit a gondos álcázásra, de a kövekkel óvatosan, ne törjétek össze a ládát.
Láda történtet, fontosabb események:
2020.12.20. KP1965 logja alapján pontosítottam a leírást.
2018.10.03. Adoptáltam
2018.10.22. ládacsere és feltöltés megtörtént, kereshetőre állítottam.
2019.01.04. Ládaellenőrzés. Most már facoin is elérhető az ajándékok között.
Régi leírás Sziklahasadékban:-)A Várak a Börzsönyben túramozgalom keretében jutottam el a Pléska-sziklára, és megragadtam az alkalmat egy geoláda telepítésére.
A Kemence-patak völgyéből elindulva (ajánlott útvonal lentebb) balkéz felé látható a célpont, közelebb kerülve pedig egyre jobban kivehető a kiemelkedés, amit a vár/sziklafalak jelentenek. Maga a sziklatető egy nagyjából 300 négyzetméteres hosszúkás keskeny, közel sík terület, melyet a túrafüzetben is említett vastag fű takar. A hely hangulatát fokozza a széleken leszakadó mélység, a szép zöld formagazdag sziklaalakzatok, és a nem kevésbé érdekes alakú fák. Most, a ládatelepítéskor jártam itt először, és nem csalódtam. Remek kilátás nyílik a völgyre és a környező hegycsúcsokra, igaz nem körpanoráma, de ne legyünk telhetetlenek:-)
A geoládáról
A láda az igazoló táblától kb. 10 méterre, egy sziklahasadékban rejtőzik. A láda kör alakú, kék fedelű.
Kérek mindenkit a gondos visszaálcázásra, a kövekkel óvatosan, ne törjétek be a láda tetejét lécci.
Az ajánlott parkolótól gyalogosan vagy kerékpárral induljunk el a Kemence-Diósjenő erdészeti műúton a túramozgalom füzetében említett erdészeti feltáró út felé N 47° 59,363' E 18° 55,776' 321 m [GCPLES+feltáró út] - ami az egykori kisvasút nyomvonalával azonos. A sorompó utáni elágazásban jobbra forduljatok! Autós megközelítés tilos (inkább beszedem a ládát), a toronyiránt pedig szívás:-)
A Pléska-szikla majdnem végig földúton megközelíthető, az utolsó 50 méter a nyeregben haladó úttól vezet a sziklához, gyakorlatilag szintben. Az út egy szép széles, jó karban lévő, stabil állapotú szerpentin, jó tempóban lehet rajta haladni, durva emelkedők nincsenek benne. Egyes térképekkel és a füzetben leírtakkal ellentétben viszont a szerpentin egy cseppet kanyargósabb a valóságban, és a Pléska-sziklát a negyedik hajtűkanyartól érdemes megközelíteni (a harmadik is csábító, de ne csábuljatok el).
Én egy másik verziót választottam, lemondva a szerpentinezés szépségéről. Az első hajtűkanyar előtt egy meredeken balra visszafelé forduló köves földútra tértem, mely rövid idő múlva visszafordul jobbra, és egy vadászles mellett elhaladva, balról kerülve a Pléska-sziklát vezet a nyeregbe. A szerpentinhez képest előnye a rövidebb megtett út, hátránya a meredekség, és hogy téli plusz fokok valamint csapadékos időjárás esetén meglehetősen saras.
Sok sikert, kellemes túrázást kívánok mindenkinek!
Ládatörténet:
Köszönöm Blue Maliéknak a láda újratelepítését!'
2018. aug. 26. A láda több mint 4 hónapja beteg volt, a ládagazda már nem aktív (vagy nem látszik javítási szándék), a ládaoldal nincs aktualizálva, ezért a Ládadoki javaslatára adoptálhatóvá teszem. [Admin(Fazék)]
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
+
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Köszönöm rejtést! Bringával kemence felöl Zolikával feltekertünk. Nagy élmény volt,főleg lefelé. Sajnos kerítés elzárta az utat az utolsó pár méternél, de megoldottuk, hogy eljussunk a ládához. [Geoládák v3.6.0]
A Zöld sáv felől a gerincen jöttünk le, ahol jelez valami ösvényt (ami nincs vagy csak szederharccal abszolválható kivitelben). Jó negyed órás bolyongás után a bokatörő kövek közt végül feladtuk. A jel ide-oda ugrált és a leírás sem igazán sok támpontot adott, mert nagyon sok helyen lehet nyugat felől megközelíteni a sziklákat és így ennél még sokkal több sziklafal esik "balkéz" felé. :) Sajnos nem találtuk meg, tehát vagy túl igényesen rejtette vissza az előző megtaláló vagy egyszerűen bénák voltunk.
Egy - szerintünk - új info: a leírásban megadott útvonalon jelenleg fakitermelés folyik és gyakorlatilag el van kerítve a Pléska-szikla, így legálisan, kerítésmászás nélkül nem túl egyszerű megközelíteni! (Mi erre indultunk tovább)
Ha a fotók nem meggyőzőek, elküldjük a GPS "csiganyálát" és/vagy a Börzsönyi Várak igazoló táblájának képét privátban! ;)
A felől a gerincen közelítettem meg, majd vissza is arra mentem és a Dosnya-völgyön ereszkedtem le a műúthoz. A korábbi logok alapján tartottam ettől a doboztól, de viszonylag könnyen meglett, köszönet a rejtésért!
Végre eljutottam a Börzsöny eme kevéssé látogatott részére is. Kerestük a dobozt és önerőből bizony nem találtuk meg. A szikla tetején van térerő (Telenor). Felhívtam Szikizsot, hogy vélhetőleg nincs meg a doboz. Volt egy elejtett mondata, ami a "térdmagasság" szót tartalmazta. Ez volt a kulcs és a sikerhez a segítség (Köszi!). Kisebb külszíni fejtést folytattuk és a doboz teljes fényében ragyogott előttünk. Majdnem egy éve lehet hogy senki nem is fogta kézbe :)
Köszönet a rejtésért, szép és eldugott hely! Innen a GCBE01 felé vettük az irányt a jelöletlen délnek futó ösvényeken (ezek valójában csak szakaszonként vadcsapások voltak), lényegében toronyiránt mentünk GPS alapján a zöld jelzés felé.
Pár támpont a kereséshez. A WAP rész alapján keresd. A "fa a láda fölött" fotó sokat segít. A nagy kövön nagyon halvány már a festés, de ha rajta térdelsz, akkor már el kell érned a ládát. Nekünk a koordináta 10-13 méterrel odébb mutatta, ne a szikla tetején keresd! A vadkerítést pirossal berajzoltam, zöld pötty jelöli, ahol meg van rottyanva és át lehet mászni, kék pötty pedig a kaput jelöli, amit ki lehet nyitni. Ezt illik visszadrótozni, gondolom nem véletlenül van ott.
Szélsőséges időjárási és talajviszonyok között 21,8 km-es túrát tettünk a Börzsönyben 1130 m szinttel és három ládával, ez volt az első.
Kétszer is utunkat állta a vadkerítés, először még ki tudtunk nyitni egy kaput, másodszorra már mászni kellett. Gyorsan megtaláltuk a feliratos követ és a sziklahasadékot is, de a ládát csak akkor, amikor telefonos segítséget kaptunk. A kulcsszó: térdmagasságban! A legutolsó tényleges megtaláló nagyon komoly munkát végzett a visszarejtéskor, jó sok kővel takarta el a rejteket. :)
Egy nagyobb Börzsöny túra befejezéseként próbáltam megtalálni ... alighanem túlvállaltam magam. Kemece, Királyháza, GCBE01, GCMANA, GCMGSF, 20+ km után, alkonyodva, fáradtan egy ideig keresgéltem a hasadékokban, nem találtam ... Az előző három láda se volt piskóta ... ettől csúszott meg a terv. A ráadás a vadkerítés volt ... Lejutottam. Ha a fényképek és a történet alapján elfogadható ... megköszönöm.
Börzsönyi biciklizés utolsó találata, 1150 méter szintkülönbség lett a vége. Persze a Pleska szikla csak az utolsó ~250 méter szintet adta hozzá. Átlagos minőségű, kavicsos / füves földút vezet felfelé, volt sportértéke. A szikla nagyon hangulatos, a kilátás szép. A láda még nagyon jó állapotban van, tele ajándékkal, én voltam a második, aki írt a logbookba. Tetszett, hogy a lapos kövön fel van írva a láda neve, így már tudod, hogy kb. jó helyen vagy.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést. Kerékpárral egész közel lehetett menni, csak a kanyarokban lévő jég okozott némi gondot. Nyilván nem a megfelelő dobozt találtam meg, mert a jelszót nem fogadja el a rendszer.
Erdészeti dózerutakon szerpentinezve viszonylag simán fel lehet jutni. Klassz hely, a börzsönyi várak kódját is begyűjtöttem.
A láda és tartalma teljesen rendben. Ritkán vetődik erre kesser.
2017 vége óta a ládaoldal szegényes, elhanyagolt állapota miatt is betegre állítjuk a ládákat. Sajnos a Te ládád oldalán egyetlen kép sincs, ezért állítom betegre. Kérlek, szentelj időt a ládaoldal állapotának javítására, csinosítására.