Az erőmű mellett múzeum üzemel, melyet csak előzetes bejelentkezéssel lehet megtekinteni.
A Rába vízenergiáját 1896. óta hasznosítja az ipartörténeti kuriózumnak is beillő ikervári vízerőmű. Egyes források Magyarország első vízierőművének jelölik meg. Itt azért van egy kis keveredés, mert akkor az ország a mostani állapot háromszorosa volt. Annyit sikerült megtudnom, hogy ebben az évben átadtak egy másik vízierőművet a Cód völgyében. Ez Nagyszebentől délre található. Melyik lehetett az első nem tudtam kideríteni.
Egykor a Batthyány-grófok uradalmát, s a vasi városokat látta el energiával, korszerűsített generátorai azonban már az országos hálózatot is táplálják árammal.
Húsz törpe vízerőmű található hazánk nyugati végein, Alsószölnöktől Vasszécsényig - a Lajta folyón lévő márialigeti osztrák tulajdonba került -, s e húsz közül az ikervári a legnagyobb. Az örökifjú matuzsálem jó ideje már nemcsak a környéket látja el, hanem az országos hálózatra is termel. A Vas vármegyei Ikervár ipartörténeti büszkeségét bárki megtekintheti, segítőként pedig ott az Ikervári Vízerőmű Múzeum kiállítása, ékes bizonyítékául annak, hogy jó elrendezésben az általános iskolai fizika tananyag egyetlen leckéje - hogyan alakul át a víz energiája elektromos árammá.
Az ikervári áramtermelés kezdetei egy évszázadnál is korábbra nyúlnak vissza. A vasi község határában elterülő Batthyány-birtokon már az 1700-as években vízimalom működött a Rába folyásirányában. A lapátkerékre rőzsegáttal vezették a vizet. Ezt tavaszonként mindig elmosta az áradás, mígnem az 1800-as években olasz mérnökök úgynevezett beeresztőzsilipet készítettek. Ők tettek javaslatot a gróféknak a Rába vízmennyiségének hasznosítására is, akik megfogadták a tanácsot. 1895-ben Batthyány Ferenc gróf vezetésével megalakult a Vas vármegyei Elektromos Művek Részvénytársaság. Az impozáns múzeumban kiállított eredeti építési napló bejegyzésének tanúsága szerint "A munkálat megkezdetett 1895. évi szeptember hó 20-án." Az elsárgult okmány szomszédságában látható az eredeti vízjogi engedély is.
A grófok Svájcból, a zürichi gépgyárból szállították dinamót, turbinákat. 1896-tól 1919-ig ezekkel üzemelt az ikervári erőmű. Létének köszönheti múltját Sárvár és Szombathely közvilágítása, az 1900-ban megnyitott soproni városi vasút és a környék ipari üzemeinek áramellátása. A három turbina-generátoregységgel megépült első főáramkör jelentette az ország első közcélú villamos erőművét. Az egyenáramot azonban nem lehetett transzformálni, ezért 1925-27 között korszerűsítették az erőművet. Az 1890-ben készült, "Ganz és tsa. Budapest" gyártóhely-megjelölésű egyenáramú dinamó nyugdíjba vonult, a korabeli generátorok, az 1925-ből való "centrifugál turbinaszabályozó" és Roné Thury (1860-1938) dinamójának társaságában most múzeumi tárgy valamennyi.
A következő nagy átalakítás 1994-ig váratott magára, de századik születésnapját már felfrissítve, modern technikába öltöztetve ünnepelte Ikervár - és az ország - ipartörténeti büszkesége. A centenáriumra Svédországból érkeztek az új gépi berendezések.
A Batthyány-kastély
Ikervár falu már az Árpád-korban is váras hely volt, várai a Rába és Herpenyő közötti mocsaras területen álltak. 1073-ban Salamon király is megfordult itt, amikor Géza herceggel békét kötött. 1532-ben a törökök, 1709-ben a Heister vezette császáriak szállták meg. Birtokosai voltak a Nádasdyak és a Draskovichok, a XVIII. századtól pedig a Batthyányak. Az itteni kastélyában többször megfordult gróf Batthyány Lajos az első magyar miniszterelnök.
Ládatörténet:
2017.9.6 Az elveszett ládát stmester kessertársunk új helyen pótolta. A jelszó is változott. [Admin(Fazék)]
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
3 már penészes makk volt a ládában, azokat kidobtam, ha nem baj.
A ládához vezető utat teljes hosszában felújították végre, tökéletesen járható.
Köszönjük :)
Sótonyban való látogatásunk során jártuk a környéket lányaimmal, és tértünk vissza ehhez a már korábban megtalált ládához ... kellemes séta a "töltés" mentén :) köszönjük
Megtaláltuk, köszönjük szépen a rejtést! Érdekes volt, sajnos, bejelentkezés nélkül az erőmű csak kívülről látható. Nagyobb baj, hogy a faluban a kastély egyáltalán nem látogatható.