Elhelyezés időpontja: 2006.04.15 18:00
Megjelenés időpontja: 2006.04.17 21:50
Utolsó lényeges változás: 2017.10.29 19:56
Utolsó változás: 2021.04.14 06:23
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+1V)
Elrejtők: Túrabot, griffs
Ládagazda: griffs Nehézség / Terep: 1.5 / 2.0
Megtalálások száma: 690 + 1 sikertelen + 10 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.8 megtalálás hetente
A cédrushoz került a láda, a 3-as pontot megszüntettem.
WAP:
1. pont: 30 cm. magas, hengeres doboz a cédrus feletti dombon (D-i irány kb. 20 m) egy fa kanyargós odújában . Egy fehér zsinór segít az odú beazonositásában ! Mélyen nyúlj be, elméletileg egy másik zsinór segít a kihúzásban, de ugyanolyan mélyen rakd vissza, hogy ne látszódjon! Egy .com-os gagyi doboz is van a közelben, de a játékosok már abba is beírták ezt a jelszót.
2. pont: a lépcsőn felfelé haladva, kb. félúton egy feltūnō, felcsavarozott lemezdarabot keress, bal oldalon. 3 karakter! Leolvasás után a fedőlemezt hajtsd vissza, légyszi!
A Csaplári-erdő a Váli-medence legnagyobb kiterjedésű, de kirándulók által mégis ismeretlen erdeje. Tény, hogy errefelé nem vezetnek turistaútvonalak, ugyanakkor a közeli alcsúti arborétum kedvelt kirándulóhely.
Azt gondoltuk, hogy első multiládánkkal ennek a tájnak a legszebb részeit mutatjuk be.
A budapesti libanoni cédrust jól ismeri minden kiránduló. Ebben az erdőben kb. kétszer akkora cédrusfa található. Egyszerűen hatalmas és gyönyörű. 1830-ban telepítették. (Miért pont ide, arra nem jöttem rá.) A botanikai ritkaság magassága 29 m, törzskerülete 4 m.
A multi egyik pontja itt található. N 47° 25,100' E 18° 34,774' 180 m [GCCSAP-1]
A ládát a cédrus feletti dombon (D-i irány kb. 20 m) egy fa üregében találhatjátok meg. Több üreg található errefelé de ez az egyedüli hosszúkás, kanyargós odú.
A fáról:
A helyi hagyomány szerint a fát 1830-ban maga József nádor ültette a csaplári erdőnek azon a pontján, ahol szívesen vadászott - vagy inkább csak üldögélt az erdőben és úgy csinált mintha vadászott volna... - már akkor követve Széchenyi Zsigmond jóval későbbi, szellemesen humanista
megjegyzését: "A vadaszat = vadűzés + erdőzúgás - de több erdőzúgás!" ()
A jelszó második része három karakter. A rejtés egy fémlap, felfelé, kb. félúton, bal oldalt feltűnő helyen. Pontosabban dupla fémlap, a felső GC feliratút el kell fordítani, a jelszó leolvasásához :) Ez viszont fel van csavarozva, nem mindenki találja, pedig eltűnésére minimális esély van :)
Megközelítési tippek:
A pontok keresése akár az arborétumtól kiindulva is lehetséges. Innen másfél kilométeres séta a cédrusfa.
(Az arborétum melletti főúton induljunk el, majd mögé érve, ahol az út élesen balra elkanyarodik menjünk tovább egyenesen. Ez egy földút, de akár autóval is járható. Az út adja magát, de egy félig kidőlt tábla is mutatja azt a pontot, ahol balra kell fordulni a fa felé. N 47° 25,222' E 18° 34,949' 150 m [GCCSAP+Út])
Majd a kilátó következik kb. 800 méterre, azután jöhet a láda a két pont között félúton. (Itt sima turistaösvényeken barangolhatunk.)
Visszasétával együtt a táv nincs 5 kilométer.
Kényelmesebbek a 811-es úton Vértesacsa felé indulhatnak autóval. Az emelkedő végén a N 47° 24,633' E 18° 35,261' 230 m [GCCSAP+Út2] pontnál jobbra vezet egy földút, amely kisebb kanyarok után a kilátóhoz vezet. Parkolóhely van!
Külön köszönet a segítségért a környék nagy ismerőjének Tonónak!
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
SzentJánosbogár lesre érkeztünk. Amíg vártuk, hogy leszálljon az est, útbaejtettük a magányos cédrust , amit még tavasszal a hóvirágnyíláskor pillantottunk meg az arborétumból , ahogy kimagaslott a többi fa közül. szédítő élmény volt felnézni rá és látni, mekkora hatalmas ez a fa. csak azt sajnáltam, hogy nem volt körülötte valami infótábla , vagy felirat, ami leírta volna a történetét. A kilátó is szuper volt csak lehetett volna még egy szintel magasabb és akkor nem tajarták volna ki a fák a kilátás 80% -át. A visszaút az autóút mellett pedig veszélyesen borzalmas volt. [Geoládák v3.12.9]
Az alcsúti arborétum parkolójában álltam meg, s mivel nem akartam a kb. 200 főből álló sort kivárni a pénztárnál, ezért inkább ezzel a ládával kezdtem, méghozzá - mint utóbb kiderült - pont az ajánlott utat bejárva. Nem bántam meg: itt már csak egyetlen túrázó párral találkoztam (a kilátónál), s bár hatalmas látványossággal nem találkoztam, a kezdő 1,5 km-es műutas szakasz után kellemes sétát tettem.
A kilátó látványra nem túl szép, vélhetően a mobiltelefonos torony "másodhasznosítása" lehetett a fő ok a kialakítására: a kilátószintet környező fák legalább félkörben benőtték, de a Váli-völgy dombjaira nyíló kilátás sem igazán exkluzív. De legalább az építmény masszív, és - a belevésett feliratok száma alapján - fiatal szerelmespárok számára különösen kedves lehet.
A libanoni cédrus már sokkal izgalmasabb volt, láthatóan jól dacol a számára kevésbé ideális helyszínnel, az elmúlt két évszázad viharaival, és az elmúlt ötven év klímaváltozásával is. Az meg, gondolom, teljes kuriozitás, hogy libanoni cédrus alatt illatos hunyor virágzik... :-) Végül a sétaút is kellemes, bár sajnos zárt erdő csak egy kisebb részén volt. Az út végi kalandpark viszont elég elhagyatottnak látszik, a táblája szerint kinyitva kellett volna lennie a március közepi hosszú hétvégén, de - a közeli arborétum óriási forgalma ellenére - mégis zárva volt.
A láda "adja magát", de teljesen megfelelő, a kilátóba csavarozott virtuális pont pedig ötletes, ilyen megoldással még nem találkoztam. Köszönöm a rejtést!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Lovasberényből jöttem busszal a Petőfi ltp-ig, onnan sétáltam a kilátóhoz, onnan a cédrushoz, majd a kalandpark mellett az arborétumig. Sokára jött volna busz, így begyalogoltam az út szélén a településre, és Hegedüsnél ebédeltem.
Az arborétumban sokszor voltam, olyankor a cédrust is meglátogattam. Most a kilátó is meglett.
Köszönjük a rejtést. A fa tényleg gyönyörű, a kilátóból viszont már nem olyan jó a kilátás, nincs benne semmi különös. Viszont kellett egy kicsit mozogni a második pontért is, ami azért jó dolog.
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (701 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.