-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
kisgyerekkel is megközelíthető
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
+
GPS nélkül is érdemes megkeresni
-
a látnivalóért fizetni kell
Kedves Játékostársak!
Mint korábban jeleztük, a gesztenyesort és a híres sírokat - és közelében a ládát is - és a gesztenye-sort is bekerítették. Az érintetteket próbáltuk elérni és jobb belátásra bírni, de sajnos nem jártunk eredménnyel.
Sajnálatunkra meg kell szüntetni a ládát, és még nem tudjuk, hogy a ládát a logfüzettel egyáltalán ki tudjuk-e menteni.
Kár, hogy azt a részben híres, részben pedig nagyon szép emlékhelyet elzárták a közönség elől!
Köszönjük azoknak, akik megkeresték a ládánkat. Kérjük, hogy keressék tovább a GCSOBA, a GCGEOD és a GCBBV ládáinkat.
Üdvözlettel:
KJ&GM
Kedves Játékostársak!
Kryx 2022. június 6-i bejegyzéséből értesültünk arról, hogy a ládát a sírhelyekkel és a gesztenye-sorral együtt állatok legeltetésére bekerítették, a ládához vezető utat lezárták.
Mivel nem volt tudomásunk a történtekről, a helyszínre mentünk tájékozódni. A bekerítés tény. Próbáltuk felvenni a kapcsolatot a terület használójával, de ínem jártunk sikerrel.
Levélben fordultunk a polgármesterhez, de eddig nem érkezett válasz levelünkre.
Kérjük, hogy egyelőre ne keressétek a ládát!
Amennyiben sikerül a sírok megközelítésére megoldást találni, akkor állítjuk "Kereshető"-re a ládát. Ha nem sikerül szót érteni az érintettekkel, akkor kénytelenek leszünk a ládát megszüntetni.
KJ & GM
A láda megközelítése a 86. sz. fkl-i útról északnyugati irányba letérve a Rákóczi Ferenc utcán keresztül lehetséges. A gesztenyesor nem téveszthető el. A láda a két kripta közelében található ötágú fa ölelésében. (Toll nem fér a ládába, kérünk, vigyél magaddal!)
Vas megyei barangolásaink során határoztuk el, hogy felkeressük a vasegerszegi Markusovszky-kastélyt és egy térképen véletlenül megtalált Dr. Markusovszky-kriptát. E barangolás március végén volt. A térkép alapján nem volt egyértelmű, hogyan lehet a kriptát megközelíteni. Találomra a kastélytól indultunk a falu széle felé, de hamarosan áthatolhatatlan sártenger állta utunkat. Félreálltunk a kocsival egy fa alá és átgondoltuk, hogyan kelünk át a sártengeren.
Készülődésünk közben megakadt a szemünk a fölöttünk lévő ágon lengedező nemzetiszínű szalagon. Gondoltuk, hogy valaki játszott, de távolabb egy kibontakozó gesztenyesort és az ágakon sok-sok nemzetiszínű szalagot láttunk lobogni. Ismerve Markusovszky Lajos szabadságharcban betöltött szerepét, elindultunk a "megjelölt" úton. A gyenge tavaszi melegben erősödő zöld fű és a tekintélyes gesztenyesor ünnepélyessége egyre erősítette a hitet, hogy jó helyen járunk.
Amikor a fasor végén egy kis dombra felkanyarodtunk, még a lélegzetünk is elállt a látottaktól. Ott találtuk szépen gondozott környezetben Markusovszky Lajos és családjának síremlékét nemzeti szalagokkal feldíszítve és mellette a Bethlen-kriptát, egy építészeti remekművet.
Tudva, hogy mi is csak véletlenül fedeztük fel ezt a szép helyet, azonnal elhatároztuk, hogy ládát helyezünk el e szép és felemelő helyen annak érdekében, hogy sok játékostársunk részesedjék a látványban és vigye el a község hírét messzi tájakra.
A község
Vasegerszeg község Vas megyében a Répce-síkon, Szombathelytől 27 km-re ÉK-re található. Lakóinak száma: 392 (1990), 398 (2001). Bronzkori lelőhely; 17. századi ezüst éremlelet (195 db) Ivánegerszeg és Keményegerszeg egyesülésével jött létre (1937). Látnivalói: Ivánegerszegi római katolikus templom (barokk, 1734) és evangélikus harangtorony (barokk, 18. sz.; iskolaépülettel egybeépítve) keményegerszegi Markusovszky-kastély (késő barokk eredetű klasszicista, 1820. körül, átalakítva kora eklektikus stílusban, 19. század végén, ma panzió, arborétum jellegű kastélypark.)
(Forrás: Magyar Nagylexikon)
Dr. Markusovszky Lajos
A szabadságharc és az azt követő évtizedek egyik legkiemelkedőbb orvos egyénisége és haladó egészségügyi szervezője volt. Ő alapította és szerkesztette többek között az Orvosi Hetilapot, élenjáró harcosa volt az egészségügy fejlődésének és a korszerű orvosképzésnek. Az első egészségügyi törvény megalkotásában oroszlánrészt vállalt. Bár a felvidéki Csorbán született, Vas megyébe házasodott, itt élt, és a Vas megyei Keményegerszeget (ma Vasegerszeg) tekintette második hazájának. Itt is van eltemetve a Markusovszky család sírboltjában.
Markusovszky Lajos mellszobrát, Majtényi Károly szobrászművész alkotását 1955. április 4-én leplezték le Szombathelyen.
(Forrás: A Markusovszky Kórház története - 1979)
A kastély
A keményegerszegi részen áll az egykori híres lakójáról Markusovszky- kastélynak nevezett épület. A XVIII.századi Wittnyédy-kastélyt 1820-ban klasszicista stílusban átépítették, majd a század második felében eklektikus stílusban átalakították. A Wittnyédy családtól Kiss Gyula vásárolta meg, akinek lányát Markusovszky Lajos vette el. Az egyemeletes, T alaprajzú épület szép park közepén áll. Bejáratánál álló oszlopai nyitott erkélyt tartanak. A kastély jelenleg panzió.
A Kis-Markusovszky-kúria falán 1968. május 19-én leplezték le a Majtényi Károly által készített emléktáblát.
A kastélyszálló jelenleg nem üzemel, magánszemély kezében van.
A láda
A láda egy 16*12*7 cm-es konyhai műanyag doboz.
Megközelítése a 86. sz. fkl-i útról a
N 47° 21,995' E 16° 54,654' 153 m [GCMAVA+ELÁG] koordinátáknál északnyugati irányba letérve a Rákóczi Ferenc utcán keresztül lehetséges. A gesztenyesor nem téveszthető el
N 47° 22,174' E 16° 54,410' 153 m [GCMAVA+GSOR] . A láda a két kripta közelében található ötágú fa ölelésében. (Toll nem fér a ládába, kérünk, vigyél magaddal!)
Kellemes időtöltést kívánunk!