Megye/ország: Hajdú-Bihar
Elhelyezés időpontja: 2006.07.26 19:58
Megjelenés időpontja: 2006.08.04 18:40
Utolsó lényeges változás: 2022.02.26 20:24
Utolsó változás: 2024.05.22 21:37
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Tojas+FBB
Ládagazda: tojas Nehézség / Terep: 1.0 / 1.5
Megtalálások száma: 469 + 1 sikertelen + 10 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.5 megtalálás hetente
Röviden: A gémeskút végén! Igazi ládát sajnos nincs nem győztem pótolni.
Pótjelszó! - az itatóra is fel van írva a jelszó!
A helyszín megközelítése:
Debrecen felől a 47-es számú főúton Sárándig kell elmenni, majd Sárándon keresztül haladva, Hajdúbagos felé kell venni az irányt. Balkézről el kell hagyni a község vasút állomását. Már majdnem elhagyva Hajdúbagos-t balkézről lesz egy a természetvédelmi terület flóráját faunáját bemutató színes nagy tábla (ld.: első kép) és egy vasúti átjáró. Bent az erdőben kell keresgetni a ládát "Robin barátjának házában" kb. 180 cm-en.
2020.02.15-ÉN LETT ÚJ LÁDA (15X7X5 cm), de ez is elltűnt, úgy mint a korábbi három társa!
A rezervátumról és lakóiról:
Hajdúbagos belterületétől északkeletre, a Nagynyomás nevű legelőrészen található az 1976-ban védetté nyilvánított, kb. 300 hektáros földikutya-rezervátum, amely jóformán a populáció utolsó magyarországi menedéke. A földikutya mintegy arasznyi hosszúságú, vörhenyes bundájú, föld alatt élő állat, amely a járatokban, üregekben kitűnő szaglása és a légmozgást, hőmérsékletet érzékelő sörtéi segítségével tájékozódik. A legelő egyben ősgyep, amely számos ritka állat- és növényfajnak ad otthont. A sok ürge miatt gyakorta látni itt ragadozó madarakat is.
Hajdúbagosról:
A földikutya-rezervátumáról országosan ismert település a 47-es főút mentén fekvő Sárándtól keletre, onnan alig 3 kilométerre fekszik. A falunak vasútállomása is van a Debrecen-Létavértes közötti vonalon. 1950-ig Bihar megye része. Írott formában először 1291-ben bukkan fel, első ismert birtokosai magánföldesurak. A XVII. század elején hajdúváros lett, ennek időpontját nem ismerjük, de az erdélyi törvénytár 1626-ban már az igaz hajdúvárosok között tartotta számon. Katonai ereje Várad elestéig (1660) számottevő. A török kiűzése (1692) után 1702-ben az udvar Eszterházy Pál nádornak adományozta, s így a derecskei uradalom része lett. Öntudatos, egykori kiváltságaira büszke, református kultúrájára és iskolájára sokat adó település.
!!!Egy kis plusz információ!!!
Ajánlom a Rókás tó felkeresését is, a geoládához vezető földúton tovább halad egyenesen a sárga jelzésen Mikepércs felé kb. +2,8 km.
Aki szereti a szép környezetet, a nyugalmat esetleg még peca őrült annak mindenkép ajánlom, hogy keresse fel a Rókás halas tavat. Ezt úgy érí el, hogy a geoládához vezető földúton tovább halad egyenesen a jelzéseknek megfelelően kb. +2,8 km-t. Az út mentén rengeteg szitakötővel, kisebb-nagyobb madárral lehet találkozni. A mellékelt képek is mutatják, hogy megéri ezt a kis többelt utat megtenni (szerintem)... Ezen kívűl aki nem rest és kitartó ugyan ezen az úton továbbhaladva megtalálhatja az 1000 éves tölgyet! GCMIKE
Templom
Műemlék jellegű református temploma a XV. század végén épült, 1805-ben jelentősen átépítették, utoljára 1972-ben alakították át. Méltóságteljes, zömök tornyával nagy idők tanúja. A templom falán lévő emléktáblák adják tudtul, hogy itt született Sinay Miklós (1730-1808), a debreceni kollégium professzora, itt halt meg Molnár Borbála (1760-1825), a kor kultúréletének jeles nőalakja, de járt itt Kazinczy Ferenc, és Domby Márton, Csokonai első életrajzírója is. A templomkertben az 1973-ban elhelyezett, domborművel ellátott pad felirata emlékeztet arra, hogy maga a költő is megfordult Bagoson: "Itt járt Csokonai".
A templom koordinátái:
N 47° 23,400' E 21° 39,885'
MEGVAN A HAJDÚBAGOSI FÖLDIKUTYA REZERVÁTUM LÁDA!!! ÉS AZ EGYETEM HOZOTT EL!! Egészen hihetetlen találat. És én még földikutyát is láttam.
---helyszíni log---
Renéltem, hogy ez lehet az első Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei ládám, ugyanis az az egy megye, ahonnan még egy találatom sincs a 7 év alatt, de, mint kiderült, ez nem Sz-Sz-B, hanem Hajdú-Bihar (mondjuk a településnév árulkodó volt, de na, nem volt időm megnézni pontosan hova esik ez a láda). (Ha minden igaz amúgy, ez a 3. Hajdú-Bihar megyei magyar találatom.) Ezen kívül amúgy egy egészen nagyon érdekes és különleges találat és esemény volt ez. A tanulmányút 4. napján ez volt a második program, itt már szerencsére elég jó idő volt. Volt velünk egy természetvédelmi őr, illetve egy földikutyákkal foglalkozó hölgy, ők hoztak egy kissé háziasított földikutyát, ki is vették a dobozból, illetve meg lehetett érinteni. Kedves kis jószág amúgy, bár elég furcsa. Azt mondták, nagyon kevesen láttak életükben élő földikutyát, mivel rejtőzködik, meg nem is olyan gyakori. Sétáltunk egy kicsit a helyszínen, amikor elindultunk egy járatot megkeresni (amit aztán megbontottak egy csákány-szerű eszközzel), akkor kicsit eltértem a csoporttól Danival, a szak- és szobatársammal, és megkerestük a ládát. Vagyis a pótjelszót. Amúgy ez nem egy nagy eltérés volt, a csoport kb. 100 méterre tőlünk balra volt és mivel egy puszta az egész, végig láttuk egymást. Csak mi odamentünk a gémeskúthoz. Kis keresés után meglett a gémeskutas pótjelszó, nagyon sajnálom, hogy fizikai láda nem volt.
Azért is különleges nekem ez a találat, mert még ezer éve kinéztem valahonnan ezt a helyet, mert annyira szürreális neve volt. "Hajdúbagosi földikutya rezervátum természetvédelmi terület", te jó ég, a mesében nincs ilyen. Be is kedveltem ezt a ládát, mikor megtaláltam a térképen, de nem gondoltam volna, hogy ilyen hamar eljutok ide, ráadásul egyetemi szervezésben!!
Köszönjük a rejtést!
Se földikutyát se dobozt nem találtunk, de attól még szép egy ilyen hatalmas puszta, mint ez volt. A gémeskutakat is imádom, nagy kár, hogy egyre kevesebb van belőlük. Köszi a rejtést!
Megtaláltuk! 🙂
Szinte a rejteki autóztunk, földi kutyát se mi se a fölöttünk köröző ragadozó madár sem látott.
A jelszóban a gémeskút segített
Köszönjük a lehetőséget! [Geoládák v4.0.3]
Egy délutáni séta céljából látogattuk meg a rezervátumot. Fizikai ládát mi sem találtunk, a gémeskút segített. Amennyiben valóban nincs, célszerű lehet átminősíteni virtuálissá. Köszönjük a lehetőséget! [Geoládák v4.1.2]