A ládába TravelBug nem helyezhető. WAP:
A láda egy 23x23x8 cm-es konyhai doboz, ami egy mélyedésben, egy falmaradvány tövében található kövekkel álcázva.
Vegyétek figyelembe, hogy ez egy igen nehéz terepen megközelíthető láda! Azoknak javasoljuk e hely felkeresését, akik számára értéket jelent egy várrom, az igen érdekes történelmével együtt.
Innen a Vártúra tanösvényen induljatok tovább a hollókői vár felé. Közvetlenül a vár előtt egy éles kanyarral jobbra fordulva haladjatok tovább a zöld jelzésen. Ezen az úton kb. 200m után, a tanösvény 10. megállójánál forduljatok balra, továbbra is a Vártúra tanösvényen haladva.
Innen légvonalban is megközelíthetitek a várat, ez azonban a hegyoldal meredeksége miatt igen nehéz, ezért inkább javasoljuk, hogy a N 47° 59,316' E 19° 33,261' 489 m [GCSZTV+balforduló2] pont érintésével közelítsetek a célhoz.
A láda egy 23x23x8 cm-es konyhai doboz, ami a jelzőoszlop alatti mélyedésben, egy falmaradvány tövében található kövekkel álcázva.
(Szúnyogriasztó-spray használata javasolt!)
Megközelítés2:
Elindulhattok Nógrádsipek felől is, azonban ez az út nem olyan szép és gyakran végig sáros.
Ha mégis ezt választanátok, akkor itt érdemes parkolni: N 48° 0,071' E 19° 30,583' 272 m [GCSZTV+parkoló2]
Az országos kéken ugyanúgy a megadott fordulópontig kell menni. Természetesen erről közelítve nem jobbra, hanem balra kell fordulni a vár felé.
Akinek van kedve, megnézheti az időközben elhelyezett Golyán László emlékoszlopot is, mely a rejtek közeléből jól látható.
A GCHoKo láda végre újra kereshető. Érdemes egyúttal ezt is útbaejteni.
A vár története:
Tulajdonképpen teljesen véletlenül akadtak Sztrahora várának rejtelmes és kibogozhatatlan, tévesen értelmezettnek mondható történetére. Hollókő XIV. századi okleveles emlékeinek olvasása során találkoztak újra és újra ennek a hajdani várnak a nevével.
Pálmány Béla és Juan Cabello kutatásai alapján lehetett azonosítani Sztrahora várának helyét.
A vár körüli területről először 1265-ben esik szó, amikor István ifjabb király Ágasvárt, Kutasót, Bárkányt, Tart és a pásztói apátság kegyuraságát a Rátót nembeli Domokos fia (Porch) Istvánnak adományozza.
Bizonyosnak látszik, hogy a vár ebben az időben még nem épült fel.
Az 1324 május 8 -án kelt oklevélben a Kacsics nemzetség Illés ágából származó Péter fiait (Mihály, Péter, Leusták, Mikus és Jákó) hűtlen és gonosztetteket, elrettentő hűtlenségeket elkövető embereknek nevezik. Hűtlenségük oka az volt, hogy 1310-ben csatlakoztak Csák Mátéhoz, átadva négy várukat is (Baglyaskő, Somoskő, Hollókő és Sztrahora), sőt a rozgonyi csatában Csák Máté oldalán vettek részt. Ezért a király megfosztotta őket a négy vár és tartozékaik birtoklásától és azokat Szécsényi Tamásnak adta.
1327-ben Szécsényi Tamást a birtokba iktatták és ekkor Sztrahoráról mint 'egykori' várról beszélnek. Feltehetően Hollókő tartozéka lehetett. Építési idejét azonban forrás hiányában nem lehet pontosan meghatározni.
1271-ben Illés fia Péter csupán egy vár, Baglyaskő ura volt, amiből az következik, hogy ekkor sem Sztrahora, sem Hollókő, sem Somoskő nem állott. Azt is tudni lehet, hogy Csák Máté idejében Baglyaskőt Péter legkisebb fia, Péter birtokolta. Következésképpen a három várat 1271 után, de feltehetőleg még a századforduló előtt építette fel Illés ágbeli Péter négy fia - mégpedig, Pálmány Béla szerint - Sztrahorát Mihály, Hollókőt Mikus és végül Somoskőt Leusták és Jákó.
Műemléki topográfiában hiába keressük ennek a várnak a nyomait, de a turistatérképek fel szokták tűntetni ezt a Hollókőről pompásan látható, szomszédos, a többi közül kissé kiemelkedő hegyet, amely napjainkban is a Pusztavár-hegy nevet viseli.
A környező falvak népe megőrizte emlékét és különböző, a történeti valóságtól persze távol álló kedves mondákat mesél róla. Legtöbbjük a török időkre teszi a vár építését, azt mesélve, hogy a hollókői törökök akartak várat építeni a Pusztavár-tetőn, de nem sikerült nekik, mert amit nappal megraktak (egyesek szerint foglyaikat dolgoztatva), azt a hollók éjszaka áthordták a szemben lévő hegyre, és abból épült fel Hollókő vára.
Rege szól arról is, hogy a törökök függőhíddal akarták összekötni Pusztavárat és Hollókőt, de amit nappal építettek, éjjel széthányatott.
Így tehát ez nem egy teljesen ismeretlen vár volt, hiszen léte tudott volt a kora középkori várakkal foglalkozók között. Az oklevelek alapján egyértelműen azonosították Pusztavárat Sztrahora várával és nem csak a vár tulajdonosai váltak ismertté, hanem az épület keletkezésének legkorábbi és pusztulásának legkésőbbi évei (1265-1271, illetve 1321-1327) is alaposan valószínűsíthetők, ezek ismeretében elmondható, hogy egy legfeljebb 40-50 éven át lakott, több, mint 650 éve rombolt állapotban konzerválódott késő-Árpád kori várról van itt szó, amely sok új ismeretet nyújthatna a tudománynak.
Köszi a rejtést! Megtaláltuk! Érdemes valóban kitérőt tenni ide. A kilátás gyönyörű, a romok érdekesek. A nyugati gerincen jöttünk fel hóban csúszkálva, és a keleti oldalon másztunk le. Fordítva talán nehezebb lett volna.
Hétvégi cserháti ládázás Lopakodóval.Reggel a felsőtoldi szállásunkról túráztunk fel három ládáért,amit egy körrel összeszedtünk.Útközben láttunk nyuszit és muflonokat is.
A Kéktúra még hiányzó szakaszát jártam Hollókőtől Cserhátsurányig. Nagyon szép ez a rész, gyönyörű a táj. Tettem kitérőt a várromhoz, megkerestem a ládát is.
Köszönöm a rejtést!
Nagyon szeretem az ilyen rejtéseket, tipikusan a "magamtól biztos nem jönnék fel ide". Köszi hogy megmutattad!
(A mai három kullancsot valószínűleg erefelé szedtem össze, eléggé sokat mászkáltam a susnyában.)
Megtaláltam Kéktúra közbeni kitérővel, köszönöm a rejtést! A végéfelé az emelkedő azért megizzasztott.
Érdekes a vár története! Gyönyörű innen a kilátás és találó a jelszó is. :) [Geoládák v3.12.10]
Egy jó darabig talán egy utolsó lehetőség, hogy érdemi sár nélkül mászkáljunk a Cserhátban. A nap végére így is olvadt rendesen.
A várhoz Dobogó-tető felől érkeztünk, jó meredeken. A doboz hamar előkerült, az uzsonnánkat is itt fogyasztottuk el. Megnéztük a nap további útvonalát, Hollókő várát majd a másik oldalon, a kopjafa érintésével visszaballagtunk a kékre.
Köszi
Hollókőröl indulva tettem ma egy jókora körtúrát, ez volt a nap utolsó ládája. 33km után másztam meg a kaptatót, a túrabot segítségével nem volt vészes. Már naplemente után, de még zseblámpa nélkül tudtam logolni. Köszönöm!
Megtaláltuk! 🙂
Dobogó tető felől érkeztünk, így csak az utolsó 100 méter volt igazán kaptató, lefelé a másik irányba mentünk tovább, hosszabb és nehezebb ez a szakasz.
A kövek, fal maradványok a várárok még megvan, kell hozzá fantázia, hogy ide várat képzeljünk.
Köszönjük a lehetőséget! [Geoládák v3.12.6]
Érdemes ide fellátogatni, a várrom tényleg 1-2 kőből áll, de a kilátás nagyon szép. Rutinos kereső könnyen megtalálhatja a ládát, a kilátással szemben állva a várfőn - Hollókő felől -jobbra található az üregben. Toll sajnos nincs. Köszi a rejtést. [Geoládák v3.12.7]
A téli szünet első napján kihasználtuk, hogy a nép nagy része ilyenkor bejglit süt, ajándékok után rohangál, így az erdőben nem volt senki. Ezt a ládát egy körre fűztük fel a GCDBGT és GCSF07 dobozzal. Éjjel fagyott, nappal pedig szépen sütött a nap, így az út felülete változatos volt. Volt ahol csúszós jégpáncél, másutt ragadós dágvány tette változatossá a körtúrát :) Ennek ellenére a téli erdő tetszett, jó volt itt lenni. A csúcson a kis romból nem sok maradt.
Köszönjük a rejtést!
Sajnos a dobozban még toll sem volt, csak a szokásostól is ócskább szemét. (más szóval: hulladék)
A kilátás viszont tényleg jó.
[g:hu 1.6.7]
Mai harmadik láda: Dobogótető-Dobos-kút- G SZTV. Gondolruk ez még sötétedés előtt belefér. Hát nem, jól ránk sötétedett, de sebaj. Jó kis szuszogtatós, sár dagasztós, csodás panorámás láda lett belőle. Köszönjük!
12,5 km-es Cserhát-túra Nógrádsipekről. A sok kis kavics és a tömérdek makk kihívást jelent a felkapaszkodásnál, de még inkább a leereszkedésnél. Nagyon érdekes a vár története. Köszönjük a rejtést :)
Az utolsó métereket leszámítva sima ügy a megközelítés! Korábban állítólag nem vezetett ide jelzett út, de most a kékről simán fel lehet sétálni, különösebb megerőltetés nélkül!
...azért számunkra a jó Istenke biztosított egy kis hamisítatlan Cserhát feelinget némi eső formájában! Nem sokat, csak épp annyit, hogy csússzon az agyag egy picit! :)
Szombati hosszú túránkat ezzel a ládával akartuk kezdeni Sipekről indulva (Mikszáth utca végén Pincesor felé indulva). Először még minden ok volt, jelzett út, GPS által jelzett ösvény a lábunk alatt (zöld Z)... aztán egyszer csak, ahol egyenes ösvénynek kellett volna lennie, ott kanyargós lett és eltűntek a jelzések. Még csak azt sem mondhattuk, hogy rossz helyen kanyarodtunk le, mert egy darab kanyarodási lehetőség sem volt. Egyszer aztán elértünk egy elágazóig, ahol nyilván rossz felé mentünk, de erre hamar rájöttünk, mikor az ösvény dzsumbuj lett. Vissza a másik irányba végre megtaláltuk a kék jelzést és megnyugodtunk. Onnantól minden rendben ment, csak kicsit kifárasztott a kóválygás. A kilátás csodaszép!
Kullancsot ezúttal nem szedtünk össze, de a legyek szinte elviselhetetlenek voltak! Sheldon féle szafari sapka ajánlott!
Aki utánunk jön, és szintén Sipek felől közelítené meg a ládát, az csakis a Kék jelzésen menjen a Dózsa Gy. utca végéből. A másik irány ráfaragós!
UI.: az összes szedret leettük, ez tartotta bennünk a lelket... :DDDDDD
A szépen kiépített és gondozott Dobos-kúttól egy kiadós túra volt a várhoz felkapaszkodni.
Most látom,hogy egy paparazzi kétszer is lefotózott a tudtom nélkül........
OKT Bableves Csárda - Nógrádsipek szakasz teljesítés közben esett útba. először rossz helyen kerestem, remélem nem fogják a keresgélők szétszedni azt a kicsit is ami maradt a várból...
Idefelé Hollókő felől jöttem, Nógrádsipek felé tényleg sáros volt az út.
Köszönjük a rejtést! Nagyon megérte számunkra a kis kitérő (és nemcsak a láda miatt). Hangulatos hely, néhol szép kilátással, sok gyíkkal. Zsófi és Csaba, GPS-nélküli ládavadászók
Kellemes délutáni séta Hollókő környékén. A Dobos-kút felől jöttünk fel, a végén már kellemes a lejtése az ösvénynek. :) Kicsit pihentünk, logoltunk, majd siettünk vissza, hogy még tudjunk egy jó bablevest vacsizni. :) Köszi a rejtést.
GCDOKU-GCDBGT-GCSZTV bő négy óra, tizennégy kilométeres, kellemes séta pihenővel és dagonyával Nógrádsipeki indulással és érkezéssel.
Hányszor terveztem már ezt a kirándulást. 2000. megtaláláshoz, születésnapi, névnapi túraként. És mindig közbejött valami. Mára egy vértesi kirándulást gondoltam, majd az utolsó pillanatban mégis erre vettük az irányt. Talán a legjobbkor, március csodálatos idusán a Tátra havas csúcsai koronázták a horizontot.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést :)
Kis segítséggel, de meglett - annyira a kövek kövek között kerestem, hogy csak a helyén nem néztem - köszönöm szépen Tomki a segítséget!
Több mint 4 éve ez volt a 70. megtalálásom.
Erre jártam, törött dobozt találtam penészedő tartalommal, kicseréltem.
8 évig szolgált a régi láda, remélem ez is kibír annyit.
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget. [g:hu 1.4.30x] [wapon beküldött szöveg]
Hollókő-Nógrádsipek túra. Szépen színes, őszi erdőn át vezetett utam, kis kaptató a magaslatra, és máris meglett a vár maradványa, illetve a ládikó is. Sajnos fedele törött, persze ez nem akdályozta az előző visszarejtőt, hogy előzékenyen két méretes követ pakoljon rá. Vagy már úgyis mindegy? Kár...
5 napos kéktúra második napján
sajnos a bakancsom talpa az első nap estéjén levált, Cserhátsurányban másnap reggel sikerült drótot szigszalagot szerezni némi reparáláshoz
lehet hogy ez is belejátszott, hogy nem mertem nagyon ugrabugrálni a sziklás oldalban mert még 3 napot ki kellett bírni a bakancsnak (végül kibírta, de minden nap volt vele valami nyűg..), de nem lett meg
ennek ellenére nem bántam meg hogy feljöttünk ide (fiam nem íg gondolta, fáradt volt már szegénykém) szép nyugis hely
fotó alapján kérnék egy elfogadást
köszönöm
Hollókőn keresztül OKT közben. Kicsit kitakarítottuk a ládát, mert volt benne pár szemét és egy McDonaldos cukor, ami szerintem nem feltétlenül a ládába való. Eléggé nagy kaptató volt, ezzel együtt megérte, mert a kilátás párját ritkította! Köszönjük a rejtést!
Fogtam!
A Dobos-kúttól átvágtunk. Lehet, hogy nem kellett volna? Esőben-sárban a vízmosásokkal, horhosokkal szabdalt hegyoldalt nem élveztük. A váracskából nem sok maradt, de a hely jó! Innen Hollókőre csúsztunk, kapaszkodtunk, tapicskoltunk: túléltünk.
Egyáltalán nem volt vészes a ládához jutás, elég lett volna csak azt írni, melyik úton érdemes felmenni, mert lehet, ez a piros betűs szöveg többeket elriaszt. Szép, tiszta erdő volt.
Lefelé Hollókő irányában annyira tiszta volt az erdő, hogy érdemes volt levágni a jelzett utat, amivel ismét nagyon sok szintet spóroltunk meg. Így se volt olyan rövid ez a túra, ha végig úton megyünk jó néhány felesleges kilométer és szint árán tudtuk volna teljesíteni ezt az útvonalat. És érdemes volt eljönni a Cserhátba, máskor is megteszem, csak sajnos elég kevés kihelyezett láda van az erdő szépsége sokkal többet érdemelne!
Hát nem tudom miért kellett mindenkit agyon ijesztgetni a terep nehézségeivel. Az erdő csodaszép volt és bár meredek volt a megközelítés, de csak a legvégén és se bozótnak, se sziklának nyoma sem volt, így nem tudom mitől lett volna ez extrém? Csodás a Cserhát tavasszal, köszi a rejtést!
Hollókő körüli 20kilóméteres túránk során megtaláltuk.Nem riasztott el a piros betűs szöveg.A vége egy kicsit húzós,de nyilzápor és ágyútűz nélkül fel lehet mászni.Mi a másik oldalon is megtettük,mivel leereszkedtünk a vadász kopjafához.Érdemes!Gyönyörű onnan a kilátás.
Ezt is megtaláltam. Köszönöm a rejtést, jó móka volt.
Három napos OKT (Mátraverebély-Becske) második napján becserkészett láda.
Egyik túratársam találta meg, ezért a hangyák engem nem zavartak különösebben. :)
Remélem, hogy az erdei manó még sokáig őrzi a helyet.
08.11-18-ig gyalogosan teljesítettem a kéktúra 2. szakaszát Putnok - Becske szakaszt két túratársammal. Én útközben ládáztam és közel 70 km-el többet mentem mint a túratársaim. A kéktúra könyv szerint a megtett szakasz hossza 195 km, 43 geoláda pontot kerestem. Mivel túratársaim nem ládáztak sokszor csak futva órák múlva értem utol Őket.
Országos Kéktúra közben megtaláltuk. Az itt lévő hangyák várvédőiről jó példa, hogy egyik túratársnőnk még órákkal a vár után, délután is elővett egy hangyát a nadrágjának belső rejtekeiből.
Jó magasra tették.
A várárok jól kivehető, de vármaradvány alig látható.
Minden csupa hangya. :-)
A turistaUTUNKAT az erdészeti autók jól tönkreteszik.
Nagyon jó kis hely, bár én nem éreztem sem veszélyesnek, sem nehezen megközelíthetőnek. A K jelzésről kényelmesen fel lehet sétálni az L jelen. A végén van egy pici kaptató!
Kedvesemmel Piroskaa1-el kerestük meg eme ládát, szülinapi
ládázás alkalmával.
Jó erős kaptató volt a vége, de megérte, valami szép, sőt csodálatos a panoráma, igaz azért van némi hó is így március idusán.
Hollókőről indultunk, majd dagonyán, s lábszár középig érő hóban jutottunk el idáig, és ha már itt jártunk elhelyeztük a GCSpir-t is kísértsen kicsit itt.
Mai túránk 17 kilométerre sikeredett, volt minden, napsütés, szél, hó, sár, őzikék....
Köszönjük az élményt!
Ja, és mi láttuk a sáncmaradványokat, és a falat is.
Jó kis vár lehetett, kár érte.
Jó kis izzadás volt felérni a csúcsra. Ráadásul nagyon meleg volt, szokatlan nyári érzésünk volt október végén. Odafent megpihenve és gyönyörködve a kilátásban jót pihentünk. Szép, gondolkodós hely, gyönyörű cserháti tájakra rálátással. Örültünk, hogy itt is lehettünk.
Az OKT Cserhátsurány-Hollókő szakaszának lejárása közben kerestük volna meg a ládát.
A felfelé út a vár jelzésen probláma mentes volt, bár a végén elég szuszogtatós kaptató várt minket. A probléma nem ezzel volt, hanem az utunk során sokszor előforduló vöröshangyákkal. Itt konkrétan a ládát tartalmazó fal tetején egy hatalmas hangyavár volt és mikor meglrkeztünk a helyszínre egyszerűen nekünktámadtak. A tizedik csípés után -szégyen a futás, de hasznos jeligére- dolgunk végezetlen hasztuk el a helyszínt.
A rom érdekes helyen van, de tulajdonképpen egy falmaradvány az egész. Mindezek ellenére megérte feljönni ide.
Kérem a tisztelt elrejtőt, hogy a mellékelt fénykép alapján szíveskedjen elfogadni a megtatlálást!
Köszönjük a rejtést!
A Nyesettvár rokona is lehetne, azaz egy olyan találat, amely várat nyomokban sem tartalmaz. A rejtés nem tetszett a jelszó valósága miatt, de a kilátás pazar. OKT 19. túra közben, 23 km táv, és 800 m szintemelkedéssel, köszönjük.
A láda meglett. Nem tudom kinek is köszönjem meg a rejtést, de szerintem a rejtőben volt egy kis "bunkóság". Olyan helyre rejteni egy ládát aminek a 50 cm közelében egy olyan hangyaboly található amiben a legkisebb hangya is több mint 1 cm?
Ha valaki megmássza ezt a nem könnyű terepet még toljunk is vele ki egy kicsit??? Ezt azért szemétségnek érzem.
A már többek által is bejárt GCdbgt-GCDOKU-GCSZTV kört abszolváltuk mi is ezen a napos, saras márciusi vasárnap délutánon szmonival (GCDOKU-tól egy kis "toronyiránti szakaszt is beiktatva bő félóra alatt értünk ide). A hely pusztulása ellenére is meglepően jól érzékelteti még most is, hogy itt vár volt valaha. Nekünk tetszett (akárcsak a romtól egypercnyire levő,szépen rendben tartott, és kilátópontként is használható Golyán-kopjafa.) A környék egyelőre még téli álmát aludta, de a közeli hangyák kezdenek már éledezni. :-) A doboz törött, s bár a kiváló rejtek miatt tartalma száraz, azért jó volna cserélni.
A vár felé menet két vaddisznó jött velem szembe, de ők jobban megijedtek mint én! Ezen kívül problémamentes volt a láda felkeresése, és valamiféle kilátásunk is volt! Köszi!
Megvan! [g:hu 1.3.21] [wapon beküldött szöveg]
Csodálatos tájakon, csodálatos színekkel, fantasztikus időben sikerült eljutni a vár romjaihoz. A napos részeken több száz katica repdesett és ahogy megálltam, ellepték a ruházatomat. Érdekes volt :)
Kicsit elidőztem, megebédeltem és indultam tovább Dobos-kút felé.
Köszönet a rejtésért!
Nagyon szép hely, pazar panorámával. Jó meredek volt a hegyoldal még a jelzésen is, de nagyon megérte! Hollókőre visszamenet szarvasokat és egy muflont is láttunk. Köszi
Országos Kéktúra: Dorog-Mátraverebély tizedik nap, 23/22.
Kis kitérő a kékről...
Lényegében vár nem sok, viszont a ládát annál többen védik...
Fura érzésekkel, kicsit csalódottan távoztam.
Köszi a rejtést.
Hollókő - Sztahora-Dobos-kút - Dobogótető - Hollókő sétát tettünk barátokkal. Útközben találkoztunk egy igazi kéktúrázó túratárssal, aki már 3. hete jön Hollóházáról a kéken, s lassan hazaér Vácra. Közösen kerestük meg ezt a ládát.
A láda kicist törött, de elég védett helyen van, hogy ne ázzon be.
köszi szépen!
A Dobos-kútnál úgy döntöttünk, ideje letérni a turistutakról, és nagyjából toronyiránt közelíteni erre. Jó döntés volt, csodás vadregényes erdőben, patakokon, mély szurdokokon át jöttünk, ez volt a nap legélvezetesebb része. A láda gyorsan meglett, még elkeserítettünk egy amúgyis maga alatt levő kéktúrázót, hogy bizony Hollókő felé épp most fejezik be a hegyoldal letarolását, úgyhogy semmi jóra ne számítsanak, az út konkrétan egy nagy szutyok, a látványhoz hasonlóan.
Innen megint toronyiránt indultunk Hollókő felé, további szép helyeket keresztülszelve.
Köszi, szuper volt itt!
katica + bopejape + megyula és társaink
Cserháti ládázás ~15 km-es körrel, ragyogó napsütésben. GCHoKo-val kezdve, majd a GCdbgt, GCdoku és végül a GCsztv, onnan pedig toronyiránt vissza Hollókőre.
Köszönöm a rejtést!
Jó kis társasággal, jó helyen, legjobbkor: hóval borítva gyönyörű a környék! Azt persze nem állítanám, hogy a fehér lepel megkönnyítette volna a túra teljesítését, de egy tervezett pont felkeresését kihagyva mégiscsak időben a végére értünk :)
Köszönöm a rejtést - naná, hogy meging szubjektív az értékelés...
Márton-napi ládázás gyönyörű időben Hollókő környékén.
Sárdagasztás jellemezte a 16,2 km-es túra egy részét. Láttunk rókát, fakopácsot és vadnyulat, de a holló sem maradt el. Emberrel nem találkoztunk.
Köszönjük a rejtést!
Ezt a ládát a KÉK túra során kerestük meg.
Vicces az egészben hogy mindvégig azt hittük a Földvárhoz tartunk.
Viszont a kizárólag Hollókő felől javasoljuk a megkeresést, mert Nógrádsipekig csak a a sarat dagasztottuk. Borzalmas.
Rövidítettünk az úton, aminek a közeli tanya tulajdonos annyira nem örült, de azért készségesen segített a megközelítés elmagyarázásában. Sztrahora várként nem ismerte a helyet, csak pusztavárként. Ládához közeli fatörzsön étkezés közben is rengeteg termetes hangya mászkált rajtunk.
A láda megtalálásánál a nehézséget az okozta, hogy egy hatalmas hangyabolyon keresztül lehetett csak megközelíteni. Amennyire a hatalmas gaztól lehetett, gyorsan beugrottam a ládáért, majd kisiettem és egy távolabbi helyen söpörtem le magamról a hangyákat. Még szerencse, hogy hosszú szárú nadrág volt rajtam. És visszarejtéskor ugyanez. Nem lenne szerencsésebb egy jobb helyet találni a ládának? A jelszó amúgy találó...
Nehéz volt úgy keresni,hogy egyszerre több tíz hangya indult villámgyorsan felfelé a lábamon.Söprés,nézés és már megint ugyanannyi a derekamnál.
Gyalogos kupa: 22 km
OKT közbeni ládászás. Sajnos a gps és némi kutatás után bizonyosnak tűnt, hogy pont a ládát rejtő fal tetején telepedett meg egy termetes hangyaboly, így csak a képek alapján kérnék elfogadást.
A november 22-i Cserhát 30 teljesítménytúra bejárásán mértük fel a leendő kék rom jelzés útvonalát a várhegyig, mely majd a túrán már a terepen látható lesz. Ezen javaslom majd a megközelítést, mert nem toronyiránt halad ugyan, egy kanyar lesz benne, picit hosszabb, de abszolút jól játható, remek túraterep, csak a legutolsó méterek jelentenek csúszós időben kemény kaptatót. A kilátás jó lenne, de most csak a köd jutott belőle. No meg egy népes mufloncsapat, bőgő dámszarvas, őzek, és remek levegő.
OKT közben 2. találat. Hihetetlenül jól vissza volt rejtve, gratulációk halmaza és köszönet az előző megtalálónak. Valóban csak a ládász szem veszi észre.
Nógrádsipekről rajtolva, sajnos a földút nincs túl jó állapotban, de azért gyalogosan járható. Kismillió légy és apró rovar, ha most mész legyezőt vigyél. Az út végén jó kis kaptató várt rám. A ládát hangyák őrzik.
Nagyon rossz időpontot választottunk a kirándulásra (még szerencse, hogy nem voltak velünk a gyerekek), ugyanis a nagy esőzés után iszonyatos sár volt és nagyon csúszott. Ráadásul mindenáron le akarta húzni a lábunkról a cipőt, vagy éppen több kilónyi plusz sújként rátapadt. El is tévedtünk egy kicsit, túlmentünk pár kilométert... No comment. Megtévesztettek minket a fákon levő jelzések, ezért történt. Úgy elfáradtunk, hogy alig bírtunk visszavánszorogni az autóhoz. De előtte még, ha már a közelben voltunk, megkerestük GCdbgt-t is. Ja! Érik az erdei szamóca és nagyon finom!!!!!!!!!
Az AV Teamhez csatlakozva jutottam el ide. Tanulságos kirándulás volt, nagyon megszenvedtem, mire feljutottam, de a táj gyönyörű, minden szenvedést megér.
OKT: Alsópetény - Mátraverebély
Nagyon pozitívan csalódtunk a Cserhátban, nem hittük volna, hogy ennyire tele van látnivalókkal. A várakat (főleg, ha van láda is) úgyis mindenképpen útba ejtjük, úgyhogy ide is felmásztunk. A láda hamar meglett, de leülni már nem tudtunk, mert a várat, sőt, úgy tűnik, az egész hegyet már egészen más lények lakták be, és inkább nem bonyolódtunk közelebbi kapcsolatba.
Köszönjük a rejtést, megérte felmászni!
Mackka & Péter & Mihály
Bicajtúra Hollókőről. GCSZEC majd GCSIVI után 1 kis hegymászás. A várnál újabb döbbenet, GCSIVI után ezt a részt is kedvenc terepmotoros pályájának alakította ki néhány HMCS. Vki(k) nyugat (a Golyán László emlékoszlop) felől egy motoros ösvényt csapattak ki az erdőben. Nyomaik egész frissek voltak és nem először jártak arra. Emlékül egy sárvédő(?) darabot is hagytak a láda közelében.
Remélem Freddy (korábban) és (most) mi nem tettünk nagy(obb) kárt a bicajokkal a természetben. ;) Most már lesz pontos track is az odavezető útról.
A varak.hu idetartozó pontos linkje.
A rejtést ugyan kicsit merésznek gondoltuk, de a békében eltelt két esztendő alapján ott jó, ahol van. A balforduló2 segédponttól pedig tényleg sétaút vezet a csúcsig, köszönet a precíz leírásért és a hangulatos, szép helyre invitálásért, azaz CSIPA, CSIKK, ÉVI!
Reméljük, hogy Endreiék találnak még az eddigiekhez hasonló szép helyeket, amit a tőlük megszokott étvágygerjesztő módon tálalnak a hozzánk hasonló, kiéhezett természetkóborlók számára.
Dobogó-tetőtől lefelé, majd a végén egy kellemes mászás. A várromhoz vezető ösvény a N47 59.240 E19 33.182 ponton ágazik ki a K-ből felfelé. Körbejártam a szolid maradványokat és meglátogattam egy kicsit lejjebb a vadász emlékére emelt kopjafát. Innen egy kicsit ki lehetett lesni a ÉNy felé.
Kéktúra teljesítése közben. Tegnap indultunk Becskéről, és ennek a hegynek a lábáig jutottunk, itt sötétedett ránk. A szálláshelyet sikerült egy frekventált dagonya szomszédságában kiválasztani, így aztán csapatostól érkeztek ide a vadak az éjszaka folyamán. Kár, hogy látni nem láttuk őket a sátorból.
Reggel a vár felkeresésével kezdtük a napot. Jó kis mászás, az igaz! A vadász emlékhelynél már javában fejtettük le magunkról a felesleges rétegeket. De megéri a mászás. Nagyon szép az erdő.
Még az öregebb vadkanokat is hiába kérdeztük, nemigen hallottak a várról, így hát kis bozótharc után találtuk meg.
Erről a helyről csak sztereotípiák jutnak az ember eszébe (pl., kikönyöklő kiskirálylány a palota ablakán : Apám, de #&@° messze lakunk mink / "És építettem egy várat a mocsárra, de elmerült; építettem még egyet, az is ; építettem egy harmadikat, az előbb leégett, összedőlt, uána merült el...". A leírásban is misztikus téridőanomáliával találkozhatunk : a"még nincs itt vár" infinitézimális időegység alatt "egykori várrá" alakul... Csakis úgy történhetett, hogy röviddel a vár építése előtt ún. spontán létezési hiba (vö: Titanic Csillaghajó) léphetett fel szerencsétlen balsorsú építmény esetében :)
Jó kis kaptató. Vagdalthús által szervezett Cserháti GPS-túra egyik választható ellenőrzőpontja volt (természetesen a láda miatt egyértelmű volt, hogy nem hagyjuk ki). A kilátás szép volt, és az indulási pontot is láttuk innen
Párás melegben, felázott traktor pusztította utakon közeledtem a várhoz. Végig aggódtam hogy a dörgésből zivatar is lesz és akkor ezen a talajon egy varacskos disznót is megszégyenítően sáros leszek. Persze a kamásli a parkolóban maradt.. A várból mára nem sok maradt, de a védelmezők hangya seregei éberen őrködnek. Köszi!
A kiírással ellentétben annyira nem nehéz a terep. Ha Hollókő irányából érkezik az ember a kék jelzésen, található egy kis ösvény fel a várba. A váron túlhaladva gyönyörű a kilátás. Egy frissen kihelyezett kopjafa is van itt.
Hollókőről izzadtam fel magam;köszönöm,hogy segítettél a letéréshez.Nem tudom mikor vágtam volna keresztül.A hangyák nem csíptek;haraptak! Mint egy rossz hororfilmben..
A család öregebbik fele kereste meg a ládát ezen a szép tavaszi napon Hollókőről indulva. Ügyesen a Várhegynél jöttünk rá, hogy vissza kell menni a leágazáshoz, persze az ösvényt nem találtuk meg, de toronyiránt sikerült. Vissza már az úton jöttünk. Minden csillagos ötös!
Húsvét előtti, zabálásokra felkészítő, zsírégető magányos ládázgatás.
A hollókői vár parkolójában állítottam le a szekeret. Innen gyalogosan GCHoKo, GCdbgt, GCSZTV sorrendben, 16 km sétával és 890 m emelkedéssel teljesítettem. Picit azért elfáradtam, mire visszaértem :o))
Dobogó-tető felől érkeztem, egyéni megközelítéssel. Az erdőn át jöttem, szerintem csigavonalban, a létező legrosszabb meoldást választva. Nem baj, nekem éppen így volt kalandos, és így tetszett igazán!
A várból nem sok maradt, és azt is szúrós katonák őrzik! Ezeken a nehezen megközelíthető, pusztuló romokon nekem mindig az egyéni sorsok jutnak eszembe. Kik élhették itt életüket? Itt emberek születtek, haltak meg. Itt ettek, ittak és szerettek. Ma ez már csak egy szép, nyugodt és elhagyatott hely...
A láda könnyen meglett. Logolás, majd alapos visszarejtés után, lesz ami lesz, tőlem szokatlan módon, visszaútnak a jelzett utakat választottam. Elhaladtam az érdekes színű tavacska (dagonya? disznó-wellness?) mellett is. Azért a végén átvágtam egy picit nehezítésképpen :o)
Hollókőre visszaérve, megnéztem még az ófalut, majd a vár parkolójában megkerestem a szekeremet. Nagy örömömre, nem lopták el. Jólesett beülni és leülni.
Köszönöm a túralehetőséget, tetszett :o)
Nagy volt a sár, és nekünk kényelmes sétával az út megtétele több, mint két órán át tartott. A környezet szép, bár egy picit elkeserítő volt azt látni, hogy a fák jórészét kivágták már.
Népes társaságban, vidám HECT-erekkel rettentő hidegben. Csodás hely, nagyszerű rejtés, gazdag láda! A dombot elleptük, a várat megtámadtuk, a ládának esélye sem volt. Ezután kétfelé szakadt a csapat, az egyik fele folytatta útját Hollókő felé, a másik fele pedig visszatért a kutasói bázisra megfőzni a vacsorát. Mire a megfáradt vándorok hazatértek már javában rotyogott a bográcsban a diétás csülkös körömpörkölt a'la Flektogon! A fenséges vacsora elfogyasztása után minimális vérnyomással, "csendes muzsikaszó" kiséretében tértünk nyugovóra.
Geológás az andezitteléren. HECT-tel, szélben, hidegben, napsütésben. A rejtekhely egyértelmű, a kilátás nagyszerű volt a lombtalan fák közül.
Remek láda. A rejtő 7. képén látható falmaradvány viszont nem az, hanem az andezitvulkánosság maradványa, egy kipreparálódott telér.
B&Z
HECT turné keretében, Kutasóról gyalogosan. Ismét rekord közeli részvételi aránnyal, ha akartam volna, még egy önrevíziót is be tudok nyújtani a hegytetőn. :)
Huhh, ez kemény volt... A térképet nézve nem tűnt nagy távnak, de mégis vagy 4,5 órás túra lett belőle Hollókőről 1,5km/h-s átlagsebességgel... Az ónosesővel fedett hó meghozta az eredményt... :))
Visszafelé már nem is kerestük a turistajelzést, hisz teljesen mindegy volt, hogy az úton megyünk vagy csak úgy toronyiránt...
Jó kis kaland volt túrórudival és sok csipkével.
Az ajándékokkal rendkívül gazdagon megrakott láda (alig tudtuk visszacsukni) csodás helyen van. Rejtése korrekt, de a hely megválasztása nem tűnik túl szerencsésnek - aki oda felmegy, az biztosan észreveszi...
A mai napon családilag ládakarbantartást végeztünk.
Most Nógrádsipek felől közelítettünk. Hát nem volt érdemes...
Ugyan sokkal könnyebb az út, hiszen egyenletesen, lassú szintemelkedéssel lehet haladni egészen a várhegy aljáig, viszont kb. öt kilóméteren át mély sártengerben dagonyáztunk. :(
Ráadásul a környezet sem olyan szép mint Hollókő felől. Innen vagy a nyári szárazság, vagy a téli fagy idején érdemes csak közelíteni és akkor is csak azért, ha mindenképpen a könnyebb utat szeretné valaki választani.
Kellemes meglepetés volt a láda. A GCMARY ládánk már néhány hét után kifosztva szokott állni, ez a láda viszont még mindig jó állapotban volt.
Szomorú, hogy vandálok tövestől kitépték a vár alúminium jelző oszlopát és elvitték. :(
Megyőződésem, hogy ez kesser nem lehetett, de ettől még szomorú. :(
Végezetül megnéztük a közelben található Golyán László emlékoszlopot is, mely a rejtés óta került ide.
Sikeres ládakeresést kívánunk mindenkinek!
Az Orsz. Kék-túra útvonalán, Hollókő - Cserhátsurány szakasz teljesítése során kerestük fel a ládát.
Kellemes időben, nagy lelkesedéssel másztuk meg a meredek
hegyoldalt. Megszenvedtünk érte, de megérte a pazar panoráma. Sajnos a várból igen kevés maradt.
Megkerestük a nem nagy távolságra található emlékoszlopot is.
Köszönjük a rejtést és EndreiTeamnak a jelszóval kapcsolatos információját.
A turistautak.hu alapján úgy terveztem, hogy Herencsény felől a kutastói elágazástól induló sárga jelzésen megyek fel. Meglepetésemre a helyszínen "Magán terület" feliratú táblával ellátott, lezárt sorompó fogadott. Ugyanilyet találtam pár száz méterrel feljebb egy ígéretes irányba induló földút elején is!
Ezek után maradt a nagykanyarból induló, mások által már kipróbált, megközelítés. Innen több irányba is lehet menni. Nekem valószínűleg nem sikerült megtalálnom az optimális megoldást, de így is 10,5 kilométer gyaloglással két és fél óra alatt megjártam oda-vissza.
Egy tétova (nem igazán tudták hol vannak) 4 fős társaságon kívül nem találkoztam senkivel. Őzláb gomba viszont volt szépszámmal, ha akartam volna akár több kilót is szedhettem volna.
A ládikát könnyen magtaláltam és hagytam benne egy őrangyal Macit, hogy vigyázzon a ládára és a közelben levő Golyán László hiv. vadász emlékoszlopára.
Vándorutam során találkoztam a vár maradványával. Elkezdtem kutakodni, hátha megtalálom a gazdag várúr mesés gazdagságu kincsét, melyet az utolsó ostrom előtt a falban elrejtett és befalazott. Az ingatag kövek között majdem rámmosolygott a szerencse, de csak egy modern-kori kincsesládát találta. Ezt kondosan visszarejtettem, hogy a következő kalandornak a figyelmét is elterelje az igazi kincsekről. Azokat majd tovább keresem akkor, amikor legközelebb erre vándorlok...
Megvan. Ez egy szép kalóriaégető túra. (különösen, ha az előző napi eső után tiszta sár minden) Mindenesetre gratulálok a rejtőnek, eddigi rövid ládász pályafutásom legszebb állomása. Nem véletlen, hogy elég ritkán keresik fel, viszont aki megtalálja általában tripla 5-öst ad!
ps.:Én most láttam először ilyen nagy hangyabolyt. Az elsőnél még el is időztem, nem tudtam, hogy több száz követi még :) Ez tényleg egy [pw].
Túlságosan jó idő volt ma ehhez a ládához. Régen szemezgettem, s láttam, hogy nem lesz könnyű zsákmány, de hogy ennyi vizet kipréseljek magamból, arra azért nem gondoltam. A hegy lábáig elmentem terepjáróval, de még hátravolt 1,7 km, (légvonalban és szint nélkü)l!! Na ez volt a neheze. (Nem véletlenül járnak erre kicsit kevesebben, mint a budai hegyekben.)
[wapon beküldött szöveg]
Nagyon tetszett a vár. Főleg az, hogy alig lehet valamit kivenni belőle, amolyan Csipkerózsika-álomba merült elvarázsolt vár ez. Itt már csak a képzelőerő segít a múltbatekintéshez.
Mivel az eső elől behúzódtunk egy kis időre, már csak egyedül futottam fel a várig. Jól esett. A futás is. Rég volt alkalmam ilyen hosszútávon szaladni. S milyen szép az erdő tavasszal!
Köszönöm a rejtést.
Peti bá'
Nem lett volna annyira vészes a terep, ha a turistajelzésen mentem volna, nem pedig csak úgy a dózerutakon, ahol többször teljesen elkanyarodott az út és tekeregtem a légvonalban 4 km helyett legalább 10 km-t.
Abból a bizonyos útkanyarból, mert így volt közel GCSPIR-hez. Út van sok, csak szem és józan ész kell hozzá. Az erdő meg elég sűrű ahhoz, hogy a fák közt gyalogláskor se legyen bozót az útban. Meredek az útnak az eleje és a vége volt... A hollókői vár a párába veszett, de a fák is igyekeztek eltakarni.
És útközben több helyen szemét: ásványvizes palack - a favágó üzemanyaga; olajos flakon - ezt a láncfűrész eszi... De mint tudjuk ezek nem veszélyesek a környezetre..., az én vizespalackom az lenne, de eddig csak kukában landolt...
Ma reggel Pásztóról indultam Szirtes-sel túrázni Hollókőre
Sajnos a GPS-re elbénáztam a térkép telepítését, így ezzel nem rendelkeztünk. Hiába volt nálam Cserhát térkép, a jelzések sok helyen nem voltak elégségesek az útvonalkövetéshez az 1:60.000 méretarány on. Volt rá példa, hogy kiértünk egy szántóföldre, ahol a további út nem volt látható, mert egyszerűen beszántották!!!
Így aztán légvonalban haladtunk tovább a szántóföldön keresztül, ami egy kicsit fárasztó volt. Útólag visszanézve, balra kellett volna fordulnuk... Hollókőn találkoztunk a többiekkel a várnál, s miután megnéztük, betértünk a Katalin étterembe egy kis szusszanásra.
A konyhájukat nem igen próbáltuk ki, de nagyon finom forraltbort készítettek nekünk. Miután a pihenővel végeztünk, túratársam lecseréltem a feleségére. :-))))
A Szandaváraljára vezető további út sem volt zökkenő mentes: Nem találtuk meg a kék csíkról leágazó sárga csíkot. mivel a fenti okok miatt nem voltam 100%-osan biztos a pontos helyzetünket tekintve, tovább haladtunk a kéken: vagy mégiscsak meglesz a sárga, vagy azt már elhagytuk és áttervezem a túra útvonalát...
Így esett, hogy egyszercsak azt vettem észre, hogy pontközelbe kerültünk, alig 200m-re! Nem maradhatott ki! :-))))
A gyors loggolás, fotózás után, viszont iparkodnunk kellett a sötétedés miatt. Így is autós segítséget kellett igénybe vennünk, hogy ne keljen a többieknek sokáig várni ránk....
A túra szempontjából véget ért utunk, bár egy kis kaland még kerekedett mára:
Az autóban érkezett két PDA-s GPS is IGO szoftverrel!
A kaland abból állt, hogy mind a kettő másként volt beállítva:
az eggyik a leggyorsabb, míg a másik a legrövidebb útvonalra!
Így előfordult, hogy az egy főutcás településeken letérítettek a helyes útvonalról, s bejártuk a kis településeket!
Volt olyan, mikor az egyik jobbra, a másik balra jelezte a helyes írányt, holott nem is volt választási lehetőség! :-))))))))))
Hollókő környéki trackelés 31 km
Az éjszaka kisebb eső volt, de már ez is alaposan el tudta intézni a környék útjait. Hatalmas volt a sár míg be nem értem az erdőbe. Ahol egyes helyeken a fakitermelésből visszamaradt gallyak nehezítették a turista életét.
Nekem tetszett az erdő - nem kell mindegyiknek évszázados őserdőnek lennie - és a vártól élvezhető kilátás is.
A rejtésre azért adtam kevés pontot, mert az egyetlen épen maradt falrészlet rejti a dobozt. A környéken rengeteg potenciális rejtekhely található, hisz a várrom erdőben van.
Éppen bezártam a kocsit és nekiindultam volna a túrának, amikor megérkeztek Zsalabérék, akikkel rövid konzultáció után egy másik támadópontot választottunk. A vártól DNy-i irányban 2700 méterre parkoltunk, a Herencsény és Cserhátszentistván közötti út hajtűkanyarjában (N47 58.240 E19 31.745 370m). Kellemeset sétáltunk, időnként úton, időnként pedig éppen arra, amerre a kütyü jelzett. Nagyszerű volt az időjárás és szép az erdő. Kellemesen elbeszélgettünk, így észre sem vettük, hogy időnként mekkorákat kerültünk. Visszafelé már jobban ügyeltünk az útvonal-optimalizásásra. Érdekes a vár, szép a kilátás, bár Hollókőre éppen nem sikerült ellátnunk. A ládát Anna találta meg.
Úgy döntöttünk Jalsoval tartunk és egy rövidebb utat választottunk a ládához hegyen, bokron át. Nagyon jót beszélgettünk és élveztük ezt a szép januári "tavaszi" napot!. A várból jó volt a kilátás, bár Hollókőt nem láttuk. Ennek a szép kirándulásnak a bónusza egy csodálatos muflonpár közeli látványa volt! :-)))
Köszönjük! A+R
Kellemes 12 km-es kirándulás. Szomorú, hogy egy ekkora gyalogláshoz már vastag pirosbetüs figyelmeztetés kell!
Hollókő bezárt: bár ezen a napos vasárnapon legalább 100 látogató volt a faluban, minden zárva volt (a vár is, a múzeumok, a vendéglők is). Semmi információ, hogy mikor lesz nyitva.
Családi vasárnapi ládázás: Berkenye - Felsőpetény - Hollókő, onnan kirándulás Sztrahorára.
VP Mila Piroska
Hannusnak ma van a 14. szülinapja. Ennek örömére ma Esztert és Attilát bevezettük a kessing rejtelmeibe.
Eszter még sohasem kirándult ennyit. Nem is gondolta volna, hogy 6 km után is van élet ...
Attila otthon hagyta a metáldetektorát. Ennek - és a mínusz 5 foknak köszönhetően - sikerült lebeszélni tervéről, és elhalasztotta a vár feltárási munkálatait.
Megvan a láda, na, gyerünk vissza Hollókőre rántott sajtot enni.
Csupa zúzmara a táj, tökéletes helyszín, tökéletes rejtés!
És nem is olyan nehéz ez a terep!
Köszönjük a rejtőnek!
Franciska, Hannus, Eszter, Attila & András
Öten kerekedtünk fel. Követve a leírást kellemes kis túra volt. Ha megvan a megfelelő csúcs, gps nélkül is könnyedén fellelhető a láda.
A hollók jó munkát végeztek.
Nagy családi találkozó alkalmával sétáltunk el ide a fiatalság mozgékonyabb hányadával. Nem mondtam meg, hogy minek jövünk pont ide, így elég nagy meglepetés volt, amikor előhúztam a dobozt...
Hollókő gyögyörű, kár, hogy itt nem szerezhettünk pontot, a megszűnt állapotú láda miatt. Sebaj, jövünk mi még ide! Most egy másik vár volt a célpont. A vége mindig combos ezeknek a kirándulásoknak... A rejtek jó, a kilátás is. Köszönjük, tetszett. Sajna a várból nem sok maradt. Aki várat akar, menjen Hóllókőre :)
Áve!
Fűkocka, Mikulás és Sagik társaságában.
Hollókő tényleg egy gyöngyszem, meg kell őrizzük az ilyen és ehhez hasonló értékeinket. Mi elsősorban magyarok, másodsorban "uniósok" vagyunk.
Hegyenvölgyön jutottunk a ládához, a végén nagyon nagyon lihegősen értünk fel.
Nem sok minden maradt a várból, most olvastam csak el már itthon meleg szobából a történetét.
Üdv Bal3
A mai napon új értelmet kapott számomra a "drive-in-cache" elnevezés. :) Köszi Fűkocka!
Valóban nem kevés hangyaboly van a közelben. A kilátás nem rossz. Sajnálom (és nem is értem az okát), hogy a 2,5km-re lévő láda miért nem kereshető. Jó lett volna onnan is körülnézni.
Kerékpáros találat. Az utolsó néhány méter kivételével két keréken is megközelíthető volt, bár közben számos pókhálón kellett átverekednem magamat.
Esőben vagy eső után biciklivel nem ajánlott.
Reggel Kutasóról, a S- jelzés, még elviselhetően benőtt ösvényén indultunk el. Amint elhagytuk a mély vízmosás partját és kiértünk az erdőszélre, onnantól már széles erdei úton haladtunk. A rendezés végén - mialatt a többiek elindultak lefelé - Macóval és Duduval eljöttünk, hogy ezt a számunkra kötelező ládát megkeressük. Már régóta el akartam jönni ide, a várromokhoz. Most volt egy plusz okom is. Tudtam, hogy nem kell égbe nyúló falmaradványokra számítanom. Meglepően jó volt a kilátás, igaz nem észak (a nyílt terület) felé. A többek által emlegetett hangyabolyokból viszont csupán egyet láttam. Aki soknak találja az itteni bolyok számát, annak ajánlom, hogy keresse fel a Dobogó-tetőn lévő geodéziai torony környékét. Évről-évre nő a bolyok száma!!! Miután logoltam (Pegasus után), visszaindultam a frissen felújított OKT-n. Ezúttal nem mentem el a jellegfáig, ami a K/S elágazást jelenti, hanem a csúcsot ÉNy-ról kerülő úton értem el a S sávot. A Veres-hegy nyergétől a S+ lett a követendő jelzés. Ezt is mi, a CsBT jelöltük ki, takarítottuk meg és festettük fel. Ezzel kicsit közelebb hoztuk Cserhátszentivánt a hegyekhez. A mai túra hossza 15 km volt.
Másfél liter folyékony koffeintől egész jól felébredtem :) Végig bicajjal nyomtam fel. Pókok, hangyák reszkessetek jön Freddy!!! :@
De a piros hajú szeplős lányoknak se árt vigyázni! :P
Többet vártam. A vár és a kilátás is elég szerény.
Nógrádsipek felől jól megközelíthető, ahol a kék jelzés elfordul kicsit a vár irányától, kb. még 350m van hátra, ott érdemes felmenni a gerincig, ott van egy kellemes ösvény, ami felvezet a várhoz.
Üdv Mr Zerge.
Hollókőből indultunk az ajánlott útvonalon. Az út eleje nagyon tetszett, szép kilátások a környező dombokra, a várra...
Aztán miután beértünk az erdőbe, akkor egy kicsit egyhangúvá vált a gyaloglás. Még szerencse, hogy a gyerekek elszórakoztatták magukat az út mellett lévő hangyabolyok számolgatásával, különben nehéz lett volna őket végigvonszolni. Nem kezdték az elsőnél, így is 175-ig jutottak a számolással.
Éppen egy motoros csoporttal együtt érkeztünk föl a romhoz, így a ládakereséssel meg kellett várnunk, míg továbbmennek. Addig legalább kifújtuk magunkat, mert az utolsó pár száz méter igencsak kivette az erőnket.
Visszafelé már egy rövidített útvonalat választottunk. A szemben lévő dombról látszott egy nagyon szépen gondozott kaszáló, ami majdnem a várromig felér. Sikerült is megtalálnunk, így harmadakkora úton értünk le.
Levezetésképpen még körülnéztünk egy kicsit az ófaluban. Elég sokat változott az utóbbi időben, mindenhol felújítási munkálatokat látni.
Visszaérve a GPS 14km megtett utat mutatott. Egy kicsivel rövidebbre számítottunk... de azért jól esett.
Nógrádsipek felől a jelzésen közelítettünk. 55 perc alatt tettük meg a távot. Innen szinte semmi emelkedő nincs, csak az utolsó 200 m. Hosszú, egyhangú, néhol sáros, máshol a növényzet, vagy erdőírtás miatt nehezen járható út volt. Bögöly, szúnyog, légy és pókháló tette kalandossá a túrát. A láda gyorsan előkerült, na és a hangyák is :-( kl-t jól meg is csipkedték. A vár története számomra újdonság volt, de a helyszín nem ragadott meg.
Odafelé eléggé morcos voltam: a tekervényes úton csak-csak nem igazán közeledik céljához az ember - megér egy romocska ennyit? Aztán megvigasztalódtam: végül is történelmünk egy része, amelyről sose szerzek tudomást a geocaching nélkül, és még természetrajzi érdekességgel is szolgált a túra, mert én még életemben ennyi hangyabolyt és hangyát egyetlen erőben nem láttam.
A poén hazafelé jöttünkben csattant: Zsorzs hívott fel, hogy KL társaságában kevéssel utánunk jártak ott, és megtaláltak valamit, amit elvesztettem - persze, elhozták. Köszönet, jó barátok!
A cserhátszentiváni sasfészekből (na jó, legyen inkább verébtanya) indultunk néhány napos ládázásra. Hollókő felől közelítettünk, a leírás szerint. Az utolsó szakaszon már nagyon kellett biztatni a lányokat. Robatko pöfetegével fényképezkedtünk a romokon, este pedig feldolgoztuk a saját vargányáinkat. Jó kis nap volt.
Visszatért a kánikula!
Cserhátszentivánról jöttem a , a majd a jelzéseken. Dobogó-tetőn fölmentem a rendszerváltás előtti hangulatú betonhenger-kilátóba.
A Várhegy keleti oldalában medicinlabda nagyságú pöfetegeket találtam. A legnagyobbat otthagytam a jelzőoszlop mellett.
Az egész délután egy élmény volt!
Köszönet érte!
55 km kerékpár Pásztótól Hollókőig és vissza, Hollókőtől a ládáig oda-vissza sárdagasztás gyalog, összesen 1500 m emelkedéssel. A Cserhát talán a legkedvesebb tájegységem, ezért örültem az új ládának. A kerékpáros részt nagyon élveztem.
Hollókő környékét ismerem korábbi kirándulásokról; ezért az elmúlt napok csapadékos időjárása miatt tudtam, hogy Hollókőtől az erdő felé nem lehet majd kerékpározni. A bicót Mikicache ládája közelében elrejtettem. Innen a leírás szerint a + jelek mentén indultam a vártúra tanösvényen, majd végig a -ot követtem. Sajnos az elején, a Gyertyános közelében a mély völgy magába gyűjti a csapadékvizet, és a gyakran használt agyagos átjáró szigorú dagonyát kínál :-(.
Felérve a gerincre már simán megy a dolog; a láda is azonnal meglett a segédpontokat, a leírást és a fényképeket követve. Kilátás csak korlátozottan adódik. Visszaérve a bicóhoz az ófalu ártézi kútjánál mostam le cipőmről az 1-1 kg tiszta cserháti sarat :-(.
A hollókői vártól a ládáig oda is, vissza is 1-1 óra a séta, Pásztótól Hollókőig oda-vissza 40-40 perc a kerékpáros szakasz. A láda szép környezetet mutat be, honlapja szerteágazó vizsgálódás, kutakodás eredménye. Örömmel gyűjtöttem be a pontot.
A cél előtt nem tudom hol; egy tengerszemnél egy felhőszakadás meghátrálásra kényszerített. Az ajánlott útvonal hihetetlen kacifántos.
Indulás 16.30-kor. Az első 1,5km után szép látkép a hollókői várról, majd rá az országos kékre, dagonya a pataknál a tehén legeltetőn a cél 1,5km.
Második 1,5km után a cél már 2kmre; majd a harmadik 1,5km után egy tisztáson a parkolóban álló kocsim már 4km-re a cél 1,2kmre volt; ezen egy kicsit meglepődtem. Innen kb. 1,5km után"leszakadt" a plafon (18.30-kor). Rövid tíz-tizenöt perc után visszafordultam, mert mindenem átázott és még a fényképezőgép is stílszerűen 'csütörtököt mondott'. Visszafelé a patak is egy kicsit többet mutatott magából; sikerült kétszer térig gázolnom a sárban és a vízben, amit már a ronggyáázott kamáslim és a vízálló ruhám sem tudott tompítani.
Bakancsomban cuppogó vízzel és sárral 20.30-ra érkeztem az autómhoz.
Jó kihívás volt, de most egy kicsit hanyagolom a doboz keresést; legalább is addig, amíg a bakancsom meg nem szárad!
Huu! Kellemes sétán vagyok túl. Valóbn nem volt könnyű, de kondi hiányában is kibírtam. Ez a hely is tipikusan olyan, hogy ha nincs a geocaching, nem jutok el ide! Köszönet a rejtőknek! A ládától és a hollókői vártól nagyon szép a kilátás.Odafelé az ajánlott útvonalon mentem kissé feszes tempóban (1ó30perc) hazafelé a legelésző tehenes tanyáig majdnem légvonalban, de így is 1ó30perc kellett éls nagyon gyakran pihentem! :-)
A gyógyírt elhoztam, fogyasztás közben gondolok a rejtőkre.
Itt szeretném megjegyezni, ez életem első ládája, ahol 1. helyezett vagyok!!! Köszönet az élményért és a gyógyírért!