WAP
1. A ládát a Fertőrákos-Mörbisch közötti kerékpárút közelében egy kidölt fatörzs alá rejtettem. A jelszó első része a ládában található.
2. A jelszó második része az adott koordinátán levő oszlopban található tárgyra felirva. (3 betű). Keresd a damilt. (Alternatív jelszóért lásd a részletes leírást)
3. A jelszórészlet a forrásnál található legfelső tábla utolsó sorának első szava. (6 betű)
4. Az utolsó előtti jelszórészlet a kilátóba vezető létra mellett a kilátó falába csavarozott kisebbik tábla első szava. (5 betű)
5. A kilátó lépcsője melletti oszlopon levő térképen látható legkeletebbi osztrák telepúlés neve.
(Fertőrákos és Balf között a kerékpárút új nyomvonalon megy, megköszönném, ha elküldenétek a trackjét.)
WAP vége
Földrajzi áttekintés
A Fertő-tó az osztrák -magyar határon, a Lajta -hegység és a Soproni -hegység által határolt területen fekszik. Közép -Európa harmadik legnagyobb és egyben legnyugatibb sztyeppei tava. Hossza 36 km szélessége 7-15 km, vízfelülete 309 km2 amelyből 75 km2 tartozik hazánkhoz..A víz rendkivül sekély, átlagosan 1 m alatti, de a két métert sehol nem haladja meg, emiatt víze nyáron könnyen felmelegedik, nemritkán eléri a 30 C-ot
A tó vízében és iszapjában magas a nátrium koncentrációja, amely különböző anionokhoz kapccsolódik. Emiatt víze erősen lúgos és sós. Ennek van pozitiv és negativ hatása is : a tófenék iszapja gyógyhatású a keleti part viszont szikesedik.
A tó környéke földtanilag a Kisalföldhöz tartozi, amely dimbes-dombos és nyáron hűvösebb , csapadékosabb mint az Alföld.A tó keleti partja azonban szikes, sós tavaival, homokos síkságaival, egy-egy, inkább már csak idegenforgalmi látványosságnak meghagyott gémeskútjával inkább az Alföldre hasonlít mint Kisalföldre. A nyugati partot szegélyező dombsor a Soproni - hegység nyúlványa.
A tó nevét adó "fertő" szó jelentése mocsaras, agyagos, sáros hely. Ez részben ma is érvényes, hiszen a magyar rész vízfelületének 4/5 -ét , az osztrák rész felét nád fedi.
A tavat két patak táplálja: a magyar oldalon Fertőrákosnál a Rákos -patak, az ausztriai oldalon pedig a Wulka -patak. Mesterségesen nem sikerült eddig szabályozni a tó vízállását, a patakokon és néhány forráson kívül csak a csapadék pótolhatja az elpárolgott vizet. Állandó partvonala ezért nincs is, vízfelületének kiterjedését folyton változtatja, többször ki is száradt. Általában 100-120 évenként történik meg, hogy vize teljesen eltünik
Növény - és állatvilág
A Fertő tó élővilágát alkotó növények és állatok kedvelik vagy legalábbis tűrik a sós vizet. A legjellegzetesebb növénye a nád. Felületének jelentős részét többé-kevésbé összefüggő nádas borítja.
A tó környéki dombokon szőlőművelés folyik de sok a gyümölcsfa is.Weiden am See-ben a cseresznyevirágzás majdnem akkora esemény tavaszonként, mint Japánban. A tó környéki bükkösökben és tölgyesekben 20 orchideafaj virágzik amelyek védett növények.
A tóban sok a ponyt és az angolna, de az elmult századok alatt legalább 50 féle hal volt honos. Halászatuk fortélya ma már csak néprajzi érdekesség.
A Fertő tó madárvilága a kiterjedt nádas miatt igen gazdag, közel 300 madárfajt tartanak nyilván, amelynek majd a fele fészkel is itt.
A Fertő tó és környéke elnyerte a Világörökség címet a kultúrtáj kategóriában 2001 decemberében.
Az útvonal
A túrát érdemes Sopronból indítani. Fertőrákos felé induljunk és útközben lavadászhatjuk a GCkecs és GCfpp ládákat. A multi első pontját, a ládát Fertőrákos és a Mörbisch (Fertőmeggyes) közötti kerékpárút melletti erdőben rejtettem el még a magyar oldalon,egy kidölt fatörzs alá.
N 47° 44,368' E 16° 39,265' 165 m [GCfer1-1]
Ahogy átérünk a határon Mörbishbe( Fertőmeggyes), kerékpárosok légióival találkozhatunk. A túra során a B10 jelzésű kerékpárutat kell követnünk ami végigkalauzol minket a tó körül. Az út végig jól jelzett , kicsit zavaró viszont, hogy a tó felé letérő ágak is B10 jelöléssel vannak ellátva így nem egyszer előfordul hogy egy kereszteződésbe két irányba is folytatódik a kerékpárút. A tájékozódás megkönnyítése érdekében a tó körbejárása során készült tracket
innen , az útvonalon található vízvételi helyeket pedig
innen tölthetitek le. (letöltés után textként elmenteni, majd gpx-re átnevezni a kiterjesztést)
A városka strandjához kiépített kerékpárút vezet. A strandon a kerékpárok számára külön parkoló van. A strand tiszta , gondozott nagy területű. A fürdőhely területén található kikötőből hajóval átkelhetünk a tó keleti partjára.
A túra következő állomása Rust (Ruszt) amely mindössze 5.5 kilométerre fekszik Mörbischtől.. A városkát kétféle kerékpárúton is megközelíthetjük: az egyik a szőlők között felkaptat dombra , a másik a tó felöli oldalon halad. (A track a szőlőhegy felé vezető változatot tartalmazza) A kerékpárutat a szőlők között húzódó gazdasági utakból alakították ki. A kerékpár- és gazdasági utakon - a célforgalmat kivéve (értsd a szőlősgazdák járműveit kivéve) tilos a gépjármű közlekedés.
Rustot jobb kéz felől elhagyva Oggau (Oka) felé folytatjuk utunkat.
A két város között található a multi
2. pontja
N 47° 49,431' E 16° 39,427' 148 m [GCfer1-2]
A jelszó második részét az adott koordinátán található oszlopban található plusszos doboz rejti. (3 betű) Amennyiben a mikroláda ismét eltünne a jelszót a
N 47° 49,483' E 16° 39,452' 145 m [GCfer1+2. pont alternativ] koordinátán található tábla segítségével is összeállíthatjátok: Jegyezzétek fel az első sor első, a harmadik sor harmadik és a negyedik sor negyedik betűjét.
Az út ezen a szakaszon már eltávolodik a tótól, a nádas egyre szélesebb, a partot nem is lehet megközelíteni.
Oggaun átkerekezve egy laktanya és egy srand mellett haladunk el. Az országút melletti kerékpárutat elhagyva kanyargós mezei kerékpárúton haladunk tovább. Ezen a szakaszon az út megtréfálja azokat, akik először járnak erre. Egy nagy U kanyart ír le, és az embernek az az érzése támad, hogy már megy is hazafelé. Hamarosan a Wulka folyát keresztezzük a kerékpárút fahídján, majd az 50-es út mellett folytatódó kerékpárúton begurulunk Donnerskirchenbe (Fertőfehéregyháza)
A község határában talákozunk a B12 -es kerékpárúttal ami egészen Joisig (Nyulas) párhuzamosan fut a B10 úttal.. Már itt eldönthetjük, hogy utunkat az emelkedőkkel-lejtőkkel tarkított hegyi úton folytatjuk vagy maradunk a sík terepen futó B10-es úton. (A multi pontjai a B10 út mellett helyezkednek el)
Utunkat "díszlövések" kísérik , ugyanis többnyire szőlők között haladunk, ahol automata madárriasztók riogatják pukkanásaikkal a seregélyeket. A kerékpárosok szőlőültetvénybe történő betévedésének megakadályozására szolgálnak az alkalmazott vegyszerek nevével ékeskedő táblák.
Breitenbrunn (Fertőszéleskút) mellett elhaladva de még Jois (Nyulas) előtt találjuk a multi
3. pontját
N 47° 57,097' E 16° 46,471' 126 m [GCfer1-3] A jelszórészlet a forrásnál található legfelső tábla utolsó sorának első szava.
Joistól 5 km-es enyhén dombos , lejtős úton érhetünk Neusiedl am See-be (Nezsider) A várossal szintre teljesen összeépült Weiden (Védeny) amit elhagyva a Zitzmannsdorf-i réteken kerekezünk át. Ez egy füves sztyepp, amelyet régen hatalmas marhacsordák népesítettek be. A terület szigoruan védett , tilos a kijelölt utakról letérni. A nádas egyre gyérül, keskenyedik, egyre jobban rálátni a tóra. Az út itt egy néhány kilométeres szakaszon nem aszfaltos, hanem aprószemű zúzottkővel borított .
Hamarosan egy kilátóhoz érünk ami egyben Fertő -tó kerülő túránk első részének utolsó előtti,
4. állomása
N 47° 53,371' E 16° 51,267' 123 m [GCfer1-4] A jelszórészlet a kilátóba vezető létra mellett a kilátó falába csavarozott kisebbik tábla első szava. (5 betű)
A multi utolsó
5. pontja
N 47° 49,528' E 16° 47,928' 122 m [GCfer1-5] az Illmitz előtt található kilátótorony. Az 5. jelszórészlet: A kilátó lépcsője melletti oszlopon levő térképen látható legkeletebbi osztrák telepúlés neve
Akik egy napos túrát terveztek, azok Illmitzből áthajózhatnak Mörbishbe.
A túra leírásában nem taglaltam részletesen az érintett települések nevezetességeit. Ezt megtaláljátok dr. Bodor Pál: Kerékpárral a Fertő-tó körül c. könyvében ami a Frigoria kiadó gondozásában jelent meg. A könyv tartalmazza a környékbeli szálláslehetőségek jegyzékét is.
Rengeteg információ található még a tóról és a környező településekről a http://ferto-to.lap.hu/ honlapon.
Kérlek benneteket, hogy a multit ne autózzátok le. Egyrészt több ponthoz - még a közelébe sem - lehet eljutni autóval mert vagy természetvédelmi területen fekszik, így gépkocsival járható utak nincsenek vagy csak a helyi szőlősgazdák használhatják. Másrészt az útvonal bejárása nélkül szegényebbek lesztek egy varázslatos élménnyel. Harmadrészt nem tartom sportszerű dolognak az autós teljesítést azokkal a ládászokkal szemben , akik kerékpárral teljesítették a távot.
Ládatörténelem:
2007. jul.12.
A 2. állomásnál hiányzik az a bizonyos objektum, csak az alapja van meg. Az ott lévő alumíniumtáblára Veszett Disznó ládásztársunk felírta a jelszórészletet. Köszönet a segítségért.
2008 jul 19
A 2. állomáson a jelszó egy plusszos dobozba került. Köszönet HZ-nak a kivitelezésért.
2009.06.14
A 2. ponton az ismételten eltünt mikroláda pótlása.