[2019. 3. 17. A geoládát a ládagazda indok nélkül szüntette meg, így szabályaink szerint bárki elkérheti az Elnökségtől és újraélesztheti. Ha esetleg valakinek más, lényeges infója van a megszüntetés körülményeiről, akkor írja meg lszi. Admin(Fazék)]

A ládába TravelBug
nem helyezhető.
Ezzel a ládával Hajdúnánás egyik különlegességére, egy madárfarmra invitállak benneteket. Igaz ez a madár nevével ellentétben nem repül, de nagyon érdekes jelenség. Ne egy csacsi-ragyi szafariparkra számítsatok, hanem egy egyszerű állattartó telepre, ahol nem a külcsíny a lényeg, hanem az állatok neveléséhez megfelelő technológia. Láthatók a néhány napos csibéktől egészen az ivarérett egy-kakas két-tojó alkotta családok is. Látogatható a farm naponta 8 és 13 óra között, nagy valószínűséggel ekkor mindig van valaki az állatok körül. De bejelentkezés esetén szívesen alkalmazkodnak a látogatókhoz egyéb időpontokban is. (Tel: 06-70/389-4986 Boros Miklós ügyvezető) Belépődíj 200,-Ft/fő. Ezért a pénzért körbevezetik az érdeklődőket a telepen, megnézhetők a különböző korosztályú madarak, közben sok érdekességet megtudhatunk az állatokról, nagyon készségesen válaszolgatott a hölgy ottjártamkor a kérdéseimre. A farm központi épületében az állatok "alkatrészeiből" készült ajándéktárgyak is megvásárolhatók. Ha nem sikerül időpontot egyeztetni, akkor is megtekinthetők a madarak egy része, az utcáról be lehet látni, de akkor nem találkozhattok a picikkel.
Megközelítés: a városba beérkezve -bármelyik irányból- a főtér körforgalmában találjátok magatokat, itt Pród irányába kell indulni és innetől már ki van végig táblázva a strand. Onnan pedig már nem bonyolult a dolog. Kis segítség: itt fordulj le a farm irányába:
N 47° 49,896' E 21° 25,047' 95 m [GCHNSF+kereszteződés]
A struccokról röviden:
Ez a hatalmas madár a szó legszorosabb értelmében mindenevő. Ami lefér a torkán, azt bekebelezi, és mivel nyelőcsöve igencsak tágulékony, még kisebb lópatkó nagyságú tárgyakat is képes eltüntetni. Nem véletlenül érdemelte ki a madárvilág szemetese kitüntető címet.
Persze ennek természetes okai vannak, ugyanis természetes körülmények között emésztése serkentésére általában köveket, homokrögöket nyel le. Amikor azonban kiszakítjuk eredeti környezetéből, az ösztönök tovább dolgoznak, így azt nyel le, ami a csőre ügyébe kerül. Ezzel azonban néha az életével fizet.
Amúgy átlagosan 2,1-2,7 méteresre nőnek a világ legnagyobb madarai, vállmagasságuk se lebecsülendő, hisz 1,14-1,15 méter. Az óriáscsibék havi 30 cm-t nőnek életük első 5 hónapjában. Számoljunk csak! 5x30=1,5 méter majd fél év alatt! Nem semmi! A kifejlett állatok 90-156 kg-osra cseperednek, a tojó jóval kisebbre nő a kakasnál.
Eredetileg Afrika területének nagy részén fordultak csak elő, de mostanra már Dél ausztráliában is meghonosították őket. A strucc élőhelyéül a szavannákat, félsivatagos helyeket kedveli, ahol 5-10 egyedből álló csoportokban él.
A párzási időszakban a dürgő strucckakasok hihetetlen veszélyessé válnak. Óriásiak, harciasak, erősek, izmos lábaikkal nem egy óvatlan embert megöltek már. Jobb ilyenkor elkerülni őket; ebben az időszakban félelmet nem ismerve rontanak neki mindennek. Mesélik, hogy egyszer egy harcias vén strucckakas annyira harci lázba jött, hogy a sínek között rohanva meg akart küzdeni a felé száguldó tehervonattal. A strucc vesztett!
Ha lerakták tojásaikat, gondoskodó szülőkké válnak. A tojó 6-20 darab, több mint másfél kilós tojást rak, melyekből 42-48 nap alatt bújnak ki a csibék. Ez alatt az időszak alatt a tojó és a kakas felváltva költ, bár az is előfordul, hogy ez a komoly feladat egyedül a kakasra hárul, olykor több tojó közös fészke esetében.
Az a klasszikus hiedelem, hogy veszély esetén a strucc homokba dugja a fejét téves következtetésen alapul, ugyanis amikor a fészkén ül, hosszú nyakát elfekteti a földön, így csak egy földkupacnak néz ki a cserjékkel tarkított afrikai pusztán, elkerülve természetes ellenségei figyelmét.
Maximálisan elérhető életkora elég tág határok között mozog, hisz 30-68 évig is elélhet. Bár repülni nem tud, futni annál inkább. Eléri a 45-72 km/órás sebességet, így földünk leggyorsabban futó kétlábú állata, bár az ebből adódó előnyt csökkenti, hogy hajlamos széles vargabetűket leírni. Viszont lehet, hogy meglepő, de remek úszó hírében áll.
A "láda" egy műanyag tégely, a bal oldali fenyő lombjai közé rejtve, fejmagasságban.
A farm megtekintése után érdemes ellátogatni a strandra is, nagyon színvonalas, nemrég lett az egész létesítmény felújítva.
N 47° 49,933' E 21° 25,129' 93 m [GCHNSF+strand]
Remélem érdekes kirándulásra invitáltunk benneteket!
2012.04.21. ládakarbantartást és "Flórásítást" végeztünk, a jelszó is megváltozott.