Megye/ország: Vas
Elhelyezés időpontja: 2006.08.24 18:55
Megjelenés időpontja: 2006.08.26 09:05
Utolsó lényeges változás: 2024.09.16 12:18
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: kiralyek
Ládagazda: kiralyek Nehézség / Terep: 1.5 / 1.5
Úthossz a kiindulóponttól: 50 m
Megtalálások száma: 939 + 9 sikertelen + 10 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 1.0 megtalálás hetente
2020.02.10. Update: A láda újra kereshető, köszönet érte RUBOR kessertársunknak!
WAP: A láda a Kálváriát koszorúzó nagy fák egyikének tövében, természetes odúban van.
Megközelítés: Autóval, kerékpárral Szombathelyről Kőszeg felé indulva tábla jelzi Gencsapátit. A faluban, annak rendkívül hosszú Hunyadi utcáján (van 340-es házszám is!) a táblával megjelölt helyen kell elkanyarodni a Szentkút felé. A betonút a patak hídja után kavicsos útban folytatódik. Követve az erős jobbkanyart, egyenesen kell továbbmenni. Kb. 300m után kis bekötőút vezet a kápolnáig. Az autót bátran lehet ezen a ponton hagyni: idelátni a Szentkúttól.
Gencsapáti Szombathelytől északnyugatra, a Gyöngyös patak keleti oldalán terül el. Első írásos említése 1288-ból származik. A falu nyugati határában áll a környék kedvelt zarándokhelye, a Szentkút. Az 1756-ban, gróf Batthyány József pozsonyi prépost látogatásakor felvett jegyzőkönyv részletesen beszél a Szentkútról. E szerint a gencsi határ nyugati részén, egy domb oldalán bővizű forrás található. Török Mihály és neje, László Katalin hálából kápolnát építtettek a forrás fölé annak emlékére, hogy világtalan gyermekük szeme a forrás vizétől meggyógyult. A kápolnát a fájdalmas Szűz Mária tiszteletére szentelték fel.
A kápolna mellé hamarosan három keresztfából álló kálváriát és egy remetelakot is építettek. A remetelakban egy Krajczár Ferenc nevű csehországi remete lakott. A remete ellátásáról a falu gondoskodott, ő pedig mindezért a forrást, a kápolnát, a kálváriát és környékét gondozta. A remete halála után a remetelak megsemmisült. A romos állapotban lévő kápolnát 1730-ben Geröl István jobbágy újjáépítette.
Későbbi feljegyzések tanúsítják, hogy az 1800-as években a község hivatalosan is elkötelezi magát a Szentkút és környékének felügyeletére. E feladat ellátására gondnokot választanak, ő vigyáz a rendre, tisztaságra, gondoskodik a kápolna és kálvária állagának megóvásáról, és kezeli a kápolna jótékony adakozásból származó bevételeit.
1906-ban a kápolna köré keresztút épült. Nem sokkal később a kápolna egy fájdalmas Szűzanyát ábrázoló szobrot kapott a kármelita nővérektől. Hosszú István és családja 1936-ban, 6 évesen váratlanul elhunyt Bernadett nevű kislányuk emlékére egy Lourdes-i barlangot építtetett és ajándékozott a Szentkútnak.
A zarándokhely területén állították fel egy fiatalon elhunyt szombathelyi hegymászó és egy cserkészvezető emlékhelyét is. 1986-87-ben a gencsapáti hívek áldozatkészségéből megszépült a környék. 2001-ben a Széchenyi-terv pályázatán jelentős összeghez jutott a Szentkút és környezete. Ez az összeg fedezte a földút korszerűsítését, a stációk, kápolna, Lourdes-i-barlang restaurációját.
Meghitt hely, es remek oazis a hoseg idejen. Sajnos a lada rejtek helye ures; korbe kutattam a kornyezetet de nem talaltam ladat. Foto alapjan kernek tamogatast.
Ha megtaláltam és tetszett, vagy nem tetszett - vagy teljesen közömbös hogy mit érzek, akkor is csak ennyit írok logként: Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.2.5]