A 16X16X8 cm-es ládát keress. Parkolási lehetőség: N 46° 43,146 E 20° 47,434. Alternatív jelszó: N46° 43,147 E20° 47,436 tábla hátulján. A ládába TravelBug helyezhető.
Hazánkban nagyon sok nemzeti, történelmi értékű épület halad az enyészet útja felé.
Ennek a ládarejteknek a kialakításával, erre is szeretném a figyelmet felhívni!
A kis parkban álló romantikus kastélyt, Batthyány László építtette az 1850-es évek elején. Az építészeti részletekben gazdag, részben emeletes H alakú épület főhomlokzatában korai öntöttvas oszlopos loggia készült. A tervező valószínűleg a család által Ikerváron is foglalkoztatott Ybl Miklós és Pollack Ágoston lehetett.
Batthyány Lászlótól bérelte, majd később megvásárolta a birtokot a gyertyagyáros, majd sertéskereskedő Geist Gáspár gyulai polgár, akihez Petőfi István, a költő öccse szegődött intézőnek. István a kastély mögötti romantikus intézői lakban élt 1858-tól 1880-ig, haláláig.
A parkban Geist, Ybl Miklóssal reprezentatív neoreneszánsz kupolás kápolnát építtetett 1865 körül, ami alatt családi kriptát alakítottak ki. Tulajdonképpen a csodával határos, hogy megvan a kilincse, hogy még mindig nem fosztották ki teljesen. Koordinátája: N 46° 43,170' E 20° 47,286' 80 m [GCgst1+kápolna]
A rendszerváltást követően több gazdája is volt a kastélynak;
Egy Termál Invest nevű Részvénytársaság, aztán a Budapest Bankhoz került, majd a Posta Bankhoz, tőlük pedig az ÁPV Rt.-hez. Most az egész ismét önkormányzati tulajdonba van. 1989-es kiürítése óta olyan volt a ház, mint egy TÜZÉP-telep. Mindenki vitte belőle az építőanyagot, amit csak bírt.
A Műemlékvédelmi Hivatal 1993-94-ben pótolta ideiglenes tetővel a fedélszékétől megfosztott emeletes szárny fedését, de egy éven belül azt is ellopták. Úgyhogy itten mindenki vitt valamit, és most már csak arra vár a kastély, hogy valaki hozzon is. A műemlékesek saját költségvetésük terhére javítanak, megerősítenek, pótolnak alapvetően fontos elemeket az állagvédelem érdekében. Azután vajon hogyan lesz tovább? N 46° 43,146' E 20° 47,434' [GCgst1+parkoló]
A kastély környékén mozgolódás kezdődött, a területet bekerítették. Kastélypark rekonstrukcióra nyertek egy valag pénzt. Kíváncsi leszek, mennyi idő elteltével veri fel a gaz újra az egészet. 2017.03.25.
Kullancs veszély:
Állapot: kereshető
1 játékos jelölte kedvenc ládájának
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
+
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Cipollinoval kerestük a ládát, osztálytalálkozóra tartva.
A környezet tetszett, de a kastély sajnos eléggé romos állapotban van, kár érte!
Köszi a rejtést.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.3.0]
Út közbenre kerestünk valamit, ami egy kis pihenésre alkalmas, erre esett a választásunk. Nem bántuk meg, a parkot valamennyire gondozzák, és teli van madarakkal, még egy nyulat is sikerült felriasztanunk álmából. Az épületek romosak, de még ebben az állapotban is látszik, milyen szép hely lehetett régen.
A láda szépen el volt rejtve, minden rendben vele. Kifele a pótjelszóra is ránéztünk, a tábla hátulja helyett az alján van, de jól olvasható.
Megtaláltuk! Köszönjük a rejtést!
Természetesen a kastély számomra ismert, hiszen Kondoroson nőttem fel. Ráadásul a Kondorosi Csárdában dolgozok, mint tárlatvezető, így aztán a történelmi része is megvan, (akit érdeke jöjjön el a múzeumba és szívesen körbevezetem). Viszont a ládát eddig nem kerestük meg, az volt a terv, hogy majd átbicajozunk és ez most meg is történt a legnagyobb szélben persze, ráadásul úgy hogy tegnap még nem volt semmi. 100 ágra sütött a nap, amikor dolgoztam. Ez az én szerencsém. Na de áttekertünk aztán hazamentünk Húsvétolni anyumhoz, végül megint csak nagy szélben és sötérben hazatekertünk. 61 km lett a vége. Alig fájtam :D Képek, és az aktivitásom: https://strava.app.link/L9AOi7EetIb [Geoládák v4.0.2]
Már jó régen találtam meg ezt a ládát, jóformán alig emlékeztem rá, de romos státusza ellenére még mindig tetszett. Sőt, dolgoztak egy keveset mind az épületen, mind a kerten, a tető nagy része is új, így kényelmesen leültem egy padra és ott pihentem a csodás napsütésben. Ma útban voltunk a Viharsarki Húsvéti eseményre, és mivel PÉV-nek meg farkas_e-nek se volt ez még meg, így bementünk. Érdekes, hogy annak a vadiúj flancos kapunak, amin nem tudtunk bejutni 6 és fél éve, már egy incifinci nyoma se volt.
"Ha olyan pompás, mint mondod, szívesen üldögélnék a parkjában (...)."
-Baráth Katalin ~ A türkizkék hegedű-
Húsvétolós ládázgatás közben betértünk ide. A kastélyparkban sétáltunk egy nagyot, megnéztük az épületeket kívül-belül. Visszafelé a kapuhoz tartva már mindenki csak bóklászott. Júlia egy padon pihent meg, majd mikor már mindenki odaért, folytattuk sétákat kifelé a kocsihoz.
Közös ládázgatás farkas_e, emiGrant és csmeri társaságában.
A csodanapi 20-as harmadik találata...
Nagypénteki GCHUSV-ra menet, PÉV-vel, emiGrant-tel és Erivel, pótjelszóval. Hogy itt micsoda élet lehetett! Szinte magam előtt láttam az uradalmat, a vadásztársaság gyűléseit, hátul a cselédlak mindennapjait, a kápolna meghittségét...
Látszik hogy gondozzák, a tetőt cserélték, infótábla alapján egy TOP-os pályázat segítségével 2018-2021 között rendbetették a kápolnát is. Erivel bementünk a főépületbe. Amikor beléptünk, egy galamb riadt meg tőlünk, és szállt ki az üveg nélküli ablakok egyikén. A lépcső már félig leomlott, egy létra van odafektetve, a feljutáshoz, és látszik, hogy az emeleten munkálkodtak: betonelemekkel pótolták ki a gerendák közét.
Óriási kontraszt...