Megye/ország: Győr-Moson-Sopron
Elhelyezés időpontja: 2006.09.10 16:28
Megjelenés időpontja: 2006.09.17 19:00
Utolsó lényeges változás: 2025.02.23 23:30
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Az eredeti rejtés: NZs & KáVé. Újrarejtés: NZs & Dóri & Nicky. Megint újrarejtés: NZs
Ládagazda: NZs Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Megtalálások száma: 478 + 3 sikertelen + 13 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.5 megtalálás hetente
A legutóbbi ÖT kereső játékos jelzése alapján a láda és a pótjelszó is elveszhetett.
Mint ládadoki a geoládát utolsó logjai vizsgálata alapján és a rejtő inaktivitása miatt betegre állítottam.
Ha van rá lehetőséged, kérlek javítsd!
További tudnivalók a beteg ládákról: https://geocaching.hu/documents.geo?id=ladadoki
Köszönettel a rejtésért, üdv: hk
[halaszkiraly, 2025.02.23 23:30]
Műanyag, füles doboz egy vastag fán kb. 1m magasan.
Alternatív jelszó - vastag fatörzsben, vitaminos dobozkában laminált lap: N47 44.469' E17 45.417'. Ne nyisd ki! A mező felől közelíts!
Ha csak eddig jössz el, semmit nem láttál az egészből!
A ládába TravelBug nem helyezhető.
A csendes kis falut, Véneket és környékét szeretném Nektek bemutatni. Miért érdemes ide eljönni? Mert ez a Szigetköz alsó vége, a "csücske", itt egyesül újra a Mosoni-Duna az "Öreg" Dunával.
Kerékpárral, motorral és gyalogosan az 1-es útról a Győr-Gönyű kikötőnél is át lehet jutni a zsiliphez, majd azon át a faluba.
A település már I. István uralkodása alatt lakott terület volt, és akkoriban a pannonhalmi apátság tulajdonát képezte. 1594-ben a törökök Vének felett keltek át a Dunán, hogy a Szigetközben táborozó magyar sereget megtámadják. Ugyanebben az évben Győr ostromakor a helység elpusztult. 1713-ban németeket telepítettek Vénekre, akik 3 évi adómentességet kaptak. Apfeldorfnek nevezték el a helységet az itt található sok almafa miatt. A XVIII.-XIX. században főleg a környező sziget- és csallóközi falvak lakói települtek le Véneken. Az itt élők mindennapjainak szerves része volt a Duna, megélhetésüket elsősorban a folyó biztosította. Halászattal, aranyászással, hajók vontatásával foglalkoztak, valamint a megye legjelentősebb hajómalom csoportja alakult ki a településen. Az első világháború után szűnt meg az utolsó hajómalom működése. Az itt élők jelenleg főleg háztáji gazdálkodással foglalkoznak, de a víz még ma is fontos szerepet játszik az életükben. A pici község lakói hiszik, hogy Véneknek nem csak múltja, hanem jövője is lesz. A két Duna, a páratlan természeti környezet kiváló pihenési lehetőséget biztosít az ide érkező vendégeknek.
Összeállítottam egy olyan útvonalat, amelyet végigjárva útba ejthetitek a látnivalókat:
A faluba érkezve a T-elágazásnál jobbra tartsatok. Itt, a sarkon található a helyi vendéglátóipari egység, a kereszteződésben pedig tábla mutatja az Aranykert Jurtatábor felé vezető utat. Érdemes leparkolni, ha kocsival érkeztél. A Petőfi Sándor utcán elindulva mintegy 50m után jobbra meglátod a Faluházat. Az udvarra nyíló kétszárnyas kapu nappal általában nyitva áll, ezen jobbra befordulva lehet megközelíteni a Jurtát. N 47° 44,431' E 17° 45,474' 115 m [GCVNEK+jurta] Az egyedi, kör alaprajzú épületet a Nemzeti Gyermek- és Ifjúsági Közalapítvány 1993-ban építtette, és a falu 900 éves fennállásának ünnepségén adták át a felújított Faluházzal együtt. Jelenleg az Önkormányzat tulajdonában van. A Jurtáról részletesen ITT tájékozódhatsz.
A Faluházban egy helytörténeti kiállítás is található, melyet a község 900 éves fennállásának tiszteletére 1993-ban adtak át. Megtekintése előzetes egyeztetés után lehetséges.
Az utcán kicsit továbbhaladva feltűnik a Nepomuki Szent János templom, amely 2006. augusztusában ünnepelte újjáépítésének 100. évfordulóját. Bejárata előtt három hatalmas farönkből faragott emlékoszlop emlékeztet az eseményre. Eredetileg 1733-ban épült, majd az 1800-as évek végén szétbontották, hogy helyén a jelenlegit felépítsék. 1906-ban szentelték fel az új templomot. Oltárképét Patay László festette, akinek vizsgamunkája volt a festmény, ez volt az első oltárképe. Az épületet 1960-ban újították fel először, 1993-ban a fazsindely helyére anyagi okok miatt került cserép.
(Amennyiben netán zárva lenne az utcai kapu, innen, a templom kertje felől is megközelíthető a Jurta.)
A templommal átellenben indul az utca, amely az egykori révhez vezet. N 47° 44,149' E 17° 45,574' 115 m [GCVNEK+komp] A komp túlsó parti kikötője a Győr-Gönyű kikötőtől nem messze volt található, a 1-es út mentén. A révátkelés a torkolati műtárgy elkészültével megszűnt, mivel a műtárgyon kerékpárral át lehet jutni az 1-es útról Vénekre.
A révhelyeken - hidak híján - a révészek a gyalogosokat ladikokkal, a kocsikat komppal szállították át a Dunán és annak számtalan ágán. A révjog az uradalomé volt, és tőle kapta meg a révész. A kompbér harmada, a csónakbér egésze illette a révészt. A révész a parton lévő kis kunyhóban lakott, és hangos kiabálással hívták az egyik partról a másikra. Éjjel-nappal egy szóra indultak, pedig rossz időben, jégzajlásban ez nem volt túl kellemes. Éjjel bizony sokáig kellett "hőrögetni", amíg meghallotta a kiáltozást. A révész volt a kapocs a falu és a szárazföld között.
Térjünk vissza a kocsmához, majd induljunk el a Petőfi utcán az ellenkező irányba. Egyre szűkülő utcácskán haladunk, míg nemsokára meglátjuk az árvízvédelmi töltést. Itt, ha balra nézünk, megtekinthetjük az Aranykertet. A falu északkeleti szélén, közvetlenül az árvédelmi gát tövében lévő Aranykert-liget százados tölgyfáit a vénekiek ültették. 1896-ban a honfoglalás és a hét vezér emlékére hetet, két évvel később még ötöt Erzsébet királyné tiszteletére. A Természeti Törzskönyvbe 1982-ben jegyezték be a ligetet.
A töltésen menjünk át egyenesen. A csendet, a horgászást, vagy éppen a csónakázást kedvelők vásárolnak itt telket maguknak. Érdekesség, hogy mivel ez a terület árvíz idején többnyire víz alá kerül, sok ház lábakon áll.
Elérve a Rózsa utca végén a "körforgalmat", parkoljunk le. A N 47° 44,278' E 17° 46,338' 117 m [GCVNEK+parkolo] pontnál jobbra folytassuk utunkat az ösvényen. Rövidesen kiérünk a töltéshez, azon balra megyünk tovább. Tőlünk balra látható az egykori Farkasúsztató - ma már csak egy kicsi holtág. Rövidesen elérjük a torkolati műtárgyat, vagyis a zsilip hídját. Nem messze innen találjuk a füles műanyag dobozt egy nagy fán kb. 1m magasan.
A jelszó szorosan kötődik a környékhez, de a netcache reménytelen! ;-)
Kérlek Benneteket, hogy nézzetek jól körül logoláskor: bár a rejtek nyugodt helyen van, járhatnak arra idegenek, horgászok vagy helyi gyerekek, valamint az üzemi épületből is odalátni! Visszarejtéskor is körültekintően járjatok el, a takaró kérgeket is visszatéve az eredeti helyükre! Köszönöm.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
A műtárgyon áthaladva folytathatjuk utunkat jobbra kanyarodva az 1-es út és azon Gönyű felé, vagy balra a Torda-szigeten (ami ma már csak félsziget). Innen jól megfigyelhető az egyik parton a hajózsilip, a másikon a Gönyű kikötő. A mai állapot (2022.07.11) szerint kb. a N47 44.289 E17 47.109 pontig, a "körforgalomig" lehet normális körülmények között eljutni, tovább szinte áthatolhatatlan dzsindzsa van.
Innen jól látható, ahol a kettéválasztott folyó (a Nagy-Duna és a Mosoni Duna) újra egyesül.
Elhelyeztem egy alternatív jelszót egy átlátszó vitaminos dobozba zárt laminált táblácskán a N 47° 44,469' E 17° 45,417' 117 m [GCVNEK+alternativ] helyen, egy kivágott vastag fa csonkjában. Ne nyisd ki! Ha rám hallgatsz, a mező felől közelítesz... Ha csak az alternatív pontot keresed meg, az egészből semmit sem láttál!
Figyelem! Árvíz idején a láda valószínűleg nem kereshető! Az ártéri növényzet sajátosságai miatt nyáron nagy lehet a dzsindzsa, sok a szúnyog!
források:
Magyarország régiói - Nyugat-Dunántúl. Ceba Kiadó 2004. 149.o.
Vének község honlapja.
Google műholdkép a környékről itt található.
Ehelyütt is szeretném megköszönni Forrás Józsefnek a bemutatandó pontok kiválasztásában és a leírás elkészítésében nyújtott segítségét!
2007. októberében a ládát feldúlta valaki/valami. Elveszett a logbook is, így egy ideig beteg volt.
2008.01.12-én ládagyógyítók: Csuhás és zem jártak arra és meggyógyították. Köszönet a segítségért! Végleges helyének megtalálásáig az eredeti rejtektől 1 lépéssel hátrébb, és 2 lépéssel a Dunához közelebb, kő alatt és fával takarva kereshető!2013-ban a láda tönkrement. Új helyen, kissé megújult koncepcióval és egy alternatív jelszó lehetőséggel kibővülve újraéledt 2014.03.14-én.'
Állapot: beteg
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
-
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
A legutóbbi ÖT kereső játékos jelzése alapján a láda és a pótjelszó is elveszhetett.
Mint ládadoki a geoládát utolsó logjai vizsgálata alapján és a rejtő inaktivitása miatt betegre állítottam.
Ha van rá lehetőséged, kérlek javítsd!
További tudnivalók a beteg ládákról: https://geocaching.hu/documents.geo?id=ladadoki
Köszönettel a rejtésért, üdv: hk
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! A láda (szerintem) a legutolsó áradásnál elveszhetett. A pótjelszó sincs meg, úgy mint az előttem logolók mi is csak az üres dobozt találtuk meg a facsonknál.
Kihasználva a hideg ellenére kellemes napsütést körbesétáltuk a környéket. A zsilip nagyon lenyügöző.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
Sajnos ahogy előttem is írták én sem találtam meg sem a
dobozt sem a ládát. Az árvíz nyomai azok megvannak. Kéretik a képek után elfogadni. [Geoládák v4.5.4]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.3]
Rejtői segítséggel logolunk, ezúton is köszönjük.
Ma délután jártunk a csücsökben, nagyon szép látványt nyújtott, érdemes kisétálni ide.
A helyszínen sajnos nem találtuk meg a ládát valószínűleg fa kivágás vagy mugli áldozata lett.
Az ajánlott parkoló előtt álltunk meg, kellemes újévi séta volt, az idei első találattal.
BÚÉK!
Vének!..Kezem ökölbeszorul, ha meghallom eme város nevét, de kezdjük inkább az elején.
Önfeledten érkeztünk a bohókás nevű Vének településre , hogy megkeressük az oly régóta áhított ládát. A meseházakkal tűzdelt rózsa utca végén egy kisebb erdőn és mocsaras gátoldalon még mindíg vidáman átküzdve és felcuppogva magunkat végre megpillantottuk a hatalmas duzzasztóművet. Fel is mentünk a gát tetejére, ahonnan figyeltük a többi napfürdőző járókelővel a zúgó vizet.
Ez volt az a pillanat, mikor még vidáman visszafordulhattunk volna, dehát várt minket a láda. Le is mentünk a bozótosba a vastag fák közelêbe, ahová a gps pont mutatott. Az összes fát megnéztük, még a vékonyakat is, hátha időközben a többi vékony fa megvastagodott ezzel tévútra csalva minket! Mikor már félig kiástam egy 1000 éves fát ,úgydöntöttünk megkeressük inkább a pótjelszót. Átbumszliztunk Vének túloldalára és kezdett visszatérni belénk az életkedv ,mikor egy szép kis erdei tábor felé közeledtünk. De a jelszó nem itt volt. Továbbvitt minket egy nagy mezőre , majd onnan egy kisebb túra után újra be az erdőbe, ahol kezdetétvette a teljes reménytelenségbe forduló bozótharc!
Oly sokáig kerestük, hogy minden pillanat egy életnek tűnt a földön. Végül Dzsuni talált egy földel teli tető nélküli vitaminosdobozt egy korhadt fatörzsben , de semmiféle írást nem láttunk rajta. Csalódottan, és ránkakadt bozótdarabokat húzva vert seregként öklünket rázva vonszoltuk vissza magunkat az autóhoz és közben másodpercenként mutattunk jobbnál jobb helyekre, ahova el lehetett volna rejteni a pótjelszót. Azóta ha meghallom Vének nevét elkezd tikkelni a szemem és szeretnénk szépen kérni egy jelszó nélküli megtalálást.
[Geoládák v4.5.2]
Mi a Ro-Ro terminál felől érkeztünk és a sorompónál hagytuk az autót. Kifejezetten jól esett a séta reggel a parton. Útközben a zsilipet is alaposan megnéztük, ritkán látunk hasonlót. A láda visszarejtése után még kimentünk a csücsökbe hajókat nézegetni.
Köszönjük a rejtést! [g:hu 1.6.4]