Megye/ország: Románia
Elhelyezés időpontja: 2006.10.14 00:00
Megjelenés időpontja: 2006.10.17 10:10
Utolsó lényeges változás: 2020.05.07 09:16
Utolsó változás: 2020.05.07 09:19
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: DBotond
Ládagazda: DBotond Nehézség / Terep: 3.0 / 3.0
Megtalálások száma: 73, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.1 megtalálás hetente
Ládakarbantartás 2020.05.02. Ismét pótolni kellett a dobozt, a korábban eltűnt hagyományos ládát valaki megtalálta és behozta a céghez, így ugyanazt vittem vissza. Van egy érdekes fa, melynek a törzse ülőhelynek is használható, na ott keresd. Sok sikert!
Ládakarbantartás 2019.08.11. A láda mérete módosult, ezúttal PET előforma és a gyakori eltűnések miatt ismét költözött egy kicsit. Térdmagasságban, egy vékonyabb fa üregében találod. Sok sikert!
2012.06.04. Ládakarbantartás. A dobozt egy kicsit "barátságosabb" helyre költöztettem, a korábbi rejtektől 8 méterre, nyugati irányba található fa gyökérzete közé, ahogy a képen is látható.
2006.10.14. Első rejtek:A láda(10x20x15cm /CD tok éppen nem fér bele), a kopjafától 196 méterre, 330fok észak-nyugat irányba, egy nem túl öreg, de annál göcsörtösebb fa gyökerei között/alatt bujkál.
A Budvár Székelyudvarhely nyugati határában található, Segesvár felől ékezve jól látható, ahogy kopár konglomerátum homloka mered a város alsó részén, ahol a Nagyküküllő elhagyja székely anyavárost.
Budvár - (635m.) észak felől a Kuvasza hegyhát irányából könnyebb megközelíteni, nyugatra a Csicser, melytől a Nedrő pataka, lennebb a Budvár-pataka választ el.
Megközelíthető: a város északi kijárata felől a Farcádi (Lejtő) utcán, ezt folytatva gyalogosan, az erdőn hosszan vezető "római úton".
Rövidebb de meredek terepen, a Malom utcai gyaloghídon átkelve, a sportpálya mellett elhaladva, a vasúti töltésen átkelve, jól kitaposott gyalogösvényen haladva juthatunk fel a csúcsra. Itt áll az 1100 éves évforduló emlékére állított kopjafa. A Budvár ösvényeinek track-jei letölthetők a turistautak.hu -ról.
A homloktól északnyugatra a Sisztéknek nevezett tetőn a II. világháborúra emlékeztető lövészárkok, géppuska és gépágyúfészkek, aknatelepítések maradványai.
-A várat, vezére Buda, Attila birodalma felbomlása előtt
építette. Attila hunjaitól elszakadt székelyvezérek, a rabonbánok székhelye is. Zandirhám volt a székelyek főrabonbánja, aki szövetséget kötött Árpád vezérrel.
-E vár sziklafészek volt, itt mondták ki a keresztény hit
győzelmét székelyföldön.
-1241 ig. állott, a mongolok az akkori várkapitány Sándor
István csapatát legyőzve a várat lerombolták.
A legenda szerint a tatárjárás idején a város lakossága Bud László vitéz vezetésével a Budváron keresett menedéket az ellenség elől, hiszen a megduzzadt Küküllő jó védőnek bizonyult, a tatárok nem is erőltették a a támadást, de letáboroztak a Nagyoldal alatt. Az Európát végigjárt László vitéznek egy nagy angol íja volt, ami különbözött a hagyományos magyar íjtól. Mivel a tatárok "le akarták éheztetni a hegyről a székelyeket", a vitéz elhatározta, hogy a csapatot vezető kánt "Jézus nevében" célba veszi. A tatár vezér még nevetett a csoporttól elváló íjászon, azonban az annyira pontosan célzott, hogy a nyílvessző egyenesen szíven találta a kánt. A tatár sereg ettől annyira megriadt, hogy tábort bontott, és más csapathoz csatlakozott. A legenda azerint pedig azon a helyen, ahol a tatárt szíven találta a nyíl, felépítették Jézus szíve kápolnát. A csúcsról látható:
Délre: a Csicser (671 m. magas): délre a Budvár közeli szomszédja - alatta Cibrefalva. Itt egy kisebb vár létezett, Budvár elővára, őrtornya.
Felsőboldogasszonyfalva, Délkeletre: a városból kivezető út túloldalán, a Jézusszíve kápolna.
Egy 1568.- i okmányban még Gyárosfalvaként szereplő helyén áll e régi imaház. Udvarhely városához 1571-ben csatolja János Zsigmond fejedelem.
Északkeletre: a város alsó végét meredeken határolja Kuvar, melynek " hátán" a Cserehát új lakónegyed és az ortodox apácakolostor, a csillagvizsgáló és a meteorológiai állomás láthatók. A Kuvar fölött látható a Szarkakő GCSZRY (888m.) sziklás csúcsa.
Északra: a láthatárt zárja a Hargita (Madarasi csúcs1801 m.) hegyvonulata. Növényvilág: Vegyes, lomberdő, az erdő alatti területen és környékén orchideák paradicsoma. Tucatnyi orchidea virít. Leggyakoribb az agrárkosbor, a vitézkosbor, a füles kosbor, a bíboros kosbor. Nyugati oldalán Idős bükkös, gyertyános vegyes erdő, talaján gazdag a növényvilág. Gombái: mezei szegfűgomba, rókagombák pöfetegek, őzlábgombák, gyűrűs tuskógomba, szürke, párduc, a sárga, a citrom, a légyölő és gyilkos galócák, tinóruk, vargányák, galambgombák, pereszkék, csiperkék, tölcsérgombák, pókhálósgombák. Késő ősszel, rövidtönkű lágypereszke, a gyűrűs és a méz tuskógombákat, a súlyosan mérgező tarló, a mezei és a trágya badargombát, a nyirok és nedű gombák, csengettyűgombák, tintagombák sokaságát. A madarai: a holló, a szajkó, a kakukk, a búbosbanka, a rigófélék,
Az apró énekesmadarak sokasága, ragadozó madarak népesítik be a környéket. Állatvilága : a leggyakrabban láthatunk: őzeket, vaddisznókat, (átvitt ártelemben, kettő, vagy négykerekű martokon mostanság napi gyakorisággal, feltörik a gyepet, az avart, zajos "recsegéssel" , csendháborítással károsítják a természet nyugalmát, elriasztanak minden mozgó lényt. Önző tettükkel teszik tönkre a környezetet. Csendes napokon láthatunk mezei nyulat, mókust, szavast, medvét, napnyugta után farkast, rókát.
A Budvár pataka és a Nagyküküllő felé eső homlok alatt, több jóízű forrásból enyhíthetjük szomjunkat. Ezt a helyet megközelíthetjük: a készruhagyárat elhagyva a Rákóczi útról letérünk. A Küküllő partjához érkezve átkelünk a lengőhídon, a mezei utat követve a Budvár patak mentén felfelé haladva, több forrást találunk a Csicser és a Budvár közötti szurdokon, feljuthatunk a bükkerdőn át a hogyai legelőre.
Kellemes kikapcsolódást, sok sikert a kereséshez, DBotond
Köszönet Sorbán Géza bácsinak a leíráshoz nyújtott segítségéért.
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
+
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Ma is tanultam valamit. Leginkább azt, hogy a térképemnek köze nincsen a terepi pontokhoz. Legalábbis ami ezt a környéket és az általam elérhető térképeket illeti. Eleinte forgolódtunk mint vasorrú bába a mágneses viharban, de egy kedves ember aki a kecskéket őrizte kétszer is irányba állított minket. Másodjára megtaláltuk a jó utat, szerencsésen felértünk és sokáig gyönyörködtünk a látványban. Cserébe megjártuk a Csicsert is. Kellemesen elfáradtunk, kellemes túranap volt remek időben. Köszönjük a rejtést.
Fogtam!
Ezen a héten kétszer úgy kapott el bennünket az eső, hogy éppen indultunk fel az emelkedőn. Ez volt az egyik ilyen alkalom, a csapat nagyobb része visszafordult, elég hamar el is állt.
Esőben.
A busznyi csapat vidáman baktatott a faluból felvezető ösvényen a sok árván hagyott almafák között. Mikor elértünk a hegy lábához akkor leszakadt az ég. Csak Csabáékkal hárman vágtunk neki a Budvárnak. Mire a ládához értünk a kemény emelkedő biztos megizzasztott bennünket. De mivel az eső bőrig áztatott minket ez az apróság nem zavart.
Hatan túráztunk, a felvezető ösvényt, a bekerített állatok miatt, nem találtuk meg, így az erdőben, meredeken másztuk meg a hegyet, ami elég fárasztó volt. A dobozt megtaláltuk a fa gyökerei között, irtunk is a füzetecskébe, de itt a jelszót nem fogadta el, azért választottam a "Jelszó nélküli megtalálás"-t. A táj gyönyörű, köszönet a rejtésért! Anita, Piroska, Edina, Attila, Edvin és PZS
Első láda keresésünk a barátommal, kis segítséggel sikeresen egy nagyon szép helyen kerékpározás közben. Ez mind csak feltüzel és arra ösztönöz, hogy ne hagyjuk abba, folytassuk...
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget.
Az aranyos 9.d-sekkel... [g:hu 1.4.30x] [wapon beküldött szöveg]
Vacsora után, éjfél felé indultunk. Sajnos, a térképen, s a leírásban szereplő gyalogos híd már nem létezik egy éve, így jó nagy kitérőt tettünk odafelé, miközben egy cigánytelepre is betévedtünk. Nem kis izgalom volt...
A ládát rendben megtaláltunk, s hajnali kettő felé már a szálláson is voltunk. Nagy élmény, jó túra volt.
Peti bá' és
1, 2, 3, ..., 15 9.d-s gyermek,
no és persze a sötétben valahol a brummmm...
Vasárnapi családi kirándulás alkalmával a gyerekek, Matyi, Dorka, Örsi és Eszter hatalmas nagy keresgélés után megtalálták. Az apukáknak (Zsoci és Lacika) már csak a dokumentálás maradt. A jelszót nem fogadja el a rendszer...
A hosszabb utat választottuk azaz nyugat felől közelítettünk a földvárat, megérte nagyon szép séta volt (se kutya, se cigók, se szemét), majdnem olyan szép mint, ha itthon a Mecsekben lettünk volna :)
A láda közvetlen környezete nagyon izgalmas, a gyerekek roppantul élvezték.
A kopjafánál kicsit meglepődtem mert a szomszédos hegyre vártam az érkezésünket, kicsit el voltam tájolódva. Ráadásul elsőre a kápolnát sem találtam a nagy obi nélkül, vakulok... :)
Hétköznap a függőhíd felől. A helyieket kérdezve az útirányról gyanússsss volt, hogy rákérdeztek valami kutyákra. Hát jöttek. Hamar meggyőztek arról,hogy utam a patak túloldalán vezessen. Hárman voltak, mind egészen közel jött hozzám. Továbbmenve az ösvényen sikerült eligazitást kapnom hegyi biciklisektől. Irány a patakon át fel! Felfele 80 perc lefele 25. A Kyra -féle Fekete-hegyi láda jutott eszembe. Visszafele lazán a másik úton indultam el, majd a gyümölcsösön át a vasútig. A GPS 10 méterrel odébb mutatott egy ugyanolyan facsoportotra. A láda nem volt rejtve, csak becsúsztatva. Most is úgy van.
Masodik alkalommal futok neki ennek a ladanak a keresesenek. Rzalkalommal is alig talaltam meg. A szo szoros ertelmeben ki kellett assam a ladat. Ahol sejtettem, hogy lennie kellene, ott minden avrt elkapartam, minden porhanyobb foldet megpiszkaltam, es igy talaltam ra a rejtekre.
Koszonom a rejtest.
Megkerült ez is, de ez már a RUSSA-nak köszönhetően, az IGO nem erre van kitalálva :-) . Szép rejtés, kösz.
Pár képet teszek be amit telefonnal készítettem teleobjektívesen is (távcső a lencse elé téve :-)) )
Eddigi keresgeleseim kozul talan ez volt a legsikerultebb. Az ido fantasztikus volt es meg egy kis szalonnat is magunkal cipeltunk. A kopja fanal kis tuz mellett hamar eltelet a delutan, sot mar este is lett. Igy nekiindultunk ladat keresni. Na de lampa az nem volt nalunk, csak a PDA biliz adott egy kis fenyt vagy a kijelzo. Neha ellenorizgettuk egy egy fenykeppel, hogy vagyon melyik fa lehet az igazi. Egy orai keresgeles es tapogatozas utan hatalmas orommel toltott el a lada megtalalasa. Nagyon koszonjuk a rejtest.
Kétmenetes láda volt.
Előző nap már volt egy gyenge próbálkozásunk a láda megkeresésére, de miután a GPS bevezetett minket egy erősen gettó jellegü helyre, ahol szerinte hagynunk kellett volna az autót, majd onnan gyorsan errébb menve, leginkább egy ugratóra emlékeztető utcavégen kötöttünk ki, ugy döntöttünk, hogy aznapra inkább hagyjuk a ládát, mert a kisbusz se a knight rider-böl lett bérelve, hogy ilyen ugrásokat megtegyen nekünk a patakon át, másrészt az idő is erősen szorított a délutánra megbeszélt találkozóhoz DBotondal.
Na de a mai napra remek vezetőt kaptunk a rejtő személyében. Ő egy jóval kellemesebb útra kormányozta a csapatot. Az autókat egy rét elején hagytuk, majd megcéloztuk a rejteket. Ut közben egy ponton ahol rálátás volt a városra megáltunk integetni Szidicicának, aki PMR-en tartotta a kapcsolatot velünk. Ezután kellemes sétával elértük a ládát, majd logolgatás után átballagtunk a kopjafához és jól kiláttunk. Némi nézelődés után célba vettük az autókat és a következő célpont után néztünk..
Ez úton köszönöm a lehetőséget, hogy útitársa lehettem ezen a vidám hangulatú úton Belgának, L@zynek, Radpeternek, Lelcachesnek, Scelenek, Csigabigának és JSpanyiknak.
Külön öröm, hogy megismerhettem helyi kesereket is.
Egy hetes baráti Székelyföldi ládázás Belga, Csigabiga, jspanyik, L@zy, radpeter, scele és Togo társaságában. Már előző nap is megpróbáltuk elérni, de megfelelő parkolóhely keresgélése közben elszaladt az idő, így átmenetileg feladtuk. A mai napot DBotond társaságában töltöttük. Elsőként ide jöttünk el. A rejteket aránylag sokat kerestük. Botond a bajsza alatt mosolyogva figyelte, ahogy a meredélyen szaladgálva túrjuk a fák tövét. Aztán elmentünk a kopjafához is, ahonnan kiváló a kilátás többek között a Székelyudvarhelyi séta utolsó pontjára. Kellemes séta volt, bemelegítésnek tökéletes. A környezet is tetszett. Köszönjük a rejtést!
Már előző este is megpróbáltunk eljönni ide, De az egyik helyen, ahol itthagytuk volna a kisbuszt egy gettó-negyedet találtunk (Bronx elbújhat mellette), a másik helyen pedig nem tudtunk átkelni a folyón.
Ma DBotond társaságában jöttünk ide, Aki természetesen ismerte a helyes utat! :o) Olyan közel jöttünk a kocsikkal, amennyire lehetett, majd gyalog sétáltunk tovább. Eleinte egy kellemes réten haladtunk, később beértünk az erdőbe. A ládát gyorsan megtaláltuk. Hagytam benne egy szmájlit. Logolás után átsétáltunk a kopjafához és ott is nézelődtünk egy kicsit. Ezután visszaereszkedtünk a kocsikhoz és más ládák felé indultunk tovább.
Köszi a rejtést! :o)
Ezúton is köszönöm szépen Belgának, DBotondnak, jspanyiknak, L@zynek, lelcachenek, radpeternek, scelének és Togónak a vidám Társaságot! :o)
Feljöttünk megnézni, honnan lőtt László vitéz.
Már előre örültünk a könnyű találatnak, aztán ... hát nem minden fa göcsörtös és bozontos gyökerű itten ?! (:-)) ... De azért csak meglett, pedig a GPS is hülyéskedett.
A ládikából magunkhoz vettük Barba-papát.
Áve!
Egy feledhetetlen erdélyi túra Dc3-mal, jiimboval, Fűkockával és a tererepjárójával.
5 nap, 2000 km, 30 megtelálás. Leírhatatlan, beszéljenek a képek! Köszönet Dbotondnak a vendéglátásért, kalauzolásért!
Kacskaringósan találtuk meg a feljáratot, talán magánterületen is átvitt az utunk. A kilátás pazar, bőven megéri feljönni!
Csodaszép pünkösdi hosszúhétvége Zsuval Erdélyben. Úgy terveztük, hogy az ötnapos kinntartózkodás első két napját Torockó környékén töltjük, majd további 3 napot Székelyföldön. Természetesen, mint általában, most is a geoládák határozták meg programunk fő vonalát. Ezt persze ezúttal sem bántuk meg! A terv alapján csütörtök reggeli indulással, a nagyváradi és kolozsvári városi ládák útbaejtésével érkezünk meg Torockóra, ahol megmásszuk a Székelykő hegyet, valamint ellátogatunk a Toroczkay várba. Ezt egy kicsit kalandos, de eredményes szálláskereséssel folytatjuk. Másnap csatlakozunk az éppen Torockó mellett "állomásozó geocaching hadtesthez", akikkel egy fergeteges MikiCache féle meglepetéstúrát teljesítünk. Harmadnap Segesvár érintésével Székelyudvarhelyre érkezünk, ahol a helyi szakember, DBotond, ládáinak felkeresése adja programunk gerincét. Délután találkozás vendéglátóinkkal, (akiknek ezúton is hálás köszönet!) Szidicicával és Botonddal. Nagyszerű embereket ismertünk meg bennük. Igazi "jó arcok"! Igy negyedik nap velük túráztunk: Zetevára, Homoród és a Csicsói Hargita csúcsa, majd Szejkefürdő és a Székelyudvarhelyi séta. Egy nagyszerű vacsora, egy hegymászós történet DVDn, majd kiadós alvás... Ötödik nap: hazaút, de útba ejtve a parajdi sósziklákat és egy rövid kitérőt téve a két éve Fűkockáékkal megismert Medve-tó körül. Új és régi barátok, felejthetetlen tájak, látnivalók, kaland és örök emlék marad ez a kirándulás!
6. Láda. Segesvár felől érkeztünk Udvarhelyre. Rögtön neki is álltunk a helyi ládák tizedelésének. Először találomra a Budvárat néztük ki. Már lentről láttuk a jellegzetes koposz homlokot. Hátulról, a gerincen könnyű prédának bizonyult. Az erdő csendes volt és kihalt. A láda pontos koo. miatt hamar meglett. Szép a kilátás a kopjafától! A vár engem leginkább a magyarországi nagyobb földvárakra emlékeztetett. Olyan volt, mint BiharyG Kási vára. Köszönjük!
Csak masodjara lett meg, tobb mint fel evvel az elso sikertelen kereses utan. (2006.10.30)
25 perc konnyu tura a fahidtol fel a ladaig, majd onnan a tetore.
Melegen sütött a nap,mintha nem is a tél közelegne. Olyan jó volt ilyen szép időben kimenni a szabadba és beleszippantani az éles levegőbe.
Köszi a rejtést.
U.i. A következő megtaláló vigyen magával irószert, ha teheti, mert a ládában lévö már nem ír!
Megtaláltuk! Egy kicsit körülményes volt mert az esztenában a kutyáktol nem mertünk az ösvényen menni igy hát elindultunk Hogya felé és az esztena után átvágtunk az erdőn.
Köszönjük a nyönyörű őszi, esti sétát és a gazdag, izgalmas helyen rejtett ládát.
És persze köszönjük a kölcsön GPS-t a láda rejtőjének.
Eszter és Lóri
Egyik legszebb ladakeresesem volt!
Amikor megtudtam a rejtest kicsit csalodott voltam (az ok a logbookban olvashato:) ), de a dolgok alakulasa karpotolt.
Minden nagyon kedvezett, hogy enyem legyen a szuz lada: meleg napsuteses ido, kisero baratok, ismert kornyek, na meg egy adag szerencse.
Az erdoben tavolrol kiszurtam egy masik kesselo csapatot, amitol kicsit beijedtem, de vegulis, csak elsokent ertem celba. Bocs fiuk! :)
Nagyon meglepett a "ladarohamozas", mert eddig a kornyeken ez nem volt megszokott, de orvendek az uj "fertozotteknek".
Jo helyen rejtozo, gazdag lada fogadott. Koszi a rejtest, szep volt!