Mivel a doboz elég nagy, kérlek, ne feledkezz meg a bele való ajándékokról és a pár mondatos (nem sablon) log írásáról sem!
A ládába TravelBug helyezhető.
Hol járunk?
Jeruzalem Szlovénia legnagyobb, ún. Drávamenti borvidékének délkeleti sarkában, a történelmi Zala vármegye DNY-i határán elterülő Ormož - Ljutomer -i szőlőhegyen található.
Bízunk benne, hogy sok ládavadászt megragad ez a táj, mint ahogy megfogott bennünket, rejtőket, csakúgy mint azokat a német származású keresztes lovagokat, akik a 13. sz-i keresztes hadjáratból, Jeruzsálemből hazafelé itt telepedtek le. A keresztes hadjáratok idejéből származik a település neve, csakúgy mint a közeli domboké, amelyeket az apostolokról neveztek el.
Mit látunk?
Jeruzsálem templomához szeretnénk elvezetni benneteket.
A mai kegytemplom egy része, egy kápolna 1652-ben épült. Ezt hamarosan megtoldották egy hajóval, aminek a régi kápolna lett a szentélye. A templomot a Fájdalmas Szűzanya oltalmába ajánlottak (ünnepe szeptember 15-én van). A harangtorony és a templom északi részén található, díszes oltárú Szent Anna kápolna a 18. században épült.
A Máriát ábrázoló főoltárkép a 17. századból származik. A hagyomány szerint annak a képnek a másolata, amit a keresztes vitézek hoztak magukkal. A templom most is fontos zarándokhely.
Egyéb látnivalók
Ha hidegen hagynak az egyháztörténeti emlékek, akkor is akad Neked errefelé sok látnivaló. Ha a vidék természeti szépsége, dimbes-dombos tája, melegvizes forrásai és fürdői, építészeti emlékei, néprajzi kincsei nem ejtenek ámulatba, akkor is jól érezheted itt magad. Híres borvidéken jársz! Térj be az egy borospincébe vagy vendéglőbe, kóstold végig a helyi borokat, válassz hozzá a gasztonómiai specialitásokból!
A borvidék története
A szőlőt még a rómaiak telepítették meg ezen a vidéken, az 1. században, amikor a közeli Poetovio (ma Ptuj) Pannonia tartomány fontos nagyvárosává fejlődött.
Amikor a borkedvelő Probus császár (szül. i.u. 232, Sirmium, Pannonia [ma Sremska Mitrovica, magyarul Szávaszentdemeter, Vajdaság, Szerbia] - meghalt 282, Sirmium) megízlelte az itteni borokat, a vidéknek a "Vinea nobilis districtis" címet adományozta. Érdekesség, hogy Probus halálát is a borászat iránti elkötelezettsége okozta: saját katonai ölték meg, fellázadva az ellen, hogy a Vajdaságban mezőgazdasági munkára rendelte ki őket.
A középkorban az itteni bortermelés fennmaradt és a keresztesek idején szinte tudományos jelleget öltött, nagy gondossággal termesztették a szőlőt, készítették a borokat.
A vidék fénykorát az Osztrák-magyar monarchia idején élte. Az oszták Stájerországgal együtt a monarchia legnagyobb borvidéke volt ez. A borokat Luttenberger márkanév alatt forgalmazták. Az itteni bort annyira nagy becsben tartották, hogy a helyiek nem is ihatták, a más vidékről importáltal kellett beérniük.
Egy jó kis anekdota: amikor Napoleon erre jár, megkínálták őt is a nemes nedűvel. Ízlett neki, így, amikor az üres poharát letette, lelkesen felkiáltott "Si bon". Vendéglátói csodálkoztak, micsoda szakértővel van dolguk, aki egyből felismerte hogy ©ipon (szlovénul furmint) az, amit iszik.
Finom ételek és italok
Ma az ínyencek a furmint, olasz és rajnai rizling, chardonnay, sauvignon és pinot blanc között válogathatnak. A kínálatot kiegészíti a pinot noir, tramini, sárgamuskotály, ottonel muskotály, kerner és a bouvier is.
Helyi ételspecialitás a tünka (vindős hús), amihez a csak sóval ízesített tarját, oldalast, dagadót, kolbászt, miegyebet saját, bő zsírjában hosszú órákig sütik, majd a hús egy zsírosbödön (vindő) mélyére kerül. A ráöntött, megdermedt zsír elzárja a hústól a levegőt, így hűvös helyen hónapokig eláll és különlegesen porhanyóssá, omlóssá válik.
Főleg a nyári melegben finom, frissítő étel a az uborkából, aludtejjel, tejföllel, fűszerekkel és zsírral készült Prlekija murke. Vagy egyél egy kropecet: hajdinából készült lepény, rajta túró és tejföl. De nagyon finom a gibanicájuk, vagyis a rétesük is.
Öreg gesztenyefa
Érdekesség még egy 350 éves szelídgesztenyefa. A templomtól pár száz méterre, a Miklavž felé vezető út mentén áll.
N 46° 28,244' E 16° 11,175' 276 m [GCJERU+gesztenyefa]
A legenda szerint egy az 1664-es szentgotthárdi csatából hazafelé tartó és a környéket végigdúló török alakulatot csellel legyőzték a közeli erdőben nem mások, mint a helyi asszonyok. A török katonákat eltemették, és a tömegsír fölé ültették ezt a gesztenyefát. Lenyűgözőek a fa méretei, pedig, ha szerencsés, még párszáz év előtte van.
A mi égövünkön a leghoszabb életű gyümölcsfaj a gesztenyefa. Előfordulnak 600-700 éves vagy még idősebb példányok is. A legidősebbnek tartott magyarországi példány Nagykutason található, a Zalai Óriás Gesztenyefa
(GCZOG) láda mutatja be.
Ládatörténet:
2006. 10. 21.: PPLLJ elrejttette a ládát
2014. 08. 30.: Strombus, hogy megmentse az elmúlástól örökbefogadta, és eredeti rejtekében újrarejtette az elveszett ládát
2016. 05. 21.: sjalusic új helyen pótolta a kertgondozás áldozatául esett ládát.
2020. 08. 23.: kitkat123 kicserélte az előkerült, nedves, logbookját vesztett eredeti ládát
2022. 08. 03.: ha8je pótolta a hiányzó jelszót
2023. 04. 22.: james új helyen pótolta a hiányzó ládát
2024. 07. 19.: sjalusic pótolta a tetején megsérült ládát
'