Megye/ország: Pest
Elhelyezés időpontja: 2006.11.19 12:00
Megjelenés időpontja: 2006.11.22 12:20
Utolsó lényeges változás: 2022.05.12 20:00
Utolsó változás: 2024.04.21 14:13
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+3V)
Elrejtők: fcsaba
Ládagazda: fcsaba Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Megtalálások száma: 598 + 2 sikertelen + 33 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.6 megtalálás hetente
WAP:
1. A külső emléktábla utolsó szava, 6 karakter.
2. A zsinagóga bal oldalán a táblán (Molnár Lajos) látható felső évszám.
3. A tábla második sorának második szava ("Munkaidőben: ...").
4. Láda egy kidőlt fa oldalában talajszinten, ill. egy letört oldalágon, kb. 2 méter magasan.
Láda: jelszórészletek egybe írva.
Részletes leírás:
Ezzel a multival Nagykőrös legfontosabb nevezetességeit mutatom be.
Nagykőrös a Duna-Tisza köze egyik legpatinásabb városa, kb. 25.000 lakóval. A város a kőrisfáról kapta a nevét. Az idegennek Nagykőrösről elsősorban a konzervgyár jut eszébe (ami már tönkrement), valamint sokan tudják azt, hogy van itt egy tanítóképző főiskola, valamint megáll itt a Szeged-Budapest gyorsvonat. Most néhány olyan dolgot mutatnék be, ami legalább annyira fontosak, mint az imént felsoroltak.
Történelmébe, földrajzába most nem mennék bele, akit érdekel, az hasznos információkat talál e témákban a http://www.nagykoros.hu/index.php?t=varosunk oldalon. Nagykőrös történelméből egyetlen momentumot emelnék ki: itt tanított 1851 és 1860 között Arany János, és az ő költészetének egyik csúcspontja volt ez az időszak. De mellette számos más nagy tudós is tanított itt ugyanebben az időszakban. 1854-ben az idelátogató Jókai Mór így írt erről később: "A fiastyúkban sincs annyi csillag, mint akkor Nagykőrösön volt..."
Erre a nagykőrösiek nagyon büszkék. Arany Jánosról nevezték el a gimnáziumot, a mellette levő általános iskolát, a kultúrházat, az ifjúsági házat, a múzeumot stb., de a "versenyszférában" is vannak Aranyról elnevezett boltok (gyógyszertár, könyvesbolt, kerékpárbolt, ...) Az élelmiszeripari szakközépiskola névadója Toldi Miklós, a település egyik partnervárosa mi lenne más, mint Nagyszalonta. Most jómagam is beállok a "sorba": a sétát Arany Jánosról neveztem el.
Viszont Arany János (és a többi tudós is) kényszerként élte meg nagykőrösi éveit, mintegy ide menekülve a Bach-korszakban. Itt viszont elzártnak érezte magát. "Pestezhetném" - írta egyik levelében.
Most pedig következzenek a séta pontjai.
1. A központ
Nagykőrösön szinte minden látnivaló a központban van, és fordítva: a központban szinte minden látnivaló. Egymás mellett vannak a református intézmények épületei: a templom, az általános iskola, a gimnázium és a tanítóképző főiskola. A főiskola mellett található a bíróság és a posta épülete, majd továbbhaladva a római katolikus templom. A most felsorolt épületek körbefogját a városházát és a polgármesteri hivatal épületeit, az út túloldalán pedig a művelődési központ ("költői" kérdés: vajon kinek a nevét viseli?) látható. Itt található a buszállomás "lyukas" épülete is. Ezen épületek (majdnem) mindegyike műemlék- és városkép-jellegű épület. Természetesen több szobor is található itt: Kossuth, szabadság (olyan kommunista féle), Arany (a református templomkertben), világháborús, és van egy kisebb szökőkút is.
Itt a központban értelmetlen lenne minden egyes épület előtt megoldani egy "feladatot", így csak egy pontot tettem be a "kötelezők" közé. A N 47° 2,038' E 19° 47,074' 121 m [GCNKAS-1] ponton, az általános iskola épületén találhat két emléktábla. A külső tábla utolsó, évszám előtti szavát jegyezzétek fel.
2. Zsinagóga
A zsinagóga épülete azon kevés épületek egyike, amely nem a szűkebb értelembe vett központban található, mégis, városkép jelentőségű, érdemes megnézni. A N 47° 1,955' E 19° 46,603' 119 m [GCNKAS-2] ponton található a bejárata. A zsinagóga bal oldalán 3-4 méter magasan van egy emléktábla; az első évszám a jelszórészlet.
A zsinagóga mellett található a Weiner Leó zeneiskola épülete.
3. Cifra-kert
A központból a ceglédi úton kifelé haladva találjuk a múzeum épületét, előtte az 1850-es években Nagykőrösön tanított művészek, tudósok szobrai, mögötte a Cifra-kert, a Cifra Csárda, az út túloldálán pedig az úgynevezett csónakázó tó található. (Az út túloldalán található nagy épület a Toldi Miklós Élelmiszeripari Szakközépiskola épülete.) A jelszó harmadik részlete a N 47° 2,618' E 19° 47,142' 123 m [GCNKAS-3] ponton található információs tábla második sorának második szava.
4. Gát
A város mellett található a gát a Körös érrel, ahova szívesen mennek ki az emberek egyet sétálni. Egy fa odvában található a láda, amely megtalálható a N 47° 2,181' E 19° 48,151' 112 m [GCNKAS-4] ponton. (A város felől nézve az ér bal oldalán kell elindulni.) A fa a gát melletti út mellett található. 2 láda is van: egyrészt egy kidőlt fa oldalában talajszinten, másrészt egy letört oldalágon, kb. 2 méter magasan.
Jó keresést kívánok!
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Köszönöm a rejtést. Nagykőrös-Kecskemét "kirándulás" 1/5. láda.
A Nyugatiból pontosan induló Napfény Intercity kb negyedóra késéssel ért Nagykőrösre. A Cifra-kerttel kezdtem, onnan a ládához gyalogoltam, s utána jött a belváros. A rejtekadó fa belsejében én is láttam a jókora szemetes csomagot (mi lehet az ilyen emberek fejében, akik odatették...), de hamarosan megakadt a szemem egy kis kapszulán is. Először azt hittem, csak jelszó nélküli, üres füzetecske van benne, de - már a logolás után - rájöttem, hogy fordítva néztem a logbookot, így az utolsó lapra írtam, bocs! A belváros igazán mozgalmas volt, gondolom, a műszakváltás és a tanítás vége miatt. Hangulatos kisváros.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.3.0]
A városban szép helyeket mutat be a láda, viszont egy kicsit félreesőnek érződött a Kőrös ér melletti rejtés... de a fasor az ér mellett szép - így valahol érthető. A láda koordinátája kb 10-12 méterrel bentebb mutat az úttól, mint az egyik kihelyezett doboz, de a leírás alapján a másik is kb ugyanott van, nem 10 méterrel arréb.
Az utolsó ponttal kezdtük, de a fa odvában nem találtam semmit. A Cifracsárdához már sötétben érkeztünk, így már egy rövid sétára maradt időnk a városközpontban. Három nap múlva újra próbálkoztunk. Sikeresen begyűjtöttük az első három pontot, de a negyedik most sem lett meg.
Szép helyeket mutatott a láda.
Köszönjük a rejtést.
Mai utolsó ládánk. A 4. pont nekünk sem lett meg, köszönöm a rejtést és a rejtő segítségét!
Amit Nagykőrösbl láttunk, nagyon tetszett, a másik multiért még visszajövünk!