Elhelyezés időpontja: 2019.06.18 10:30
Megjelenés időpontja: 2006.11.28 22:20
Utolsó lényeges változás: 2020.06.04 16:55
Utolsó változás: 2021.05.07 09:51
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Kokó és Dudu
Ládagazda: JenniMiki Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 100 m
Megtalálások száma: 820 + 1 sikertelen + 12 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.9 megtalálás hetente
A 10x10x7 cm-es ládát fatuskó rejti.
A ládába TravelBug nem helyezhető. Megközelítés
A Vácot Gödöllővel összekötő útról Váchartyán, Váckisújfalu felé kell letérni. N 47° 40,830' E 19° 15,920' 160 m [GCORBO+körforgalom] Majd' három kilométer megtétele után érjük el az ajánlott parkolót. N 47° 41,735' E 19° 17,515' 185 m [GCORBO+parkoló]
Az őr melletti kapun belépve jutunk a templomhoz vezető lépcsőhöz. A katolikus templom megtekintése után, a járdán továbbhaladva érünk el a Kossuth utcára vezető lépcsőhöz, de azon már nem kell lemenni. Innen már csupán néhány lépés a doboz.
Őr a botján, azaz Őrbottyán etimológiája
Vadim Tudorescu bukaresti nyelvész 1982-es akadémiai székfoglalójában megírta a Román helységnevek etimológiáját a Duna(!) vonaláig. Az említett műben szerepel a mai(!) magyarországi Őrbottyán nevének román(!) eredete.
A szerző a helység nevét a román Străjer (pe bota) - botos őr, őr a botján elnevezésből vezeti le, melynek csupán tükörfordítása a magyar Őrbottyán településnév.
Tudorescu természetesen figyelmen kívül hagyta, hogy a mai Őrbottyán 1970-ig két különálló faluként Őrszentmiklósként és Vácbottyánként élte szürke hétköznapjait.
Ezen súlyos tárgyi tévedésre magyar kollégái hívták fel a figyelmet, mire az immár akadémikus nyelvész a Romániai Tudományos Közlönyben hosszasan replikázott kifejtve, hogy a honfoglalás előtti szláv(!) település magában foglalta mindkét mai "ikerfalut" (sic!), amely csak a Rákóczi-féle szabadságharc után vált ketté a meggyérült és felekezetében meghasonlott lakossága révén katolikus Szentmiklósra és lutheránus Botjánra, mely rész kézenfekvő okokból felvette a legendás kuruc generális Vak Bottyán nevét. A visszatérő vészterhes császári időkre tekintettel kissé elferdítve - a közeli katolikus püspöki székhely után- Vácbottyán lettek, amit bécsi kancellária is jóváhagyott.
A településrész rekatolizálása is sikeresen lezajlott, így most már azonos vallású gyülekezettel, de mégis immár külön településenként párhuzamosan folytatódott a két község története egészen 1970-ig amikor is újra egyesültek és felvették az ősi(!) nevüket Őrbottyánt. Eddig Tudorescu...
Ki-ki józan esze és hite szerint döntse el mi igaz ebből a történetből.
Mindenesetre a helyi legendáriummal összekacsintva nemrég közös szobrot állított a két felekezet (református és katolikus), amely furcsán rímel a fenti történetre, hiszen Szent Miklóst ábrázolja püspöki botjára támaszkodva, mintegy képi formában "igazolva" a román nyelvész tézisét!
A környéken geocachingeltünk andhighfive-val, ezt a dobozt is megtaláltuk - csak nem volt benne logfüzet, amiből kiderült volna a jelszó. Hangulatos volt a templomkert, jó volt idelátogatni. Köszönöm!
A ládát megtaláltam a megadott helyen, csak sajnos hiányzott belőle minden és a mellette lévő domboldalon volt kiszórodva. A rejtőnek küldött képek alapján kérem a jelszó nélküli megtalálás elfogadását.
85 km-es bringás tesztkör az északkeleti aggomerációban. Vácrátót felől átvágtunk az akácos dűnéken, hogy ne veszítsünk feleslegesen szintet. A ládához egyedül tekertem, gyors logolás után indultunk is hazafelé, mert már kicsit későre járt. Köszi a pontot.