A több évig gond nélkül működő korábbi hagyományos láda a liget építése során megsemmisült. A megnövekedett forgalom miatt mikroláda kereshető.
Újra pótolva 2014.06.15-én.
Újra pótolva 2015.05.09-én.
2016 június elején a 4. pont emléktábláját levették.
Az új negyedik pont a park nyitva tartási idejében 6-22-ig kereshető!
A ládát ismét eltüntették. Pótolva 2018.06.27-én.
Pótolva 2019.10.29-én.
WAP:
1. pont: Városháza
A megadott pontból ÉK felé tekintve évszámokat láthatsz. A katonához tartozó évszám utolsó számjegye. (B)
2. pont: Szent Adalbert templom-Pestisszobor
Hány nyílvessző fúródik a Pestisszobor felső alakjába? A számhoz adjál még egyet! (C)
3. pont: Őrszem szobor
Hány karakter van a talpazaton lévő "szobrász" szó felett? Ezt hárommal oszd el! (A)
4. pont: Grassalkovich-kastély és díszkertje
A lyukasztott betűsor három karakterét úgy alakítsd számmá, hogy a telefon melyik számbillentyűjén található meg az adott betűkarakter. A felirat 1. karakterének megfelelő szám: D
A felirat 10. karakterének megfelelő szám: E
A felirat 4. karakterének megfelelő szám: F
5. pont: A filmesdoboz mikroláda egy háromtörzsű fa felszín feletti 30 cm-es elágazásában található. Koordinátái kiszámíthatók:
N 47° 40,ABC' E 19° 40,DEF' 122 m

A ládába mérete miatt TravelBug ideiglenesen NEM helyezhető.
Ezzel a multi ládával a Mátra hegység lábához, az Alföld szélére invitálunk benneteket, Heves megye harmadik legnépesebb városába, Hatvanba. Megközelíthető Budapestről ill. Füzesabony irányából az M3 autópályán vagy a 3-as számú főúton, Szolnok-Jászberény felől a 32-es, Salgótarján irányából a 21-es főúton. Vasúti csomópontként is eme 4 irányból érkeznek ide a szerelvények. Az autóval érkezők a belvárosban a képen látható feltételekkel parkolhatnak.
Aki hosszabb időt töltene itt, és kicsit több gyaloglás nem keseríti el, itt tágas, ingyenes parkolóhelyet lel.
N 47° 40,348' E 19° 40,900' 118 m [GC60+parkoló] (A Grassalkovich kastély elől induló Balassi Bálint úton az első utcán balra forduljunk, aztán a kórház főbejárata előtt jobbra, majd ismét balra.)
A település jól elkülöníthetően 2 (korábban 3) részből áll. A történelmi időkben is létezett Óhatvanból, és az 1870-80-as években keletkezett Újhatvanból. A városhoz csatolták 1969-ben a korábban önálló Kerekharasztot, mely lakói döntése alapján 2006-tól ismét önálló község lett.
A település nevével először 1235-ben "Hotvin" névírással találkozunk. A szabad falu neve feltehetően egy előkelő személy emlékét őrzi a honfoglalás korából. Ebben az időben premontrei monostort alapítottak itt, a szerzetesek tevékenysége hozzájárult a hely fejlődéséhez. Aztán pusztított a tatár, uralkodott a már mezőváros várában a török, 1746-ban pedig a nagy építtető, Grassalkovich Antal birtokába került. A XIX század közepéig csak a Zagyva folyó bal partján álló hely viselte a Hatvan nevet. A folyamatos fejlődés nyomán a település kinőtte a XVIII. század elején elbontott , valamikor palánkvárral körbekerített területet, és terjeszkedni kezdett. A századok során kialakult girbe-gurba utcahálózat, a hajdani vár vizesárkának maradványai , az egykori városfal sokáig meghatározták a városszerkezetet, majd az 1960-as évektől kezdődően egy nagyobb belterület szanálása után több lakótelepet alakítottak ki (itt is). A Horváth Mihály úton lévő hajdani polgárházak lebontásával (azért néhány épület mutatóba megmaradt) négy tízemeletes toronyházat is felhúztak.
A folyó jobb partján lévő vasútállomás és rendezőpályaudvar kiépítésével Újhatvan is rohamos fejlődésnek indult. Zömében a vasútnál és a cukorgyárban dolgozók építkeztek ide. 1925-ben indult meg a tervszerű parcellázás, így kialakult egy kertvárosi övezet.
A második világháború vége egy új korszak kezdetét jelentette Hatvan életében, és hogy a fejlődés előtt még szélesebbre tárják a kaput, a képviselő-testület 1945. április 22-én kimondta Hatvan megyei várossá alakulását. A második világháborút követően így először Hatvan kapta vissza városi címét.
A multi eredetijét első ládájaként James helyezte el, ám a városban zajló átalakítások miatt az áthelyezett, és legutóbb elveszett ládát már pótolni sem lehetett volna. Így örökösökként egy kicsit átdolgoztuk, megkevertük az eredeti koncepciót, és újra útjára indítjuk a városi sétát, ládavadászatot. Kívánunk mindenkinek kellemes időtöltést hozzá!
Barangolásunk során a műemlékekben, látnivalókban gazdag Kossuth teret járjuk körbe, majd bóklászhatunk a Zagyva parton!
Az első pont legyen mondjuk a Városháza!
N 47° 40,061' E 19° 41,087' 127 m [GC60-1]
Ez az 1596-ban elpusztult premontrei kolostor romjain 1729-ban újjáépített, majd többször átalakított épületegyüttes. Mai formáját 1907-ben nyerte el. A felújítások során egy XIII. századi, egyenes szentélyzáródású templom maradványait találták meg itt. Emellett látható még egy háromszakaszos, porosz süvegboltozatos kápolna maradványa is az épületen belül. A XVIII. században zárda, később iskola, sóház, gyógyszertár, kaszinó, rendőrség is működött falai között. 1862-től az önkormányzat otthona. Az épület előtt látható az oroszlános díszkút (tervezte Wild László).
A megadott pontból ÉK felé tekintve évszámokat láthatsz. A katonához tartozó évszám utolsó számjegye. (B)
Ha itt már mindent megcsodáltunk, keljünk át a teret kettészelő 3-as úton, a gyalogátkelőhelyen!
A következő pont a Szent Adalbert templom.
N 47° 40,005' E 19° 41,054' 122 m [GC60-2]
I. Grassalkovich Antal kegyurasága idején épült (1751-55), az 1596-ban elpusztult középkori templom helyén. Az előteréből két oldalra egy-egy oldalkápolna nyílik. A nagy fesztávolságú templomhajót három csehsüveg-boltozat fedi. A szentély diadalívén természetesen megtaláljuk a Grassalkovichok családi címerét. A freskók egy része a XIX. században, másik részük 1956-ban készült.
A templom mellett látható a fenti koordinátán a tér legértékesebb kompozíciója, a Szent Sebestyén fogadalmi emlékmű, melyet a pestisjárvány megszűnésének emlékére állítottak. Az Európán végigsöprő kórság több évben is szedett helyi áldozatokat, de a legtöbbet az 1739-ben pusztító járvány követelt. Májustól decemberig 532-en haltak meg, a lakosság közel 60%-a. A betegeket a kapucinus rend tagjai igyekeztek gyógyítani. A járvány elmúltával emelt emlékoszlop tetején Szent Sebestyén, jobbra Szent Adalbert, balra Szent Rókus, a talpazaton pedig Szent Rozália reliefje látható. A most ott lévő alakok már csak másolatok, az eredeti, sajnos rossz állapotban lévő szobrok a Múzeumban vannak elhelyezve.
Feladvány gyanánt számoljuk meg, hogy Szent Sebestyén testébe hány nyílvessző fúródik, majd ehhez adjunk hozzá még egyet! Ez a szám jelenti "C"-t.
A harmadik pont, az Őrszem című szobor.
N 47° 40,058' E 19° 40,933' 118 m [GC60-3]
Az első világháború 209 hatvani áldozatának emlékét őrzi Finta Sándor alkotása. Talán kevesen tudják, de az 1917-ben itt felavatott, katonát ábrázoló szobor volt az első az országban, amely az első világégés elhunytaira emlékezik. Alkotója 1920-ban emigrált, és az USA-ban telepedett le. Tagja volt annak a szobrászcsapatnak, amely a dél-dakotai Fekete-hegységben sziklába faragta négy amerikai elnök 18 méteres portréját.
A feladvány a nemrég restaurált szobor talpazatán lévő "szobrász" szó feletti karakterek száma, elosztva hárommal. Ezt nevezzük "A" ismeretlennek.
Amennyiben minden világos, ismét át kell kelni a főúton a másik gyalogátkelőhelyen, és a Posta jobb oldalán máris ott van...
A negyedik pont, a Grassalkovich-kastély.
N 47° 40,131' E 19° 41,024' 122 m [GC60-4]
A város főterének leginkább meghatározó épülete késő barokk műemlék. Két fázisban, készült: Oraschek Ignác 1754-ben a középső részt, Jung József 1763-ban a két oldalszárnyat húzta fel. Az egyemeletes főépület 8+3+8 tengelyes osztatú, 62 méter hosszú homlokzatán középen egy kosáríves kapu található, két oldalán korinthoszi oszlopok, rajtuk két félalakos atlasz, melyek egy erkélyt tartanak. A koronázó párkány fölött, az oromzat közepén itt is látható a Grassalkovichok kőbe vésett címere. A család kihalása után, 1867-ben egy belga banktól vette meg a Hatvany-Deutsch család, akik helyrehozatták a földszintjén magtárnak használt épületet. A cukorgyár felépülte után, 1890 körül Hatvany-Deutsch Sándor kezdte használni. Először csak a keleti szárny néhány szobáját rendezte be, majd megkezdte az épület felújítását és a park kialakítását. A 32 szobás U alakú kastély hatalmas parkjában külföldről hozatott növényritkaságok voltak még az 1930-as években is. Hajdanán 35 szobor, 13 faragott kőpad, valamint egy Olaszországból származó díszes szökőkút állt itt. Vendégként sok neves személy járt a kastélyban: Ady Endre, Bajor Gizi, Bródy Sándor, Czóbel Béla, Csók István, Hunyadi Sándor, József Attila, Lesznai Anna, Stróbl Zsigmond, sőt Thomas Mann is, aki a hatvani látogatásáról említést tesz a magyarul is kiadott naplójában. A második világháborúban, és azt követően a kastély berendezését széthordták, majd "tudatos" tervezéssel a park díszfáit, cserjéit is kivágták. Helyükre kollégiumot, kórházat, majd egy lakótelepet is kialakítottak. Ma már csak pár száz négyzetméternyi terület emlékeztet a hajdani arborétumra.
1996-2001 között megtörtént a kastély külső rekonstrukciója, a tetőzet cseréje. Az 1979-ben életveszélyesnek nyilvánított épület belső felújítása sokáig húzódott. 2013 áprilisában viszont végre kezdetét vette a munka, és a teljes rekonstrukciót követően itt nyílhatott meg a Széchenyi Zsigmond Kárpát-medencei Magyar Vadászati Múzeum.
A kastélykertben a megadott ponton egy fémlapba lyukasztott betűsort találsz (10 karakter összesen). Ennek karaktereit úgy alakítsd számmá, hogy a telefon melyik számbillentyűjén található meg. Ezekből a számokból jönnek ki a hosszúsági törtpercek.
A felirat 1. karakterének megfelelő szám: D
A felirat 10. karakterének megfelelő szám: E
A felirat 4. karakterének megfelelő szám: F
A kert reggel 6 és este 22 óra között van nyitva!
Most már minden feltétel adott ahhoz, hogy megtaláld a multi mikroládáját is! Ehhez egy kis számolgatásra van még szükség. Legjobb lesz elindulni a kastélytól a Zagyva felé. A folyó bal partján nyugodtan lehet összesíteni a végkoordinátát, és élvezni a sétány, ill. játszótér nyújtotta lehetőségeket.
A filmesdoboz mikroláda egy háromtörzsű fa felszín feletti 30 cm-es elágazásában található.
N 47° 40,ABC' E 19° 40,DEF' 122 m
(Forrás: Bacsa Tibor: Hatvan a XXI. század kapujában)