Megye/ország: Hajdú-Bihar
Elhelyezés időpontja: 2006.12.10 11:12
Megjelenés időpontja: 2006.12.12 18:40
Utolsó lényeges változás: 2020.06.23 21:16
Utolsó változás: 2020.11.05 21:22
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Luilui és Judith
Ládagazda: luilui Nehézség / Terep: 1.5 / 1.0
Megtalálások száma: 324 + 4 sikertelen + 5 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.3 megtalálás hetente
WAP: A láda, 20x20x6cm-es kékfedelű konyhai tároló doboz, összefonódó fák fagyökerei közt ágakkal, fakéreggel álcázva.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Megközelítés
Hajdú-Bihar megye északkeleti szélén, közvetlenül a magyar-román államhatár mellett, a 48. számú főút mentén, Debrecentől mintegy 30 km-re fekszik. A település közúton és vasúton egyaránt jól megközelíthető.
A község neve a bibliai Ábrahám személynevéből származik. Az első írott emlék a község létezéséről a XIII. század végéről származik. IV. Béla király által 1279-ben kiadott alapítólevél a Váradi és Szennyes családok kezébe adja a falut. A törökök elpusztítják a települést, majd Eördögh György újratelepíti. A Felvidékről tótokat, Erdélyből román jobbágyokat hozatott a település benépesítésére. A legutolsó tulajdonosai a Szapáry családból kerültek ki.
A nagyközség közepén, az 1822-ben épült szép, klasszicista Eördögh-kastély található. A görög katolikus templomban Szegedi Molnár Géza méltán híres freskói láthatóak. A római katolikus templom 1867-ben épült. Itt született nevezetes emberek közül említést érdemel: Ábrányi Kornél zeneszerző (kinek szobra a főtéren megtekinthető) és Ábrányi Emil író. Fényes Elek (1851) méltán híres statisztikai művében is megemlíti e települést, mint Ábrány magyar-tót falut, melynek 478 görög katolikus, 313 római katolikus, 13 református és 8 izraelita lakosa van. "Ékesíti az uraság igen csinos kastélya, s igen nagy és szép kertje." Homokos földekkel teli határában pedig dinnyét, tengerit, burgonyát, rozsot és búzát termeltek.
A település határain belül a Hajdúsági Tájvédelmi Körzet természetvédelmi területei találhatók: Kis-Mogyorós, Jónás-rész, Bereki-erdő, Keszler-tag. Mind a növény-, mint az állatvilágban találhatók védett értékek (pl.: mocsári teknős, eleven szülő gyík, gyurgyalag, barna erdei béka, egerésző ölyv, denevér, parti fecskék)
Eördögh család
Lászlófalvi, Eördögh család egy eredetü a Velics családdal. Közös ősük, Pirk, a turócvmegyei várjobbágyok közé tartozott, s 1250. kapta IV. Bélától a turóci vár Bobovnik nevü földét, melyről ivadékai még a XIV. sz.-ban is a Bobovnoki nevet viselték. Fiai közül Gyuge alapította az Eördögh családot; legelébb Bobovnoki Lőrinc fia Pál (1422) neveztetett Eördöghnek. - Eördögh János 1573. turóci alispán volt. A család később elágazott a szomszédos vármegyékbe is, mint Zólyomba. Eördögh András fia Dániel pedig a XVII. sz. utolsó negyedében Szabolcsba szakadt s ott 1688. alispán, fia György 1720. ugyanott szolgabiró volt. Györgynek kis unokája Eördögh Alajos, a jelen sz. első felében ősi nevét egyik birtokáról Ábrányival cserélte föl s fiai, Aurél szolgabiró, id. Kornél zeneműirő és id. Emil, a szabadságharc egyik kiváló hirlapirója, valamint unokái is ezt a nevet használják. /Pallas nagy lexikona/
Eördögh-kastély
A kastélyt korábbi előzmények nélkül Povolny Ferenc tervei alapján Eördögh Alajos, Szabolcs megye főjegyzője építtette 1823-ban. Az egyszerű, zárt tömegű épület pezsgő szellemi és zenei életnek, jelentős könyvtárnak és képtárnak adott helyet. A későbbi tulajdonosok több átalakítást végeztek - még az is valószínűsíthető, hogy a jellegzetes portikusz sem az eredeti kiépítés része. A legjelentősebb változtatások a 20. század első felében a Szapáry család nevéhez köthetők. Az épület tengelyében csak egy teraszt tartó kocsiáthajtó áll. Tervezője, Povolny Ferenc egyéni módon alakította ki a kör alaprajzú fogadóhelyiséget, melynek gömbsüvegboltozatát fiókboltozatok díszítik. A berakásos parketta eredetileg csillag- és virágmintás volt.
A kifosztott kastély községi általános iskolaként szolgált az 1980-as évekig, amikor a kastély parkjából kihasított telken felépült az új iskolaépület. Ettől kezdve üresen áll, de a korábbi hasznosításnak köszönhetően az épület viszonylag jó állapotban maradt fenn. A park elvadult, a tórendszer részben elpusztult, a kastély előtti kert átépült. A park oldalából még a közelmúltban is telkeket parcelláztak ki./forrás: epiteszforum.hu /
A kastély angolparkjának (ami még megmaradt belőle), jelenlegi állapota, sajnos nem a legjobbnak mondható, de, ha jobban megnézzük, fel-feltűnik hajdan volt szépsége. Többek közt található egy 530cm törzskerületű 23m magas Platánfa (Platanus x hybrida) is, amit egy villám megcsonkított.
A park tórendszeréből megmaradt tavacska N 47° 32,779' E 22° 1,602' 153 m [GCORDD+kerti tó] található.
Hajdan szebb időket megélt kastély és parkja, rászolgált a felújításra, csodálatos hely lenne. Talán elindult ezen a téren valami!
Köszönöm a rejtést.
Ládagyűjtés Kelet-Magyarországon, 4. nap, 5. találat. (összességében a 21.)
A békéscsabai utam fő célja (persze, a barátságunk ápolása mellett) két megyei magasságos láda (Békés, Csongrád) begyűjtése volt, amit kedden, illetve csütörtökön sikerrel teljesítettem is. Laci barátom főúri ajánlatának persze nem tudtam ellenállni, amikor felajánlotta, hogy Hajdú tetejét is meglátogathatom egy autós körút keretében. Ezt egy nyírábrányi látogatással, és egy máriapócsi kirándulással kötöttük össze. Út közben a nagyon közeli ládák megkeresésére kaptam csak engedélyt, "vérző szívvel" konstatáltam a rengeteg ládát, amelynek közelében lassítás nélkül elvágtáztunk.
Ez volt az ötödik megálló. Az előző háromnál lényegesen látványosabb, valóban ládaérdemes hely.
Grandiózus épület, fantasztikus arányaiban lenyűgöző. Nagyon remélem, hogy felújítják és valami hasznos célra megnyílik. A kilátó sajnos tényleg le volt zárva, nem mertem felügyelet nélkül felmászni rá. A rejtek nagyszerű. már régen láttam, vagy talán soha ilyen szépen összefonódó, nagy fákat. Köszi a rejtést!
Megtaláltam, köszönöm a lehetőséget. Szakadó esőben a kilátót nem néztem meg közelebbről, de a kastély kifejezetten tetszett. Köszönöm, hogy megmutattad.
Családommal már egyszer megtaláltuk, de most párommal is felkerestük ezt a ládát. Mivel Erzsébettáborba kellett jöjjek ide, kézműveskedést tartani, így, ha már itt voltunk (mert párom elhozott kocsival), akkor már megkerestettem vele is. Köszönjük a rejtést!
A kastély parkja viszonylag karbantartott, de maga az épület magán viseli az enyészet jeleit. Kár érte. A kilátóba felmásztunk és onnan szemléltük a település utcáit. Köszönjük a rejtést.