Megye/ország: Borsod-Abaúj-Zemplén
Elhelyezés időpontja: 2002.03.09 16:00
Utolsó lényeges változás: 2023.06.26 21:42
Utolsó változás: 2023.06.26 22:36
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: imi75
Ládagazda: imi75 Nehézség / Terep: 2.0 / 3.0
Megtalálások száma: 442 + 1 sikertelen + 9 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.4 megtalálás hetente
A láda a megadott koordinátán, egy terebélyes (másfél-két "ölelésnyi") bükkfa északi oldalán, a gyökereknél kialakított "kőbunkerben" van elrejtve. Kérlek, hogy a tetejére ne tegyél követ! Pótjelszó a leírás végén.
A láda a megadott koordinátán, egy terebélyes (másfél-két "ölelésnyi") bükkfa északi oldalán, a gyökereknél kialakított "kőbunkerben" van elrejtve. Kérlek, hogy a tetejére ne tegyél követ! Pótjelszó a leírás végén.
A Bükk egyik 800 méter feletti csúcsára, a Vargai-Kurta bércre túrázhatsz fel, ha eljössz ehhez a nagyon régi, mostanra felújított ládához.
A láda története: a geocaching hazai hőskorában, 2002-ben egy csapat lelkes túrázó (ők az eredeti rejtők: Laci, Erzsébet és Willy, az ebadta...) felfedezte, hogy a Vargai-Kurta bérc csúcsáról remek kilátás adódik észak felé, olyannyira, hogy mivel szerencsés időjárást fogtak ki, elláthattak egészen a Magas-Tátra vonulatáig. Úgy gondolták - és milyen helyesen -, hogy erre a helyre geoládát rejtenek, így született meg Magyarország 117. ládája, a GCBUKK.
A kilátást azt tette lehetővé, hogy akkoriban a hegy északi oldalán erdőgazdálkodást végeztek, és a csupasz hegyoldalon semmi akadálya nem volt a zavartalan panorámának.
Azóta eltelt 21 év, és a természet megújult - most már egy új, fiatal bükkerdő terül el az északi oldalon - kilátás pedig nincs.
Amikor nemrégen - viszonylag rendszeresen a Bükköt járó túrázóként - észrevettem, hogy kedvenc túráim helyszínén gazdátlanul (sőt, már törötten, betegen) árválkodik egy ilyen patinás doboz, úgy gondoltam, felújítom és átveszem.
Eddig a történelem...
Igen ám, de milyen vonzereje lehet egy ládának, amelyik egy beerdősült hegycsúcson ücsörög, nevével olyan látványt ígérve, amit már nem adhat meg? Az erdőt mégsem vághatjuk ki, hogy újra kilátás legyen... :) Úgy döntöttem ezért, hogy úgy telepítem újra a ládát, hogy aki eljön ide, újra láthatja majd itt a Magas-Tátrát, sőt, egy darabot akár haza is vihet belőle, ha szeretne. És ehhez még csak szerencsés időjárás sem kell!
Így hát most olyan ládát találhattok ezen a ponton, amelynek fedelébe egy olyan fénykép van rögzítve, ahogyan két évtizeddel ezelőtt látszottak innen a Tátra vonulatai. Csak fordulj vele észak felé, tartsd magad elé, és lásd, amit a rejtők láttak 2002-ben. :)
A dobozban továbbá olyan laminált képeket találhattok ajándék gyanánt, amelyeken a Magas-Tátra egy-egy ismert csúcsa, a Gerlachfalvi-, a Lomnici-, és a Tengerszem-csúcs látható, mindegyik hátoldalán pedig a helyszín, azaz a Bükk egyik ékköve, Lillafüred látképe látható. Ezeket a lapokat bárki hazaviheti akkor is, ha nem hagy helyette mást, köszönetképpen, hogy meglátogatta ezt a kis dobozt.
S hogy van-e még ma is lehetőség, hogy valahonnan a környékről fénykép nélkül is lásd a Tátrát? Természetesen van. A Bükk szebbnél-szebb kilátóhelyei közül jó pár a mai napig is alkalmas lehet erre. Ha jó időt fogsz ki, akkor - a teljesség igénye nélkül - az alábbi helyekről megláthatod a Tátra csúcsait: Bálvány, Nyír-kő, Örvény-kő, Látó-kövek... és mindegyiknél további ládák is várnak :) De ne feledd! Olyan hely, ahonnan időjárástól függetlenül, a nap 24 órájában, az év 365 napján megkaphatod a látványt, csak egy van: a GCBUKK ládája :)
Nagyon klassz túrákat kívánok!
Megközelítés
A telepítéskori felmérésem alapján a láda mind gyalogosan, mind kerékpárral gond nélkül, több irányból is megközelíthető.
Pótjelszó: amennyiben a láda eltűnne, egy jelszót tartalmazó kisebb követ keressetek a csúcson lévő vasbeton magassági pont belsejében, az észak felőli oldalon, egy nagyobb kő alatt.
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Nonow22-vel tértünk ki, csak a láda miatt. A plató nagyon kellemes és jó hangulatú. Sajnos kilátás már nincs, de megérte még így is feljonni, szép kört mentünk. Köszi a rejtést.
EZ A LOG AZ ÚJRAREJTÉS ELŐTT SZÜLETETT. MA MÁR NEM MINDEN KIJELENTÉS ÁLL MEG BENNE! MEMENTÓNAK AZÉRT MEGHAGYOM :D
2023.06.27.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! :) [Geoládák v3.12.10]
* Itthonról hasznos tanácsok az utánam következőknek. Hátha vannak még olyanok, akik kirándulás előtt átnézik az adott ládaoldal legutóbbi logjait... és akkor nem futnak lyukra...:
1. NEM, a láda elnevezésével ellentétben innen már nem lehet látni a Tátrát...! Teljesen beerdősült a környék az eredeti, 21 évvel ezelőtti (2002.03.09.) rejtéshez képest. Hja, ezek a "fránya" fák már csak ilyenek: meglepő, de nőnek! :O :D Szóval, ha látni szeretnéd a Tátrát, akkor vagy irány a Tátra, vagy Miskolcon a GCMPAN, vagy pl. a bánkúti sípálya teteje, ha itthonról szeretnél nézelődni! :D Ide ne ezért gyere.
2. NEM, már nem oda van rejtve a doboz, mint ahová leírták. Ennek meg is lett a böjtje..., sajna, már nincs jó állapotban a rejtés... A 3 literes kör alakú konyhai doboz az stimmel. Egy kidőlés után a helyére visszafordult gyökeres nagy fatörzs, mint jellegzetes tereptárgy is stimmel. Viszont nem közvetlenül a gyökerei között van elrejtve, szikladarabokkal álcázva a láda, hanem a tuskótól picit távolabb, egy kővel kirakott mesterséges mélyedésben, amit korhadt tuskókkal álcáztak. Mi lett ennek a böjtje? Mivel télen, a nagy hóban is bevállalta néhány kesser a keresést, ezért a tuskó közvetlen környéke le is van amortizálva, ez látható. Mintha vaddisznók fenték volna rajta az agyarukat. Viszont a nagy hóban (30 cm volt ezen a télen az ilyen hegytetőkön, magam is jártam többön januárban) ha nem jó helyen keresed, akkor még az is előfordulhat, hogy véletlenül éppen rálépsz és betöröd a doboz tetejét, bár nem tudsz róla, mert a leírás szerint - ami nem jó helyre vezet - keresel. Itt is ez történt. Sajnos, a tető beszakadt, a nedvesség és víz utat is talált a dobozba. Kár, mert nagyon régi logfüzetek vannak benne. Ha valakinek van ilyen nagy, 3 literes doboza és erre jár, akkor javaslom a javítást, esetleg a régi logfüzet (elvégre ez a 117. láda!) szkennelését.
3. A 2. pont alapján kijelenthető, hogy nagy hóban ezt a ládát nem érdemes keresni, mert többet ártasz vele, mint használsz! Értem én, hogy csábító a szűzhavat törni felfelé, de akkor ne itt, hanem máshol. Én is gondolkodtam januárban rajta, de a "nem megtalálós" logokat olvasva letettem róla. Most kiderült, hogy milyen jól tettem... Türelem...
4. Akkor miért érdemes ide eljönni? Ha csak a pont kell, akkor semmi kacifánt, gyere és gyűjtsd be. Egyenlog... ;D
Ha mást is akarsz, mondjuk egy jót túrázni, netán némi látnivalóval megfűszerezve, akkor ahhoz tervezgetni kell. Nem nagy ördöngösség. A környék tele van látnivalóval, különböző túramozgalmak ellenőrzőpontjaival, de ha pl. egy jó meggysörre vágysz, akkor a Sebesvíz Panziót mindenképp útba kell ejteni. :) A Varga-Kurta-bérc könnyű avagy könyebb megközelítését a GCbhk2 M1 pontja (Lendeczky út, Bükki ) felől ajánlom. Utána pedig lefelé a LÁEV kisvasút Garadna végállomását érdemes valahogy belőni. Ehhez persze jelzetlen erdei utakon is kell menni, de így izgalmas! :D Szóval, aki azzal jön, hogy itt nincs semmi látnivaló, akkor ott valami baj van..., vagy rendőr! ;)
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! Húsvétvasárnap 5-10 centis hóban. Nem volt egyszerű sem megközelíteni, sem kikotorni a ládát a hó miatt. De sikerrel jártunk. [Geoládák v3.12.10]
Húztam-halasztottam ennek a ládának a keresését, mert kiesik mindentől. Ma nekivágtam a hegynek egyenesen, mivel a hóban nem látni az utakat. Felérve keserű szájízzel tapasztaltam, hogy szinte nem lehet semerre nézelődni. Két nappal ezelőtti társam ásását folytattam a hóban, de én sem jártam sikerrel. Szerintem olvadásig felejtős. Felhívtam a rejtőt, aki segített. Köszönöm. Inkább teljesítmény túrának neveznén ezt a ládát.
Azt gondoltam valóban van kilátás. Fák miatt már nincs. Hóban a ládát sem sikerül megtalálni. Képek alapján lehet kérni a megtalálás elfogadását? [Geoládák v3.12.10]
Köszi a rejtést! Megtaláltuk! Hollóstető felől érkeztünk. Nagyon kellett figyelni a gps-t, nehogy rossz felé menjünk. Kerítés már nincs, mint ahogy kilátás sem. Felmentünk a szomszédos Felső-bércre is, de ott sem jártunk sikerrel. Jó volt egy ilyen ősi ládát találni. Mi voltunk az éven a harmadik megtalálók, talán nem véletlenül.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.7]
Bükki ládázós hosszúhétvégénk szállása a Sebesvíz Panzióban volt, így természetesen megkerestük a ládát. Az utolsó napunk reggelén hazaindulás előtt felgyalogoltunk a panziótól a ládához.
Samu B. reggel a következő locsolóverssel lepett meg: "A Bükk-fennsík havas táján, meglocsollak nyakad táján." Persze ez egy vicc, és csak a rím miatt született, szép napsütéses tavaszi időben ládáztunk napokig.
Erre mi történik, ahogy gyaloglunk a ládához, egyszercsak elkezd szállingózni a hó. Nem akartunk hinni a szemünknek, hogy még a végén bejön a locsolóvers. :)