Megye/ország: Románia
Elhelyezés időpontja: 2025.01.19 17:55
Megjelenés időpontja: 2006.12.31 14:02
Utolsó lényeges változás: 2025.01.19 21:07
Utolsó változás: 2025.01.19 21:15
Rejtés típusa: Mozgó geoláda
Elrejtők: Várhelyi
Ládagazda: Vucsi Nehézség / Terep: 2.0 / 1.0
Úthossz a kiindulóponttól: 100 m
Megtalálások száma: 1857 + 13 sikertelen + 197 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 2.0 megtalálás hetente
Mi a mozgó célja? Az Árpád-kori templomok, templomromok felkeresése.
Hová lehet rejteni? A történelmi Magyarország területén belül.
Kötelező tovább vinni? Aki első alkalommal találja meg, neki nem kötelező továbbvinni, a többieknek igen.
Továbbvitel, újrarejtés szabályai: Aki új helyre telepítette, az bármikor ismét megtalálhatja, aki valamelyik korábbi helyszínre telepíti, az naptári negyedévenként egyszer keresheti meg.
Mikor lehet újra megtalálni? Ha a következő játékos új helyre rejtette.
Esetleges egyéb tudnivalók: Sem .hu-s, sem .com-os ládával nem helyezhető egy rejtekbe.
A történelmi Magyarország területén rengeteg Árpád-kori templom található, melyek átvészelték az évszázados megpróbáltatásokat. 1301-ig beszélünk Árpád-korról.
Abban az időben minden 10 falunak kellett kőtemplomot építeni. Egy részüket a későbbiekben, különböző stílusban átépítették, más részüket viszont az országban dúló pogány hadak pusztították. A láda célja hogy ezeket a templomromokat, templomokat végigjárja, s így sokan megismerhessük történelmünk ezen szakaszát. A rejtésnél vedd figyelembe, hogy megszentelt helyen jársz!
Aki megkeresi az ÁKT ládát, készítsen fotókat a megtalálásról és a rejtésről, járjon utána az új rejteknek, mérje be és írja be a templomrom, templom koordinátáit is, és írjon egy kis leírást a következő rejtekadó romról a logba. Reményeim szerint így hamarosan kialakul egy használható adatbázis.
Megtaláltamot csak az jelenthet be, és így pontot kap, aki a megtalálásnál, vagy az elrejtésnél jelen volt.
A láda, ha lehet, ne keresse fel többször is ugyanazon helyet, de ha nem tudod új romhoz, templomhoz vinni, nyugodtan tedd le egy már meglátogatotthoz. A következő ládász keres majd neki új helyet. Ezért kérlek, áttelepítés előtt tanulmányozd az oldalt, hogy az elmúlt időkben merre járt a láda!
Ha ismersz nevezetes, vagy eldugott templomromot a környékeden, vidd oda. Az sem baj, ha egy másik láda mellé telepíted átmenetileg, hiszen több templomromnál van már geoláda, de a sor koránt sem teljes. Ha nincs ötleted, hagyd a helyén.
Az alábbi lapokon találhatsz segítséget a megfelelő hely kiválasztásához:
Ha találsz másik használható oldalt, kérlek írd be!
A rejtésnél vedd figyelembe a következőket:
Aki elrejt egy geoládát, győződjön meg róla, hogy a terület a nap 24 órájában szabadon hozzáférhető-e a játékosok számára, nem elzárt magánterület, vagy nem magánterületen vezet át az egyetlen járható út. Ha a bejutás bármilyen térbeli, időbeli vagy anyagi feltételekhez kötött, ezt a leírásban közölni kell, a feltételek felsorolásával (pl. nyitva tartási idő, belépődíj). Védett természeti területre történő rejtéskor különös körültekintéssel járj el, betartva a vonatkozó jogszabályokat. (Szabályzat 5-ös és 8/e pont.) A főlapon található koordináta-ellenőrzővel bárki megnézheti, hogy egy adott koordináta védett területre esik-e. Védett természeti területre csak akkor kerüljön a láda, ha ez a céljához egyértelműen köthető.
A TEENDŐK:
1. Keresd meg az ÁKT ládát. Ha továbbviszed, hagyj egy "bocsi cetlit" (ha fogyóban van, légyszíves pótold) az utánad érkező, és így hoppon maradó ládászoknak, melyen feltünteted a felhasználónevedet, és hogy mikor vitted tovább a ládát.
2. A megtalálást jelentsd be a szokásos módon; kapsz rá egy pontot. Ezzel az ÁKT láda ládagazdájává válsz, tudod az oldalt szerkeszteni.
3. Mihamarabb változtasd meg a ládaoldalon az állapotot "BETEG"-re. A ládaoldal leírásának első sorába írd be, hogy elvitted, és add meg a várható újratelepítés időpontját.
4. Helyezd ki az új rejtekre, melynek a történelmi Magyarország határain belül kell lennie. Ha lehet, egy-két héten belül, ne pihenjen sokat, hogy mások is kezükben tarthassák. Az új rejtek helye gyakran egy állandó láda szomszédsága (ugyan abba a rejtekbe nem rejthető!), de lehet önálló hely is. A kihelyezés előtt a LOGFÜZETBE írd be a felhasználónevedet, a dátumot, az időt, az új helyszínt és az ÚJ JELSZÓT!
5. Módosítsd a láda adatait az ÁKT láda geooldalán.
- új pozíció,
- megye,
- felhasználói neved,
- nehézség, terep,
- állapot "KERESHETŐ",
- az új rejtés időpontja,
- új jelszó,
- és a ládaoldal jellemzőit is állítsd be az új rejtésnek megfelelően az oldal jobb szélén - megközelíthetőség, zavaró tényezők, stb.
6. Az aktuális új leírással, és fényképekkel, tanácsokkal, tudnivalókkal egészítsd ki megtaláláskor írt logod. Természetesen egyéb logként is bejelentheted az új rejteket. Írd be a logba az új helyszín koordinátáit is, így a hely később is felkereshető lesz, ha valaki kedvet kap hozzá, mert az oldalon meglesz minden érintett templomrom koordinátája, valamint lehetőség nyílik egy adatbázis létrehozására.
7. Tüntesd fel a felsorolásban is a láda új helyét, ne csak a logban.
8. Végezetül tölts fel egy képet a ládaoldal bal szélére is, mint a láda NNN. állomása.
9. Csak az jelenthet be megtalálást, és ezzel ponthoz juthat, aki részt vett a megtalálásban, vagy az újrarejtésben.
10. Kíváncsian figyeled az ÁKT láda további sorsát. Eddig bejárt útját megtekintheted excel táblázatban és térképen.
(Ha bármivel gondod adódna, keress meg telefonon, vagy emilben, szívesen segítek.)
Jó történelmi kalandozást kívánunk: Vucsi és családja
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Vittem. [Geoládák v4.5.3]
Autóvezető-gyakorlás túra keretében jutottunk el ide.
Sajnos az autós navigációt használtuk, nem a turista térképet, ezért eggyel hamarabb kanyarodtunk le egy földútra, ahol egy tanyához értünk. Ez már gyanús volt. Akkor pedig vissza kellett fordulni, amikor egy nagyon dühös asszony a tanyáról ordibálni kezdett velünk. Aztán persze megtaláltuk a kitáblázott utat, ami ilyen időben nem járható autóval, így egy jót sétéltunk a templomhoz, ami most is gyönyörű volt a napfényben.
A láda Nagycsanádra került, a római katolikus templomhoz. Itt bizonyosan volt egy árpádkori templom, de persze nem ez, ami most látható. Ez volt Csanád megye székhelye, miután I. István Csanádnak adta ezt a területet a görögkatolikus Ajtony leverése után. Gellért püspök innen irányította az egyházmegyét, míg sajnos a pogányok meg nem gyilkolták Budán. Gellért szarkofágjának másolata a templomban van.
Év elejei templomkert karbantartás. Gyuri jelezte, hogy a mozgót újra kell indítani. Megtiszteltetés, hogy ezt a szép helyet választotta. Kerestem egy képet a legutóbbi szentmiséről. A pusztában él a templom.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Vasárnap a saját láda, tegnap GCIZGI, ma GCAKT. Új helyhez képest sűrűn járok ide. Buszról leszállva ismert úton indultam meg, mikor egy sietős alak rohant szembe. Macikupac volt, akivel a visszafelé tartó buszút alatt váltottam pár mondatot. Ő viszi tovább. [Geoládák v4.5.3]
Ez izgis lett. Valamikor fél 3 után konstatáltam (leltározás közben), hogy ide került ez a mozgó. Mivel tegnap kicsit dohogtam rajta, hogy GCIZGI-t kihagytam, így ma ezt nem akartam eljátszani. Alig vártam, hogy vége legyen a munkaidőmnek és indulhassak a ládáért. A kerítésen lévő ismét lyuk adta magát. Utána viszont kicsit variálnom kellett, mert a sűrű erdőben még vízelvezető árok is húzódik, amiben van is víz. De a szántóra kiérve már sima ügy volt a templomig. Gps megint nem volt nálam, ahogy pecsét és medve sem, így maradt a statikus térképen való navigálás. Ám a mobilnet kissé rakoncátlan volt és nem akart betölteni, hogy lássam a mozgó pozícióját az állandó ládához képest. Feltúrtam a hagyományos környékét, majd a sötétben a közeli vastag fák tövét kezdtem túrni előbb az egyik, majd a másik irányba. Utóbbival értem el a sikert. Felkaptam a ládát és rohantam ki a sikátorpusztai buszmegállóhoz, mert (menetrend szerint) 3 percem volt a buszomig. Kifelé rohanva egy lámpa bólogató fénye jött szembe félúton. Soma00 jött a mozgóért, aki innentől rohant velem kifelé. Most jól jött, hogy a Volánbusz még a MÁV-hoz képest is lazábban kezeli a menetrendet. Amikor a megállóhoz értünk, akkor kanyarodott be a járat a körforgóból az egyenesbe. Kb. 1 percet csúszhattunk volna még. A ládát elhoztam.
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Újrarejtve Bükkszéken. Itt még - érdekes, de - nem járt a láda. Odabent a fejed fölött keresd! Akár egy állandó ládát is megérne.
A falu fölött emelkedő földnyelven álló, torony nélküli, keletelt, egyhajós Árpád-kori templom, gótikus, barokk és újkori átépítéssel. A szentély és a hajó keleti részének falai középkoriak, a hajó nyugati vége és a sekrestye barokk. Körülötte temető.
Oromzatos, késő barokk eredetű, jellegtelen főhomlokzatán egyszerű bejárati kapu. A déli oldalhomlokzaton, magasan, három szalagkeretezésű félkörzáródású ablak. A középső ablaktól balra befalazott, az 1960. évi helyreállításkor feltárt, faragott kövekkel keretezett, félkörzáródású, románkori, feltehetően bővített nyílású ablak. A középső ablak alatt a legutóbbi helyreállításkor feltárt és rekonstruált gótikus bejárat, élszedett szárkövekkel, lépcsős tagolású szemöldökkővel, rajta a primitív rajzú 1472 évszámos felirat. Az északi hajóhomlokzaton két szalagkeretes, félkörzáródású ablak található. A hajó és a szentély oldalfalain feltárt románkori kváderburkolatból az északi homlokzaton a legépebb felületeket a helyreállításkor vakolatlanul hagyták. A szentély jobboldalán befalazott ülőfülke, balról befalazott szentségfülke. A hajó stuktúrás födéme helyén egykor festett famennyezet volt. Főoltára 1760 körüli. Főoltárkép Zbiskó Béla műve 1943-ból. 1999-ben templom szentélye két új ólomüveg ablakot kapott: Szűz Mária és Szt. Erzsébet képével, az ablakot L. Szabó Erzsébet Munkácsy-díjas üvegművész készítette. A magyar millennium évében a templom teljes külső felújítása valósult meg.
Nagy biciklis geocaching körtúra keretében sikerült megtalálni, kellemes, napos időben. GCFSMR-t kerestem, amikor rábukkantam. A logbook első oldalán szereplő jelszót jegyeztem fel, de ezek szerint az megváltozott, mert nem fogadja el. A láda a helyén maradt.
A mozgó új helye: Fóti Szent Márton Romtemplom
Koordináták: N 47 35, 736' E 19 09,032 M: 160m
Rejtés: facsoport közepén, fakéreg és száraz fű alatt
Kiindulópont: Alagimajor vmh.
" Fót-Sikátorpusztán a 13-14. század fordulóján épülhetett a Szent Márton-templom, amelynek mára csak a romjai lelhetők fel. 1876-ban Arányi Lajos mérte fel a rom állapotát. Napjainkban egy lelkes, önkéntes templommentő csoport alakult, akik arra vállalkoztak, hogy a romtemplomot a lehetőségekhez képest a legjobb állapotba hozzák és elhelyezzék azt Fót város szakrális és turisztikai térképén. ....."
Forrás: www.fotinfo.hu
Rejtői segítséggel lett meg, amit köszönök! Telefonos gps, a bejárattól balra vitt volna.
Néztem már hétköznap is a ládát, de késői munkavégézés miatt, most volt lehetőségem érte menni. Nem goldoltam, hogy 3 nap után még megvár a láda.
Upd 12.08: sajnos múlt héten lebetegedtem, így az eredeti tervemet, hogy munka előtt vagy után rejtem el, nem sikerült megvalósítanom. Viszont a kiszemelt helyszínhez tartottam magam. Így a kozármislenyi családi ünnep előtt a fiammal tudtuk a ládát elrejteni, a 6-os út Mecseknádasd feletti hajtűkanyarjában álló Szent István-kápolnához, ami az egyik legépebben fennmaradt Árpád-kori emlékünk.
És hogy milyen családi jelentősége van még a helynek? Minden második évben, megrendezésre kerülő családi találkozó egyik helyszíne, ugyanis az üknagyapám ebben a templom melletti temetőben nyugszik. Sírjának felkeresésével ill a templomban rövid beszámolóval szoktunk emlékezni.
Igaz nemrég mi hoztuk Baranyába a ládát, de sikerült egy olyan pécsi helyszínre elhelyeznünk, ahol még nem járt, így a szabályok szerint most is rámozdulhattunk. A döröm-cseri templomrom ismerős helyszín volt, 2020-ban mi rejtettük először ide a ládát. Most ismét igyekeztünk olyan helyre tenni, amit még nem mutatott be.
Szekszárdon, a vármegyeháza udvarán keressétek! Nem, nem rontottuk el a tematikát! Itt láthatóak az I. Béla által 1061-ben alapított bencés apátság romjai. Az apátság bizánci stílusú, kereszt alaprajzú, tizenegy karéjos templomát feltehetően a királyi család temetkezési helyének szánták. 1063-ban váratlan halála után itt temették el Bélát, bár akkor az apátság még nem volt kész, nem volt felszentelve.
Az első írásos emlék, ami igazolja a szekszárdi bencés apátság működését 1212-ből származik. A templom az évszázadok során számos funkciónak adott otthon és több átépítésen esett át. Az addigra már gótikus stílusú épület a török korban szandzsákszékhelyként szolgált. A török idők után barokk stílusban építették át és bővítették. A 18. század végére állaga nagyon leromlott. Hogy a megyeháza épületét bővíthessék, szóba került a lebontása, sorsát azonban nem ez a terv, hanem 1794-ben tűzvész pecsételte meg. A romos templom még néhány évig állt, 1800-ban kezdték el bontani. Köveinek egy részét az újonnan épülő plébániatemplomhoz használták fel.
Ma a hangulatos romkert alkalmanként hangversenyeknek és folklórműsorok helyszíne.
A ládát sarokban, borostyán alatt keresd!
N 46 20.985
E 18 41.991
Kár, hogy a világosan megfogalmazott rejtési szabályokat sokan nem tartják be és a rejtő nem lép fel a jelenség ellen. :-(
Elvittük.
Az esős, havas napok után ma sikerült tovább vinni a ládát. Jelenleg a Jakab-hegy nyugati oldalán, Döröm-cser pusztatemplom mellett, több törzsű (egyik törzse törött) bükkfa egyik törzsében, talajszinten várja a következő megtalálót. Terméskőből épült templom romjai ma is láthatóak. Az Árpád-kori templom építésének pontos ideje nem ismert, a XIV. században a Pécsi Káptalan tulajdona. Gábor Olivér a Janus Pannonius Múzeum régésze azonosította 2014-ben. Ekkor régészeti kutatás nem történt, viszont a feltehetően egyenes szentélyzáródású templom romos falmaradványai ma is jól kirajzolódnak. A helyi lakosság szerint a szigetvári vár kincseit az ostrom előtt itt rejtették el. Félelmetes helynek tartják, mert "a szellemek a pincében dörömbölnek."
Megtaláltam.Tovább viszem.
Köszönöm a lehetőséget.
A patacsi Szent Márton-templom.
Sokan nem is gondolnák, Pécs nyugati városrészeinek története milyen régre nyúlik vissza. Patacs és Magyarürög is büszkélkedhet egy-egy saját, Árpád-kori templommal, amik persze mára már többször átépültek, nyomokban sem emlékeztetnek sok száz évvel ezelőtti állapotukra. Mindenesetre ez a tény jelzi azt, hogy már a 12-13. században milyen aktív hitélet folyt a Mecsek lábánál.
N46 04.450 E18 10.326
Elvittem.
A rejtésnél összetalálkoztam Annával és Bélával. Örültem a találkozásnak, és bónuszként még rejtési ötletet is kaptam.
Végül maradtam az eredeti rejtési tervemnél: a pécsi székesegyház mögött, a levendula alatt keresendő a láda.
"Az altemplom alapjait pedig már a 4. század végén megépítették. A Pécsi egyházmegye 1009-es alapításakor is állott már itt egy székesegyház. A krónikák szerint a második székesegyházat Orseolo Péter magyar király idejében építették a mai Dóm tér északnyugati részén. Salamon királyt Szent Mór itt koronázta királlyá.
A mai dómtól északkeletre egy ókeresztény szenthely fölé kezdték építeni az öthajós altemplomot, amely alatt egy ókeresztény mártír sírja vagy ereklyéi voltak." (Wikipédia)
Megtaláltam.Viszem tovább.
Köszönöm a lehetőséget.
A málomi Árpád-kori Szent József műemlék templom.
Pécs déli határán terül el a panelházas "Rózsadomb", mellette található a málomi településrész, amelynek román és gót stílusú temploma a XII. században épült, bővítésére a XVIII. században került sor barokk stílusban.Az egyhajós templom félköríves szentélye, hajójának első boltszakasza, déli homlokzatán nyílt kapuja a fölötte található három résablakkal román kori. Később a hajót nyugat felé meghosszabbították, s a román kapu elfalazása után új csúcsíves kaput építettek gótikus stílusban. A XVIII. században átépített gótikus toldás és a torony sima, meszelt vakolata különbözik a román kori résztől. A templom belsejének különleges értékei a feltárt falfestmények. A szentély falán árkádokban álló apostolok ábrázolásának maradványai láthatók a XII. századból. A templom diadalívén is maradtak freskótöredékek. Az 1970-es évek elején megtörtént a templom műemléki helyreállítása, a belső felújítás során új liturgikus teret alakítottak ki, és a freskókat is restaurálták. Azóta a templom folyamatosan megújul: sor került a templom körüli földben lévő pangó víz elvezetésére, a tetőszerkezet megerősítésére és műemlékcseréppel való fedésére, a torony felújítására, a XV. században kibővített meszelt falak külső és belső tatarozására.A templom közvetlen közelében található a műemléktemető, melyben már nem lehet temetkezni. 2007-ben a templomi közösség kezdeményezésére megalakult a Málomi Szent József Egyházközség Egyesülete, amelynek alapszabályban rögzített céljai között kiemelt helyen szerepel az Árpád-kori műemlék templom megóvása, védelme és turisztikai látványosságként való bemutatása.
N46 01.781 E18 13 018
Lakitelken, a Tőserdei Pálinkaház udvarán, az egykori Felső-Alpár falu templomának a romjánál megtaláltuk és persze el is hoztuk, hiszen ez egy mozgó!
Több szempontból is meglepő volt ez a helyszín. Látogatható templomrom magánterületen? Ráadásul hasonló állapotú romok felfedezése ritkaság a Dél-Alföldön, ahol a 18-19. században az újra benépesülő vidék lakói a kőhiány miatt a templomromok többségét lebontották, köveit hasznosították. Ennek a romnak a megmenekülése a terület birtokosának, Kiss Albertnek köszönhető, aki az 1920-as években homokkal betemettette a még magasan álló falakat, hogy ne hordhassák el a köveket.
Négy napja Parmerozpazepan még egy mécsesekkel ékített fél-Wartburg kaszni-emlékművet látott itt, mi most egy nagyon szép állapotú, veterán, egész Wartburgot és egy esküvő nyomait, liliomos virágkompozíciókat a falakon, székeket és oltár gyanánt egy kör alakú asztalt. Tudom, vannak, akik romantikusnak találják azt, ha efféle helyszínen mondják ki a boldogító igen, de mindezt novemberben, amikor reggelente nulla fok körüli már a hőmérséklet és nagyobb az esély egy hideg, nyirkos, szürke napra, mint egy verőfényesre?! Kíváncsi lettem volna az ifjú párra.
A rejtés szuper volt, nem adta könnyen magát.
2024. 11. 17-én újrarejtettük Pécsett a Szent Miklós templom romjainál. Ez a rom valahogy nincs bent a köztudatban, pedig egyáltalán nem eldugott helyen van és elég látványos is. A templom kb. 1130-ban épült. A 13. századtól az Ágoston-rendi szerzeteseké lett. Ők 14. században a helyére új, gótikus stílusú templomot emeltek, később az északi oldalon pedig kolostort zárt udvarral és kerengővel, az udvarban kúttal. Feltehetően itt működött a rend főiskolája.
A török időkben a gótikus templomot mecsetté alakították. Valamikor 1620 után azonban lebontották és köveiből kicsit nyugatabbra, a ma álló Szent Ágoston-templom helyén új mecsetet emeltek.
N 46° 4,786'
E 18° 14,205'