Megye/ország: Nógrád
Elhelyezés időpontja: 2006.12.29 14:00
Megjelenés időpontja: 2007.01.04 23:40
Utolsó lényeges változás: 2021.09.27 13:52
Utolsó változás: 2021.09.27 13:52
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Riki
Ládagazda: Riki Nehézség / Terep: 2.0 / 4.0
Úthossz a kiindulóponttól: 300 m
Megtalálások száma: 304 + 4 sikertelen + 5 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.3 megtalálás hetente
Hosszú betegség után ma (2021.09.26.) feltámadt a szügyi láda! Ráadásul csupa jó hír övezi a frissülést! A pincesor "utcája" szilárd burkolatot kapott, s a rejtekhez kipucolt ösvény vezet fel. A meredekség ugyan nem csökkent, de legalább nem kell utat vágni, tüskés ágakba kapaszkodni. Az ösvény felvezet egészen a maradványokat rejtő csúcsig a pincesor keleti végétől. A láda friss helye pontosan a csúcson van, a cserjésben, mintegy 3 m-re az ösvénytől. Segítség lehet még a tőle nagyjából 5 m-re, keletre található " legmagasabb fa" is. Új a láda, s benne minden. Élvezzétek a kilátást, a keresést, a megtalálás örömét! Szerencsések még kóstolhatnak is a pincesoron.
2008. 04.05-én a ládát újra kellett telepíteni, mivel valaki tönkretette. Az új rejtés a vár maradványainak K-i oldalában, az eredeti ponttól kb. 15 m-re, egy fa tövében található.
Szügytől keletre kb. 500 m-re, a Nógrádmarcal felé vezető út mentén van a Leányhegy. Ennek oldalában, a pincesornál érdemes leparkolni (N 48° 2,135'; E 19° 20,426'; 166m). A meredek domboldalon kb. 20 perces nehéz mászással lehet eljutni az egykori földvár sáncmaradványaihoz. Ezek keleti oldalában, egy villás fa tövében található a rejtek, amely a 25x15x8 cm-es műanyag ládát rejti. A várról információ és térképek találhatóak a www.varak.hu oldalon. Érdemes az északi ívet is végigjárni. Jól megmaradt a vár egykori formája, de magáért a kilátásért is érdemes megmászni a Leányhegyet.
A történelem előtti időktől lakott a vidék, kőkori leletek is előkerültek a környéken. A muhi csatavesztés után a Nógrád hegyein keresztül menekülő IV. Bélát a községben birtokos Hont-Pázmán nembeli Szügyi család egyik tagja, Miklós kísérte útján. A Szügyiek hűtlensége miatt 1411-ben Zsigmond király a falut az Orbonás családnak adta, majd csere útján felesége, Borbála királyné lett a birtokosa. A községről a török időkből nincs sok adat, de számtalan támadás érte az itt élőket. Ennek egy érdekes bizonyítéka is van: 1920-ban egy nagy esőzés kimosta a földből azt a harangot, amelyet még valamikor a XVI. században ástak el.
Szügy a vidék egyik legrégebbi evangélikus települése: 1577-től élnek itt Luther követői. 1626-ban Bethlen Gábor serege dúlta fel a falut. Az 1657-es lutheránus püspöki látogatás jól szervezett egyházközséget és felekezeti iskolát talált itt. A XVIII. század közepétől 1790-ig Szügyben tartotta törvényszékeit a vármegye, tehát a falu volt Nógrád székhelye.'
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
+
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Út nem vezet a földvárhoz, így a borházak közt a meredeken indultunk fel. Kicsit bújkálós a szúrós ágak között, de elég hamar felértünk. Két tüskét sikerült szereznem, az egyik jó mélyre ment, otthon műtöttem ki. Van egy kis kilátás, mivel még nincsenek lombok. Fél oldalon találtunk árkot is, várárkot.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Árkon, bokron torony iránt az egyik pince mellett suhantam fel. A vadcsapások rengetegében, szinte azonnal odajutottam a ládához. Hát vissza felé kicsit elbíztam magam és jól bevetettem magam a sűrűjébe... Láda repedt! tartalma nedves!
Hát, eléggé muglibiztos rejtek.
A pincesoron sétálgatva próbáltam "belőni", honnan érdemes támadni. A leírásban szereplő, remek ösvény már nem létezik...
Végül az egyik pince mögötti, kaszált részen kezdtem a közelítést. A bozótosnál néha volt vadcsapásféle, de leginkább az elkerülő taktika működött (légvonalas tervezéssel), a kevésbé szúrós mentén... Pár méteres távolságnál majdnem becsődölt a taktika, végül egy huszáros kanyarral sikerült a csonkot meglelni. Én is örültem, meg az a több száz szúnyog is... Logoltam (láda lyukas, füzet nedveske), aztán próbáltam visszaereszkedni. Végül kijutottam!
Megtaláltuk. Köszönjük a lehetőséget.
[g:hu+ 2.9.12]
A pincesoron parkoltunk, kb a rejtés irányában. Keresztben, oda-vissza haladtunk a domboldalban mint a síelők, csak mi felfelé. Mindig amerre kevesebb a bozót. Felértünk. Odafent nehezebb volt közlekedni a benőtt fák környékén, mint a felvezető úton.
Biciklivel, de lenn hagytam a pincék mellett amíg felfutottam a dobozért, kb 2 perc alatt. Jól megkergetett egy kutya a pincesor felhajtójánál.
[g:hu+ 2.9.12]