1. A Mátyás-kút közelében levő építmény függőleges oszlopán kis tábla.
2. A betyársír mögött az N46° 13,236' E17° 42,931' koordinátán álló fa tövében kis fehér doboz.
3. A lezárt torony mellett az N46° 14,305' E17° 43,586' koordinátán álló több törzsű fa tövében egy nagyobb méretű láda (kb. 18 cm x 18 cm x 8 cm).
A ládába utazó ügynök, vándorbogár, geoérme helyezhető. Ha még nem tudod, hogy ezek micsodák, feltétlenül olvasd el
ezt a leírást!
Ez a háromrészes multi egy közel 17 kilométeres körtúra során található meg. Útközben átérezhetjük a Zselic nyugati felének hangulatát, ami lehet, hogy nem veszi fel a versenyt a hegységek szépségével, de mégis kellemes kikapcsolódás lesz. A ládák megtalálása a leírások alapján remélhetőleg könnyű, nem vesz el sok időt a keresgélés.
Kiindulópont
Nem kötelező, de szerintem legjobb kiindulópont a zselickisfaludi Vándor Turistaház. Zselickisfaludra Kaposvár felől érkezhetünk meg, Szennán át (akinek még nincs meg, az itt útközben begyűjtheti a szennai
GCszsk virtuális ládát, és kis kitérővel Patcán a Katica tanya ládáját is:
GCPATC). A turistaház előtt állhatunk meg autóval, a koordináták:
N 46° 16,160' E 17° 43,859' 173 m [GCZSEL+Kiindulás], további információ a turistaházról:
itt
Innen a zöld
és a kék
jelzések együtt mennek két irányba, nektek észak felé kell elindulni, amerről jöttetek.
1. Mátyás kútja
A két jelzést követve Szilvásszentmártonba, egy kedves falucskába érkeztek meg. Nem sokkal a templom után az út fölmegy egy dombra és kiér a természetbe (egy ideig szántóföld mellett halad). A
N 46° 16,208' E 17° 42,598' 248 m [GCZSEL+elágazás] koordinátánál találkozik egy másik úttal, innen a zöld
jelet kell követni egészen addig, amíg a Mátyás kútjához nem érkeztek. Ez egy kellemes pihenőhely, padokkal, asztallal és tűzrakóhellyel. A jelszó első része a kút közelében levő építmény egyik faoszlopán olvasható egy pici táblán:
N 46° 15,025' E 17° 41,902' 214 m [GCZSEL-1]
2. Pali betyár sírja
Egyszerűen tovább kell menni a jelzésen, nemsokára egy aszfaltos erdészeti úthoz értek. (Még ezelőtt található a Feneketlen-tó geoládája:
GCFKUT). A jel ezután a betonos úton megy egy darabig, aztán jobbra leágazik. Hamarosan kiér az erdőből, és az erdőszélen megy tovább, eléri a Visnyeszéplak nevű falucskát (ami Visnyéhez tartozik). Egészen addig kell menni, amíg el nem éritek a zöld
jelet. És itt van az a bizonyos legendás betyársír is! Erről később még írok! A láda itt is mikroláda: egy fehér vitaminosdoboz, benne a jelszó második része. Nem sokkal a sír mögött található meg egy fa tövénél a
N 46° 13,236' E 17° 42,931' 270 m [GCZSEL-2] koordinátán.
Sajnos a betyársír mellé kihelyezett ismertetőtáblán hemzsegnek a hibák és rengeteg hiányosság is van. Arra volt eszük a készítőinek, hogy angolul is legyen rajta szöveg, de arra nem, hogy a szövegek tartalma hibátlan legyen?
3. Geodéziai torony a környék legmagasabb pontján
A sírtól tehát a zöld
jelzésen kell továbbindulni, és ezen menni-menni, amíg el nem éritek a vasbeton tornyot. Óriási csalódás ért engem, amikor ládarejtéskor megláttam a ráfestett piros betűket: FELMENNI TILOS, ÉLETVESZÉLYES! Tavaly ide még simán föl lehetett menni :(( Az ajtót is lezárták, de 2007 végére valaki kinyitotta. Mindenki döntsön saját maga, hogy fölmegy-e... A ládát csalódottságom ellenére csak elhelyeztem mellette, egy több törzsű fa tövében (szokásos átlagos rejtés...), a
N 46° 14,305' E 17° 43,586' 284 m [GCZSEL-3] koordinátán. Ezt a csúcsot egyébként Hindai-bércnek hívják, 284 méter magas és az egész Zselic nyugati részének legmagasabb pontja. De hogy miért ,,bérc'', azt nehéz megmagyarázni, mert csak egy sima dombtető :)
Vissza a faluba
Az elmaradt kilátásért viszont kárpótol a következő szép fenyves rész, amin át kell vágni, még mindig a zöld
jelet követve. Ezen kell menni egészen végig a faluig! Amikor kiérünk az erdőből, ott van egy magasles, abból legalább a szomszéd dombra van valami kilátás. Nem sokkal később, a mintegy 17 km-es séta után végre éppen a Vándor Turistaházhoz érkeztek meg.
Ki is ez a Pali betyár?
Magányos sír áll az erdő szélén Visnyeszéplak határában. Mellette csak egy fakereszt, rajta a felirat: ,,A vármegye katonája lába nyomát sokat járta. Nagy Pál, akit megölt a pipaszár''. Vajon ki lehetett ő, és mit jelent ez a titokzatos felirat?
A Zselic legendás betyárja volt ő, Mészáros Pál néven született ismeretlen időben és helyen, de Nagy Pál néven vált ismertté, hírhedtté. A császári hadseregbe kétszer is besorozták, de mindig megszökött, hazatért a Zselicbe, és a környező megyékben fosztogatott társaival. 1860 körül a pandúrok a környező erdőben lelőtték, sírját azóta is gondozzák a helyiek. De vajon mi köze ennek a pipaszárhoz? Egy egész legenda alakult ki Nagy Pál köré: úgy mondták, hogy őt nem fogja a golyó, csakis egyetlen módon lehet lelőni: egy olyan lövedékkel, amit egy hét éves juharfából készített pipaszárból csináltak, amit ráadásul hét évig pipaként használtak is előtte. Állítólag ezt a nagy titkot megtudták ellenségei is, és ezzel tudták agyonlőni. Hogy milyen legendás ember volt ő, az is mutatja, hogy Visnye falu címerében a mai napig az ő alakja látható.
Az erdők jellegzetes növénye: a csodabogyó
A zselici erdőkben járva rengeteget láthatunk ebből a máshol ritkaságnak számító, védett növényből. Mediterrán növény, ezért főleg csak az ország azon részein él meg, ahol még érződik a mediterrán hatás, vagyis főként Somogyban és Baranyában. Itt csak 20-50 centis bokrokká nő meg, nem akkora nagy, mint a délebbi országokban. Örökzöld leveleiről (amik igazából nem levelek, hanem ún.
levélágak, fillokládiumok) és piros bogyóiról nagyon könnyen felismerhető. Nálunk két faja fordul elő: a szúrós és a lónyelvű csodabogyó, mindkettő védett! Errefelé főleg a szúrós változatot láthatjuk. Különlegességük, hogy egyszikű növények, mégis fás szárúak. Az országban nincs is több ilyen növény.
Figyelem!
1. Az út mellett egy helyen ki van téve a tábla, hogy szigorúan védett terület! Itt tilos letérni az útról!
2. A Mátyás kútja közelében, a
N 46° 15,065' E 17° 41,910' 207 m [GCZSEL+Veszélyes kút] koordinátán van egy káva nélküli kút, ami korábban nem volt lefedve. Most le van, de azért nem árt az óvatosság.
Kellemes zselici barangolást kívánok mindenkinek!