WAP: A megadott koordinátán, a bejárat melletti "Árjegyzék" tábla utolsó szava (12 betű).
Ládakarbantartás: 2018.05.24. 10:26 - A "láda" mostantól virtuális.
A geocaching célpont, a hagyományos értelemben értelmét vesztette... legalábbis ilyen körülmények között.
Amikor ezt a ládát rejtettük, a kessereken kívül senki, de senki sem foglalkozott ezzel a területtel. A legkisebb gondozást sem kapta. Nem mintha ez mostanra megváltozott volna, viszont akkorára nőtt az érdeklődés a valamikori bánya iránt, hogy ügyeskedők körbekerítették és vaskos belépődíjat kérnek a változatlanul elhanyagolt terület bejárásáért. Még parkolni sem szabad a bejárat előtt, csak ha megfizeted a majd ezer forintos belépődíjat!
A bánya, Gánt település nyugati határához van közel. Miután végigsétáltunk a tanösvényen, fentről az egész terület belátható.
Hazánk egyike volt a legnagyobb bauxittermelő országoknak Európában. Óriási mennyiségben termelték ki a sárgás-vöröses színű kőzetet. A bauxit az alumínium legfontosabb érce, melyből timföldet, abból pedig elektrolízissel fémalumíniumot állítanak elő.
A bányatelepek kimerülésével a kitermelés megszűnt. A külszíni fejtések helyén óriási bányagödrök éktelenkedtek, mint holmi gigantikus amfiteátrumok. A Bakony és a Vértes e rút tájsebeinek rekultiválásával, mára az elhagyott bányák szépen illeszkednek a tájba.
A helyreállítási munkálatok egyik legsikerültebb és legszebb példája a Gánt melletti bauxitbányánál található. Az óriási bányagödör, ma szabadtéri geológiai múzeum. Tökéletesen kihasználták a külfejtés okozta adottságokat, mely föltárja a hegységet felépítő kőzeteket, a rétegek elhelyezkedését, egymásra települését. A kialakított tanösvény, melyet kellemes sétával teljesen bejárhatunk, ismertető táblák segítségével mutatja be a Dunántúli-középhegység földtani viszonyait, a különböző tengeri üledékeket, az ősi karsztos formákat és az ősállatok maradványait.
Megtapogathatjuk, a nem oly rég (230 millió esztendeje) még Észak-Afrika partközeli részéhez tartozó terület sárgás-vöröses kőzetét, melyet a tengeri üledéksorozat védett meg a lepusztulástól. Ezért találunk itt, a tengerparti dús növényzet jelenlétére utaló szenes, márgás üledéket és nummuliteszes mészkőt.
A nummuliteszek az eocén tenger jellemző ősállatai, melyek rendkívül gyakran fordulnak elő a kőzetben. Kerek, néhány centiméteres maradványaik könnyen felismerhetők. Népies nevén, Szent László pénzeként szokták emlegetni. Gyakoriak a felcsavarodott, vékony tengeri csigák, találhatunk megkövesedett tengeri sünöket és ha szerencsések vagyunk, akár cápafogakat is kiáshatunk a bányafal laza rétegeiből. Gyűjteni azonban nem lehet mindenhol, mert az omladozó falak nagyon veszélyesek.
Kellemes időtöltést és eredményes keresgélést kíván
Anikó, Verus, Laci és Miki
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
+
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
A GC20VR túrát jártuk végig Lopakodóval,közben megkerestük az útbaeső ládákat.
Nagyon meleg volt,épp elfogyott a vizünk,de a péztáros hölgy beengedett minket a kúthoz vizet venni.
Kriszti a párom már régóta el szeretett volna jutni ide.
Így, amikor egy munkatársáékat meglátogattuk, eljöttünk Velük ide is. :)
Én pedig kaptam az alkalmon, és megkerestem ezt a rejtést is. :)
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.0.1]
Kéktúra : Bodajk- Gánt, Kőhányáspuszta 2nap kincskereséssel
A Földtani pakhoz nyitás előtt érkeztem. Az "árjegyzék" papírt láttam a kis faház oldalán a kerítésen keresztül. Próbáltam lefényképezni, kinagyítani, de nem jártam sikerrel. Kérem a megtalálást elfogadni! Köszönöm!
[ Ha "kesserek" - jajj!.. - akkor: ]
/ Ö mászt hev drájv-inn, bát / - mennyire [nem] jó ötlet egy ilyen helyen (zárvatartás) egy ilyen szövegrészlet?.. (jön egy pénzügyi saláta, és máris nem az!) Főként, hogy máskülönben érthető a kapcsolatos nemtetszés.
S a jelek szerint - tanösvény építés - ez van folyamatban a Melegessel is? [ld. GCTV2]
Mai kirándulás fő célja a bánya volt. Bent még meg van a doboz és .com-os ládaként él tovább, amiben ott egy. hus link. Ezért külön nem is néztem rá, otthonról tudatosult, hogy idő közben virtuális lett. Vagy elfogadod, vagy nem, ha szeretnéd, küldök tracket is, mert órával mértük mennyit bóklászunk. [Geoládák v3.12.10]
Sajnos a tábla nem volt a megjelölt helyen, vagy ha mégis akkor az épület másik oldalán, amit nem tudtam megnézni, mert zárva volt a kapu. a kép alapján kérem az elfogadást. köszönöm! [Geoládák v3.12.10]
Ezt is felkutattuk, Köszönjük a rejtő fáradozását! Bővebben otthonról, fényképek később. [Geoládák v3.12.10]
Végigjártuk a tanösvényt és sok új információhoz jutottunk, valamint sok múltbéli ismeretünk felfrissítésre került a táblák alapján. Ismét csak csodálatunkat tudjuk kifejezni a geológia tudománya iránt. A tanösvény állomásainak sorrendben való végigjárása nem egyszerű, szerencsére a telefonon lévő egyik térképen szerepeltek az állomások. Néhol már az útvonal sem a régi, a látnivalókat pedig az erózió részben megsemmisítette. Sok helyen már nem azt látni, mint ami az ismertető táblán szerepel. Összességében azonban a látvány lenyűgöző, érdemes volt ide eljönni.