Elhelyezés időpontja: 2007.01.20 16:34
Megjelenés időpontja: 2007.01.24 13:30
Utolsó lényeges változás: 2023.04.09 16:49
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+1V)
Elrejtők: NaSza és tapiapi
Ládagazda: pistannn Nehézség / Terep: 1.5 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 2000 m
Megtalálások száma: 593 + 9 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.7 megtalálás hetente
Kétpontos multiláda, 1 hagyományos láda és 1 virtuális pont.
1. pont: Az egykori légvédelmi tüzérosztály felé tartva az erdőben, nem hétköznapi rejtekben 8*12*5 centiméteres doboz, a jelszó első részletével. Ezt a pontot az ellopott GCBMIK szellemiségében alkottuk újra.
2. pont
Agárdi Gábor, Szabó Gyula, Cserhalmi György, Garas Dezső fáinak ölelésében áll a színész fája. Vezetékneve a jelszó második része.
A kaptárkőnél lévő ládába TravelBug helyezhető.
Ez egy több éve megszűnt láda "húsvéti feltámadása", 2019-ben. Köszönöm NaSza hozzájárulását. Eredeti ládaoldalát szinte teljes egészében megőriztem, a ládát újrarejtettem, a Színészligettel kiegészítettem.
Bogács
A Bükk hegység déli lábánál, a Hór- és a Szoros-patak völgyében, nagyon szép környezetben épült település: Bogács. Ez a község határainkon túl is ismertté vált a gyógyvizéről, kristálytiszta oxigéndús levegőjéről és a táj szépségéről. A Bogácson töltött idő alatt megismerhető az itteni emberek vendégszeretete, a termálvíz gyógyító ereje, a tüzes bogácsi borok kitűnő zamata, élvezhető a tiszta levegő.
A szláv lakosságnak emlékei azok a szláv eredetű helynevek is, melyekkel Borsod megye át meg át van szőve. Bogácsot szláv eredetűnek tartja, nevét az ó-szláv "bogatu"= gazdag szó leszármazottjának tekinti. Bogács már a kora Árpád-korban lakott település volt, s nemesi birtokosai a község nevéről magukat Bogácsiaknak nevezték. A községnek már a két háború között önálló orvosa, szülésznője, helyi gyógyszertára, és négy tanerős katolikus népiskolája volt.
Bogácsi kaptárkövek
Bogács határában, a Hintó-völgyben található egy ötfülkés kaptárkő. Kaptárkövek a szomszédos községekben is szép számmal találhatók. Az esetek nagy részében feltűnően szabályos riolittufa-fülkék.
Rendeltetésükkel kapcsolatban eltérő vélemények alakultak ki. A kaptárkövek első leírójának Bartos Gyula egri főkáptalani levéltárosnak az volt a véleménye, hogy a fülkékben minden valószínűség szerint a késői vaskorszakban egy itt lakó kelta eredetű néptörzs elégetett halottainak hamvait tartalmazó urnáit helyezte el. Borovszky Samu a következőket írja:" A társadalmi fejlettség előre haladásáról tanúskodik a bronzkor emberének temetkezése is. Halottaikat ebben a korban is elégették, s néhol urnába helyezett hamvaik számára a hegyoldalakban apró fülkéket vájtak. Ezek a vájt fülkék az un. kaptárkövek." Vilkuna finn etnográfus határozottan méhészkedéssel összefüggő emléknek tartja. Ezen a véleményen van tőle függetlenül Guanda Béla professzor, a debreceni Kossuth Lajos Tudományegyetem Néprajzi Intézetének vezetője is. Bogács lakosságának egy része évszázadokon át, ún. barlanglakásokban lakott. Nemcsak konyháját, szobáját, hanem állattartó óljait és kamráit is riolittufába vájta. Nyilvánvaló, hogy egyáltalán nem jelentett különösebb nehézséget az ilyenfajta munkában gyakorlott embereknek az, hogy méheik részére az alkalmas riolittufába méhlakásokat vájjanak.
Akár autóval, akár gyalogosan érkeztek, kiindulási pontként a régi autós mozit ajánljuk. N 47° 54,950' E 20° 32,186' 189 m [GCBKAP+parkoló]
Innen egy kellemes kis sétával éritek el az első pontot. A turistaút hossza 1290 lépés. A séta során elsőnek borospincék, a Kiskút-forrás és a 450 éves Szent Márton fa és a Mária kő mellett haladhatunk el. A kaptárkövet könnyen megtalálhatjuk. N 47° 55,225' E 20° 32,656' 241 m [GCBKAP-1]
A Színészliget
A színészliget 2009 tavaszán alakították ki Hanák Zsolt ötletgazda és a település akkori polgármestere, Verhóczki Sándor kezdeményezésére. A dombtetőn álló, középkori eredetű templomban jutott eszébe egyik látogatása alkalmával Hanáknak, hogy valamiképpen meg kellene hálálnia Bogácsnak, az itt élő embereknek azt a sok szeretetet, amit tőlük kaptak. Az ötvenes években ugyanis ebbe a faluba telepítették ki a Hanák családot. A falu befogadta őket, s ők is megszerették a falut.
A Színészliget első fái 2009 áprilisában kerültek a földbe, majd 2010-ben, 2012-ben, 2014-ben, 2015- ben és 2017-ben további fák kerültek a ligetbe, amelyet többségében maguk a színészek ültettek, maguknak.
A cél egy olyan park létrehozása volt, amely a magyar színművészet nagyjainak állít egyedülálló emléket Magyarországon, mely mindenkor látogatható. A fákat maguk a színészek, vagy hozzátartozóik ültetik.
A Színészligetben az ő fáik, méghozzá piramis tölgyek, már növekednek: Sztankay István, Haumann Péter, Bodrogi Gyula, Tordy Géza ,
Törőcsik Mari, Psota Irén, Berek Kati, Máthé Erzsi,
Sinkovits Imre, Raksányi Gellért, Zenthe Ferenc, Kállai Ferenc, Komlós Juci, Király Levente, Lukács Margit, Darvas Iván,Garas Dezső, Szabó Gyula, Avar István, Bessenyei Ferenc, Agárdy Gábor, Molnár Piroska, Kóti Árpád, Bitskey Tibor, Gera Zoltán, Hanák Zsolt, Szacsvay László, Csomós Mari, Andorai Péter, Cserhalmi György.
Szent Márton Műemléktemplom
A község neve először 1248-ban szerepel írásos okmányban, ekkor már állt a Szent György tiszteletére emelt templom.
A mai templom egy régebbi templomnak az alapjára épült, az építés pontos ideje ismeretlen. 1568. május 3-án az egri káptalan részére leltár készült, ez említi, hogy a templomnak még akkor is Szent György a védőszentje. Az 1724-ből származó adatok már Szent Mártont említik a templom védőszentjének. A 19. sz. végén többször vihar rongálta meg a templomot, így leégett a torony, villámcsapás olvasztotta meg a harangokat, melyeket a hívek pótoltak. 1992-93-ban nyeri el a szentély a mai alakját, bogácsi vörös- kőből faragja Csíki László mester a szembemiséző oltárt.
Horgásztó
A Szoros - patak felduzzasztásával a fürdőtől 300 m-re létesült mesterséges tó ma horgászparadicsom. A tóban telepített halak horgászhatók : törpeharcsa, csuka, ponty, keszeg, amur. Telelő telepe a vadrécének, vonuláskor pihenőhelye költöző madaraink közül a hattyúnak, vadlibának.
Termálfürdő.
A termálfürdő évente sok ezer gyógyulást, felüdülést kereső látogatót vonz. A 70°C-os termálvíz a 600 m mélységben lévő mészkőből a kőzetekben felhalmozódott gázok nyomásának hatására buzog fel. A kénes melegvizet a reumatikus fájdalmakban szenvedőkön kívül a nőgyógyászati panaszokkal küszködők is eredményesen alkalmazzák fürdőkúraként. A gőzölgő melegvíz a leghidegebb napokon is kellemessé teszi a fürdőzést.
Ládatörténet: 2007.03.15-én 14:23 láda ellenőrzést tartottunk és mindent rendben találtunk. 2007.06.16-án láda karbantartást végeztünk, mindent rendben találtunk. A hangya kérdést hamarosan megoldjuk. 2007.12.01-én 12:19 Láda ellenőrzést tartottunk és rendben találtuk.. 2012.12.01-én a láda megszűnt. 2019.04.21-én NaSza jóváhagyásával újraéledt a láda, plusz multipontot kapott. új gazdája: tapiapi. 2021.09.26-án új gazdája lett: pistannn. 2021.09.28-án láda karbantartást végeztünk: új láda, logbook és toll elhelyezve. 2023.04.09.: az eredeti rejtekből többször is kitúrták a vaddisznók, így mivel a GCBMIK ládánk eredeti rejtését ellopták, ugyanabban a szellemben újra rejtettük a kaptárköveket.
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltuk, köszi a rejtést! Nagyon kívül esik a komfort zónámon ez a láda. 50m erdő, bozót a semmibe. Kisgyerekeseknek nem ajánlom.
[Geoládák v4.0.2]
Köszönjük a rejtést. Egy megjegyzést azért hozzátennék. Hát ez nem volt egy családbarát hely. Nyuggerek gyerekesek kizárva. A láda szuper, de a hely gyilkos és semmi értelme. Az előző hozzászóló szerint 50 méter bozotharc. Nekünk 1000 méter csalán és dzsungel harc, sárban és egy méteres csalánban. Szerintem a havi 1 találat elgondolkoztató. Ez nem a survivor :) [Geoládák v3.12.10]
TFTC & TFTH!
A ládagazdának köszönöm a rejtést és ezáltal az újabb pontszerzési lehetőséget.
A koordináták pontosak, a hint korrekt.
Láda: OK
Logbook: OK [Geoládák v3.12.10]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.10]
Noszvaj környéki ládázás első napjának ötödik találata.
Kellemes sétával értük el a kaptárköveket, ezúttal a láda is rendben, a kidőlt fa rejtekében pihent, kitakarítás után visszarejtettük. Érdekes hely a színészliget, érdemes bogarászni a nevek között, számtalan feledhetetlen művész emléke tűnik fel a táblák olvasásakor.
Futva- kocogva hogy elérjem a buszt. Valóban van egy villámsújtotta fa a közelben, talán tényleg oda rejtve biztondágosabb helye lenne. A bogácsi főúton egy érdekes, régi utcanévtábla "kiállítást" fotóztam. Lenin út, Rákosi út, Vörös Hadsereg út és társai láthatóak.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.10]
* Itthonról:
A régi szép idők, amikor még az autósmozinál befelé az autocross pályára vitt az út! :D A Színészliget akkor még nem létezett, ami egyébként szuper ötlet és jó kivitelezés. Örülök, hogy be lett véve ebbe a multiba.
A ládával a kaptárkőnél viszont van egy kis probléma. Mások is jelezték, hogy a villámcsapott fa már csak néhány kidőlt, korhadt fadarab. Ez jó, mert kell a holtfa is az erdőben tápanyag és táplálék gyanánt. Mivel a súlya igen csekély, ezért a vadmalacok előszeretettel turkálnak alatta, hiszen könnyen elmozdítható és ahogy írtam, korhadékfa=táplálék alatta. Ásványvadász mindössze 6 nappal előttem találta meg és feltételezem, hogy rendesen el is rejtette. A doboz viszont most kitúrva és távolabb a rejtéstől lett meg, egyébként épen, hiánytalanul.
A fent leírtak alapján szinte 100 %, hogy a visszarejtés néhány nap múlva megint ki lesz túrva, ezért javaslom az újrarejtést a közelben, de álló, még ép fa üregében. Egyébként a doboz, logbook - több is van - rendben. A kaptárkő után - bónuszként - még megy tovább az ösvény az Égés-tetőn található régi cserépfalui laktanyához (MN 4565, 105/3 honi légvédelmi rakétaosztály - Cserépfalu), ami légvédelmi rakétákat rejtett 1961-1990 között. Bár körbe van kerítve, azért be lehet jutni. Mindenhol az enyészet az úr...
Megtaláltuk. Köszönjük a lehetőséget. [g:hu 1.6.4]
A villám sújtotta fa ma már csak egy-két korhadt törzsdarab.
A Színészliget nagyon érdekes, jó emlékezni a nagy színészeinkre.