A láda a templomtól keletre van elrejtve egy, a sarkon elhelyezkedő nagyobb tuskó felső részében. Kisebb méretű, henger alakú doboz.
A ládába utazó ügynök, vándorbogár, geoérme helyezhető. Ha még nem tudod, hogy ezek micsodák, feltétlenül olvasd el ezt a leírást!
Somogyot bemutató geoláda-sorozatom újabb része a vármegye egyik értékes, igen régi, ám mégis kevéssé ismert történelmi emlékét ismerteti meg, a gyugyi Árpád-kori templomot. A környéket az utóbbi években tették rendbe, a 2007. tavaszán megrendezett búcsúra már teljesen befejeződött a tereprendezés, most már igazán szép a templom környezete!
Megközelítés:
Autóval észak felől Balatonboglár, majd Szőlősgyörök irányából érkezhetünk meg Gyugyra. A falu északi határában érdemes megfigyelni a Dél-balatoni borúthoz tartozó pincészeteket, présházakat is. Parkolóhelynek ajánlott: N 46° 41,367' E 17° 40,890' 141 m [GCGYGY+Parkoló]
Innen a 2000-ben átadott Millenniumi Parkon keresztül néhány száz méteres sétával érhetünk fel a templomhoz.
Gyugynak vasúti megállója nincs, a legközelebbi állomás Lengyeltótiban található, innen kb. 10 km-re. Busszal Balatonboglárról és Lengyeltótiból juthatunk el ide legkönnyebben.
Gyugyról
Az ősi település a Balatontól nem messze fekszik, Lengyeltótitól 3 km-re. A tatárjárás előtt a falu birtokosa Izsép volt a Bő nemzetségből, aki idős kora ellenére 10 fős lovascsapatával részt vett a muhi csatában is és ott életét áldozta a hazáért. Fia vezetésével a maradék csapat a király menekülését biztosította. Izsép címerállata, a medve, ma is megtalálható a falu címerében, amint egy dióágat tart a kezében, három arany dióval. A környéken ugyanis egész erdőségek nőttek dióból, amit errefelé régebben gyugynak neveztek, innen származik a település neve is. Érdekesség, hogy Európa legnagyobb és legöregebb egybefüggő dióültetvénye ma is errefelé található, pontosabban a szomszédos Lengyeltóti mellett. A falu a török hódoltság alatt csaknem teljesen kihalt, de később lakossága növekedésnek indult. A 19. században a Kacskovics-család tulajdonába került, akik kastélyt is építettek, mintegy 7000 kötetes könyvtárral. A települést ma kb. 300-an lakják, tiszta, csendes, rendezett falu. Régen híres volt búcsújáról is, amit a helyiek elbeszélése szerint akkor kezdtek tartani, amikor a törökök elhagyták országunkat, és az esővíz egy elhagyott harangot mosott ki a földből. Sajnos aztán az első világháború idején ez a híres búcsú is megszűnt, mostanában viszont újraélesztik ezt a hagyományt, lásd: Elveszett geoláda fosztogatói és SzaZo beírásait a megtalálások között!
A templom
Nemcsak Gyugy, hanem egész környékének legrégebbi és legértékesebb műemléke az itteni Árpád-kori templom. Mintegy 900 évvel ezelőtt épült román stílusban, 1999-ben került sor felújítására, ennek során egyre szebb, ép részletek kerültek elő a régi falakból. Helyreállították a szentély ablakait és a teljes bejáratot, valamint megtalálták a sekrestye és a dongaboltozatú tető részleteit is.
A templomot több méter magas középkori földsánc veszi körül, ennek átvágásakor már a munka kezdetekor újkori sírok kerültek elő onnan, így a munkát abbahagyták. A helyszíni bejárást és a sánc felmérését magyar és osztrák régészek, mérnökök végezték 2006-ig. Ekkor kapta a nevét az a domb is, amin a templom áll: II. János Pál domb.
A templom körül 2000-ben egy Millenniumi Parkot létesítettek, majd később tovább folytatták a helyszín szépítését, ami teljesen 2007-ben fejeződött be, akkor nyerte el végleges, igazán szép formáját a környék.
A templom harangját az első világháborúban elvitték, egyesek szerint azért, hogy lövedéket készítsenek belőle. Új harangot 2005-ben kapott.
A láda
A templomtól nem messze keletre van elrejtve egy nagyobb tuskóban, annak is a felső részén, kéreggel álcázva.
További látnivalók Gyugyon
A templomon kívül még néhány más érdekesség is van a faluban, ezeket itt sorolom fel: 1. Urnafal a temetőben
A falu templomhoz közeli temetőjében, amit Örökkévalóság Parkjának neveznek, egy emlékkő és egy verses emlékmű is látható, dél-keleti sarkában pedig egy egyedülálló urnafalat építettek, ahol urnatemető létesítését tervezik. N 46° 41,336' E 17° 41,079' 170 m [GCGYGY+Urnafal] 2. A Kacskovics család kastélya
1865-ben épült klasszicista stílusban, ma nagyon romos állapotban van. Tulajdonosa sajnos külföldi, aki úgy tűnt, nem fordít gondot a felújításra. Szerencsére azonban mégis megkezdődtek a munkálatok, talán néhány év múlva a régi pompájában áll majd a kastély! Mivel magánterület, ezért csak a zárt kapun kívülről lehet megnézni a jelenlegi ,,romot'', a falutól picit délre. A zárt bejárat koordinátái: N 46° 40,996' E 17° 40,900' 140 m [GCGYGY+Kastély] 3. Hősök tere
Az út mellett látható a világháborús áldozatok emlékére létesített kicsi park, kőkereszttel. N 46° 41,442' E 17° 40,902' 140 m [GCGYGY+Hősök] 4. Harangláb
A hősi emlékműnél induló utcában található egy 18. századi, nemrég felújított, helyi védettséget élvező kis harangláb. N 46° 41,513' E 17° 41,034' 148 m [GCGYGY+Harangláb]
Kellemes kincskeresést és somogyi időtöltést kívánok mindenkinek! A templom szeretettel várja a GCAKT mozgóládát is! A mozgóláda ide érkezett: először 2007. 3. 16-án, majd 2014. 8. 16-án!
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
A láda ázott, jelszót felírtam a kupakjára is filccel, valamint a természetvédelmi terület, illetve parkoló táblát tartó fa építmény hátsó felére, kb. 160 cm magasan.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
Újabb láda a virtuális tarsolyban.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.0] A helyszín egy csoda! Sajnos a templom zárva van, csak kívülről lehet megnézni, de a környezete gyönyörű, ápolt és rendben tartott. Megnéztük az "Örökkévalóság Parkját is. Ilyen szép temetőt még nem láttam. Hihetetlen, hogy egy ilyen kis falu ezt mind meg tudta valósítani és fenn tudja tartani ilyen minőségben! Gratulálok Gyugy!
A templom kórnyéke szépen karbantartott.
Sajnos a logbook kicsit elázott a jelszó nehezen olvasható
nem volt nálunk papír és írószer, amivel orvosolhattuk volna.
Kószönjük a rejtést!
Réka, Milu és Attil@
Tavaszi szünetben pár éjszakát Zalakaroson töltöttünk, hazafelé vezető úton itt még megálltunk. Először a kastélyt jártuk körbe, majd a templomot, tetszett mindkettő, kösz a rejtést.
A "GÖRE" teljesítménytúrán jártam erre; itt volt a túra egyik ellenörzőpontja. A pecsételés után tüstént a láda keresésére indultam, ami hamar meg is lett. A szép kis templomba szívesen bementem volna, de kívülről is nagy öröm volt megcsodálni. Egyébként nemcsak az épület, hanem a közelben elhelyezkedő egyéb látnivalók is felkeltették az érdeklődésemet, illetve elnyerték a tetszésemet: a titokzatos nevű Örökkévalóság Parkja, a legnagyobb magyarokat bemutató "kálvária" és a Millenium Park is. Maga a település is nagyon tetszett a maga nyugalmával, rendezettségével, és látványosságaival. Elidőztem volna még itt egy darabig...