Elhelyezés időpontja: 2007.03.11 18:03
Megjelenés időpontja: 2007.03.15 03:10
Utolsó lényeges változás: 2018.04.03 02:43
Utolsó változás: 2018.04.03 03:14
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Andi és BaLee
Ládagazda: BaLee Nehézség / Terep: 1.5 / 2.5
Úthossz a kiindulóponttól: 2200 m
Megtalálások száma: 475 + 13 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.6 megtalálás hetente
WAP : Kaposváron a Körtönye utcából kell lekanyarodni a tó felé, majd a gátnál több helyen is lehet parkolni, javasolt bemenni jobbra a halőrház melletti parkolóba: N 46° 19,966' E 17° 46,479' 152 m [GCTOTO+parkoló], ez biztonságos, itt parkolnak a horgászok is. A ládához a gáton áthaladva a piros jelzést követve lehet eljutni, az út kb. 2 km. Hagyományos geoládát kell keresni a Cserkész forrástól kicsit távolabb, egy fa tövében ágakkal és avarral álcázva, mérete : 20*15*10 cm.
A láda helyszínéül szolgáló parkerdő és környéke régóta kedvelt kirándulóhelyünk, ezért első ládánkat mindenképpen itt szerettük volna elhelyezni.
A 70 hektáros Töröcskei-parkerdőt 1981-ben hozták létre Kaposvár déli részén, a Töröcskei-patak völgyében, illetve annak peremén. A ritkán álló idős fák (elsősorban kocsánytalan és csertölgyek, valamint vadkörték) régi fás legelőt idéznek, a fák közti legelőterületen napjainkban már nem legeltetnek, ezért megindult a visszaerdősödés. A felnövő újulat a korábban itt levő cseres-tölgyes és kocsányos tölgyes erdők lombkoronaszintjét alkotó fajokból, valamint kökény, illetve egybibés galagonya bokrokból áll. Az erdő szegélyén levő bolygatott helyeken termetes feketebodza bokrok nőnek, termésük a madarak kedvelt tápláléka. Az erdő keleten felhúzódik a völgy oldalára, és egészen a Töröcskére vezető műútig ér, ott majdnem összeér az út túloldalán levő Gyertyános-völgyi erdővel. A terület egy részére fiatalos bükkös és kocsánytalan tölgyes a jellemző, míg másutt idősebb gyertyános-tölgyes és bükkös állományokkal találkozunk.
A völgy mélyebb részén folyik a Töröcskei-patak, mely a város közigazgatási határán túl, a Sós-kúti-erdőben ered. Vizét felduzzasztva hozták létre az 1970-es években a Töröcskei-tavat, mely nagyon kedvelt horgásztó, rendszeresen nemzetközi halfogó versenyek színhelye is. A tó 3 hektáros területű, 600m hosszan és 200m szélességben tölti ki a völgyet. Átlagos mélysége 2m, de a mederviszonyok eléggé változatosak, találhatók 3-6 m közötti szakaszok is. Partján vízparti vegetáció él, legtömegesebben a széles- és keskenylevelű gyékénytövek, valamint a 2-2,5 méteresre is megnövő nád. A nádas peremén néhol sásokból (főképpen parti és zsombék sásból) álló magas sásos alakult ki. A vízparti növényzetnek képviselője a tavasszal nyíló sárga nőszirom; nyáron bontja szirmait a réti füzény és a fekete nadálytő. A nádszálak között két lizinka faj is megbújik, a közönséges lizinka szára magasra emelkedik, míg a pénzlevelű lizinkáé a talajon kúszik. A vízparthoz közel nedvességet kedvelő fafajok élnek: a törékeny fűz inkább fatermetű, míg a hamvas fűz gömbölyded bokorrá nő.
A gáttól a tó keleti oldalán elindulva egy szép ligetes részre érünk, ahol jobbra bent található a Vackor tanya N 46° 19,767' E 17° 46,730' 170 m [GCTOTO+tábor], mely ideális helyszín lehet egyéni és csoportos üdüléshez, családi és baráti összejövetelek rendezéséhez, valamint erdei iskolai, oktatási programok megvalósításához. További információ : Töröcskei-tó: Vackor tanya
Cserkész (vándor) forrás N 46° 19,765' E 17° 47,103' 190 m [GCTOTO+Cserkész]
A kaposvári természetbarátok a Kaposvári Városszépítő Egyesület anyagi támogatásával 1982-ben építették ki és emlékhellyé nyilvánították a Társadalmi Erdei Szolgálat megalakulásának 20. évfordulója tiszteletére. A Kaposváron megtartott XVII. Országos TESZ találkozó keretében 1982. május 29-én avatták fel. Tervezte Lévai József. Képek a forrásról : készül a forrás, tollrajz, Merendi József munkája
Sajnos mára már ez is el van hanyagolva, inni ebből sem lehet.
A láda : A Cserkész forrástól kicsit távolabb, egy fa tövében található, ágakkal és avarral álcázva. Kérünk mindenkit, hogy gondosan rejtse vissza a megtalálás után. A ládába szoktunk tenni időnként néhány BaLee geobogyót
Akinek kedve van, a piros jelzésen tovább sétálva eljuthat a Gyertyános völgybe, ahol GCteso láda is begyűjthető.
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
+
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltuk flevyvel. Ennek a ládának harmadjára futottunk neki. Első alkalommal fentről érkeztünk, viszont fagyos, csúszós volt a talaj, akkor elhalasztottuk a találatot. Ma amikor a GCEHAZ mozgó ládához mentünk, útba ejtettük az eszperantó forrással együtt.
Köszönjük a lehetőséget.
[g:hu+ 2.9.12]
Lelléről jöttem vonattal a Szellemjáró geoláda miatt (GCSPIR) Ha már erre jártam megpróbálom összeszedni a még hiányzó ládákat a környéken.
Megtaláltam. Legalábbis látom lent a völgy mélyén. A hely gyönyörű. A Körtönye bükk utcán jöttem végig gyalog. Néhol volt egy kis sár az utóbbi napok esőzése miatt, de nem vészes.
A ládához vezető domboldal viszont nagyon csúszik. Két bottal nekiinduktam, de végül nem mertem lemenni egyedül, mert térdproblémám is van (tegnapelőtt ünnepeltem az 50.szülinapomom, azt mondták, ez már a B oldal) :)
Telefonos beszélgetésünkre hivatkozva szeretném kérni a képek alapján az elfogadását.
Köszönöm szépen!
[Geoládák v4.0.2]
Bringával mentem, már sötétedett, a szúnyogok pedig vidáman lakmároztak a véremből. Szeretem ezt a környéket, itt élek, a szívem csücske. Végig jártam a Dél Dunántúli Kék túrát, de ez volt az első ládám, viszont tuti nem az utolsó. [Geoládák v4.0.0]
Ma Kaposváron ládáztam és a köröm ezt a ládát is érintette. Bicajosokkal találkoztam a szűk hegyoldali ösvényen. A láda könnyen meglett. Köszi a lehetőséget!
Jó, kis séta vezetett a ládáig. Az autót az ajánlott parkolóban hagytam, s bár máskor nem esett nehezemre a két kilométeres iramséta, a nehéz terep, a lábamban lévő rövid, de határozott emelkedők szépen emelték a pulzusszámot. Megmosolyogtam magam: a láda közvetlen közelébe érve megtámaszkodtam egy szimpatikus fánál, hogy az alkalmazás segítségével betájoljam a keresés irányát. Meglepetésemre három méterre voltam a ládától - a jelzés szerint. A valóságban azonban ennél is közelebb, mert éppen a rejtekadó fát sikerült megtámasztanom.